AKTÜEL

Yeni Kültür Elçisi: Elif Bebek (Galeri)

Aa Yeni Şafak
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Olgunlaşma enstitülerince hazırlanan Türkiye'nin ilk geleneksel dekoratif bebeği 'Elif'i, düzenlediği toplantıyla tanıttı. 

Atatürk Kız Meslek Lisesi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Çubukçu, 'Elif' bebeğin uzun ve titiz bir hazırlık sürecinden sonra ortaya çıktığını belirterek, 'Elif'i sizlerle tanıştırıyor olmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duymaktayım' dedi.

'Elif' bebeğin öyküsünün, Türk el sanatları kapsamında geleneksel giyim ve süsleme geleneklerinin bir arada sunulabileceği bir simge oluşturma fikriyle başladığını belirten Çubukçu, dekoratif el sanatlarının ülke tanıtımında büyük yeri olduğunu ve aynı zamanda ülkelerin karakteristik özellikleriyle birlikte geleneksel kıyafetlerini ve kültürünü yansıttığını vurguladı.

Bugün birçok ülkenin tanıtımlarında folklorik özellikler taşıyan bebekleri kullandığına işaret eden Çubukçu, 'Bu bebekler ülkelerinin kültürlerini yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda turizme yönelik katma değer oluşturmakta ve koleksiyonerlerin büyük ilgisini çekmektedir' diye konuştu.

Türkiye'nin el sanatları açısından muazzam bir birikime sahip olduğunu vurgulayan Çubukçu, bu birikime sahip çıkmak, tanıtmak, kültürel zenginliği Türkiye'nin tanıtımında kullanmak ve kadınlara yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla MEB Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından 'Elif' bebeği ortaya çıkaran proje geliştirildiğini anlattı.

'TÜRKİYE'NİN GİYSİ TARİHİ ORTAYA ÇIKARILDI'

Türkiye'yi simgeleyecek dekoratif bir bebeğin üretilmesi konusunda alt yapıyı oluşturmak amacıyla Geleneksel Folklorik Kitre Bebek Yarışmaları düzenlendiğini ifade eden Çubukçu, bu kapsamda Türkiye'nin en ücra yörelerine kadar giyim ve süslenme geleneklerinin araştırılarak, Türkiye'nin giysi tarihinin de ortaya çıkarıldığını dile getirdi. 

Daha sonra Türkiye genelinde yapılan Geleneksel Folklorik Kitre Bebek Yarışması'nın sonuçlarının ve düzenlenen anketlerin, komisyonlarda değerlendirildiğini anlatan Çubukçu, 'İşte bu komisyonların yoğun çabaları ile Türk kadınının karakteristik özelliklerini yansıtan ve Türkiye'yi simgeleyen dekoratif bebek üretimi gerçekleştirildi' dedi.

Çubukçu, bu çerçevede önce her bebeğe tek tek elde fırçayla yüz makyajı yapıldığını, üretilen bebeklerin saçlarında kullanılacak çift ya da çoklu örgü ve süsleme materyalleri ile boncuk gibi aksesuarların giysi özelliklerine göre belirlenerek üretim çalışmalarına başlandığını kaydetti. Son olarak kıyafetlerin, takıların ve satışa sunumda kullanılacak kutuların tasarlanarak üretim bandının oluşturulduğunu ve seri üretime geçildiğini anlatan Çubukçu, üretim bantlarının öncelikle Ankara, İstanbul, Trabzon ve Antalya Olgunlaşma Enstitülerinde kurulduğunu ifade etti. 

Çubukçu, Trabzon Olgunlaşma Enstitüsünün bebeğin bedenini, Antalya Olgunlaşma Enstitüsünün takılarını, Ankara ve İstanbul Sabancı Olgunlaşma enstitülerinin de kıyafetlerin işlenmesi ve dikimi ile kalite kontrol ve paketleme görevlerini üstlendiklerini belirterek, bu çalışma sisteminin diğer olgunlaşma enstitülerinde de kurulacağını ve üretim bandının yaygınlaştırılacağını söyledi.

Bakan Çubukçu, şunları kaydetti:

'Beden, giysi ve takıları konusunda patentleri alınmış olan Elif bebek, bir kültür elçisi olarak Türkiye'nin kültürel zenginliklerini dünyaya tanıtmanın yanında deyim yerindeyse bir girişimci olarak da kadınlara istihdam imkanı sağlayacak. Bu seri üretim bandını yaygınlaştırarak, öncelikle kadınların eğitilip istihdam edilmesini amaçlıyoruz. Üretim bandında istihdam edilen kadınlarımızın yanı sıra evlerinde üretime katkı sağlamak isteyen kadınlara yönelik 'Üreten Kadın' projesinin ilk uygulaması dekoratif bebek üretimiyle gerçekleştirilecektir. Bu projede bölge kadınları oya, takı, nakış, paket gibi alanlarda kurulan üretim bandının bir alanında eğitilerek evlerinde üretim yapabilecek ve hem kendilerine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklardır.'

