AKTÜEL

Küresel ısınmayı azaltmak için ne yapabilirsiniz?

UNDP, küresel ısınmayı azaltmak için bireysel olarak yapılabileceklere ilişkin bir dizi öneride bulunuyor. Evlerin enerji verimliliğine göre ayarlanması, arabanın ortak kullanılması, dönüşümlü kağıt kullanılması UNDP'nin önerileri arasında yer alıyor.

Anka Yeni Şafak
Küresel ısınmayı azaltmak için bireysel olarak ne yapması gerektiğini bilmeyenlere Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) bir dizi öneride bulunuyor.

UNDP'nin Türkiye Aylık Bülteninde, küresel ısınmayı azaltmak için bireysel olarak neler yapılabileceğine ilişkin bilgilere yer verildi. Buna göre, evlerin enerji verimliliğine göre ayarlanması gerektiğine dikkat çekilerek, yapılabilecekler şöyle sıralandı:

“Kışın güneşle ısınmayı artırabilir ve evimizi rüzgar almayacak hale getirebiliriz. Yazın ise daha çok gölgelik sağlayabilir ve daha fazla rüzgar alacak şekilde düzenleme yapabiliriz.

 • Yakıt tasarruflu araba kullanalım, daha az yakıtla daha fazla yol kat etmek mümkün. Böylece daha az karbon dioksit tüketmiş, benzin parasından tasarruf etmiş oluruz.

 • Arabamızı ortak kullanabiliriz, Eğer geniş bir araç kullanıyorsak, arkadaş ve yakınlarımızla işe aynı araba ile gidip gelmek yakıttan ve paradan tasarruf sağlar.

 • Araba lastiklerimizi yeterince şişik tutalım. Araba lastiklerinin gerektiği kadar şişik olmasına dikkat edelim. Bu küçük önlem yılda 112.5 kg karbondioksit ve 840 Dolar para tasarrufu sağlar.

 • Hava filtresini değiştirelim. Arabamızın hava filtresini her ay kontrol edelim, sıkça değiştirelim. Yılda 360 kg karbondioksit ve 130 Dolar tasarruf sağlar.

 • Çöp üretimini azaltalım. Daha az ambalajlı, dönüşümlü kağıtlı, plastik ve camlı ürünler satın alalım. Yılda 900 kg karbondioksit tasarruf edebiliriz. Kompostlama, seragazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur.

 • Dönüşümlü kağıt kullanalım. Bilgisayarımızın yazıcı kağıdının yüzde 100 geri dönüşümlü olmasına dikkat edelim. Bir top kağıtta 2.25 kg karbondioksit tasarruf edebiliriz.

 • Minimal ambalajlı ürünler alalım; Az ambalajlı ürünler çöpümüzü yüzde 10 oranında azaltabilir. Yılda 540 kg karbondioksit ve 1000 dolar para tasarruf edebiliriz.

 • Kullanılmayan elektronik cihazların fişini çekelim; Elektronik cihazlar kapalı olsalar bile enerji kullanırlar. Kullanmadığımız zaman fişten çekerek 450 kg karbondioksit ve 150 Dolar tasarruf sağlayabiliriz.

 • Bir ağaç dikelim; Ağaçlar bize mikro iklim ve sürekli nem sağlar. Karbondioksiti emer ve temiz nefes almamız için havayı temizler (Yılda 900 kg karbondioksit tasarrufu)."

 • Yorum

  'Saruhan' filmi izleyiciyle buluşuyor

  'Saruhan' filmi izleyiciyle buluşuyor

  1

  TRT 1'de her perşembe yayınlanmaya başlayacak olan 'TRT TV Filmleri' kapsamında, bugün ilk olarak "Saruhan" filmi izleyiciyle buluşacak. Filmin yapımc..

  'Canlanan Şairler' büyük ilgi gördü

  'Canlanan Şairler' büyük ilgi gördü

  2

  Erzurum Kitap Fuarı'nda yer alan "Canlanan Şairler" projesinde, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmed Akif Ersoy, Kazım Karabekir, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cem..

  Sare Davutoğlu normal doğumda kararlı

  Sare Davutoğlu normal doğumda kararlı

  3

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sare Davutoğlu, Konya'da, 'Sağlıklı Doğum Sağlıklı Yaşam' sempozyumuna katıld..

  Tireliler sabaha kadar tüfekle nöbet tutuyor

  Tireliler sabaha kadar tüfekle nöbet tutuyor

  4

  İzmir'in Tire ilçesine bağlı Boynuyoğun mahallesinde onlarca küçükbaş ve büyükbaş hayvanı telef eden cinsi bilinmeyen hayvan, vatandaşları canından be..

