AKTÜEL

Yeni Kültür Elçisi: Elif Bebek (Galeri)

Aa Yeni Şafak
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Olgunlaşma enstitülerince hazırlanan Türkiye'nin ilk geleneksel dekoratif bebeği 'Elif'i, düzenlediği toplantıyla tanıttı. 

Atatürk Kız Meslek Lisesi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Çubukçu, 'Elif' bebeğin uzun ve titiz bir hazırlık sürecinden sonra ortaya çıktığını belirterek, 'Elif'i sizlerle tanıştırıyor olmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duymaktayım' dedi.

'Elif' bebeğin öyküsünün, Türk el sanatları kapsamında geleneksel giyim ve süsleme geleneklerinin bir arada sunulabileceği bir simge oluşturma fikriyle başladığını belirten Çubukçu, dekoratif el sanatlarının ülke tanıtımında büyük yeri olduğunu ve aynı zamanda ülkelerin karakteristik özellikleriyle birlikte geleneksel kıyafetlerini ve kültürünü yansıttığını vurguladı.

Bugün birçok ülkenin tanıtımlarında folklorik özellikler taşıyan bebekleri kullandığına işaret eden Çubukçu, 'Bu bebekler ülkelerinin kültürlerini yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda turizme yönelik katma değer oluşturmakta ve koleksiyonerlerin büyük ilgisini çekmektedir' diye konuştu.

Türkiye'nin el sanatları açısından muazzam bir birikime sahip olduğunu vurgulayan Çubukçu, bu birikime sahip çıkmak, tanıtmak, kültürel zenginliği Türkiye'nin tanıtımında kullanmak ve kadınlara yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla MEB Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından 'Elif' bebeği ortaya çıkaran proje geliştirildiğini anlattı.

'TÜRKİYE'NİN GİYSİ TARİHİ ORTAYA ÇIKARILDI'

Türkiye'yi simgeleyecek dekoratif bir bebeğin üretilmesi konusunda alt yapıyı oluşturmak amacıyla Geleneksel Folklorik Kitre Bebek Yarışmaları düzenlendiğini ifade eden Çubukçu, bu kapsamda Türkiye'nin en ücra yörelerine kadar giyim ve süslenme geleneklerinin araştırılarak, Türkiye'nin giysi tarihinin de ortaya çıkarıldığını dile getirdi. 

Daha sonra Türkiye genelinde yapılan Geleneksel Folklorik Kitre Bebek Yarışması'nın sonuçlarının ve düzenlenen anketlerin, komisyonlarda değerlendirildiğini anlatan Çubukçu, 'İşte bu komisyonların yoğun çabaları ile Türk kadınının karakteristik özelliklerini yansıtan ve Türkiye'yi simgeleyen dekoratif bebek üretimi gerçekleştirildi' dedi.

Çubukçu, bu çerçevede önce her bebeğe tek tek elde fırçayla yüz makyajı yapıldığını, üretilen bebeklerin saçlarında kullanılacak çift ya da çoklu örgü ve süsleme materyalleri ile boncuk gibi aksesuarların giysi özelliklerine göre belirlenerek üretim çalışmalarına başlandığını kaydetti. Son olarak kıyafetlerin, takıların ve satışa sunumda kullanılacak kutuların tasarlanarak üretim bandının oluşturulduğunu ve seri üretime geçildiğini anlatan Çubukçu, üretim bantlarının öncelikle Ankara, İstanbul, Trabzon ve Antalya Olgunlaşma Enstitülerinde kurulduğunu ifade etti. 

Çubukçu, Trabzon Olgunlaşma Enstitüsünün bebeğin bedenini, Antalya Olgunlaşma Enstitüsünün takılarını, Ankara ve İstanbul Sabancı Olgunlaşma enstitülerinin de kıyafetlerin işlenmesi ve dikimi ile kalite kontrol ve paketleme görevlerini üstlendiklerini belirterek, bu çalışma sisteminin diğer olgunlaşma enstitülerinde de kurulacağını ve üretim bandının yaygınlaştırılacağını söyledi.

