Kudüs'ü Filistin'in başkenti ilan edelim

ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararına tepki gösteren İslam ülkelerinin liderleri bugün İstanbul’da bir araya geldi. İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla gerçekleşiyor. Zirveye 16’sı lider düzeyinde 48 ülkeden katılım oldu. Zirvenin açılışı Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Amerika'nın kararını hukuksuz olarak tanımlayan Erdoğan "İsrail bir işgal devletidir. İsrail aynı zamanda terör devletidir" dedi. Erdoğan, Kudüs'ün Filistin...

Erdoğan'ın Kudüs çağrısı bildiride yer alacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, dünyayı Doğu Kudüs’ü Filistin’in işgal altındaki başkenti olarak tanımaya çağıran önerisi İİT sonuç bildirisinde yer alacak.

Mahmud Abbas'tan İsrail'e rest: Sınırı olmayan devlet tanınamaz

İİT Zirvesi'nde konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD'nin skandal kararına karşı "İsrail’e buradan meydan okuyorum. Sınırları olmayan bir ülke uluslararası hukuk bağlamında tanınamaz" diyerek ABD'nin aldığı karara rest çekti.

Kudüs zirvesinde bu ayetler okundu

ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararına tepki gösteren İslam ülkelerinin liderleri bugün İstanbul’da bir araya geldi. Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan zirvede Validei Cedid İmam Hatibi Hafız Kerim Öztürk, İsra ve Tevbe Sürelerinden 7 ayet okudu.

Kudüs zirvesine Maduro da katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla Kudüs için olağanüstü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ne sürpriz bir isim de katıldı. Zirveye Suudi Arabistan’dan devlet başkanı düzeyinde katılım olmazken Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro misafir olarak toplantıda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'e verdiği liste

Geçtiğimiz günlerde Ankara'yı ziyaret eden Rus lider Putin ile Orta Doğu'yu görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye görüşmelerinde PKK'nın uzantısı YPG'nin masada olmaması gerektiğini tekrar söyledi. Erdoğan görüşmede Putin'e Soçi'de masada olmaması gereken kişilerin listesini teslim etti. İşte o listede yer alan isimler...

Mevlüt Çavuşoğlu: Müslüman ülkeler Filistin'i devlet olarak tanımalı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İİT Dışişleri Bakanları Toplantısında çağrıda bulunarak "Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıyan bizler, diğer ülkeleri, Filistin devletinin 1967 sınırları temelinde ve başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde tanımaya teşvik etmeliyiz" dedi.

"Kudüs için herkesin sesini yükseltmesi gerekiyor"

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Özlem Albayrak köşesinde "Kudüs için ses vermek" başlıklı yazısını kaleme aldı. Taha Kılınç, Kemal Öztürk, Mehmet Acet ve İbrahim Tenekeci de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP'nin abdesthane rahatsızlığı: Meclis'te ne işi var?

Meclis Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında konuşma yapan HDP'li Sırrı Süreyya TBMM'de bulunan abdesthaneyi hedef alarak 'Abdesthanenin ne işi var Meclis gibi yerde' diyerek tepkileri üzerine çekti.

Afrin’de hedef belli

PKK/PYD işgalindeki Afrin’e Türkiye’nin istediği zaman operasyon düzenleyebileceğini söyleyen Çavuşoğlu, orada bulunan başka ülke güçlerinin buna engel teşkil etmediği mesajını verdi: “Orada birinin olması ya da olmaması gerekmez. Önemli kriter bize tehdit mi değil mi...”

Olağanüstü kararlar çıkmalı

Bugün İstanbul’da toplanacak Müslüman ülke liderleri! İslam dünyasının en mahrem merkezlerinden, sembollerinden, Kudüs’ün işgaline karşı harekete geçmek, Kudüs’ü koruyacak kararlar almak, bu kararları cesurca ilan etmek, Kudüs’ü korumak için askeri ve siyasi hazırlıklar yapmak zorundasınız.

Türk azınlığı sindirmek istiyorlar

Yunanistan’ın Türk azınlığı sindirmeye çalıştığını ve büyük ihlâller yaşandığını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımızın hem Lozan ile ilgili hem Batı Trakya azınlığı ile ilgili daha önce hiç söylenmemiş tonda ifade etmesi çok büyük karşılık buldu" dedi.

Faiz lobisi boşuna çabalıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz kurundaki yükselişin ekonominin gerçekleriyle uyumlu olmadığına dikkat çekerken faiz lobisini de uyardı: Ekonomideki kısa süreli manipülasyonlarla, faiz artırımı baskısını meşrulaştırma gayretlerini beyhude bir çaba olarak görüyorum.

Konuşacakne kaldı

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph L. Votel, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la görüşmek üzere bugün Ankara’ya geliyor.

Hükümet Sözcüsü Bozdağ'dan OHAL açıklaması

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Türkiye'nin olağanüstü hali uzatma zarureti devam ettiği sürece olağanüstü hal devam edecektir. Bu zaruretin ne olduğunu elbette hükümetimiz, Milli Güvenlik Kurulu takdir edecek ve bunun gereğini yapacaktır." dedi.

