AKTÜEL

Şoray 'UNICEF- İyi Niyet Elçisi' oldu

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye İyi Niyet Elçisi olan 'Türk sinemasının sultanı' Türkan Şoray, her şeyin başının sevgi olduğunu belirterek, 'Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz' dedi.

Aa Yeni Şafak

Nippon Otel'de düzenlenen törende konuşan Şoray, UNICEF'in Türkiye İyi Niyet Elçisi olmaktan büyük mutluluk, onur ve gurur duyduğunu vurgulayarak, dünyadaki tüm çocukların güzel bir yaşamı hak ettiğini, büyüklerin görevinin de onlara bu imkanları ve hakları sağlamak olduğunu söyledi. 

Şoray, çocuklara elinden geldiğince destekte bulunduğunu ama bugün bu desteğin resmileştiğini vurgulayarak, çocuklara hizmet için kendisine destek veren UNICEF'e teşekkür etti. 

Bu birliktelikten doğacak güçle çocuklar için daha çok hizmet yapacağına inandığını dile getiren Şoray, 'Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz. Bugün bu güce katılmaktan son derece mutluyum' dedi.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof Talat Halman ise dünyada olduğu gibi Türkiye'de de fakir, yardıma muhtaç ve akşam yatağına aç giren çok sayıda çocuk olduğunu belirterek, 'İhtiyacı olan çocuklara yardım elimizi uzatmalıyız. Dünyadaki birçok sanatçı gibi Türkan Şoray da bugün aramıza katıldı ve iyi niyet elçimiz oldu' diye konuştu.

Halman, ilk olarak şarkıcı Nilüfer'in iyi niyet elçisi olduğunu hatırlatarak, onu tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter ile Müjdat Gezen, yazar Ayşe Kulin ve gazeteci Tayfun Talipoğlu'nun takip ettiğini söyledi.

ŞORAY'IN ÇOCUK SEVGİSİ

UNICEF-Türkiye İyi Niyet Elçisi ve tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen de Türkan Şoray'ın çocukları ne kadar sevdiğini iyi bildiğini ve 30 yıl önce bir okul yaptırarak, bunu gösterdiğini vurgulayarak, 'Türkan Şoray, çocukları ne kadar seviyorsa çocuklar da onu o kadar çok seviyor' dedi.

Gezen, 23 Nisanda UNICEF için Bursa Senfoni Orkestrasında şeflik yapacağını ve UNICEF'in 'ninni' adındaki tanıtım müziğini çalacaklarını söyledi.

Bursa'dan sonra Eskişehir'de aynı parçayı çalacaklarını ifade eden Gezen, Şoray'a UNİCEF rozeti taktı. 

UNICEF Ülke Ofisi Temsilcisi Reza Hossain, Türkiye'nin UNICEF İyi Niyet Elçisi olan Gezen'e bu zamana kadar devam eden hizmetleri için teşekkür ederek, Türken Şoray gibi sevilen ve toplum tarafından saygı duyulan bir sanatçıyı UNICEF ailesine katmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. 

Hossain, iyi niyet elçilerinin en önemli görevinin çocukların sesini dünyaya duyurmak olduğunu belirterek, 'Sanatçılardan oluşan iyi niyet elçileri, hükümetlerin çocuk politikalarının belirlenmesinde ve toplumları çocuklar için harekete geçirmede önemli bir misyona sahip' dedi.

Çocukların ihtiyaçlarının çok fazla olduğuna ve giderek arttığına dikkati çeken Hossain, iyi niyet elçilerinden çocuklar için seslerini yükseltmelerini istedi.  

Toplantıda, UNICEF'in tüm dünyada yayımlanan 'Ninni' klibi de basına tanıtıldı.

Yorum

Dağıtılan Kur'an-ı Kerim'lere dikkat

Dağıtılan Kur'an-ı Kerim'lere dikkat

1

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Ramazan ayı öncesi "promosyon" olarak dağıtılan Kur'an-..

Binlerce arı soktu

Binlerce arı soktu

2

ABD'de bir milli parkta yürüyüşe çıkan genç, binlerce arının saldırısına uğradıktan sonra hayatını kaybetti. 23 yaşındaki gencin ailesi bölge yetkilil..

Şehir Rehberi

Şehir Rehberi

3

Yılın ilk karaca yavrusu

Yılın ilk karaca yavrusu

4

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul'da hizmet veren Polonezköy Geyik-Karaca Üretme Merk..

