ÖZGÜN

2018'de TEOG kalkacak mı? TEOG gelecek sene olacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TEOG ile açıklamalarının ardından TEOG kalkacak mı sorusu gündeme gelmişti. Bugün ise açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEOG kalkacak mı sorusuna resmi yanıtı verdi.

Haber Merkezi Diğer

TEOG kalkacak mı sorusuna Erdoğan'dan net yanıt geldi. Katıldığı televizyon programında TEOG sınavındaki rahatsızlığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ise TEOG kalkacak mı sorusuna net cevap verdi.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kuruluna katılmak üzere New York'a hareketi öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

Dün Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmede TEOG'un kaldırılmasının gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Dün Sayın Başbakan ile bu konuyu etraflıca görüştük ve uygulamaya girmesi konusunda herhangi bir mani yok. Çok basit bir konu. Sayın Başbakanımız ve bakan arkadaşlarımızla birlikte hemen bu adımın atılması mümkün. Bu konuda Sayın Başbakan'la dün mutabakatımız da oluştu. Temenni ediyorum ki hemen, süratle bunu ülke gündeminden çıkarmak, düşürmek bütün aileleri, yavrularımızı rahatlatacaktır. Bizim bir defa bu konuyu gündemimizden çıkarırken çocuklarımızın daha çok okul derslerine yönelmelerinin önünü açmamız ve yarışı okullarında yapmasını sağlamamız çok daha isabetli olacaktır. Bütün mesele, okullarda orta kısımları bitirdikten liseye geçerken tercihlerinde ne yapacakları konusu okullardaki atılacak adımlardır. Ondan sonra gidecekleri liselere yönelik, girecekleri liselerde yapılacak hazırlıklarla atılacak adımlardır. Bu liseler özellikle Milli Eğitim'in kontrolü altında yapılacak imtihanlarla, yani fen lisesine mi gidecek veya farklı bir düz liseden Anadolu lisesine mi gidecek, buralarda bu liseler kendi imtihanlarını kendileri yapar ve bu sorular Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanır. Ama o okullarda imtihanlar da yapılırken, Milli Eğitim'in bizzat kontrolü altında, müfettişleriyle veya farlı bir şekilde bu kontrol yapılır ve böylece bu imtihanlar da yapılarak bu okullara kaç kişi lazım, '50-100 alacak', bu 50-100 kişiyi bunların içerisinde en başarılı olanlar hangisiyse onlardan seçer, alır. Böylece bu TEOG denilen hakikaten ciddi manada sıkan, sıkıştıran ve paraların akıtıldığı bu süreçlerden inşallah çocuklarımızı kurtarmış oluruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TEOG açıklaması
IHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TEOG açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'nin New York şehrine hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. TEOG ile ilgili de konuşan Erdoğan, "Başbakanımızla görüştük. TEOG'un kaldırılması için harekete geçtik. Mutabakatımız oluştu. Bu yıl kaldırılmasında mani yok. Liseler Milli Eğitim Bakanlığı'nın kontrolünde kendi sınavlarını yapar" dedi.


Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.