AKTÜEL

Küresel ısınmayı azaltmak için ne yapabilirsiniz?

UNDP, küresel ısınmayı azaltmak için bireysel olarak yapılabileceklere ilişkin bir dizi öneride bulunuyor. Evlerin enerji verimliliğine göre ayarlanması, arabanın ortak kullanılması, dönüşümlü kağıt kullanılması UNDP'nin önerileri arasında yer alıyor.

Anka Yeni Şafak
Küresel ısınmayı azaltmak için bireysel olarak ne yapması gerektiğini bilmeyenlere Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) bir dizi öneride bulunuyor.

UNDP'nin Türkiye Aylık Bülteninde, küresel ısınmayı azaltmak için bireysel olarak neler yapılabileceğine ilişkin bilgilere yer verildi. Buna göre, evlerin enerji verimliliğine göre ayarlanması gerektiğine dikkat çekilerek, yapılabilecekler şöyle sıralandı:

“Kışın güneşle ısınmayı artırabilir ve evimizi rüzgar almayacak hale getirebiliriz. Yazın ise daha çok gölgelik sağlayabilir ve daha fazla rüzgar alacak şekilde düzenleme yapabiliriz.

 • Yakıt tasarruflu araba kullanalım, daha az yakıtla daha fazla yol kat etmek mümkün. Böylece daha az karbon dioksit tüketmiş, benzin parasından tasarruf etmiş oluruz.

 • Arabamızı ortak kullanabiliriz, Eğer geniş bir araç kullanıyorsak, arkadaş ve yakınlarımızla işe aynı araba ile gidip gelmek yakıttan ve paradan tasarruf sağlar.

 • Araba lastiklerimizi yeterince şişik tutalım. Araba lastiklerinin gerektiği kadar şişik olmasına dikkat edelim. Bu küçük önlem yılda 112.5 kg karbondioksit ve 840 Dolar para tasarrufu sağlar.

 • Hava filtresini değiştirelim. Arabamızın hava filtresini her ay kontrol edelim, sıkça değiştirelim. Yılda 360 kg karbondioksit ve 130 Dolar tasarruf sağlar.

 • Çöp üretimini azaltalım. Daha az ambalajlı, dönüşümlü kağıtlı, plastik ve camlı ürünler satın alalım. Yılda 900 kg karbondioksit tasarruf edebiliriz. Kompostlama, seragazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur.

 • Dönüşümlü kağıt kullanalım. Bilgisayarımızın yazıcı kağıdının yüzde 100 geri dönüşümlü olmasına dikkat edelim. Bir top kağıtta 2.25 kg karbondioksit tasarruf edebiliriz.

 • Minimal ambalajlı ürünler alalım; Az ambalajlı ürünler çöpümüzü yüzde 10 oranında azaltabilir. Yılda 540 kg karbondioksit ve 1000 dolar para tasarruf edebiliriz.

 • Kullanılmayan elektronik cihazların fişini çekelim; Elektronik cihazlar kapalı olsalar bile enerji kullanırlar. Kullanmadığımız zaman fişten çekerek 450 kg karbondioksit ve 150 Dolar tasarruf sağlayabiliriz.

 • Bir ağaç dikelim; Ağaçlar bize mikro iklim ve sürekli nem sağlar. Karbondioksiti emer ve temiz nefes almamız için havayı temizler (Yılda 900 kg karbondioksit tasarrufu)."

 • Yorum

  Erdoğan ile anısını anlatırken ağladı

  Erdoğan ile anısını anlatırken ağladı

  1

  Gençlik yıllarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alışveriş yaptığı Kasımpaşalı bakkal Emin Turan, Erdoğan ile olan hatıralarını anlatırken duygulandı.

  Azra Resort Hotel

  Azra Resort Hotel

  2

  Bu yaz, beton yığınları arasında geçen boğucu ve stresli günleri geride bırakıp, yeşilin koynunda uyumaya ne dersiniz? Hem de 5 yıldızlı bir otelde, ç..

  Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

  Abdülmecit 8 yaşında yaşlandı

  3

  Batman’da ikamet eden ve “Erken yaşlanma hastalığına” yakalanan 8 yaşındaki Suriyeli Mehmet Adem Abdulmecit’in dramı yürek burkuyor. Yaşından oldukça ..

