BilgiBilgi Kartları
BİLGİKARTLARI
Bütçeye göre toplama bilgisayar rehberi
Bilgisayar donanımlarını satın aldıktan sonra birleştirme işleminin dikkatle yapılması gerekiyor.
6 KART
Yeni Şafak
Toplama bilgisayar yapmanın, hazır bilgisayar satın almaktan çoğu zaman daha karlı olduğu pek çok kişi tarafından biliniyor. İnsanlar ihtiyaçları doğrultusunda istediği bileşeni alarak farklı bilgisayarlar oluşturabiliyor. Bu doğrultuda 800 liraya da bilgisayar toplanabiliyor, 14 bin liraya da... İşte bütçeye göre toplanabilecek en makul bilgisayar rehberi...
En sık yaşanan kış hastalıkları
Kış hastalıkları havaların soğumasıyla çocuk,genç, yaşlı demeden herkesi etkisi altına alıyor.
8 KART
Yeni Şafak
Kış mevsimiyle birlikte havalar iyiden iyiye soğurken hastalıklar da giderek yaygınlaşıyor. Vücut direncinin azalmaya başladığı kış aylarında gripten bronşite, boğaz enfeksiyonlarından sinüzite pek çok hastalık hem yetişkinleri hem çocukları etkisi altına alıyor.
'Kapalı bir kutu': Kuzey Kore'nin bilinmeyenleri
Kuzey Kore, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana sosyalist bir rejimle yönetiliyor. Ülkede yönetim Kim ailesinin elinde bulunuyor.
5 KART
Yeni Şafak
Nükleer silahlanma programları, balistik füze denemeleri ve bir dizi yasaklar... Kuzey Kore ile ilgili bilinenlerin yanı sıra bilinmeyen bir hayli ilginç gerçek de var. 'Kapalı kutu' Kuzey Kore'ye ilişkin ilgili şaşırtan gerçekleri sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi sonunu hazırlayan şair: Nefi
Divan Edebiyatı'nın en önemli hiciv eserlerinin sahibi Nefi, döneminin birçok önemli isminin nefretini 'kazanması' nedeniyle idam edildi.
5 KART
Yeni Şafak
Türk edebiyatının en renkli isimlerinden biri Nefi. Nefi denilince akla ilk gelen ustaca yaptığı hicivlerdir. Dönemin birçok önemli ismi de bu yüzden kendisine düşman olmuştur. Bu yüzden Nefi, kendisini idama götüren yolu yaptığı ağır taşlamalarla hazırlamıştır. Divan edebiyatımızın bu önemli ismini ve yaşadıklarını kısaca anlatmaya çalıştık…
Tarihin en büyük iflasları
Bazı ülkeler var ki zaman içinde tarihin en büyük iflaslarını yaşamış durumda.
8 KART
Yeni Şafak
Bir ülkenin iflas etmesi o ülkenin yükümlülüklerini yerine getirememesi anlamına geliyor. Yani bir ülke memur maaşlarını, borçlarını ödeyemiyorsa teknik anlamda iflas etmiş olarak kabul ediliyor. Ancak bir ülkenin 'Ben borçlarımı ödemiyorum' demesi öyle kolay değil. Böyle bir şey yapan ülkeye yatırımcılar bunun faturasını daha sonra mutlaka ödetiyor. Bazı ülkeler var ki zaman içinde tarihin en büyük iflaslarını yaşamış durumda. Bazıları kendilerini toparlarken, bazıları ağır aksak yollarına devam ediyorlar. İşte en büyük ekonomik iflası yaşayan ülkeler...
Dünyanın en stresli işleri
Bazı meslekler hem fiziksel hem zihinsel olarak yorar.
9 KART
Yeni Şafak
İş stresi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Tehlikeli çalışma ortamı, ağır fiziksel talepler ve yakın olan tehlikeler stres oluşturabilir. CareerCast.com 2017 raporunda En stresli meslekler belirlendi ve bunun için 11 faktör ortaya atıldı.
Bir varmış bir yokmuş: Diziler
Türkiye'de her yeni sezonda ortalama 60-70 dizi ekrana "merhaba" diyor.
