AKTÜEL

Şoray 'UNICEF- İyi Niyet Elçisi' oldu

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye İyi Niyet Elçisi olan 'Türk sinemasının sultanı' Türkan Şoray, her şeyin başının sevgi olduğunu belirterek, 'Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz' dedi.

Aa Yeni Şafak

Nippon Otel'de düzenlenen törende konuşan Şoray, UNICEF'in Türkiye İyi Niyet Elçisi olmaktan büyük mutluluk, onur ve gurur duyduğunu vurgulayarak, dünyadaki tüm çocukların güzel bir yaşamı hak ettiğini, büyüklerin görevinin de onlara bu imkanları ve hakları sağlamak olduğunu söyledi. 

Şoray, çocuklara elinden geldiğince destekte bulunduğunu ama bugün bu desteğin resmileştiğini vurgulayarak, çocuklara hizmet için kendisine destek veren UNICEF'e teşekkür etti. 

Bu birliktelikten doğacak güçle çocuklar için daha çok hizmet yapacağına inandığını dile getiren Şoray, 'Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz. Bugün bu güce katılmaktan son derece mutluyum' dedi.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof Talat Halman ise dünyada olduğu gibi Türkiye'de de fakir, yardıma muhtaç ve akşam yatağına aç giren çok sayıda çocuk olduğunu belirterek, 'İhtiyacı olan çocuklara yardım elimizi uzatmalıyız. Dünyadaki birçok sanatçı gibi Türkan Şoray da bugün aramıza katıldı ve iyi niyet elçimiz oldu' diye konuştu.

Halman, ilk olarak şarkıcı Nilüfer'in iyi niyet elçisi olduğunu hatırlatarak, onu tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter ile Müjdat Gezen, yazar Ayşe Kulin ve gazeteci Tayfun Talipoğlu'nun takip ettiğini söyledi.

ŞORAY'IN ÇOCUK SEVGİSİ

UNICEF-Türkiye İyi Niyet Elçisi ve tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen de Türkan Şoray'ın çocukları ne kadar sevdiğini iyi bildiğini ve 30 yıl önce bir okul yaptırarak, bunu gösterdiğini vurgulayarak, 'Türkan Şoray, çocukları ne kadar seviyorsa çocuklar da onu o kadar çok seviyor' dedi.

Gezen, 23 Nisanda UNICEF için Bursa Senfoni Orkestrasında şeflik yapacağını ve UNICEF'in 'ninni' adındaki tanıtım müziğini çalacaklarını söyledi.

Bursa'dan sonra Eskişehir'de aynı parçayı çalacaklarını ifade eden Gezen, Şoray'a UNİCEF rozeti taktı. 

UNICEF Ülke Ofisi Temsilcisi Reza Hossain, Türkiye'nin UNICEF İyi Niyet Elçisi olan Gezen'e bu zamana kadar devam eden hizmetleri için teşekkür ederek, Türken Şoray gibi sevilen ve toplum tarafından saygı duyulan bir sanatçıyı UNICEF ailesine katmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. 

Hossain, iyi niyet elçilerinin en önemli görevinin çocukların sesini dünyaya duyurmak olduğunu belirterek, 'Sanatçılardan oluşan iyi niyet elçileri, hükümetlerin çocuk politikalarının belirlenmesinde ve toplumları çocuklar için harekete geçirmede önemli bir misyona sahip' dedi.

Çocukların ihtiyaçlarının çok fazla olduğuna ve giderek arttığına dikkati çeken Hossain, iyi niyet elçilerinden çocuklar için seslerini yükseltmelerini istedi.  

Toplantıda, UNICEF'in tüm dünyada yayımlanan 'Ninni' klibi de basına tanıtıldı.

Yorum

'Hüsnü Çoban' ölecek mi? Akşamı beklemeyin

'Hüsnü Çoban' ölecek mi? Akşamı beklemeyin

1

10 yıldır ekranlarda olmasına rağmen ilk günkü ilgiyle takip edilen “Arka Sokaklar”da büyük olay var. Dizinin demirbaşlarından Hüsnü Çoban, girdiği ça..

Sümeyye Erdoğan'ın nikah tarihi belli oldu

Sümeyye Erdoğan'ın nikah tarihi belli oldu

2

Geçen ay nişanlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar’ın 14 Mayıs Cumartesi günü evleneceği öğrenildi. T..

Camilere karşı terör belgesel oldu

Camilere karşı terör belgesel oldu

3

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren TRT Diyanet TV ekibi tarafından hazırlanan "Sineye Kurşun" isimli belgesel film, Diyarbakır ve ..

Diriliş Ertuğrul'un Ömer'i film çekecek

Diriliş Ertuğrul'un Ömer'i film çekecek

4

Hollywood'da "Tepenin Gözleri 2" ve "Newcastle" gibi filmlerde rol aldıktan sonra kariyerine Türkiye'nin popüler dizileri "Diriliş Ertuğrul" ve "Filin..

