AKTÜEL

Bestekar padişahlar tek albümde

Bestekar padişahlar, musiki albümünde buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, Osmanlı sultanlarından II. Bayezıd, IV. Murat, I. Mahmut, III. Selim, II. Mahmut, Abdülaziz ve Vahdeddin Hanlara ait 12 besteyi bir araya getirdi.

Orhan Turan Yeni Şafak
Şiir ve musikiye gönül veren Osmanlı padişahlarına ait besteler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş'nin, “Osmanlı Türk Müziği Antolojisi” çalışmaları kapsamında albümleştirildi. Sanatçı 'Padişah Bestekarlar' adlı albümde Osmanlı sultanlarının bestelerini Serdar Şengül seslendirdi. 12 bestenin yer aldığı albüme bestekar padişahların hayat öykülerini anlatan 32 sayfalık bir de kitapçık eklendi.

HEM SÖZ HEM MÜZİK ŞÖLENİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından hazırlanan albümde 7 padişahın güftelerinin yanı sıra peşrevleri enstrümantal olarak da dinleyicinin beğenisine sunuldu. II. Beyazıd'a ait Neva Peşrevi, IV Murad'a ait Hüseyni Peşrev, I. Mahmud'a ait Uşşak Peşrev eserlerine albümde enstrümantal olarak yer veriliyor. Albümde güftesi III. Selim'e ait 'Pir Pür Cefa Hoş Dilberdir', Sultan II. Mahmud'un 'Hüsnü Olmadan Mağdur' ve 'Hicaz Kalender', Sultan Abdülaziz'in güftesi olan 'Ey Nevbahar-ı Hüsn-ü An' ile Sultan Vahdeddin'in güftesi 'Ma'mure Yurdlarımızdan Çıkan Siyah Duman' eserleri seslendirildi.

Tabutuna haciz konan sultan

Güfte ve peşrevlerine yer verilen tüm padişahların hayatına dair ilginç bilgilerin bulunduğu kitapçıkta ise ilginç hayat öyküleri anlatıldı. İşte kitapçıktan bazı ilginç detaylar: Sultan Vahdeddin: Padişahlığın kaldırılması ve tenkitler nedeniyle yurtdışına çıktı. Birçok teklifi reddedip İtalya'da oturma kararı aldı. Cenazesi Türkiye'den istenmediği için Türkiye'ye getirilemedi. Borçları nedeniyle tabutuna haciz kondu. Suriye Devlet Başkanı cenazeye sahip çıktı ve tabutu Suriye'ye getirtti.

Devleti de yönetirim beste de yaparım

Sultan Abdulaziz: Başlayan ihtilal sonrasında zorla tahttan indirilip öldürüldü. Oysa bu padişah Osmanlı Devleti'ni dünyada ikinci veya üçüncü duruma getirmeyi başarmıştı. Öldüğünde 46 yaşında olan padişah bestekâr, şair ve ressamdı. II. Mahmud: Hat sanatçısı olması yanında, şair, bestekar yönüyle de tanındı. Arapça'nın yanı sıra Farsça'ya da hakimdi. I. Mahmud: 24 sene tahtta kalan I. Mahmud, sanatkâr yönüyle en fazla “Sabkati” mahlas adıyla tanındı. Bu mahlasla önemli eserler veren I. Mahmud 58 yaşında vefat etti. Bir diğer mahlas padişah da IV. Murad oldu. Sultan Murad “Muradi ve “Şah Murat” mahlaslarıyla çok sayıda eser verdi.

Yorum

Hindistan cevizinden topraksız çileğe

Hindistan cevizinden topraksız çileğe

1

Eskişehir'de seracılık yapan Rıza Tek, hindistan cevizi kabuğu liflerinden oluşan özel maddede yetiştirdiği çilekten yılda 4-5 kez ürün alıyor. Normal..

Kendini onaran asfalt ürettiler

Kendini onaran asfalt ürettiler

2

Gazzeli kadın mühendisler, kendi kendini onaran asfalt üretti. “Nasır bin Hamad Al Halife Genç Mucit” Ödülü'nü kazanan asfaltı üreten mühendislerden R..

