• Tarihe göre sırala

Yüz nakilli Recep Sert'in kazadan önceki hali

Türkiye'nin beşinci yüz nakli Recep Sert, bugüne kadar hep nakilli yüzüyle medyaya yansıdı. Esma Sert ile evlenen bir kız çocuğu olan Sert'in kazadan önceki yüzü merak ediliyordu. Esma Sert'in katıldığı bir televizyon programında, Recep Sert'in gençlik fotoğrafları gösterildi.

Çocuklar üşümesin diye çorap topluyor

Bartın'da 20 yaşındaki İbrahim Yılmaz, kış aylarında çocukların üşümemesi için çorap toplama kampanyası başlattı. Bartın esnafı ve tüm vatandaşlardan çorap toplayan Yılmaz, soğuk havalarda çocukların ayaklarını ısıtmak ve yüzlerini güldürmek istediğini ifade etti.

Türk Kızılayından Musul'a insani yardım

Türk Kızılayınca başlatılan "Musul da Senin Yurdun" kampanyası kapsamında, 500 ton yardım malzemesi taşıyan 20 tır, Ankara'dan Musul'a hareket etti.

Cuma hutbesi

Türkiye'deki bütün camilerden ortak okunacak olan Cuma hutbesinin bu haftaki konusu 'Allah'a Verdiği Sözde Sadık Kimse: Mümin' olarak açıklandı. Müminin en önemli özelliklerinden olan güvenilirlik, doğruluktan bahsedilen hutbede Hz. Peygamber'in, 'Ben sadece güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim' hadisi hatırlatıldı. Hutbede Hz. Peygamber döneminde yaşamış olan genç Cafer-i Tayyar'ın, Habeş Kralı Necaşi'nin karşısına çıkarak yaptığı konuşma anlatıldı.

FETÖ'ye karşı gençler böyle korunacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, gençleri FETÖ gibi dini istismar eden yapılardan korumak amacıyla camilerde gençlik kolları oluşturacak. Sabah namazında buluşacak gençler, ücretsiz olarak ve gönüllülük esasıyla ilmihal ile hadis gibi dersler de alacak.

Asırlık el yazması Kur'an-ı Kerimler ABD'de sergileniyor

ABD'nin başkenti Washington'da açılan 'Kur'an-ı Kerim Sanatı: Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin Hazineleri' sergisinde, her biri yüzlerce yıllık 47 el yazması Kur'an-ı Kerim, Amerikalı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

450 torunuyla gençlere meydan okuyor

Diyarbakır'ın yaşayan asırlık çınarı Şahi Tayurak'ın tam 450 torunu var. Resmi kayıtlara göre 96 yaşında olan Şahi Nine'nin oğlu ise annesinin gerçek yaşının ortaya çıkması için kemik yaşının tespit edilmesini istiyor.

Eşi vefat edince iş başa düştü

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yaşayan 4 çocuk annesi Eda Seyrek, eşinin vefatının ardından matbaalarının işletmesini üstlendi. Eşine yardım etmeye gittikçe işi de öğrendiğini söyleyen Seyrek, çok hevesli olduğunu ve 2 çocuğuyla iş başına geçerek ekmek paralarını çıkardığını anlattı.

Ertuğrul Gazi'nin oğlu göründü

TRT 1'de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin yeni sezonu için geri sayım başladı. Üçüncü sezonunda Diriliş'in kadrosuna birçok yeni oyuncu katıldı. En çok merak edilenlerden biri ise Ertuğrul'un oğlunu kimin ekrana oynayacağı. Dizinin resmi sosyal medya hesabından yeni oyuncular takipçiler ile paylaşıldı. Ertuğrul'un oğlu Gündüz Alp'i, Yaman Tümen canlandıracak.

Ayasofya'ya imam atandı

Ayasofya Cami'nin ibadete açık bölümü Hünkar Kasrı'na Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uzun yıllardan sonra ilk kez asaleten imam atandı. Kurra hafız Önder Soy'un asaleten imam olarak atanmasıyla Ayasofya'nın dört minaresinden 5 vakit ezan sesi yükselirken, vakit namazlarının da kılındığı öğrenildi.

Marmaris'te yarım tonluk ay balığı görüldü

Hava sıcaklıklarının halen yüksek olduğu Marmaris'te tura çıkan turistlerin karşısına yarım ton ağırlığında dev bir ay balığı çıktı. Ay balığı bir süre yüzeye yakın yüzdükten sonra mavi sularda kayboldu.

7 sene sonra çıkan meyve hem ayva hem elma

Eskişehir'de, 2009 yılında ayva olarak alıp diktiği fidandan 7 yıl sonra ilk meyvesini alan emekli Semih Yaşar, daha önce görülmemiş bir meyveyle karşılaşınca şaşkınlığa uğradı. Görüntüsü ayva, elma ve armuda benzeyen meyvenin tadı ise mayhoştu. İnternetten araştırma yapan ve böyle bir meyveye rastlamayan Yaşar, ziraatçılardan meyvenin cinsinin ne olduğunu tespit etmelerini istedi.