Çift kol nakli yapılan Sağır evinde

Çift kol nakli yapılan Sağır evinde

5

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır, tedavisinin ardından Adıyaman'daki evine döndü. 8 yıl önce 23 yaşındayken geç..

Üç dilli ve üç çeneli doğan buzağı taburcu oldu

Üç dilli ve üç çeneli doğan buzağı taburcu oldu

6

Ordu'nun Akkuş ilçesinde doğan, üç çenesi ve üç dili bulunan buzağı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'nde gerçekl..

Yaşaması için 150 bin lira gerekiyor

Yaşaması için 150 bin lira gerekiyor

7

Doğuştan kalp damarları ters olan Asude Beyazgeyik daha 3 yaşındayken açık kalp ameliyatı oldu ve kalbine pil takıldı. Yatalak kalan Asude'nin yaşayab..

Sinan Çetin'in oğluna bir dava daha açıldı

Sinan Çetin'in oğluna bir dava daha açıldı

8

İstanbul Beşiktaş'ta polis aracına çarpmasıyla bir polisin ölmesine diğerinin de yaralanmasına yol açan ünlü yönetmen Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin..

Suriyeli dul ve yetimler konukevinde ağırlanıyor

Suriyeli dul ve yetimler konukevinde ağırlanıyor

9

Şanlıurfa'da Dilruba Evleri Yardımlaşma Derneği tarafından ilçede kullanılmayan eski devlet hastanesi onarılarak, Suriyeli dul ve yetimlere tahsis ed..

Merhamet ve Adalet Uluslararası Kısa Film Yarışması

Merhamet ve Adalet Uluslararası Kısa Film Yarışması

10

Çekmeköy Belediyesi tarafından organize edilen "Merhamet ve Adalet Uluslararası Kısa Film Yarışması"nda, büyük ödül için yarışacak 20 film belli oldu.

Sakin şehrin çiçekçi kadınları

Sakin şehrin çiçekçi kadınları

11

Erzurum'un 'sakin şehir' unvanlı Uzundere ilçesinde üç kadının çiçek yetiştirme eğitimiyle başlayıp, bölgeye çiçek pazarlamaya uzanan başarı öyküsü di..

İlk dönem Kur'an-ı Kerim nüshaları İstanbul'da

İlk dönem Kur'an-ı Kerim nüshaları İstanbul'da

12

Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Emevi Camisi'nde 1917 yılında çıkan yangında kurtarılan Kur'an-ı Kerim'in ilk dönemine ait Küfi yazı türü nüshaları..

İkinci memleketim Türkiye

İkinci memleketim Türkiye

13

Geçmişinde birçok kültürü barındıran Yasmin Levy; Manisa, Kudüs, İspanya ve İsrail’den topladığı köklerini dünyaya saldı. Türkiye’de ilk konserini v..

Bu caminin Cumhuriyet tarihinde eşi yok

Bu caminin Cumhuriyet tarihinde eşi yok

14

Cumhuriyet tarihinin ilk taş camisi, demir ve çimento kullanılmadan Esenler'e yapılıyor. Mimar Sinan'ın yaptığı Kılıç Ali Paşa Camii'nden esinlenerek ..

Kanseri tetikliyor

Kanseri tetikliyor

15

Birleşmiş Milletler (BM) Tehlikeli Maddelerin İmhası Özel Raportörü Başkut Tuncak, kanser, kalp hastalığı ve doğum kusurlarının, pek çok meslekte tehl..

Profesörlükten istifa etti öğrenci oldu

Profesörlükten istifa etti öğrenci oldu

16

Rektör yardımcılığı, dekanlık ve bölüm başkanlığı yaparken yeniden girdiği üniversite sınavını kazanan fizik profesörü Dilek Dadaylı Paktaş, tüm görev..

Faydası hiç yok zararı çok!

Faydası hiç yok zararı çok!

17

Kızartma bol yağlı olmasıyla ünlü bir yemek türü. Şu ana kadar hep zararlarıyla gündeme gelen kızartmanın daha yararlı olduğunu söyleyen olmadı. Kızar..

Eyüp'te 'Necip Fazıl Günleri'

Eyüp'te 'Necip Fazıl Günleri'

18

Eyüp Belediyesi, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nin iş birliğiyle 2-6 Mayıs'ta Eyüp'te "Necip Fazı..

Suriyeli kadınlar sezaryen doğum yaptırmıyor

Suriyeli kadınlar sezaryen doğum yaptırmıyor

19

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler arasındaki hamile kadınlar, sezaryen doğum yaptırmak istemiyor. Türk doktorlar, riskl..

Türklerin soy ağacı

Türklerin soy ağacı

20

Dünyanın en eski, asil ve güçlü devletlerini kurup birçok meşhur şahsiyetler yetiştiren Türklerin boyları ve il il yerleşim yerleri.

+