Kimseninhaddi değil

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti tanımasının büyük hata olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, “Hiç kimsenin bölge üzerinde tek taraflı, keyfi birtakım kararlar almak hakkı da haddi de değildir. Bu zirvede İslâm dünyası en açık şekilde bunu ilân etmiştir” dedi.

Kudüs işaret fişeğidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs işgalinin Müslümanlara yönelik yeni operasyonların habercisi olduğuna vurgulayıp “Yeterli tepkiyi göstermezsek gerisi gelecek. Elde edeceğimiz başarı Müslümanlar için dönüm noktası olacak. Allah’ın izniyle zafere yürüyeceğiz. Düştüğümüz yerden kalkacaksak, bunu Kudüs’ten başlatmalıyız” dedi.

Kabe’yi kaybederiz

Kabe'nin bütün Müslümanların şerefi, onuru ve varlık gayesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'ü kaybedersek sıranın Mekke ve Kabe'ye geleceğini söyledi.

Patlamadı amakafasına indi

Savunmadaki yerlilik oranına dikkat çeken Bakan Canikli, milli SİHA’ların dünyanın en iyisi olduğunu belirtti. Canikli, “SİHA’ların attığı mühimmatın patlama oranı yüzde 95. İzlediğim bir operasyonda mühimmat patlamadı ama 12 bin feetten teröristin tam kafasına indi” dedi.

Kriz yok

Hafta başında Ankara’da gerçekleşen Erdoğan-Putin zirvesinin detayları netleşiyor. Toplantıda Türk ve Rus gazeteciler görüşmelerin tamamlanarak açıklamanın yapılmasını beklediği sırada salona önce bir masa kuruldu.

Zarrab’ınkuryeleri tutuklandı

Amerika’daki kumpasçılar tarafından figüran olan Reza Zarrab’ın Türkiye’deki kuryeleri çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Zarrab’ın muhasebecisi Regaip Akol, kara kutusu olarak bilinen Sinem Arslan ve evinde hard disk bulunan Mustafa Hacisalihoğlu cezaevine gönderildi. Gözaltına alınan 14 kişi ise serbest bırakıldı.

Esenyurt’taKadıoğlu istifa etti

Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, görevinden istifa etti. Belediyeden yapılan açıklamada, 13 yıl 8,5 aydır ilçenin belediye başkanlığını yürüten Kadıoğlu’nun, buna ilişkin yazılı talebini Valiliğe bildirdiği belirtildi.

Başbakan Yıldırım Bangladeş'e gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakanlı Müslümanların durumunu görüşmek için Pazartesi günü Başbakan Yıldırım'ın Bangladeş'e gideceğini söyledi.

TSK: 39 terörist etkisiz hale getirildi

Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında, 8-14 Aralık tarihleri arasında düzenlenen operasyonlarda 39 terörist etkisiz hale getirildi.

'15 Temmuz'da milletin gücü tankın gücünü yendi'

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Ülkenin geleceğine kast eden terör örgütlerinin, çocuklarımızın barınma ihtiyaçlarını da kullanarak onlara aşıladıklarını, yapmak istediklerini engellemek için yoğun bir çaba harcıyoruz. Bu alanı çok iyi kullandılar ama 15 Temmuz darbe girişiminde milletimiz sokağa çıkarak bu hain terör örgütüne ve iş birlikçilerine bir cevap verdi. Milletin gücü tankın gücünü yendi" dedi.

CHP'li Gülay Yedekçi'den Meclis'te büyük saygısızlık

Bütçe görüşmeleri sırasında söz alan CHP'li Gülay Yedekçi, milletin kürsüsünde şov yapmak isterken rezil oldu. Milletin parasıyla basılan bütçe kitapçığını yırtarak etrafa fırlatan Yedekçi, çöpleri görevlilere temizletmek istedi. Ancak gelen tepkiler üzerine diğer CHP'li vekiller çöpleri tek tek toplamak zorunda kaldı.

Bakan Gül'den ABD'li bakana mektup

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD Adalet Bakanı'na mektup gönderdi. Bakan Gül'ün, ABD'de görülen Hakan Atilla davasına ilişkin gönderdiği mektubunda, "ABD'nin mali çıkarlarını korumak adına açılan bu davanın, FETÖ terör örgütünün Türkiye'ye yönelik yarım kalmış bir operasyonunu tamamlama amacına hizmet etme yönünde yol aldığını esefle gözlemliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kudüs kararı yeni operasyonların habercisidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs kararı İslam dünyasına yönelik yeni operasyonların habercisidir. Müslümanlar hukuk içinde yeterli tepkiyi göstermezse gerisi gelecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Daha çok şeyler gelecek

Üsküdar'da metro açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal ilgezdi'nin görevden alınmasına ilişkin, "Ataşehir’i de zaten arkadaşlarımız sağ olsun en güzel şekliyle ortaya koydular. Daha çok şeyler gelecek. Çünkü bunların karakterinde bu var yapısında bu var" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afrika'ya 3 kritik ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25-27 Aralık'ta Sudan, Çad ve Tunus’a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Bakan Fakıbaba'dan camide acil müdahale

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, vatandaşa ilk müdahaleyi yaptıktan sonra ambulans gelene kadar başından ayrılmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: BM nezdinde girişimleri başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Mevlana Meydanı'nda 'Davamız Kudüs' Büyük Konya buluşması mitingine telekonferansla katıldı. ABD'nin Kudüs kararının iptali için BM nezdinde de girişimler başlatılacağını açıklayan Erdoğan, "İslam ülkeleri olarak Filistinli ailelere sahip çıkmak için yeni fonlar kuruyoruz" dedi.