7 KART
Yeni Şafak
İddialı yapımlar, en popüler oyuncular, pahalı prodüksiyonlar… Her şey tamam fakat bunlar artık diziyi izletmeye yetmiyor. Her sezon başında ve ortasında onlarca dizi yüksek maliyetler ile ekrandaki yolculuğuna başlıyor. Dizilerin çoğu 10. Bölümü göremeden reyting kurbanı oluyor. Peki bunca emek verilen ve yüzlerce kişinin çalıştığı diziler neden tutmuyor?
İşte detayları ile TEOG'un yerine gelen sistem
TEOG'un yerine gelen sistemin detayları açıklandı.
5 KART
Yeni Şafak
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG'un yerine gelen yeni sistemin detaylarını açıkladı. Peki yeni sistem neler getiriyor? İşte madde madde liseye geçişte yeni sistem…
Green Card nedir? Green Card başvurusu nasıl yapılır?
Green Card kazananlar Amerika'da istediği kadar oturabilir ve çalışabilir.
6 KART
Yeni Şafak
Amerika Birleşik Devleri (ABD) Başkanı Donald Trump, 31 Ekim 2017’de yaşanan New York saldırısının ardından önemli bir karar aldı. Çekilişle ‘Green Card’ (yeşil kart) sahibi olmayı mümkün kılan ‘Çeşitlilik Göçmen Vize Kurası’ (Diversity Visa Lottery) programının sona erdirilmesi için ABD Kongresine gidileceği açıklandı. Trump, ABD’de kalıcı oturma izni sağlayan Green Card yerine kabiliyete dayalı bir programa geçilmesi gerektiğini belirtti.


Peki her yıl Türkiye’den yaklaşık 6 bin kişinin almaya hak kazandığı Green Card nedir? Başvurusu nasıl yapılır ve avantajları nelerdir? Tüm soruların yanıtları haberimizde...

Ateşten gömlek iş: Yöneticilik
Yöneticilik kolay gibi görünse de çok komplike ve zor bir iş.
7 KART
Yeni Şafak
Medyada çıkan "4 bileziğini sattı patron oldu", "KOSGEB kredisiyle işini kurdu", "Girişimcilik dersleri sayesinde iyi bir yönetici ve kendi işinin sahibi oldu" şeklindeki haberler pek çok genci yöneticilik ve patron olmaya yönlendiriyor. Özellikle KOSGEB'in verdiği hibe krediler gençlere bu konuda büyük umut ışığı oluyor.
Dünyada çığır açan markalar
Bazı markalar dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından tercih ediliyor.
9 KART
Yeni Şafak
Bir marka düşünün ki kalabalık pazarında gerçek anlamda nasıl çığır açabilir? Hemen hemen her konuda olduğu gibi, dijital dönüşüm pazarlamanın geleneksel kurallarında da değişim yarattı. Bazı markalar, şirketlerin yaratabilmek için on yıllarca üzerinde çalıştıkları tüketici bilincini oluşturabilmeyi başardı. Bunun nedeni kısmen, bu yeni markaların çoğunun teknoloji şirketleri olması; bu şirketler akıllı telefonların, bulut bilişimin, hızlı, özgür ve dünyanın her yerinden erişilebilir dijital araçların çoğalması sayesinde hemen hemen bir gecede ortaya çıkabilecek ürün ve hizmetleri sunabiliyor. Ancak bu markaların çoğu aynı zamanda tüketicilerde çok daha derin bir etki yaratmayı da başarabiliyor. Bu markalar son derece revaçta; tümü de teknoloji şirketi ve devler arasında yer almak için “dönüm noktası” oluşturmuş bulunuyor. Bunların ikisi hariç diğerlerinin on yıldan daha kısa bir geçmişleri var.
Türk sinemasında değeri az bilinen 6 film
Türk sinemasının değeri az bilinen filmleri.
6 KART
Yeni Şafak
Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olan Türk sineması, birbirinden değerli eserler verdi. Ancak bazıları ne yazık ki hak ettiği değeri bulamıyor. Televizyonlarda pek sık rastlamadığımız ve adını da az duyduğumuz 6 filmi derledik.
SGK'dan iki maaş alabilirsiniz
Ölüm aylığı, devletin vatandaşlara sunduğu bir hak.
