AKTÜEL

İğne deliğinden Kapadokya fotoğrafları

Cihan Yeni Şafak
Fotoğraf makinesi kullanmadan boş salça kutusuna iğnelerle delik delerek çekilen siyah-beyaz fotoğraflar büyük ilgi görüyor.

Nevşehir merkez Atatürk İlköğretim Okulu Resim Öğretmeni Rabia Ünlü boş salça kutusunu yaklaşık 2 bin 500 yıllık Camera Obscura ilkesine dayalı pinhole denilen "iğne deliği" tekniği ile delerek yaptığı fotoğraf makinesi ile muhteşem siyah beyaz fotoğraflar çekiyor. İnternet üzerinde 1 yıl önce yaptığı bir araştırma sonrasında içi tamamen siyah zemin ile döşenmiş boş salça kutusuna bir iğne yardımı ile ışık açarak fotoğraf çekebileceğini öğrenen 10 yıllık Resim Öğretmeni Rabia Ünlü, Kapadokya'nın farklı merkezlerinden siyah beyaz fotoğraf çekmeye başladı. Sadece siyah beyaz film, film tab ve film yıkama için gerekli ödemenin dışında hiçbir ücret ödemeden siyah-beyaz film çekme hayalini gerçekleştiren Ünlü, bugüne kadar bir dünya turizm merkezi konumundaki Kapadokya bölgesinin Göreme, Ürgüp, Zelve gibi merkezlerinde çektiği birbirinden güzel yaklaşık 300 siyah-beyaz fotoğraflardan seçeceği 40 civarındaki fotoğraflarla sergi düzenlemeyi planlıyor.

Çevresindekilerin "Salça kutusundan da fotoğraf makinesi mi olurmuş" şeklindeki tepkilere aldırış etmeden fotoğraf ayaklığını kurup üzerine yerleştirdiği kutuda açtığı bir iğle deliğinden Kapadokya'da insan ve doğa manzarası çeken Ünlü "Siyah-beyaz film, son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren dijital fotoğraflara rağmen Pinhole yöntemi kullanılmak suretiyle asla kaybolmayacak bir yöntemdir. Ama elinize çok pahalı fotoğraf makinelerini alıp siyah-beyaz film tutkunuzu gidermeniz gerekli değil. Bir salça veya boş gofret kutularının da yardımıyla bu büyük tutkuyu gerçekleştirebilirsiniz. İçerisini tamamen siyah bir kağıt ile kaplayıp, içerisine de çekeceğiniz filmin siyah-beyaz negatifini yerleştirdikten sonra, üst kapağı kapatıyorsunuz. Sonrasında kutuya sadece bir iğne deliği kadar bir delik açıp, onun da üzerini siyah bir bant ile kapattıktan sonra çekim için en uygun mekanı belirliyorsunuz. İstediğiniz kareyi oluşturduğunuz anda iğne deliğini sadece birkaç saniye süre ile açık tutmanız yeterli oluyor. Sonrasında karanlık bir ortamda yaptığınız banyo ile hayalinizdeki fotoğrafa kavuşabiliyorsunuz." diyor.

Bugüne kadar bu yöntemi kullanmak suretiyle 300'e yakın fotoğraf çektiğini belirten Atatürk İlköğretim Okulu Resim Öğretmeni Rabia Ünlü, bu yöntemi okulların tüm fotoğraf kulüplerine önerdiğini ve bu anlamda büyük bir ilginin oluştuğunu görmekten de büyük bir sevinç duyduğunu ifade etti.

Halen Nevşehir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimi yapan Ünlü, bu güne kadar bu yöntemi kullanarak çektiği siyah beyaz fotoğrafları önümüzdeki günlerde Nevşehir'de açmayı planladığı "İğne Deliğinden Kapadokya" isimli bir fotoğraf sergisi ile fotoğraf meraklılarının beğenisine sunacak.

Yorum

Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

1

Batman’da ikamet eden ve “Erken yaşlanma hastalığına” yakalanan 8 yaşındaki Suriyeli Mehmet Adem Abdulmecit’in dramı yürek burkuyor. Yaşından oldukça ..

Kötü koku akciğer yetersizliği nedeni!

Kötü koku akciğer yetersizliği nedeni!

2

Ağız kokusuna diş ve diş etlerinin yanı sıra vücuttaki herhangi bir hastalığın da sebep olabileceğini belirten uzmanlar, kokunun hafife alınacak bir s..

12 yaşında gitar virtüözü İtalya'da birinci

12 yaşında gitar virtüözü İtalya'da birinci

3

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Gitar Bölümü öğrencisi 12 yaşındaki Aylin Çelik, İtalya'da düzenlenen 13'üncü Uluslararası Enrico Merc..

Okumadan çiğ köfte yemeyin!