'Ocak'ta kabine revizyonu olacak mı?'

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, katıldığı canlı yayın programında son günlerde kulislerde dolaşan 'Ocak'ta kabine revizyonu olacak' iddialarına 'Böyle bir şey yok' diyerek cevap verdi.

AK Parti'den Kadıoğlu'nun istifasına ilk yorum

Esenyurt Belediye başkanlığı görevinden istifa eden Necmi Kadıoğlu'nun kararına AK Parti'den ilk yorum Mehdi Eker'den geldi. Eker, 'tartışılan bir konu değildi. Kendisi istifa etti" dedi.

Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu istifa etti

Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, istifa etti. Belediyeden yapılan açıklamada Kadıoğlu'nun sağlık nedenleri ile istifa ettiği kaydedildi. AK Parti'de belediye başkanlarının istifa süreçleri Kadir Topbaş ile başlamıştı.

"Müslüman ülkelerin liderlerini düşürme savaşı veriyor"

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Yusuf Kaplan köşesinde 'Tarihî kriz ve krizi aşmanın yolları' başlıklı yazısını kaleme aldı. Özlem Albayrak, Kemal Öztürk, Hasan Öztürk ve Ahmet Ulusoy da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Yıldırım: Kudüs için hakkı da haddi de yoktur

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da yaptığı konuşmada İİT Zirvesi'nde alınan kararları değerlendirdi. Yıldırım, ABD'nin tek taraflı aldığı Kudüs kararı için 'yok hükmündedir' diyerek "Hiç kimsenin bölge üzerinde tek taraflı bir takım keyfi kararlar almaya hakkı da yoktur, haddi de yoktur" dedi.

'AB de Doğu Kudüs'ü tanısın'

Recep Akdağ, İİT'nin Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti ilan etmesine ilişkin "Çok somut, yerli yerinde, açık, net bir karar. Örnek bir karar da teşkil ediyor. Umarım bunun peşinden net bir şekilde Avrupa Birliği başta olmak üzere, bütün ülkeler toplu halde benzeri kararları alsın" dedi.

Kandil'de SİHA'nın attığı füze teröristin kafasına çarptı

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin SİHA'larla ilgili bir soru üzerine SİHA'nın teröristi kafasından vurduğunu ifade etmesinin ardından HDP'li Kerestecioğlu dehşete kapıldığını söyledi.

Filistin'i A-B-C'ye bölmüşler

İşgalci İsrail'in zulmü devam ederken bir yandan da Filistin topraklarını A, B, C olarak üçe böldüğü ortaya çıktı. İsrail'in, B ve C bölgelerinde genel hakimiyeti söz konusu.

ElçiliğimizKudüs’etaşınsın

MHP lideri Bahçeli, “Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu resmen büyükelçilik seviyesine çıkarılmalıdır” önerisinde bulundu. Bahçeli, “Başkenti Doğu Kudüs olan egemen ve bağımsız Filistin devletinin teyidiyle birlikte, dünyaya, tanınması yönünde çağrıda bulunulması zalimlere okkalı bir şamar, muazzam bir cevaptır” dedi.

Suriye’nin acısını Türkiye çekti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her yıl sonunda gerçekleşen büyük basın toplantısında Suriye’deki krizin acısını en çok çeken ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Tarihi bir dönüm noktası

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Artık Doğu Kudüs, Filistin devletinin başkentidir ve bu zirveye katılıp bildiriye imza atan ülkelerin tamamı Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu kabul ve ilan etmişlerdir. Bu, Filistin meselesinde, Filistin davasında, İsrail-Filistin arasındaki anlaşmazlıklarda tarihi bir dönüm noktasıdır, tarihi bir karardır.” dedi.

Uzun yolun ilk adımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti ilan etmesi İslam aleminde memnuniyetle karşılandı. Filistinli araştırmacı Muin Naim Zor, karara ilişkin “Bu bir başlangıç, ancak son olmamalı. Uygulamalı kararlar alınmalı” dedi.

Kudüs için diplomasi zamanı

İslâm İşbirliği Teşkilâtı’nın Doğu Kudüs’ü başkent ilan etmesinin ardından diplomatik süreç işleyecek. BM Güvenlik Konseyi nezdinde, ABD'nin kararının iptali ve Kudüs’ün özel statüsünün teyidi için girişimlerde bulunulacak. Güvenlik Konseyi, harekete geçmezse BM Genel Kurulu devreye sokulacak.

15 Temmuz'un patronu Türkiye'de

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph L. Votel, ABD'nin FETÖ ile birlikte giriştiği 15 Temmuz saldırısından sonra dün ilk kez Ankara'ya geldi.

İncirlik resti

Türkiye’ye ABD’den silah ve mühimmat satışına ambargo konulurken terör örgütüne ciddi silah sevkiyatı yapılmasının ‘ortaklıkla bağdaşmadığı’nı vurgulayan Genelkurmay, gelinen noktada başta İncirlik olmak üzere stratejik ortaklık üzerinden kurulan işbirliği alanlarının, atılan yanlış adımlar nedeniyle yeniden konuşulması gereken noktalar haline geldiğini kaydetti.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.