'DÖNER SERMAYELER YENİDEN YAPILANDIRILIYOR'

'Türkiye bebeğinin' ve giysi özelliklerinin tanıtımı için bir web sayfası oluşturulduğunu da söyleyen Çubukçu, bu ürünlerin pazarlanması konusunda ise okulların döner sermaye mevzuatının yeniden yapılandırılacağını bildirdi.  

'Okulları ihracat deneyimine kavuşturma ve uluslararası pazara açılma konusunda yaşanan mevzuat sıkıntılarının aşılması için bu bebeğin vesile olacağını ifade eden Çubukçu, Türkiye'nin sahip olduğu kültürel mirasın dünyanın başka bir ülkesinde rastlanamayacak oranda zengin, çeşitli ve renkli olduğunu belirtti. 

Çubukçu, 'Kulağına ismini fısıldadığımız Elif bebeklerin asıl öyküsü bundan sonra yazılacak. Nakışı, oyası, yazması, takısı ile geleneksel el sanatlarımızı üzerinde taşıyan bu kültür elçisi, ülkemizi başarıyla temsil edecek. Aynı zamanda bir istihdam kapısı açarak, kadınlarımızın yazacakları başarı hikayelerinde onlara yol arkadaşı olacak' diye konuştu.

Bakan Çubukçu, konuşmasının ardından, bebeklerin kıyafetlerinin üretimini ve işlemesini yapan standı gezerek, 'Elif' bebekleri inceledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çubukçu, birçok ülkenin dekoratif bebeği bulunduğuna işaret ederek, bugüne kadar Türkiye'yi simgeleyecek bir bebek bulunmadığını, bu projenin bu düşünceyle oluşturulduğunu anlattı. Bebeğin tanıtımı için çaba göstereceklerini belirten Çubukçu, 'Ben yurt dışına giderken tanıtım için hediye olarak götüreceğim' dedi.

Web sayfasından sipariş verilebileceğini belirten Çubukçu, bir gazetecinin, dekoratif bebeklerin fiyatlarının yüksek olduğunu söylemesi üzerine, maliyetin yüksek olduğunu kaydetti. Çubukçu, 'Bakanlık olarak bundan bir kar etmeyi düşünmüyoruz. Amacımız, ülkemiz kadınlarının istihdama katılımı, onların ürettikleri üzerinden bir şey elde etmeleridir. Kullanılan tüm malzemeler, işlemeler son derece maliyetli' dedi. 

Çubukçu, domuz gribi ile ilgili soruları yanıtlamayacağını söyledi. 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN.

Yorum

Çocuklarda yüksek ateşe aldanmayın

Çocuklarda yüksek ateşe aldanmayın

1

İnönü Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Çocuk Enfeksiyon Sınıfı' isimli toplantıya katılan Doç. Dr. Ömer Kılıç, çocuklarda sık görülen enfeksiyon ha..

Üç dilli ve üç çeneli doğan buzağı taburcu oldu

Üç dilli ve üç çeneli doğan buzağı taburcu oldu

2

Ordu'nun Akkuş ilçesinde doğan, üç çenesi ve üç dili bulunan buzağı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'nde gerçekl..

Nurofen'de büyük skandal!

Nurofen'de büyük skandal!

3

Nurofen'in farklı isimlerle satılan 4 ağrı kesici ilacının da aslında birbirinden farklı olmadığı ortaya çıktı. İlaçların hepsinin aynı olması yüzünde..

95 milyon yıllık köpek balığı sergileniyor

95 milyon yıllık köpek balığı sergileniyor

4

İzmir'in Aliağa ilçesinde açılan sergide bulunan 513 milyon yıllık deniz lalesi ve 95 milyon yıllık köpek balığı fosilleri vatandaşlar tarafından yoğu..

Dağların Oğlu Belgesel Filmine bir ödül daha

Dağların Oğlu Belgesel Filmine bir ödül daha

5

Yönetmenliğini Yavuz Selim Taşçıoğlu'nun yaptığı ‘Dağların Oğlu’ belgeseli, 12. Uluslararası Tour Film Festivali "On The East Coast Europe" En İyi Bel..

