AKTÜEL

Bel fıtığında masajla tedavi

Cihan Yeni Şafak
Erzurum'un Oltu ilçesinde 1990 yılından beri doktorluk yapan Dr. İbrahim Ekinci, 1994 yılında tanıştığı bir Rus profesörden bel fıtığı konusunda öğrendiği masaj tedavisi yöntemini geliştirerek hastalarına uyguluyor. Parmakla yapılan masajın iki aşamalı olduğunu söyleyen Dr. Ekinci, ilk aşama olarak ön masajla dokuların hazırlandığını sonra baş parmakla omurları iterek dokuları doğru pozisyona getirdiğini belirtiyor.

Uyguladığı tedavinin bir çeşit 'omurga terapisi' olduğunu ifade eden Dr. İbrahim Ekinci, 12 yıldır uyguladığı tedavilerde yüzde 80'nin üzerinde olumlu cevap aldığını ve kesinlikle yan etkisine rastlanmadığını söylüyor. Felç, kanser ve hamileler dışında tüm hastalara uygulanabileceğini ifade eden Dr. Ekinci, batı ülkelerinde ameliyat endikasyonunun yüzde 2 civarında olduğunu, ülkemizde ise bu oranın çok yüksek olduğunu hatırlatarak kesin ameliyat gerektirmeyen hastaların çare için tıpta yeri olan tüm metotlara başvurması gerektiğine dikkat çekiyor.

Dr. İbrahim Ekinci, bel fıtığı konusunda, "Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına, omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder. Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arısında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka - yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. " bilgisini verdi.

Ekinci sözlerini şöyle sürdürdü: "Ağır bir yük kaldırmak veya ters bir hareket yapmak gibi pek çok dış faktörün yanında kişiye ait faktörler de bel fıtığının oluşmasında önemli rol oynar. Öyle insan vardır ki 120 kg kaldırır ve hiçbir şey olmaz. Öylesi de vardır ki 5 kg kaldırır ve bel fıtığı olur. Bel ve bacak ağrısı bel fıtığının en belirgin şikayetleridir. Hareket kısıtlılığı, topallayarak yürüme, vücudun bir tarafa doğru çarpılması gözlemlenebilir. Ağrı ile birlikte bacaklarda uyuşma, karıncalanma, hastalık ilerledikçe kuvvet kaybı ve ayaklarda incelme görülebilir. Cinsel fonksiyonların kaybı da söz konusu olabilir. İlerlemiş fıtıklarda idrar ve büyük abdestini tutamama ve yapamama gibi bozukluklar, bacaklarda felç ortaya çıkabilir. Bel fıtığı rahatsızlığı bulunan bir kişide hastalığın safhası iyi bir muayene ve ileri tetkik metodları ile tespit edildikten sonra tedaviye geçilir. Bundan sonra pratik olması açısından hastalar cerrahi müdahale gerekenler ve gerekmeyenler diye iki gruba ayrılabilir. Bel fıtığı gelişimin erken dönemlerinde konservatif tedavi adı verilen cerrahi dışı tedavi metotları uygulanır. Bu safhada hastaya ağrı kesici, adale gevşetici ve antienflamatuar ilaçlar verilir. Sert yatak istirahatı tavsiye edilir. Fizik tedavi yapılabilir. Uygun dönemde egzersiz verilebilir. "

Yorum

Cemil Meriç için 100. yıl sempozyumu

Cemil Meriç için 100. yıl sempozyumu

1

Yazar Cemil Meriç, Gümüşhane Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan 'Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu' ile anılacak. 6 Mayıs'ta düzenl..

Diriliş Ertuğrul ufuk açtı

Diriliş Ertuğrul ufuk açtı

2

'Diriliş Ertuğrul' dizisinde Muhyiddin İbn-i Arabi'yi canlandıran oyuncu Osman Soykut, bu yapımın kaybedilen değerleri canlandırdığını belirtti. Soyku..

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

3

Her geçen gün kendilerine yeni bir yöntem bulan dolandırıcıların son adresi sosyal medya oldu. Yardımsever insanlara ulaşıp onları sömüren dolandırıcı..

Şehirlerin kimliği ‘genç’leşecek

Şehirlerin kimliği ‘genç’leşecek

4

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, önümüzdeki süreçte şehirlerin kimlik hafızalarını yeniden canlandırmak için çalışmalar başlattıklarını söyledi. Ü..