'Kudüs'ten bütün Araplar vazgeçse de Türkiye vazgeçmez'

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "İsrail'in Cumhurbaşkanına 'Siz adam öldürmeyi iyi bilirsiniz' diyen, one minute çeken bir cumhurbaşkanına, kimse 'Siz İsrail'le yan yana geliyorsunuz' diyemez. Dünyanın hangi lideri bunu söyleyebilme cesareti gösterdi?" dedi. Bozdağ, "Kudüs bizim ruhumuzda, kalbimizde. Kudüs'ten Filistinliler, Gazzeliler, bütün Araplar vazgeçse de Türkiye vazgeçmez, Türk milleti vazgeçmez." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım Tacikistan Başbakanı ile 'Kudüs'ü görüştü

Başbakan Yıldırım ile Tacikistan Başbakanı Rasulzoda telefonda, Kudüs’ün statüsü ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi ile ilgili konuları görüştü.

Erdoğan ile Abbas bir araya geldi

Filistin Devlet Başkanı Abbas, yarın Kudüs gündemi ile toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi'ne katılmak için özel uçakla İstanbul'a geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buluşan Abbas'ın görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

Aliyev İİT Zirvesi için İstanbul'da

Kudüs için toplanacak İİT zirvesi için Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, İstanbul'a geldi.

Anayasa Mahkemesi'den CHP'ye suç duyurusu

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin 2013 yılı kesin hesap inceleme sonuçlarında 108 bin liralık usulsüzlük tespit ederek suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan'dan şehit ailesine taziye telgrafı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şırnak'ta şehit düşen 21 yaşındaki Sözleşmeli Piyade Er Hacı Mustafa Can'ın ailesine taziye telgraf göndererek başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Elon Musk açıklaması

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödül Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elon Musk ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Erdoğan, elektrikli araçlarla petrol odaklı çatışmaların sonun gelebileceğini söyledi.

ABD'de yapılan ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede

ABD merkezli bir araştırma şirketinin yaptığı Orta Doğu ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgede en yüksek olumlu algıya sahip lider olurken Türkiye de bölgede etkinliğini artıran ülke olarak ilk sırada yer aldı.

Erdoğan yıl sonu büyüme tahminini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBA Ödül Töreni'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ekonomideki kısa süreli manipülasyonlarla faiz artırımı baskısını meşrulaştırma gayretlerini beyhude bir çaba olarak görüyorum" dedi. Erdoğan, "İnanıyorum ki yıl sonu itibariyle da herhalde biz yüzde 7,5 civarında bir büyüme oranını yıllık olarak yakalayacağız" ifadesini kullandı.

AK Parti'den seçim barajı açıklaması

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, Bahçeli'nin seçim ittifakı önerisiyle ilgili olarak, kanundaki yasaklamanın kaldırılmasını işaret etti. Şentop, seçim barajıyla ilgili olarak "Yüzde 10 barajından Türkiye feragat edemez" diye konuştu.

İsrail'e karşı 'İslam Ordusu' kurulsa...

İsrail'in Müslümanların 'kırmızı çizgisi' olarak tanımlanan Kudüs'e yönelik işgali ABD'nin 'başkent' kararıyla birlikte şiddetini artırıyor. İstanbul'da Çarşamba günü olağanüstü toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı'nda askeri ve ekonomik kararların alınması bekleniyor. Bu kapsamda teşkilata üye ülkelerin askeri gücünün, İsrail'in katbekat üstünde olduğu ve olası bir harekatta da bu üstünlüğünü ortak kara, deniz ve hava üsleri üzerinden net bir şekilde uygulayabileceği görülüyor. İşte harita ve r...

Türkiye listeyi Rusya'ya verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Suriye'de yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Çavuşoğlu,"Kürtleri temsil edenlerin listesini Rusya'ya verdik" dedi. Afrin'e, Türkiye'nin istediği zaman operasyon yapabileceğini söyleyen Çavuşoğlu ABD'nin Kudüs kararı ile ilgili, ''İslam dünyasından bazı ülkeler görüyoruz ki bir korku içinde'' ifadesini kullandı.

"Arap dünyası İİT toplantısına nasıl bakıyor?"

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Hasan Öztürk köşesinde "Araplar için test günü yarın" başlıklı yazısını kaleme aldı. Ömer Lekesiz, İsmail Kılıçarslan, Kemal Öztürk, Hatice Karahan da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Saklanacak ağaçbulamayacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs provokasyonu nedeniyle ABD ve İsrail’e sert mesajlar verdi. Erdoğan, “Trump’ın bu açıklaması bizi de İslam dünyasını da bağlamaz. Sen çalarsın, sen oynarsın. Bugün kendilerini Kudüs’ün sahibi sananlar yarın arkasına saklanacak ağaç dahi bulamayacaklar” dedi.

Süleyman Şah geri taşınacak

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye’de işler yoluna girdikten sonra Süleyman Şah Saygı Karakolunun eski yerinde faaliyete geçeceğini söyledi.

Kudüs’te aynı fikirdeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin, Külliye’de 1 saat baş başa görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs konusunda Putin ile benzer yaklaşımları olduğunu söylerken Rusya lideri de ABD’nin kararının bölgedeki barışı ve dengeleri bozduğunu vurguladı.

Formüldekisırrı açıkladı

MHP lideri Bahçeli, tartışmaya açtığı ‘cumhur ittifakı’nın sırrını açıkladı: Cumhur ittifakı olursa, Cumhurbaşkanlığı seçimi de olur. Buradaki ittifak, orada da devam eder diyoruz. O zaman cumhur ittifakının önerdiği adayın da seçilmesi o kadar güçlü olur. Anlayan anlar, anlamayana ne yapalım.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.