Polenlere karşı gözünüzü koruyun

Polenlere karşı gözünüzü koruyun

6

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları'ndan Prof. Dr. Nurhan Köksal, polene karşı alerjisi olan kişilerin kuru ve rüzgarlı havala..

İlk dönem Kur'an-ı Kerim nüshaları İstanbul'da

İlk dönem Kur'an-ı Kerim nüshaları İstanbul'da

7

Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Emevi Camisi'nde 1917 yılında çıkan yangında kurtarılan Kur'an-ı Kerim'in ilk dönemine ait Küfi yazı türü nüshaları..

Dışarıdan topladığı 82 taşı yuttu

Dışarıdan topladığı 82 taşı yuttu

8

Balıkesir'in Edremit ilçesinde bir adamın yuttuğu 82 adet taş midesinden ameliyatla çıkarıldı. 42 yaşındaki C.K.'nın psikolojik problemleri olduğu ve ..

Diriliş Ertuğrul'un Ömer'i film çekecek

Diriliş Ertuğrul'un Ömer'i film çekecek

9

Hollywood'da "Tepenin Gözleri 2" ve "Newcastle" gibi filmlerde rol aldıktan sonra kariyerine Türkiye'nin popüler dizileri "Diriliş Ertuğrul" ve "Filin..

Şafak Sezer'in sağlık durumuyla ilgili açıklama

Şafak Sezer'in sağlık durumuyla ilgili açıklama

10

Oyuncu Şafak Sezer, evinde sinir krizi geçirdi. Hastaneye kaldırılan komedyenin, hastaneyi birbirine kattığı iddia edildi. Sakinleştirici ile uyutulan..

Kelimelerin beyin 'atlası' çıkarıldı

Kelimelerin beyin 'atlası' çıkarıldı

11

ABD'de bilim adamları beyin ve dil ilişkisinin haritasını çıkardı. Nature dergisinde yer alan 'anlamsal atlas'ta yer alan haritaların, az sayıdaki bir..

Rum ailenin arşivi tarihi aydınlatacak

Rum ailenin arşivi tarihi aydınlatacak

12

Tekirdağ'da 18'inci yüzyılda yaşayan Mavridis ailesinin mübadele nedeniyle terk ettiği ev, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından ailenin arşivindeki 3 bi..

Alternatifi olmayan besin: Balık

Alternatifi olmayan besin: Balık

13

Balık tüketiminin faydalarıyla ilgili uzmanlar bilgi verdi. Omega-3 kaynağı balığın çok özel bir yağ içerdiğini ve depresyona, halsizliğe, yorgunluğa ..

"Türkiye'deki orkestralar, Türk şeflerle çalışmalı"

"Türkiye'deki orkestralar, Türk şeflerle çalışmalı"

14

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefi Aykal, "Türkiye'deki orkestralar, Türk şeflerle çalışmalı. Kültür ve Turizm Bakanlığının bu konuda bir politi..

Beyaz Show'da ortaya çıkan Burak Kut ve Kut'ül Amâre gerçeği

Beyaz Show'da ortaya çıkan Burak Kut ve Kut'ül Amâre gerçeği

15

Osmanlı'nın İngilizlere karşı kazandığı büyük zafer Kut'ül Amare'nin 100'üncü yılı bugün kutlanırken, Beyaz Show'da dikkati çeken bir detay ortaya çık..

Canan Karatay açıklamalarıyla yine şaşırttı

Canan Karatay açıklamalarıyla yine şaşırttı

16

Küçükçekmece Belediyesi tarafından oluşturulan bir dizi etkinlik programına katılan Prof. Dr. Canan Karatay, şaşırtıcı açıklamalarda bulundu. Eskiden ..

Hepatit B tarih oluyor

Hepatit B tarih oluyor

17

13. Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresi'ne katılan ve kongreye başkanlık yapan Prof. Dr. Hasan Özkan, tıptaki yeni gelişmelerle hepatit B hastalığ..

Türklerin soy ağacı

Türklerin soy ağacı

18

Dünyanın en eski, asil ve güçlü devletlerini kurup birçok meşhur şahsiyetler yetiştiren Türklerin boyları ve il il yerleşim yerleri.

Kanseri tetikliyor

Kanseri tetikliyor

19

Birleşmiş Milletler (BM) Tehlikeli Maddelerin İmhası Özel Raportörü Başkut Tuncak, kanser, kalp hastalığı ve doğum kusurlarının, pek çok meslekte tehl..

+