Her adımda engelleri kıracak

Her adımda engelleri kıracak

5

Başrolünde engellilerin bulunduğu ilk yapım olan 'Adım Adım' filmi cuma günü vizyona giriyor. Oyunculardan Mehmet Sefa Öztürk, "Bu film engellerin duv..

Göz altı kırışıklıklarına veda edin

Göz altı kırışıklıklarına veda edin

6

Göz altı kırışıklıkları yaşla birlikte gelen, bazen cilt tipine göre daha çok veya az oluşan, beslenme, yaşam tarzı ve stresle yakından ilgili, pek ço..

NATO caydırıcılık stratejisinde bundan sonraki adım ne?

NATO caydırıcılık stratejisinde bundan sonraki adım ne?

7

İttifak, güneydeki riskleri dikkate almadığı takdirde, caydırıcılık meselesinde kanatlar arasında yapacağı bir seçiciliğin/ayrımın NATO güvenliğinin b..

'Canlanan Şairler' büyük ilgi gördü

'Canlanan Şairler' büyük ilgi gördü

8

Erzurum Kitap Fuarı'nda yer alan "Canlanan Şairler" projesinde, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmed Akif Ersoy, Kazım Karabekir, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cem..

Tireliler sabaha kadar tüfekle nöbet tutuyor

Tireliler sabaha kadar tüfekle nöbet tutuyor

9

İzmir'in Tire ilçesine bağlı Boynuyoğun mahallesinde onlarca küçükbaş ve büyükbaş hayvanı telef eden cinsi bilinmeyen hayvan, vatandaşları canından be..

İbrahim Kalın besteledi Zara söyledi

İbrahim Kalın besteledi Zara söyledi

10

Türk Halk Müziği'ni seven Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, 2 türkü besteledi. Kalın'ın bestelediği türküleri ise Zara seslendirdi. Klarnet sanatçı..

El yazısı beyni geliştiriyor

El yazısı beyni geliştiriyor

11

Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından düzenlenen 19. Araştırma Zirvesi'nde klavye kullanmanın yerine kalemle yazı yazmanın beyni daha çok geliştir..

Üstad’ın cenazesinde Özal detayı

Üstad’ın cenazesinde Özal detayı

12

Edebiyat ve fikir dünyasının önemli isimlerinden merhum Necip Fazıl Kısakürek'in 1983 yılındaki cenaze namazına, bir süre sonra başbakan olacak olan T..

İİT zirvesi ve Türkiye'nin vizyonu

İİT zirvesi ve Türkiye'nin vizyonu

13

Bütün ilkeler Türkiye’nin, İslam dünyasının birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi noktasında gösterdiği ihtimamı net bir şekilde ortaya koydu..

Üç çocuk  olsun şehirden  uzak olsun

Üç çocuk olsun şehirden uzak olsun

14

Bir internet sitesi tarafından gerçekleştirilen "Günümüz evliliklerindeki beklentiler" araştırması Türklerin evlilik hakkındaki tercihlerini gözler ö..

Kudüs toprağıyla Mescid-i Aksa maketi yaptı

Kudüs toprağıyla Mescid-i Aksa maketi yaptı

15

Erzurumlu Doğan Hattatoğlu, Kudüs'ten getirdiği toprakla yaptığı Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa maketini, Miraç Kandili'nde ziyarete açtı. Er..

İpek Yolu ekonomik kemeri ve Çin

İpek Yolu ekonomik kemeri ve Çin

16

Çin, kimi analistlerin II. Dünya Savaşı sonrasının Amerikan patentli Marshall Planı ile mukayese ettiği ve “tek kuşak, tek yol” sloganıyla ifade edile..

Taksicilerden duygulandıran hareket

Taksicilerden duygulandıran hareket

17

Burdur'da bir taksi durağının çalışanlarının bir günlük hasılatlarını bağışlamak için geçen hafta başlattıkları kampanya kapsamında toplanan gelir, şe..

Cate Blanchett'e BM'den görev

Cate Blanchett'e BM'den görev

18

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Oscar Ödüllü Hollywood yıldızı Cate Blanchett'i iyi niyet elçisi olarak atadı.

Nasra Şimmeshindi hayatını kaybetti

Nasra Şimmeshindi hayatını kaybetti

19

Basma ve boyama sanatının yaşayan son ustası, Suryani toplumunun ve kültür mirasının simgesi olarak görülen Nasra Şimmeshindi nam-ı değerNasra Teyze k..

+