7 KART
Yeni Şafak
Bilindiği üzere, devlet tarafından yapılan düzenlemeler ile birlikte, devletten emekli maaşı alan bireylerden birisi vefat ettiği zaman, maaşı eşine ya da çocuklarına bağlanabiliyor. Vefat eden kişinin peşinden hemen bu işlemler yapılmasa da, kişilerin yas dönemlerini bitirdikten sonra, resmi dairelere giderek bazı işlemleri başlatmaları gerekiyor. Ölen kişinin emekli maaşının eşine veya çocuklarına bağlanabilmesi için, ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na, dilekçe ile başvurmak gerekiyor. İşte biz de bu konuda size bir rehber hazırladık.
100 doları 1 milyon dolar yapmanın yolları
Bir fikri katlayıp para kazandırır hale getirmek sizin elinizde.
9 KART
Diğer
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla başlayan Milli İstihdam Seferberliği sayesinde pek çok kişi iş buluyor, herhangi bir yerde çalışmak istemeyen "Girişimci" ruhlar ise kendi işini kurmaya çalışıyor. Hatta bu durum öyle bir hal aldı ki bir fikri olan, onu geliştirebileceğine inananlar KOSGEB aracılığıyla çeşitli eğitimler alıyor. Devletin verdiği kredi desteklerini kullanıp, kendi işinin patronu oluyor. Ancak "Ha" deyince iş kurulmuyor. Medyaya yansıyan başarı hikayeleri aslında arka planında pek çok kez engele takılmışlığı, şanssızlığı da barındırıyor. Peki kendi işinin patronu olmak için hangi vasıflara sahip olmak gerekiyor? Gelin bu sorunun yanıtını birlikte irdeleyelim.
Türk otomobilinin kısa tarihi: Yarım asırlık hayal gerçek oluyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarım asırlık hayali gerçekleştirdi.
5 KART
Yeni Şafak
Türkiye'nin yarım asırlık hayali gerçek oluyor. Türk otomobil sanayisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 Kasım'da açıkladığı 'Babayiğit'lerle yeni bir döneme girdi. Türkiye'nin ilk yerli otomobilinin yapımını üstlenecek ortak girişim grubunun açıklamasıyla gözler yerli otomobilin özellikleri ve üreticilerine çevrildi.
2030'un en güçlü ekonomileri
Türkiye, 2030'un en güçlü ülkeleri arasına girecek.
12 KART
Yeni Şafak
Price Waterhouse Coopers 2030 yılında dünyadaki en güçlü ekonomilerin hangileri olacağına dair tahminlerini yayımladı. “Uzun vadeli görünüm: Küresel ekonomik düzen 2050 yılında nasıl değişecek?” adlı rapor 32 ülkeyi satın alma gücü paritesine göre GSYİH bazında sıralıyor. Satın alma gücü paritesi, ekonomistler tarafından belli bir zaman diliminde ülkelerin ekonomik verimlilik ve yaşam standartlarını belirlemek amacıyla kullanılıyor. PwC’nin bulgularına göre113 yıllık sürede bazı ülkeler her zamanki pozisyonlarını korusalar da, 2030 yılında inişe ya da tırmanışa geçecek pek çok ülke var.
Geleceğin otomobillerine güç verecek alternatif yakıtlar
Petrol kaynaklarının azalması nedeniyle büyük üreticiler alternatif yakıtlarla çalışan motorlara yöneliyor.
6 KART
Yeni Şafak
Yeni teknolojiler ve petrol rezervlerinin tükenecek olması ile beraber alternatif yakıtlar kullanan otomobiller rağbet görmeye başladı. Özellikle son yıllarda hibrid ve tam elektrikli otomobiller yükselişe geçti. Avrupa’da Almanya, Norveç, Hollanda, İsveç ve İngiltere fosil yakıtla çalışan otomobillerin satışını durduracaklarını açıkladı. Asya’da ise Çin 2030 yılından itibaren fosil yakıtlı araçların satışını yasaklayacağını açıklamıştı.