'Sudanlı Erdoğan' çifte sevinç yaşattı

Doğmadan önce Erdoğan adını vermeyi planladıkları bebeğin, FETÖ darbe girişiminin bertaraf edildiği tarihten 2 gün sonra dünyaya gelmesi, aile bireylerine iki sevinci bir arada yaşattı.

Güvercinlere ağzından leblebi yediriyor

Kastamonu'da oturan 83 yaşındaki Mehmet Terzi, cami avlusunda etrafında toplanan güvercinleri ağzıyla besliyor. Güvercinleri çok sevdiğini, onlarla konuştuğunu, vakit geçirdiğini söyleyen Terzi, güvercinlerin leblebileri ağzından almak için birbirleriyle yarıştığını ifade etti.

80 kedili kadın ev arıyor

Tekirdağ’da 80 kediyle birlikte yaşayan Tokgöz, kaldığı evden ayrılmak zorunda kalınca kedileriyle yaşayabileceği kiralık ev aramaya başladı. Kedilerinin barınma, beslenme ve tüm aşı ihtiyaçlarını karşılayan Tokgöz, 'Onlarla beraber yaşarım, onlarla da beraber ölürüm' dedi. Tokgöz, hayvan severlerden destek beklediğini söyledi.

Batı'nın tek dişi, Müslümanın bilge direnişi

Bugün siyasi hayatı boyunca bağımsızlık mücadelesi veren ve Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç'in 13. ölüm yıldönümü. Bilge Kral olarak anılan Aliya İzzetbegoviç, yaşadığı dönemde Müslümanların İslam'la yeniden şuurlanması gerektiğini savundu. 1970 yılında yayınladığı "İslam Bildirisi" ile İslam coğrafyasında uyanış ve dirilişi sağladı. Bilge Kral, aydınlık yüzü ve icraatlarıyla medeniyet inşa eden bir devlet adamı olarak hafızalara kazındı. Derin Tarih Dergisi'nden Haluk ...

Aliya İzzetbegoviç vefatının 13. yılında anılıyor

Bosna-Hersek'in eski Cumhurbaşkanı, İslam düşünürü, Aliya İzzetbegoviç vefatının 13. yılında anılıyor. Aliya'nın yaşam öyküsünü, hayatının dönüm noktalarını ve bilgeliğini anlatıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Aliya İzzetbegoviç yazısı

Aliya İzzetbegoviç vefatının 13. yılında anılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hece dergisinin Aliya İzzetbegoviç Özel Sayısı'nda bir makale kaleme aldı, yazıdan bazı anekdotları paylaşıyoruz.

Tüm dünyaya 2 milyon Kur'an-ı Kerim

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Dış Hizmetler Koordinatörü Mikail Çolak, 'Hediyem Kur'an Olsun' isimli projeyle dünyadaki tüm ülkelere Kur'an-ı Kerim ulaştırılacağını açıkladı. TDV'nin internet sitesinden bağış yapılabildiğini söyleyen Çolak, gönderilen Kur'an-ı Kerim'lerin mealli olduğunu ifade etti. Şu ana kadar 500 bin Kur'an-ı Kerim gönderilen projede, hedefin 2 milyon olduğu bildirildi.

Antalyalı 'Tombili'

Antalya'da market işletmecisi Uğur Cengiz'in parkta yaralı bulup sahiplendiği kedisi, 8 kilo 200 gram ağırlığı ile İstanbul Kadıköy'de heykeli dikilen 'Tombili'ye benziyor. Mahallelinin çok sevdiği Antalyalı Tombili, fazla kiloları nedeniyle yolda yürümekte zorluk çekiyor.

Başbakan'dan Sinan Akçıl'ı güldüren espri

Dün AK Parti grup toplantısına katılan ünlü popçu Sinan Akçıl, partililer ve Başbakan Binali Yıldırım ile selfie çekildi. Instagram hesabından paylaşımlar yapan Akçıl, Başbakan Yıldırım'ın kendisine 'Çekin de takipçim artsın' diyerek güldürdüğünü anlattı. Ünlü şarkıcı, Başbakan için 'Onu çok seviyorum' diye konuştu.

İstiklal Caddesi'ndeki cihaz ilgiyle karşılandı

İstiklal Caddesi'nde bulunan nostaljik tramvay durağına yerleştirilen şarj ünitesi, çok sayıda vatandaş tarafından yoğun ilgi görüyor. Ayrıca kablosuz internet bağlantısından da yararlanılabiliyor.

