AKTÜEL

Bel fıtığında masajla tedavi

Cihan Yeni Şafak
Erzurum'un Oltu ilçesinde 1990 yılından beri doktorluk yapan Dr. İbrahim Ekinci, 1994 yılında tanıştığı bir Rus profesörden bel fıtığı konusunda öğrendiği masaj tedavisi yöntemini geliştirerek hastalarına uyguluyor. Parmakla yapılan masajın iki aşamalı olduğunu söyleyen Dr. Ekinci, ilk aşama olarak ön masajla dokuların hazırlandığını sonra baş parmakla omurları iterek dokuları doğru pozisyona getirdiğini belirtiyor.

Uyguladığı tedavinin bir çeşit 'omurga terapisi' olduğunu ifade eden Dr. İbrahim Ekinci, 12 yıldır uyguladığı tedavilerde yüzde 80'nin üzerinde olumlu cevap aldığını ve kesinlikle yan etkisine rastlanmadığını söylüyor. Felç, kanser ve hamileler dışında tüm hastalara uygulanabileceğini ifade eden Dr. Ekinci, batı ülkelerinde ameliyat endikasyonunun yüzde 2 civarında olduğunu, ülkemizde ise bu oranın çok yüksek olduğunu hatırlatarak kesin ameliyat gerektirmeyen hastaların çare için tıpta yeri olan tüm metotlara başvurması gerektiğine dikkat çekiyor.

Dr. İbrahim Ekinci, bel fıtığı konusunda, "Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına, omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder. Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arısında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka - yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. " bilgisini verdi.

Ekinci sözlerini şöyle sürdürdü: "Ağır bir yük kaldırmak veya ters bir hareket yapmak gibi pek çok dış faktörün yanında kişiye ait faktörler de bel fıtığının oluşmasında önemli rol oynar. Öyle insan vardır ki 120 kg kaldırır ve hiçbir şey olmaz. Öylesi de vardır ki 5 kg kaldırır ve bel fıtığı olur. Bel ve bacak ağrısı bel fıtığının en belirgin şikayetleridir. Hareket kısıtlılığı, topallayarak yürüme, vücudun bir tarafa doğru çarpılması gözlemlenebilir. Ağrı ile birlikte bacaklarda uyuşma, karıncalanma, hastalık ilerledikçe kuvvet kaybı ve ayaklarda incelme görülebilir. Cinsel fonksiyonların kaybı da söz konusu olabilir. İlerlemiş fıtıklarda idrar ve büyük abdestini tutamama ve yapamama gibi bozukluklar, bacaklarda felç ortaya çıkabilir. Bel fıtığı rahatsızlığı bulunan bir kişide hastalığın safhası iyi bir muayene ve ileri tetkik metodları ile tespit edildikten sonra tedaviye geçilir. Bundan sonra pratik olması açısından hastalar cerrahi müdahale gerekenler ve gerekmeyenler diye iki gruba ayrılabilir. Bel fıtığı gelişimin erken dönemlerinde konservatif tedavi adı verilen cerrahi dışı tedavi metotları uygulanır. Bu safhada hastaya ağrı kesici, adale gevşetici ve antienflamatuar ilaçlar verilir. Sert yatak istirahatı tavsiye edilir. Fizik tedavi yapılabilir. Uygun dönemde egzersiz verilebilir. "

Yorum

Dondurmadan sonra nane çayı için!

Dondurmadan sonra nane çayı için!

1

Dondurmanın büyük, küçük herkesin severek tükettiği soğuk bir tatlı olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, dondurma tüketirken dikkat edi..

Aile hekimlerine 'nöbet' ayarı

Aile hekimlerine 'nöbet' ayarı

2

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak değişiklik ile aile hekimleri 8 saatlik nöbetlerini halk sağlığı müdürlüğü ya da toplum sağlığı merkezlerinde, c..

Kuaförler çocuk gelinlerin saçını taramayacak

Kuaförler çocuk gelinlerin saçını taramayacak

3

Van'da küçük yaşta evliliğe karşı yürütülen kampanyası kapsamında, kentteki kuaför salonlarına 'Bu iş yerinde 18 yaş altı gelin saçı taranmamaktadır' ..

İnsan, insanı anlar

İnsan, insanı anlar

4

Filistinlilerin maruz kaldığı işgali ve hak ihlallerini etkileyici bir dille sinemaya aktaran yönetmen Nevres ebu Salih, “Meseleyi insani hale getirme..

Derdim dünyayı daha güzel bırakmak

Derdim dünyayı daha güzel bırakmak

5

Amerika'da yaşayan Ürdün asıllı film yapımcısı Samah Safi, filmlerinde hem yükselen İslamofobiyi hem de tüm dünyada yaşanan insan dramlarını konu ed..

