• Tarihe göre sırala

Darbe girişiminde 8 binden fazla asker görevlendirilmiş

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili 221 şüpheli hakkında hazırlanan çatı iddianamesine göre, 15 Temmuz gecesi TSK içerisindeki FETÖ üyelerinin 8 binden fazla askeri personeli görevlendirdiği, 35 uçak, 37 helikopter, 74 tank, 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silah kullanıldığı tespit edildi.

Darbeci asker kanalizasyonda 4 gün saklandı

15 Temmuz darbe girişiminde Genelkurmay’da yaşananlarla ilgili hazırlanan çatı iddianameye çarpıcı bir detay girdi. Özel timdeki darbeci askerlerden birinin Karargah bahçesindeki kanalizasyon tünelinde 4 gün saklandığı ortaya çıktı. Şüpheli asker bu süre boyunca mazgal kapağının altından yaşananları izlediğini anlattı.

Dijital kütüphane destanı anlatıyor

Kabine üyeleri, 15 Temmuz’daki darbe girişimini A’dan Z’ye anlatan dijital kütüphane için Yeni Şafak’ı tebrik etti.

Ömer Halisdemir'in eşi: Onun adını ağzına alma!

Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in şehit edilmesiyle ilgili 18 kişinin yargılanmasına devam edildi. Duruşmada, sanık üsteğmen Mihrali Atmaca, Halisdemir’e karşı ateş etme emrini Tabur Komutanı Binbaşı Fatih Şahin’in verdiğini söyledi. Şahin'in, "Benim öyle bir emrim yok. Rahmetli Ömer Halisdemir..." diye devam eden cümle kurması üzerine, Halisdemir'in eşi Hatice Halisdemir, kısık bir sesle "O’nun adını ağzına alma" diyerek tepki gösterdi.

550 komandoyla Beştepe’yi basacaklardı

Cuntacılar, Denizli'den uçakla alacakları 550 komandoyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni basacaktı. Ancak vatandaş uçak pistini ve komandoların yolunu kesince, planları da suya düştü.

FETÖ'cü pilottan Gülen itirafı

Hava Kuvvetlerindeki F-16’larda görev yapan 3 pilotun 15 Temmuz’dan 6 ay önce ABD’de Gülen’le görüştüğü ortaya çıktı. Bu pilotlardan Teğmen Y.K. ifadesinde 2015 ve 2016’da iki kez Gülen’i ziyaret edip görüştüğünü söyledi.

Mesut Özel'i kaçıran 9 subaya müebbet istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut Özel'in alıkonulmasına ilişkin 5'i tutuklu 2'si firari 9 subay hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 29 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Giresun merkezli operasyonda 9 polise tutuklama

Giresun merkezli operasyonda adliyeye sevk edilen 9 polisten 8'i tutuklandı.

Edirne'de eski emniyet müdürü tutuklandı

Edirne'de gözaltına alınan eski emniyet müdürü tutuklandı

Isparta'da darbeci 21 askerin iddianamesi hazır

Isparta'da, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşananlara ilişkin iddianame kabul edildi.

Yayın yasağını ihlal eden kanallara çok ağır ceza

679, 680 ve 681 nolu Kanun Hükmünde Kararnameler Resmi Gazetede yayımlandı. KHK'ya göre, Basın Kanunu uyarınca yayın yasağı ve kısıtlamalara aykırı yayın yapılması halinde televizyon kanallarına lisans iptaline kadar yaptırımlar getirildi. Ayrıca ortakları ile yönetim kurulu başkan ve üyelerinin terör örgütlerine bağlantılı ya da bunlarla irtibatı olduğu belirlenen medya kuruluşların lisans başvuruları da reddedilecek.

11 gazete KHK ile yeniden açıldı

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kapatılan 11 gazete Resmi Gazete'de yayımlanan 679 numaralı kararname ile yeniden açıldı.

İhanetin 17 saati kamerada

FETÖ’cü darbe girişiminin ikinci ayağı olan 2’nci Ordu’daki kalkışmanın 17 saat 22 dakikalık görüntüsü iddianameye girdi. Kayıtlarda, tutuklu Orgeneral Adem Huduti’nin talimatlar vermesi, ardından ‘kelepçe’ işareti yapması da yer alıyor

'Taksi gibi bir şey herhalde' dedim

15 Temmuz gecesi kullandığı tankla sosyal medyanın en çok konuşulan isimlerinden olan Mustafa Köse, "Taksi gibi bir şey herhalde dedim. Bir gaz bir fren olduğu için otomatik olduğunu anladım. Aldım vitese gittik" dedi.

Kopan parmağımı elime alıp çatıştım

15 Temmuz gecesi, darbecilerle çatışmaya giren ve hastanede ‘öldü’ sanılan Piyade Albay Davut Ala, o geceyi şöyle anlattı: “Hiçbir acı hissetmedim, hatta parmağımı avucumun içine alıp öyle çatışarak gittim. Karaciğerimden de vurulunca şehit olacağımı düşünerek akrabamı aradım. Çocuklarım önce Allah’a, sonra da sana emanet dedim.”

'15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı İstanbul'da olsaydı...'

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İzmir'de hazırlanan 300 sayfalık iddianamede yer alan gizli tanığın ifadelerinde çarpıcı detaylar anlatıldı. Plana göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o gece İstanbul'da olması halinde, Özel Kuvvetler tarafından bir helikopterle alınıp açık denizde bekleyecek bir gemiye götürülecekti.

