Küresel ısınmayı azaltmak için ne yapabilirsiniz?

UNDP, küresel ısınmayı azaltmak için bireysel olarak yapılabileceklere ilişkin bir dizi öneride bulunuyor. Evlerin enerji verimliliğine göre ayarlanması, arabanın ortak kullanılması, dönüşümlü kağıt kullanılması UNDP'nin önerileri arasında yer alıyor.

Anka 00:00 Nisan 03, 2007 Yeni Şafak

Küresel ısınmayı azaltmak için ne yapabilirsiniz?

Fotoğraf: Yeni Şafak
Küresel ısınmayı azaltmak için bireysel olarak ne yapması gerektiğini bilmeyenlere Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) bir dizi öneride bulunuyor.

UNDP'nin Türkiye Aylık Bülteninde, küresel ısınmayı azaltmak için bireysel olarak neler yapılabileceğine ilişkin bilgilere yer verildi. Buna göre, evlerin enerji verimliliğine göre ayarlanması gerektiğine dikkat çekilerek, yapılabilecekler şöyle sıralandı:

“Kışın güneşle ısınmayı artırabilir ve evimizi rüzgar almayacak hale getirebiliriz. Yazın ise daha çok gölgelik sağlayabilir ve daha fazla rüzgar alacak şekilde düzenleme yapabiliriz.

 • Yakıt tasarruflu araba kullanalım, daha az yakıtla daha fazla yol kat etmek mümkün. Böylece daha az karbon dioksit tüketmiş, benzin parasından tasarruf etmiş oluruz.

 • Arabamızı ortak kullanabiliriz, Eğer geniş bir araç kullanıyorsak, arkadaş ve yakınlarımızla işe aynı araba ile gidip gelmek yakıttan ve paradan tasarruf sağlar.

 • Araba lastiklerimizi yeterince şişik tutalım. Araba lastiklerinin gerektiği kadar şişik olmasına dikkat edelim. Bu küçük önlem yılda 112.5 kg karbondioksit ve 840 Dolar para tasarrufu sağlar.

 • Hava filtresini değiştirelim. Arabamızın hava filtresini her ay kontrol edelim, sıkça değiştirelim. Yılda 360 kg karbondioksit ve 130 Dolar tasarruf sağlar.

 • Çöp üretimini azaltalım. Daha az ambalajlı, dönüşümlü kağıtlı, plastik ve camlı ürünler satın alalım. Yılda 900 kg karbondioksit tasarruf edebiliriz. Kompostlama, seragazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur.

 • Dönüşümlü kağıt kullanalım. Bilgisayarımızın yazıcı kağıdının yüzde 100 geri dönüşümlü olmasına dikkat edelim. Bir top kağıtta 2.25 kg karbondioksit tasarruf edebiliriz.

 • Minimal ambalajlı ürünler alalım; Az ambalajlı ürünler çöpümüzü yüzde 10 oranında azaltabilir. Yılda 540 kg karbondioksit ve 1000 dolar para tasarruf edebiliriz.

 • Kullanılmayan elektronik cihazların fişini çekelim; Elektronik cihazlar kapalı olsalar bile enerji kullanırlar. Kullanmadığımız zaman fişten çekerek 450 kg karbondioksit ve 150 Dolar tasarruf sağlayabiliriz.

 • Bir ağaç dikelim; Ağaçlar bize mikro iklim ve sürekli nem sağlar. Karbondioksiti emer ve temiz nefes almamız için havayı temizler (Yılda 900 kg karbondioksit tasarrufu)."

  • Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

   Küresel ısınmayı azaltmak için ne yapabilirsiniz?

   UNDP, küresel ısınmayı azaltmak için bireysel olarak yapılabileceklere ilişkin bir dizi öneride bulunuyor. Evlerin enerji verimliliğine göre ayarlanması, arabanın ortak kullanılması, dönüşümlü kağıt kullanılması UNDP'nin önerileri arasında yer alıyor. Küresel ısınmayı azaltmak için ne yapabilirsiniz?
   Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik. Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

   SON DAKİKA

   #title#