Bakan Çubukçu, şunları kaydetti:

'Beden, giysi ve takıları konusunda patentleri alınmış olan Elif bebek, bir kültür elçisi olarak Türkiye'nin kültürel zenginliklerini dünyaya tanıtmanın yanında deyim yerindeyse bir girişimci olarak da kadınlara istihdam imkanı sağlayacak. Bu seri üretim bandını yaygınlaştırarak, öncelikle kadınların eğitilip istihdam edilmesini amaçlıyoruz. Üretim bandında istihdam edilen kadınlarımızın yanı sıra evlerinde üretime katkı sağlamak isteyen kadınlara yönelik 'Üreten Kadın' projesinin ilk uygulaması dekoratif bebek üretimiyle gerçekleştirilecektir. Bu projede bölge kadınları oya, takı, nakış, paket gibi alanlarda kurulan üretim bandının bir alanında eğitilerek evlerinde üretim yapabilecek ve hem kendilerine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklardır.'

'DÖNER SERMAYELER YENİDEN YAPILANDIRILIYOR'

'Türkiye bebeğinin' ve giysi özelliklerinin tanıtımı için bir web sayfası oluşturulduğunu da söyleyen Çubukçu, bu ürünlerin pazarlanması konusunda ise okulların döner sermaye mevzuatının yeniden yapılandırılacağını bildirdi.  

'Okulları ihracat deneyimine kavuşturma ve uluslararası pazara açılma konusunda yaşanan mevzuat sıkıntılarının aşılması için bu bebeğin vesile olacağını ifade eden Çubukçu, Türkiye'nin sahip olduğu kültürel mirasın dünyanın başka bir ülkesinde rastlanamayacak oranda zengin, çeşitli ve renkli olduğunu belirtti. 

Çubukçu, 'Kulağına ismini fısıldadığımız Elif bebeklerin asıl öyküsü bundan sonra yazılacak. Nakışı, oyası, yazması, takısı ile geleneksel el sanatlarımızı üzerinde taşıyan bu kültür elçisi, ülkemizi başarıyla temsil edecek. Aynı zamanda bir istihdam kapısı açarak, kadınlarımızın yazacakları başarı hikayelerinde onlara yol arkadaşı olacak' diye konuştu.

Bakan Çubukçu, konuşmasının ardından, bebeklerin kıyafetlerinin üretimini ve işlemesini yapan standı gezerek, 'Elif' bebekleri inceledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çubukçu, birçok ülkenin dekoratif bebeği bulunduğuna işaret ederek, bugüne kadar Türkiye'yi simgeleyecek bir bebek bulunmadığını, bu projenin bu düşünceyle oluşturulduğunu anlattı. Bebeğin tanıtımı için çaba göstereceklerini belirten Çubukçu, 'Ben yurt dışına giderken tanıtım için hediye olarak götüreceğim' dedi.

Web sayfasından sipariş verilebileceğini belirten Çubukçu, bir gazetecinin, dekoratif bebeklerin fiyatlarının yüksek olduğunu söylemesi üzerine, maliyetin yüksek olduğunu kaydetti. Çubukçu, 'Bakanlık olarak bundan bir kar etmeyi düşünmüyoruz. Amacımız, ülkemiz kadınlarının istihdama katılımı, onların ürettikleri üzerinden bir şey elde etmeleridir. Kullanılan tüm malzemeler, işlemeler son derece maliyetli' dedi. 

Çubukçu, domuz gribi ile ilgili soruları yanıtlamayacağını söyledi. 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN.

Yorum

Moğolistan’da Türk tarihinin izleri

Moğolistan’da Türk tarihinin izleri

1

TİKA, Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’a 60 kilometre mesafede bulunan Bilge Tonyukuk Anıtları'nın bulunduğu vadide Türk tarihine ışık tutacak yeni k..

2. Altın Baklava Film Festivali

2. Altın Baklava Film Festivali

2

Hasan Kalyoncu Üniversitesi 2. Altın Baklava Film Festivali ve Film Akademisi görkemli bir gala ve ödül töreni ile start aldı. Gala gecesi ve törene i..

Türkiye'deki bütün ulu camilerin fotoğrafları tek albümde

Türkiye'deki bütün ulu camilerin fotoğrafları tek albümde

3

Fotoğrafçı Mustafa Cambaz'ın, il il gezerek çektiği ulu cami fotoğrafları, "Türkiye Ulu Camileri" albümünde toplandı. 118 caminin 10 bin fotoğrafı seç..

Tiroid ilaçları kemikleri eritiyor

Tiroid ilaçları kemikleri eritiyor

4

Uzman Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, tiroid hastalığının Türkiye'de görülme sıklığının yüz kişide 30 olduğunu belirterek, tiroid ilaçlarının gereksiz kullanım..