Dansöz oynatan Acun'a rekor ceza

Dansöz oynatan Acun'a rekor ceza

6

O Ses Türkiye'nin geçtiğimiz aylarda yayınlanan final bölümlerinden birinde yarışmacıların birkaç dakika arayla sahneye semazen ve dansöz çıkarması RT..

Havuç ye sıhhat bul!

Havuç ye sıhhat bul!

7

Obezite doktoru Dr. Fevzi Özgönül, havucun son yıllarda erken bunama, alzheimer, kalp krizi, kronik baş ağrısı, deri ve akciğer kanserine karşı kullan..

Aziz Sancar: Başka iş seçsem milyarder olurdum

Aziz Sancar: Başka iş seçsem milyarder olurdum

8

2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Aziz Sancar, "Bilim gönül işidir" deyip ekledi: "İşin doğrusu başka bir iş seçseydim mlyarder bir adam olurdum." N..

Her yıl 3 milyon kişi ölüyor

Her yıl 3 milyon kişi ölüyor

9

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 2,8 milyon kişi obezite nedeniyle hayatını kaybediyor. Obezite 'sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yap b..

İmamlar cami restorasyonunu kendileri yapıyor

İmamlar cami restorasyonunu kendileri yapıyor

10

Giresun'un Piraziz ilçesine bağlı Bozat köyünde görev yapan 5 din görevlisi, köyde bulunan 9 caminin restorasyon işlerini kendileri yapıyor.

Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

11

Batman’da ikamet eden ve “Erken yaşlanma hastalığına” yakalanan 8 yaşındaki Suriyeli Mehmet Adem Abdulmecit’in dramı yürek burkuyor. Yaşından oldukça ..

'8 köşe kasket'leri temsil ediyor

'8 köşe kasket'leri temsil ediyor

12

Malatya'da 13 yaşında başladığı, unutulmaya yüz tutmuş kasketçilik mesleğini 55 yıldır sürdüren Tatu, kasketlere yoğun ilginin olduğu, her gün yaptığı..

Nil Karaibrahimgil bebeveynlerle buluşmaya hazırlanıyor

Nil Karaibrahimgil bebeveynlerle buluşmaya hazırlanıyor

13

Nil Karaibrahimgil tüm enerjisiyle “Bebekoloji 2016” yı renklendirecek

Survivor'da ödülü kazananlar 'erken' belli oldu

Survivor'da ödülü kazananlar 'erken' belli oldu

14

Acun Ilıcalı'nın sunduğu Survivor programında kazanan takıma NBA ödülü verileceği açıklanmıştı. Gece saatlerinde yayınlanan NBA maçında "Ünlüler" takı..

Papa baklavaya hayran oldu Prens Fatih Sultan’ın kılıcına

Papa baklavaya hayran oldu Prens Fatih Sultan’ın kılıcına

15

Gezip görmek istediğimiz yerlerin tarihini, kültürünü ve coğrafyasını tanıtan rehberler artık o mekanların olmazsa olmazlarından sayılıyor. Akademik b..

Islak mendil kontrolünde skandal sonuç

Islak mendil kontrolünde skandal sonuç

16

Hijyen Konseyi tarafından yapılan çalışma kapsamında, bazı restoranlardan toplanan ve laboratuvarda incelenen markaları belirsiz, tek kullanımlık 22 ı..

TRT'nin sevilen dizisi veda ediyor

TRT'nin sevilen dizisi veda ediyor

17

Yunus Emre: Aşkın Yolculuğu dizisi 44. bölüm ile final yapma kararı aldı.

'Erişilemeyen ilaç' ortadan kalkıyor

'Erişilemeyen ilaç' ortadan kalkıyor

18

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile SGK, 'erişilemeyen ilaç sorununun çözümü için yeni düzenleme yaptı. Yeni düzenlemeye göre Sağlık Uygulama Tebli..

Kendi hava aracıyla uçan doktor

Kendi hava aracıyla uçan doktor

19

Çocuk Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Levent Ceylan, yaklaşık 6 yıl uğraşarak kendi tasarlayıp yaptığı ismini 'Gyrocopter' verdiği hava aracıyla boş zama..

Yönetmeni Seksenler dizisinden ayrıldı

Yönetmeni Seksenler dizisinden ayrıldı

20

5 yıldır TRT ekranlarında izleyicisiyle buluşan Seksenler dizisinin yönetmeni Müfit Can Saçıntı diziyi bıraktığını açıkladı. Twitter hesabından 'Veda ..

+