  Diriliş Ertuğrul ufuk açtı

  Diriliş Ertuğrul ufuk açtı

  5

  'Diriliş Ertuğrul' dizisinde Muhyiddin İbn-i Arabi'yi canlandıran oyuncu Osman Soykut, bu yapımın kaybedilen değerleri canlandırdığını belirtti. Soyku..

  Burun kanamalarında doğru bilinen yanlışlar

  Burun kanamalarında doğru bilinen yanlışlar

  6

  Uzmanlar burun kanamasında halk arasında doğru bilinen yanlışlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Avcu, burun kanamalarında başı ..

  Miraç Bebek iki dişli doğdu

  Miraç Bebek iki dişli doğdu

  7

  Nevşehir Devlet Hastanesi'nde dün akşam dünyaya gelen Miraç bebek iki dişli olarak doğdu. Çocuk Doktoru olan Zeynep İbişoğlu olayın binde bir gerçekle..

  İş bulamayınca nedenini insanlara sordu

  İş bulamayınca nedenini insanlara sordu

  8

  Doğuştan görme engelli otuz yaşındaki Ali Yüksel; iki kere EKPSS, dört kez KPSS'ye girdi ancak hiçbir kuruma yerleşemedi. 2007 yılından bu yana iş ara..

  Diriliş Ertuğrul'da 3 veda

  Diriliş Ertuğrul'da 3 veda

  9

  Çarşamba akşamları milyonları ekrana bağlayan ve reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul'un son bölümünde 3 isim birden ölerek diziye veda etti. Dün ..

  TBMM'den tarihi 'Çerkes Ethem' yanıtı

  TBMM'den tarihi 'Çerkes Ethem' yanıtı

  10

  Çerkes Ethem'in ağabeyi Reşit Bey'in kızı mimar ve yazar Güner Kuban'ın (81), Meclis Dilekçe Komisyonu'na başvurarak, belli çevrelerce "hain" olmakla ..

  Nasra Şimmeshindi hayatını kaybetti

  Nasra Şimmeshindi hayatını kaybetti

  11

  Basma ve boyama sanatının yaşayan son ustası, Suryani toplumunun ve kültür mirasının simgesi olarak görülen Nasra Şimmeshindi nam-ı değerNasra Teyze k..

  Kilo almak mı istiyorsunuz?

  Kilo almak mı istiyorsunuz?

  12

  'Zayıflamak istiyorum' diyenlerin sayısı ne kadar fazlaysa 'Kilo almak istiyorum' diyenlerin sayısı da o kadar çok. Hem kilo alıp hem sağlıklı kalmak ..

  Bisiklet sepetinde yolculuk keyfi

  Bisiklet sepetinde yolculuk keyfi

  13

  Adana'da Suriyeli kız çocuğunun babasının sürdüğü bisiklet sepetinde yolculuk yaptığı görüldü. 2 yaşındaki küçük Nida yolculuk boyunca meraklı bakışla..

  Paha biçilmez tarihi eseri ormancı buldu

  Paha biçilmez tarihi eseri ormancı buldu

  14

  Elazığ'ın Harput Mahallesi'nde 2 bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen tarihi rölyef bulundu. Tarihi eserin bulunduğu yerden çıkarılması sırasında bir g..

  Taksicilerden duygulandıran hareket

  Taksicilerden duygulandıran hareket

  15

  Burdur'da bir taksi durağının çalışanlarının bir günlük hasılatlarını bağışlamak için geçen hafta başlattıkları kampanya kapsamında toplanan gelir, şe..

  Cate Blanchett'e BM'den görev

  Cate Blanchett'e BM'den görev

  16

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Oscar Ödüllü Hollywood yıldızı Cate Blanchett'i iyi niyet elçisi olarak atadı.

  Üç günde 2 milyon enginar satıldı

  Üç günde 2 milyon enginar satıldı

  17

  İzmir'in Urla ilçesinde, 2. Uluslararası Urla Enginar Festivali üç günlük lezzet şöleni son bulurken, ilçeyi 500 bin kişi ziyaret etti, 2 milyon engin..

  İBB'den tiyatro severlere güzel haber

  İBB'den tiyatro severlere güzel haber

  18

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları'nca düzenlenen Yaz Oyunları 31 Mayıs'ta başlayacak. Ayrıca etkinlik kapsamında 31 Mayıs'ta '12...

  Cemil Meriç için 100. yıl sempozyumu

  Cemil Meriç için 100. yıl sempozyumu

  19

  Yazar Cemil Meriç, Gümüşhane Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan 'Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu' ile anılacak. 6 Mayıs'ta düzenl..

  +