Nesli tükendi sanıldı, kapana yakalandı

Nesli tükendi sanıldı, kapana yakalandı

3

Türkiye'de 22 yıldır görülmeyen ve "nesli bitti" sanılan, kuyruğu vücuduna göre uzun ve püsküllü bir kemirgen olan "kayalık gerbili" türü fare, Türkiy..

Çiçek gibi ikili

Çiçek gibi ikili

4

Osmanlı tarihi ve kültürü üzerine yaptıkları çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Nurhan Atasoy ve araştırmacı- yazar Dr. Seyit Ali Kahraman, yıllardır pe..

"Schweinfurt'a Türk tiyatrosunu getirdik"

"Schweinfurt'a Türk tiyatrosunu getirdik"

5

Almanya'da kurduğu "The Companies"te Türkçe oyunlar sahneleyen oyuncu ve yönetmen Engin Seçgin, "İnsanlar sürekli kötü haberler alırken sahnede bu yar..

Havuç ye sıhhat bul!

Havuç ye sıhhat bul!

6

Obezite doktoru Dr. Fevzi Özgönül, havucun son yıllarda erken bunama, alzheimer, kalp krizi, kronik baş ağrısı, deri ve akciğer kanserine karşı kullan..

Dünyada 15 bizde 5 kilo

Dünyada 15 bizde 5 kilo

7

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, kişi başına yıllık ortalama balık tüketiminin dünyada 15 kilogram, Türkiye'de i..

40 bin karanfille 'Allah' ve 'Hz. Muhammed'

40 bin karanfille 'Allah' ve 'Hz. Muhammed'

8

Uşak'ta, Berat Kandili dolayısıyla karanfillerle Arapça "Allah" ve "Hz. Muhammed" yazıldı.

Cilt tipine göre bakım önerileri

Cilt tipine göre bakım önerileri

9

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, doğru cilt bakımı için önerilerde bulundu. Cilt bakımının yalnızca güzellik için değil sağlık için de çok önem..

İnsan, insanı anlar

İnsan, insanı anlar

10

Filistinlilerin maruz kaldığı işgali ve hak ihlallerini etkileyici bir dille sinemaya aktaran yönetmen Nevres ebu Salih, “Meseleyi insani hale getirme..

Okumadan çiğ köfte yemeyin!

Okumadan çiğ köfte yemeyin!

11

Geleneksel lezzetlerimizden çiğ köfte 7'den 70'e pek çoğumuzun vazgeçilmezi. Lezzetli olmasının yanı sıra besleyici özelliği ile de öne çıkıyor. Bağış..

TRT'nin sevilen dizisi veda ediyor

TRT'nin sevilen dizisi veda ediyor

12

Yunus Emre: Aşkın Yolculuğu dizisi 44. bölüm ile final yapma kararı aldı.

Dondurmadan sonra nane çayı için!

Dondurmadan sonra nane çayı için!

13

Dondurmanın büyük, küçük herkesin severek tükettiği soğuk bir tatlı olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, dondurma tüketirken dikkat edi..

Nobel'i üniversitesine bağışladı

Nobel'i üniversitesine bağışladı

14

DNA onarımıyla ilgili çalışmasıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Madalyası ve Sertifikasını mezun olduğu İstanbul Üniver..

Belde kireçlenmeyi böyle engelleyin

Belde kireçlenmeyi böyle engelleyin

15

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Önal, 'Çağın Hastalığı' olarak nitelendirilen ve halk arasında 'vitrin' hastalığı olarak isimlendirilm..

Türk oyuncu Cannes'da çantasını çaldırdı

Türk oyuncu Cannes'da çantasını çaldırdı

16

Oyuncu Şebnem Bozoklu, Cannes Film Festivali için geldiği Fransa'nın Cannes şehrinde çantasını çaldırdığını bildirdi.

Burayı tedavi amacıyla kullanıyorum

Burayı tedavi amacıyla kullanıyorum

17

Yurt dışından getirdiği saat parçalarını satan, bunun yanında imalat da yapan Kemal Özcan, 61 yıllık ‘Saatçılar Yuvası’nı 1989’da kızı Yüksel Özcan’a ..

'8 köşe kasket'leri temsil ediyor

'8 köşe kasket'leri temsil ediyor

18

Malatya'da 13 yaşında başladığı, unutulmaya yüz tutmuş kasketçilik mesleğini 55 yıldır sürdüren Tatu, kasketlere yoğun ilginin olduğu, her gün yaptığı..

+