Sinan Akçıl AK Parti grup toplantısına katıldı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın AK Parti Grup Toplantısı'na katılarak yaptığı konuşmayı sürpriz bir isim izledi. Ünlü şarkıcı Sinan Akçıl, bugün gerçekleşen grup toplantısına katıldı. Akçıl, toplantıda siyasetçilerle fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmedi.

15 Temmuz gazisi 32 ameliyat oldu

FETÖ'nün darbe girişiminde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaralanan Sabri Gündüz, ilk günden itibaren ortalama 3 günde bir, toplamda da 32 ameliyat geçirdiğini söyledi. 2-3 ay daha hastanede yatacağını ifade eden Gündüz, bacağı kesilmezse 1 yıllık fizik tedaviye başlayacak. Evinde kızıyla oynamayı çok özleyen Gündüz, darbeciler tarafından G-3 mermisiyle yaralandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kurban Bayramı'nda aradığını anlatan Gündüz, 'Havalarda uçtuk' diye konuştu.

Arif Sağ'ın eşi hayatını kaybetti

Ünlü sanatçı Arif Sağ'ın bir süredir tedavi gören eşi Yıldız Sağ hayatını kaybetti. Sağ'ın cenazesin yarın Karacaahmet Cemevi'nden kaldırılacak.

Cem Yılmaz'dan güldüren 'Madonna' tweti

Bir televizyon programında Funda Özkalyoncuoğlu'nun 'Kürk Mantolu Madonna' ve şarkıcı Madonna'yı birbirine karıştırması hem sosyal medyada hemde ünlüler dünyasında günün konusu haline geldi. Ünlü komedyen Cem Yılmaz da esprili yönünü ortaya koyan bir paylaşım yaptı. Manto fotoğrafı paylaşan Yılmaz, altına 'Arkadaşlar bu kürk mantodur! Bazen sıfırdan başlamak iyidir' yazdı. Yılmaz'ın bu tweeti 21 bin beğeni aldı.

Hande Fırat, Aslı Aydıntaşbaş'ın Brüksel'de göremediği OHAL'i gösterdi

Türkiye'deki darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL'i bir türlü anlayamayan gazeteci Aslı Aydıntaşbaş bu kez OHAL'in devam ettiği Brüksel'deki izlenimleriyle şaşkına çevirdi. Kent sokaklarında asker dahi görmediğini söyleyen Aydıntaşbaş'a fotoğraflı yanıt, meslektaşları Hande Fırat ve Balçiçek İlter'den geldi.

İstanbul'a gökkuşağı sürprizi

İstanbul'da sabah saatlerinde görülen yoğun yağışın ardından kısa bir süre güneş açtı. Ortaya çıkan gökkuşağı, renkli görüntüsüyle denizden tarihi yarımadaya doğru yükselen bir görüntü oluşturdu.

Yarışmada 60 bin liralık 'Robinson Crusoe' sorusu

Selçuk Yöntem'in sunduğu 'Kim Milyoner Olmak İster' yarışmasının dün yayınlanan bölümünde 60 bin liralık soru dikkati çekti. "Hangi romanın orijinal başlığı yaklaşık 70 kelimeden oluşmaktadır?" sorusuna 'Robinson Crusoe' cevabını veren yarışmacı 60 bin liranın sahibi oldu. Romanın orjinal başlığının "York'lu Bir Denizcinin, Kendi Kaleminden, Deniz Kazası ile Düştüğü Amerika Sahillerindeki Oroonoque Nehri Ağzındaki Issız Bir Adada 28 Yılını Geçirirken Yaşadığı Serüvenler ve Korsanlar Tarafından K...

Nesli tükenen fok Kuşadası'ndan çıktı

Kuşadası Körfezi'nde nesli tükenmekte olan ve dünyada sadece 700 adet kalan Akdeniz fokuna rastlandı.Dünyanın en nadir 12 memeli türü arasında gösterilen Akdeniz fok balığı, Kuşadası Körfezi'nde 10 ay sonra yeniden ortaya çıktı. Kuşadası Körfezi'nde avlanan balıkçılar ve kıyıda gezen vatandaşlar tarafından görülen Akdeniz foku için çevreciler harekete geçti.

Doğuda kar alarmı

Hava sıcaklığının 2 ila 4 derece düşmesiyle Doğu Anadolu Bölgesinin yüksek kesimlerinde kar yağışı beklenirken, Marmara Denizi için fırtına uyarıları yapılıyor. Uzmanlar şiddetli rüzgar nedeniyle balıkçıları uyarıyor.

Görme engelli eşine 42 yıldır şoförlük yapıyor

Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde yaşayan ev hanımı Ayşe Özgür, 42 yıl önce evlendiği görme engelli öğretmen eşi Cemal Özgür'ün adeta "gönüllü şoförü" oldu. Eşini emekli olana kadar sabahları işe götüren, akşamları da işten alan Özgür, emeklilikten sonra da eşinin tüm işlerini görüyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.