AKTÜEL

Bestekar padişahlar tek albümde

Bestekar padişahlar, musiki albümünde buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, Osmanlı sultanlarından II. Bayezıd, IV. Murat, I. Mahmut, III. Selim, II. Mahmut, Abdülaziz ve Vahdeddin Hanlara ait 12 besteyi bir araya getirdi.

Orhan Turan Yeni Şafak
Şiir ve musikiye gönül veren Osmanlı padişahlarına ait besteler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş'nin, “Osmanlı Türk Müziği Antolojisi” çalışmaları kapsamında albümleştirildi. Sanatçı 'Padişah Bestekarlar' adlı albümde Osmanlı sultanlarının bestelerini Serdar Şengül seslendirdi. 12 bestenin yer aldığı albüme bestekar padişahların hayat öykülerini anlatan 32 sayfalık bir de kitapçık eklendi.

HEM SÖZ HEM MÜZİK ŞÖLENİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından hazırlanan albümde 7 padişahın güftelerinin yanı sıra peşrevleri enstrümantal olarak da dinleyicinin beğenisine sunuldu. II. Beyazıd'a ait Neva Peşrevi, IV Murad'a ait Hüseyni Peşrev, I. Mahmud'a ait Uşşak Peşrev eserlerine albümde enstrümantal olarak yer veriliyor. Albümde güftesi III. Selim'e ait 'Pir Pür Cefa Hoş Dilberdir', Sultan II. Mahmud'un 'Hüsnü Olmadan Mağdur' ve 'Hicaz Kalender', Sultan Abdülaziz'in güftesi olan 'Ey Nevbahar-ı Hüsn-ü An' ile Sultan Vahdeddin'in güftesi 'Ma'mure Yurdlarımızdan Çıkan Siyah Duman' eserleri seslendirildi.

Tabutuna haciz konan sultan

Güfte ve peşrevlerine yer verilen tüm padişahların hayatına dair ilginç bilgilerin bulunduğu kitapçıkta ise ilginç hayat öyküleri anlatıldı. İşte kitapçıktan bazı ilginç detaylar: Sultan Vahdeddin: Padişahlığın kaldırılması ve tenkitler nedeniyle yurtdışına çıktı. Birçok teklifi reddedip İtalya'da oturma kararı aldı. Cenazesi Türkiye'den istenmediği için Türkiye'ye getirilemedi. Borçları nedeniyle tabutuna haciz kondu. Suriye Devlet Başkanı cenazeye sahip çıktı ve tabutu Suriye'ye getirtti.

Devleti de yönetirim beste de yaparım

Sultan Abdulaziz: Başlayan ihtilal sonrasında zorla tahttan indirilip öldürüldü. Oysa bu padişah Osmanlı Devleti'ni dünyada ikinci veya üçüncü duruma getirmeyi başarmıştı. Öldüğünde 46 yaşında olan padişah bestekâr, şair ve ressamdı. II. Mahmud: Hat sanatçısı olması yanında, şair, bestekar yönüyle de tanındı. Arapça'nın yanı sıra Farsça'ya da hakimdi. I. Mahmud: 24 sene tahtta kalan I. Mahmud, sanatkâr yönüyle en fazla “Sabkati” mahlas adıyla tanındı. Bu mahlasla önemli eserler veren I. Mahmud 58 yaşında vefat etti. Bir diğer mahlas padişah da IV. Murad oldu. Sultan Murad “Muradi ve “Şah Murat” mahlaslarıyla çok sayıda eser verdi.

Yorum

600 yıllık Tevrat'ı satacakken yakalandı

600 yıllık Tevrat'ı satacakken yakalandı

1

İstanbul'da balina derisine işlenmiş 600 yıllık Tevrat'ı 5 milyon dolara satmak isteyen Suriye uyruklu bir kişiyi yakaladı.

İnsanlığın kültürel mirası: Tandırlar

İnsanlığın kültürel mirası: Tandırlar

2

Asırlardır hem ısınmak hem de ekmek yapmak için kullanılan tandırlar, insanlığın kültürel mirasları arasında yer almaya devam ediyor.

Yılkı atları turistlerin ilgi odağı oldu

Yılkı atları turistlerin ilgi odağı oldu

3

Antalya'nın İbradı ilçesinde yıllar önce doğaya bırakılan ve bugün sayıları 400'ü bulan yılkı atları, yurt edindikleri Eynif Ovası'na güzellik katıyor..