Yerde Zeugma havada uçan halı

Yerde Zeugma havada uçan halı

5

İzmir'de salgın: Ölümcül olabilir

İzmir'de salgın: Ölümcül olabilir

6

İzmir'de son günlerde görülen su çiçeği vakaları paniğe neden oldu. Her gece çocuk acil servisine en az 5 su çiçeği vakası geldiğini söyleyen Ege Üniv..

Savaşın acılarını tuvale yansıtıyor

Savaşın acılarını tuvale yansıtıyor

7

47 yaşındaki Suriyeli Taha Hüseyin, yaşamını sürdürdüğü Kilis'in Elbeyli ilçesindeki Geçici Barınma Merkezi'ndeki sosyal tesislerde açılan resim atöly..

'Ulu Camiler' tek albümde toplandı

'Ulu Camiler' tek albümde toplandı

8

Türkiye'deki bütün ulu camiler fotoğraflanarak "Türkiye Ulu Camiler" adıyla yayımlandı.

Hastalığı için ilaç bulamıyor

Hastalığı için ilaç bulamıyor

9

Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk edip annesi ve kardeşiyle Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine sığınan, kendi imkanlarıyla kurdukları çadırda ..

Adanalılar 'bici bici' sezonunu açtı

Adanalılar 'bici bici' sezonunu açtı

10

Adana'da yaz sıcaklarının hissedilmeye başlamasıyla birlikte sıcak sokakların serin tatlılarından 'bici bici' ve 'karsambaç' sezonu da açıldı. Kendine..

Müslüman ülkeler aynı gün bayram yapacak

Müslüman ülkeler aynı gün bayram yapacak

11

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan’da Müslümanlar arasında takvimde birliği sağlamak amacıyla önemli bir adım atıyor. Diyanet’in ev sahipliğinde ‘Ulus..

92 yaşında 50 yıldır oğluna bakıyor

92 yaşında 50 yıldır oğluna bakıyor

12

Muğla'da belden aşağısı tutmayan 75 yaşındaki büyük oğlu Zafer Kantürk ile yaşayan 92 yaşındaki Feriha Kantürk, 50 yıldır oğlunun yemeğini hazırlıyor,..

Kabinenin en genci en başarılısı

Kabinenin en genci en başarılısı

13

Yeni kabinenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bu haftanın en çok konuşulan ismi oldu. Okul ve iş hayatında gösterirdiği yük..

'Dedektör' tiryakilerin peşinde

'Dedektör' tiryakilerin peşinde

14

Yeşilay, akıllı telefonlara indirilebilecek uygulamayla, sigara yasağını ihlal eden mekanların konumlarının Sağlık Bakanlığı'na bildirilmesine imkan s..

Aziz Sancar'dan 14 ders

Aziz Sancar'dan 14 ders

15

Akademik çalışmalarına ilişkin kendisine yöneltilen soruyu cevaplandıran Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, "Yılda 14 ders veriyorum. Kas..

Yılın ilk karaca yavrusu

Yılın ilk karaca yavrusu

16

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul'da hizmet veren Polonezköy Geyik-Karaca Üretme Merk..

30 faktör yeterli

30 faktör yeterli

17

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü'nden Ertan Yılmaz, yaz dönemiyle ciltteki leke sayılarının da artacağını belirterek, 30 faktör m..

Sokak sanatçısı piramidi 'yok etti'

Sokak sanatçısı piramidi 'yok etti'

18

Piramidin ön yüzü, müze binasının gerçek boyuttaki siyah beyaz fotoğrafıyla kaplandı. Böylece ön açıdan bakıldığında piramit görünmez hale geldi.

Kazakistan'da "Ertuğrul 1890"a yoğun ilgi

Kazakistan'da "Ertuğrul 1890"a yoğun ilgi

19

Kazakistanlı sinemaseverler, Türk Filmleri Haftası'nın açılış filmi “Ertuğrul 1890”a yoğun ilgi gösterdi.

Bulgur  Festivali'ne özel börek

Bulgur Festivali'ne özel börek

20

Unesco Kültür Mirası Listesi'ne giren, Türkiye’nin en değerli mutfaklarından birine sahip Gaziantep’te bu hafta Bulgur Festivali var. Biz de Türkiye i..

+