FETÖ'nün darbe girişimi 37 dilde anlatılacak

TUREB, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin dünya kamuoyuna anlatılması amacıyla 37 dilde yayınlanacak kısa film hazırlamak için çalışma başlattı.

Darbecilere hesabını mahşerde soracağım

Darbe girişiminin yaşandığı gece 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde bacağından yaralanan Sabri Gündüz, bugüne kadar 32’ den fazla ameliyat geçirdi. Gündüz, “ O darbecilerle mahşerde görüşeceğiz” dedi.

Şehitten yürek yakan mektup

15 Temmuz'da şehit edilen polis Muhammet Oğuz Kılınç’ın yıllar önce babasına yazdığı ve "Senin gibi polis olmak istiyorum" dediği mektup, cüzdanından çıktı. Babası polis memuru Zeki Kılınç, yazdığı cevap mektubunu şehit oğlunun kabri başında okudu.

Hainlere fırsat vermeyin

15 Temmuz gecesi şehit düşen ve adı bir okula verilen Ahi Mahallesi Muhtarı Ali Anar’ın eşi 6 çocuk annesi Nuray Anar, yeni eğitim öğretim yılında öğrencilere seslendi. Anar, “Gençler size diyorum! hainlere asla fırsat vermeyin. Vatan sevgisiyle okuyun” dedi.

Düğüne gider gibi gittiler

Ankara'nın Kazan ilçesindekiler, 15 Temmuz'da darbecilerin püskürtülmesinde önemli rol oynadı. FETÖ üyelerinin karargah olarak kullandığı Akıncılar Üssü'ne giden Kazanlılar, jetlerin kalkışını önlemek için tarlalarını, saman balyalarını ve bulabildikleri lastikleri yaktı. Olmadı, pistin ortasına yatarak uçaklara bedenleriyle siper olmaya çalıştı. Hepsi de o gece oraya düğüne gider gibi, konvoylar halinde gitti.

İsimleri şehit düştükleri caddelerde yaşayacak

FETÖ'n darbe girişimi sırasında Marmaris'te şehit düşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koruma ekibindeki polis memurları Mehmet Çetin ve Nedip Cengiz Eker'in isimlerinin şehit düştükleri caddelere verilmesi kararlaştırıldı.

15 Temmuz anıları kitap oluyor

Taksim Meydanı’nda “Millet destanını yazıyor” sloganıyla açılan ve vatandaşların 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin duygu ve düşüncelerini yazdığı anı defterleri kitap haline getiriliyor. Vatandaşların kaleme aldığı hatıralar 27 adet defterde saklanıyor.

2 bin 500 kişiye yemek ikramı

THY ile Bekard Yemek ve Organizasyon firması tarafından, İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde istiklal nöbeti tutan 2 bin beş yüz kişiye etli pilav ve ayran ikramında bulunuldu.

Mustafam Türkiye’yi çok severdi

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında şehit olan foto muhabirimiz Mustafa Cambaz’ın annesi Ayşe Cambaz, “Mustafam Türkiye’yi çok seviyordu. 25 yıl önce ya Yunan askeri olması ya da Türkiye'ye gitmesi gerekiyordu. O Türkiye'yi seçti” dedi.

Düğünü bırakıp köprüye koştu

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında dünya evine giren Samet Akbaş ve Zeynep Atalar’ın düğün heyecanı yarıda kaldı. Darbe girişimini düğün esnasında öğrenen damat, misafirlerine ‘meydanlara gidelim’ çağrısı yaptı. Damat, düğününden çıkıp köprüye koştu.

Demokrasi nöbeti Kızılay'da taçlanacak

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe girişiminin ardından milli iradeye sahip çıkan başkentlilerin tuttuğu “demokrasi nöbeti” 26. gününde büyük bir mitingle sona erecek.

"Ölümü göze aldık"

Yenikapı'daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne yüzerek gelen Burak Hanedar ve Sunay Köktentürk Yeni Şafak'a konuştu. Yoğunluktan alana giremediklerini ve son çare olarak yüzerek gitmeyi tercih ettiklerini söyleyen iki genç, “Yüzlerce gemiye rağmen ölümü göze aldık” dedi.

Oğlum rüyamda 'nöbete gidiyorum' dedi

Ankara'da Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir, "Oğlumu rüyamda gördüm, 'Baba nöbetim var, nöbete gidiyorum' dedi. Evladıma, bana ve Türk milletine bu gururu verdiği için çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Milli direnişin kitabı yazılıyor

AK Parti, 15 Temmuz gecesi cuntacılara canı pahasına set olan kahramanların yaşadıklarını kitaplaştıracak.

Teşekkürler Türkiye

Türkiye tarihinde benzeri yaşanmayan ihanet hareketine Türk milleti, müthiş bir birliktelikle karşılık verdi. 15 Temmuz gecesinden bugüne vatan savunması için evlerini değil sokakları koruyan 50 milyon kişi, sandıkta sağladığı demokrasiye meydanlarda sahip çıktı.

81 il tek yürek

İstanbul’da düzenlenen 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi' bütün illerde takip edildi. Tüm Türkiye’nin tek yürek olduğu mitinglere İstanbul’da olduğu gibi tüm partilerin temsilcileri ve milyonlarca vatandaş katıldı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.