Sülük tedavisinde bulaşıcı hastalık uyarısı

Sülük tedavisinde bulaşıcı hastalık uyarısı

4

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selahattin Ünal katıldığı Gastroenteroloji Kongresi'nde sülük tedavisiyl..

İstanbul’dan Urla’ya sanat yolculuğu

İstanbul’dan Urla’ya sanat yolculuğu

5

Oyuncu Şafak Ersözlü, İzmir'in Urla ilçesine taşınmasının ardından her yıl İstanbul'da düzenlenen Sanatta Görünürlük Festivali'ni İzmir'e taşıdı.

İkinci memleketim Türkiye

İkinci memleketim Türkiye

6

Geçmişinde birçok kültürü barındıran Yasmin Levy; Manisa, Kudüs, İspanya ve İsrail’den topladığı köklerini dünyaya saldı. Türkiye’de ilk konserini v..

Suriyeli dul ve yetimler konukevinde ağırlanıyor

Suriyeli dul ve yetimler konukevinde ağırlanıyor

7

Şanlıurfa'da Dilruba Evleri Yardımlaşma Derneği tarafından ilçede kullanılmayan eski devlet hastanesi onarılarak, Suriyeli dul ve yetimlere tahsis ed..

Türklerin soy ağacı

Türklerin soy ağacı

8

Dünyanın en eski, asil ve güçlü devletlerini kurup birçok meşhur şahsiyetler yetiştiren Türklerin boyları ve il il yerleşim yerleri.

Cilt güzelliğini yok eden hatalar

Cilt güzelliğini yok eden hatalar

9

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, her geçen gün estetik kaygılar, güzel görünme isteği, yaşlılık bulgularını gizleme ve daha genç görünme arzusu..

Ebeler normal doğum için birleşti

Ebeler normal doğum için birleşti

10

Sağlık Bakanlığı'nın normal doğum teşvikinin artırılması için yaptığı çalışmalara bir destek de ebelerden geldi. Türk Ebeler Derneği, normal doğum art..

En büyük el dokuması Türk bayrağı

En büyük el dokuması Türk bayrağı

11

23 Nisan Ulusan Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Kağıthane Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda bin 299 öğr..

Faydası hiç yok zararı çok!

Faydası hiç yok zararı çok!

12

Kızartma bol yağlı olmasıyla ünlü bir yemek türü. Şu ana kadar hep zararlarıyla gündeme gelen kızartmanın daha yararlı olduğunu söyleyen olmadı. Kızar..

'Hüsnü Çoban' ölecek mi? Akşamı beklemeyin

'Hüsnü Çoban' ölecek mi? Akşamı beklemeyin

13

10 yıldır ekranlarda olmasına rağmen ilk günkü ilgiyle takip edilen “Arka Sokaklar”da büyük olay var. Dizinin demirbaşlarından Hüsnü Çoban, girdiği ça..

Suriyeli kadınlar sezaryen doğum yaptırmıyor

Suriyeli kadınlar sezaryen doğum yaptırmıyor

14

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler arasındaki hamile kadınlar, sezaryen doğum yaptırmak istemiyor. Türk doktorlar, riskl..

Huzurla arbena üretmeye başladı

Huzurla arbena üretmeye başladı

15

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşayan ve 30 yıldır arbena imal eden "Aşık Zülfi", PKK'lı teröristlere yönelik operasyonun tamamlanmasının ardından kavuş..

Hepatit B tarih oluyor

Hepatit B tarih oluyor

16

13. Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresi'ne katılan ve kongreye başkanlık yapan Prof. Dr. Hasan Özkan, tıptaki yeni gelişmelerle hepatit B hastalığ..

'Sevda Kuşun Kanadında' tam not aldı

'Sevda Kuşun Kanadında' tam not aldı

17

TRT'nin yeni dizisi Sevda Kuşun Kanadında'nın ilk bölümü yayınlanırken, çok sayıda izleyicinin ekranlara kitlendiği görüldü. Erbakan, Kısakürek ve Kot..

Tiroit bozukluğunun belirtileri

Tiroit bozukluğunun belirtileri

18

Uzman Dr. Şenel Bolat, tiroit hastalığı hakkında bilgi verdi. Hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkında uyarılarda bulunan Dr. Bolat, hipertiroidini..

'Toprak damacana' talebine yetişemiyor

'Toprak damacana' talebine yetişemiyor

19

Aydın'da 8'inci kuşak olarak çömlek ustalığını sürdüren Ali Bardak'ın, plastik damacanaya alternatif yaptığı toprak damacanalar büyük ilgi görüyor.

+