Mimar Sinan'ın yeni bir dehası bulundu

Mimar Sinan'ın yeni bir dehası bulundu

5

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Mimar Sinan'ın Edirne'de yaptığı su yolunun bulunduğunu bildirdi.

Kalem ucundan sanat

Kalem ucundan sanat

6

Mardin'de lise öğrencisi Ramazan Balay, kurşun kalem ucuna neşterle, Türk bayrağı, gemi, kule, tren, namaz kılan insan figürü, Galata, Eyfel ve Pisa k..

Bu salgın Türkiye'yi tehdit ediyor

Bu salgın Türkiye'yi tehdit ediyor

7

Toplum sağlığı adına başarılı birçok projeyi hayata geçiren Türk Böbrek Vakfı, geçtiğimiz yıllarda aşırı tuz tüketimine yönelik ilgili bakanlıklarca i..

Türkiye'nin 118 ulu camisi tek albümde

Türkiye'nin 118 ulu camisi tek albümde

8

Türkiye'deki bütün ulu camiler fotoğraflanarak "Türkiye Ulu Camiler" adıyla yayımlandı. Fotoğraf çekimlerini sanat tarihi fotoğrafçısı Mustafa Cambaz..

Atıf Yılmaz ödülleri sahiplerini buldu

Atıf Yılmaz ödülleri sahiplerini buldu

9

Mersin'de bu yıl 5'incisi düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali'nde dereceye giren filmlerin sahipleri ödüllerini aldı. Geceye katılan Türk sinem..

Herkesin İstanbul’u kendine güzel

Herkesin İstanbul’u kendine güzel

10

Geçen yıl Nisan ayından itibaren instagramda @oneistanbul hesabı aracılığıyla yürütülen kampanyayla İstanbul, sosyal medyada fotoğrafları en çok payla..

Üniversiteli gençlerden anlamlı mesaj

Üniversiteli gençlerden anlamlı mesaj

11

Karabük'te üniversite öğrencileri, İsrail tarafından Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırının 6'ncı yılı münasebetiyle anma töreni düzenledi.

Salıncağa binecek çocuk kalmadı

Salıncağa binecek çocuk kalmadı

12

Zamanın ruhuyla kullandığımız eşyalar değişse de en dipte bulunan çocukluk hatıraları, yerini koruyor. Bu dönem anılarının başrollerinden olan salınca..

Zifte yapışmış yavru köpek sağlığına kavuştu

Zifte yapışmış yavru köpek sağlığına kavuştu

13

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde, tankerden sızan zifte yapışmış bulunarak kurtarılan ve adı 'Zift' konulan köpek sağlığına kavuştu. Veteriner İşler Müd..

1970'lerden 2000'lere terörle mücadele

1970'lerden 2000'lere terörle mücadele

14

Terörün köklü nedenlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan uzun vadeli politikaların yeri ayrı, terör eylemlerini silah ve şiddet kullanımıyla bertaraf et..

Yerde Zeugma havada uçan halı

Yerde Zeugma havada uçan halı

15

Göz altı morlukları hastalık habercisi

Göz altı morlukları hastalık habercisi

16

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay, göz altı morlukları ve çöküklüğü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Göz altı morluklarının birçok sebe..

"5. Göl Saatleri Şiir Akşamı"

"5. Göl Saatleri Şiir Akşamı"

17

Küçükçekmece Belediyesi'nce düzenlenen "5. Göl Saatleri Şiir Akşamı" İstanbullu şiir severlerle buluştu.

Diğdem'in organları 7 kişiye umut oldu

Diğdem'in organları 7 kişiye umut oldu

18

Antalya'da yüksekten düşme nedeniyle tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen dün sabah beyin ölüm gerçekleşen 16 yaşındaki Diğdem Fatma Acar..

"Nobel almak için çalışan alamaz"

"Nobel almak için çalışan alamaz"

19

Nobel ödüllü Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, Gebze Teknik Üniversitesi tarafından kendi ismi verilen Biyoteknik ve Mikrobiyoloji Laboratuvarı'..

"Orhun Anıtlarındaki üslup Ahlat'ta"

"Orhun Anıtlarındaki üslup Ahlat'ta"

20

Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arslan, Orhun Anıtlarındaki üslubun Ahlat'taki eserlerde de görüldü..

+