  Kendi hava aracıyla uçan doktor

  Kendi hava aracıyla uçan doktor

  4

  Çocuk Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Levent Ceylan, yaklaşık 6 yıl uğraşarak kendi tasarlayıp yaptığı ismini 'Gyrocopter' verdiği hava aracıyla boş zama..

  '8 köşe kasket'leri temsil ediyor

  '8 köşe kasket'leri temsil ediyor

  5

  Malatya'da 13 yaşında başladığı, unutulmaya yüz tutmuş kasketçilik mesleğini 55 yıldır sürdüren Tatu, kasketlere yoğun ilginin olduğu, her gün yaptığı..

  TRT'nin sevilen dizisi veda ediyor

  TRT'nin sevilen dizisi veda ediyor

  6

  Yunus Emre: Aşkın Yolculuğu dizisi 44. bölüm ile final yapma kararı aldı.

  Koltuğa sığmayınca 68 kilo verdi

  Koltuğa sığmayınca 68 kilo verdi

  7

  Denizli'de oturan 28 yaşındaki Ezgi Çetin, iş başvurusu için gittiği kurumda yöneltilen "Koltuğa sığmıyorsun, nasıl çalışacaksın?" sorusu ardından tüp..

  Kötü koku akciğer yetersizliği nedeni!

  Kötü koku akciğer yetersizliği nedeni!

  8

  Ağız kokusuna diş ve diş etlerinin yanı sıra vücuttaki herhangi bir hastalığın da sebep olabileceğini belirten uzmanlar, kokunun hafife alınacak bir s..

  Okumadan çiğ köfte yemeyin!

  Okumadan çiğ köfte yemeyin!

  9

  Geleneksel lezzetlerimizden çiğ köfte 7'den 70'e pek çoğumuzun vazgeçilmezi. Lezzetli olmasının yanı sıra besleyici özelliği ile de öne çıkıyor. Bağış..

  Şahan'dan askere ve polise mesaj

  Şahan'dan askere ve polise mesaj

  10

  Komedyen Şahan Gökbakar, Instagram hesabından asker ve polislere destek paylaşımında bulundu. Askerlere ve polislere teşekkür ederek seslenen Şahan Gö..

  21. Sadabad Okçuluk Yarışması düzenlendi

  21. Sadabad Okçuluk Yarışması düzenlendi

  11

  Kağıthane Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen 21. Sadabad Okçuluk Yarışması renkli görüntülere sahne oldu.

  Her yıl 3 milyon kişi ölüyor

  Her yıl 3 milyon kişi ölüyor

  12

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 2,8 milyon kişi obezite nedeniyle hayatını kaybediyor. Obezite 'sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yap b..

  Nesli tükendi sanıldı, kapana yakalandı

  Nesli tükendi sanıldı, kapana yakalandı

  13

  Türkiye'de 22 yıldır görülmeyen ve "nesli bitti" sanılan, kuyruğu vücuduna göre uzun ve püsküllü bir kemirgen olan "kayalık gerbili" türü fare, Türkiy..

  İran, Iraklı Şiilerden neden korkar?

  İran, Iraklı Şiilerden neden korkar?

  14

  "Schweinfurt'a Türk tiyatrosunu getirdik"

  "Schweinfurt'a Türk tiyatrosunu getirdik"

  15

  Almanya'da kurduğu "The Companies"te Türkçe oyunlar sahneleyen oyuncu ve yönetmen Engin Seçgin, "İnsanlar sürekli kötü haberler alırken sahnede bu yar..

  'Bir yıl yaşamaz' dediler 13'üncü yaşını kutladı

  'Bir yıl yaşamaz' dediler 13'üncü yaşını kutladı

  16

  Adana'da 'Konjenital Musküler Distrofi' adı verilen doğuştan kas hastalığı nedeniyle konuşup hareket edemeyen ve 1 yaşına kadar yaşayabileceği söylene..

  Suriyeli çocuklardan liderlere mektup var

  Suriyeli çocuklardan liderlere mektup var

  17

  Kilis’te eğitim gören Suriyeli çocukların dünya liderlerine yazdığı mektuplar kitaplaştırıldı. Kilis Belediyesi tarafından hazırlanan 'Suriyeli Çocukl..

  +