Okumadan çiğ köfte yemeyin!

4

Geleneksel lezzetlerimizden çiğ köfte 7'den 70'e pek çoğumuzun vazgeçilmezi. Lezzetli olmasının yanı sıra besleyici özelliği ile de öne çıkıyor. Bağış..

Köy halkı inat etti kayayı yıktırmıyor

Köy halkı inat etti kayayı yıktırmıyor

5

Balıkesir'in İvrindi ilçesinde tehlike arz eden kaya, üzerindeki leylek yuvası yüzünden yıkılamıyor. Kayayı yıkmak isteyen valilik mahalle halkının ka..

Kendi hava aracıyla uçan doktor

Kendi hava aracıyla uçan doktor

6

Çocuk Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Levent Ceylan, yaklaşık 6 yıl uğraşarak kendi tasarlayıp yaptığı ismini 'Gyrocopter' verdiği hava aracıyla boş zama..

KADEM'den Semiha Yıldırım'a yapılan saldırıya tepki

KADEM'den Semiha Yıldırım'a yapılan saldırıya tepki

7

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım hakkında özellikle sosyal medyada yapılan çirkin saldırıların taki..

Emziren annelere yasaklı besinler

Emziren annelere yasaklı besinler

8

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, emziren anneleri uyardı. Enç, yeni doğan bebeklerde doğumdan 2 hafta sonra başlayan ve dördüncü aya kadar devam eden..

'Türkiye'yi Necip Fazıl'ın talebeleri yönetiyor'

'Türkiye'yi Necip Fazıl'ın talebeleri yönetiyor'

9

Derin Tarih Genel Yayın Yönetmeni ve Yazar Mustafa Armağan, Necip Fazıl Kısakürek'in davasını sonraki nesle çok güzel aktardığını ve etkisinin hala sü..

"Schweinfurt'a Türk tiyatrosunu getirdik"

"Schweinfurt'a Türk tiyatrosunu getirdik"

10

Almanya'da kurduğu "The Companies"te Türkçe oyunlar sahneleyen oyuncu ve yönetmen Engin Seçgin, "İnsanlar sürekli kötü haberler alırken sahnede bu yar..

Nobel'i üniversitesine bağışladı

Nobel'i üniversitesine bağışladı

11

DNA onarımıyla ilgili çalışmasıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Madalyası ve Sertifikasını mezun olduğu İstanbul Üniver..

Free State of Jones'tan 2. fragman

Free State of Jones'tan 2. fragman

12

Akademi ödüllü oyuncu Matthew McConaughey'in başrolünde oynadığı Free State of Jones filminden yepyeni görüntüler geldi.

Yavuz Sultan Selim tablosu 256 bin liraya satıldı

Yavuz Sultan Selim tablosu 256 bin liraya satıldı

13

Johann Heinrich Suhrlandt'ın "Yavuz Sultan Selim" tablosu, 256 bin liraya satıldı. Müzayedede, Osmanlı dönemine ait çok sayıda eser yer aldı.

Göl ortasında kalan cami ibadete açılacak

Göl ortasında kalan cami ibadete açılacak

14

Bolu'da 12 yıl önce çalışmalar nedeniyle Seben Gölü'nün ortasında kalan cami için yol yapıldı ve yeniden ibadete açılması için çalışma başlatıldı.

Nesli tükendi sanıldı, kapana yakalandı

Nesli tükendi sanıldı, kapana yakalandı

15

Türkiye'de 22 yıldır görülmeyen ve "nesli bitti" sanılan, kuyruğu vücuduna göre uzun ve püsküllü bir kemirgen olan "kayalık gerbili" türü fare, Türkiy..

Sigara içenleri tedavi etmiyor

Sigara içenleri tedavi etmiyor

16

Diyarbakır'da görevli Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, sigara kullanan hastaları tüp bebek merkezinde tedavi etmeme kara..

Mustafa Dede ve Hatice'si

Mustafa Dede ve Hatice'si

17

"Haticem göçeli 1918 gün oldu. Nasıl da saymam, sayılmayacak bir Hatice değil ki..." diyen Mustafa Dede, müstakbel eşini önce rüyasında görmüş. Mustaf..

İş stresinden bunları yiyerek kurtul

İş stresinden bunları yiyerek kurtul

18

Diyetisyen Özge Akar Özyaman, doğru beslenmenin iş stresini azaltabileceğini, ayrıca zekayı geliştirebileceğini söyledi. Bitter çikolata, ıhlamur çayı..

Darıca Hayvanat Bahçesi'ne yeni misafir

Darıca Hayvanat Bahçesi'ne yeni misafir

19

Kocaeli'deki Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'ne İtalya'dan çizgili sırtlan getirildi, yeni üyesiyle hayvanat bahçesindeki tür sayısı, 288'e yükse..

+