Fosil yakıtla çalışan otomobillerin yasaklandıktan sonra hangi enerji kaynağı kullanılacak? Kullanım biçimleri, verimlilik ve maliyete bağlı olarak fosil yakıt yerine tercih edilebilecek neredeyse 10 farklı motor çeşidi bulunuyor. Alternatif enerji kaynakları olan elektrik, doğalgaz, bitkisel yağ ve güneş enerjisiyle çalışan motorlar hali hazırda otomotiv endüstrisinde kullanılıyor.

Bu enerji kaynaklarını göz önünde bulundurarak dünya genelinde mevcut olan alternatif yakıtlı ve gelecekte daha yaygın olması beklenen motor çeşitlerine bir göz atalım.

Dünyanın en değerli bankaları
Dünyanın en büyük ve en değerli bankaları.
10 KART
Yeni Şafak
Bankalar modern hayatın vazgeçilmezi. Günümüzde birçok insanın bankalarda hesapları vardır. Yatırım, tasarruf, para biriktirme, kredi kullanma, para transferi, maaş gibi daha birçok işlemin döndüğü bu finansal kuruluşlar sayesinde günlük işleyiş devam eder. Bakıldığında hayatımızdaki yeri oldukça önemlidir. Çünkü bankalar, geliştirdiği birçok yöntem ile finans alanında kendine büyük bir yer edinmiştir. İhtiyacınız olan hemen her işlem için başvuracağınız kurum olan bankaların özellikle ticari anlamdaki yeri daha bir başkadır. Brand Finance de dünyanın en değerli bankalarının sıralamasını yaptı. İşte marka gücü, şirketin finansal performansı, sektörün gelişimi ve ekonomik görünümle ilgili çok sayıda kritere dayanan araştırmada yer alan bankalar..
Hürriyetten esarete: Balfour Deklarasyonu
​İngiltere'nin Birinci Dünya Savaşı sırasındaki Dışişleri Bakanı Lord Arthur Balfour, 2 Kasım 1917 tarihinde bir deklarasyon yayınladı.
5 KART
Yeni Şafak
Filistin… Ortadoğu’nun anahtarı. Müslüman coğrafyada yaşanan her bir elim hadise, onun bir yansıması sanki. Filistin’i anlamadan, Filistin’i çözmeden, dünya barışını sağlamak mümkün değil. Ortadoğu’yu ve bütün dünyayı yakan bu sorunu başlatan İngiliz hamlesini mercek altına alıyoruz bugün: Balfour Deklarasyonu. Sadece 67 kelimelik bir mektupla, dünyanın kalbinde derin bir yara açıldı.
FED başkanlık seçimleri: Küresel piyasalara etkisi
FED başkanlık seçimleri öncesi muhtemel adaylar açıklanırken, Küresel piyasaların gözü Donald Trump'ın vereceği kararda.
7 KART
Yeni Şafak
Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’in dört yıllık görev süresinin 2018’de dolacak olmasından dolayı Kasım ayının başında yeni başkanın açıklanması bekleniyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın son sözü söyleyeceği aday için söylentiler devam ederken, muhtemel adaylar da netleşmeye başladı. Küresel piyasaların dikkatle izlediği seçimler yurtiçi piyasalarda da takip ediliyor. Gelişmekte olan ülkeler grubunda yer alan Türkiye için, açıklanan adayın 'şahin' veya 'güvercin' olması piyasalar için merak konusu…
Dünyayı değiştiren 10 şirket
Şirketler, yaptıklarıyla sosyal sorumluluk üstlenip; para kazanıyor.
10 KART
Yeni Şafak
Bazı şirketler sosyal sorumluluk bilinciyle, sorunları çözmek için çeşitli çalışmalar yapıyor. Kimi ihtiyacı olanlara yardım ediyor, kimi çeşitli ilaçlar geliştirerek hastalıklara çareler bulmaya çalışıyor. İşte onlardan bazıları
Okul servis araçları yeni yönetmeliği
Okul servis araçları yönetmeliğinde yeni dönem
7 KART
Yeni Şafak
Geçtiğimiz aylarda serviste unutularak hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alperen Şahin’in ölümünden sonra bakanlıklar ve gerekli birimler teyakkuza geçerek 25 Ekim 2017 tarihli 30221 sayılı yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu yönetmelikte okul servis araçlarının güvenlik tedbirlerinin arttırılması, personellerin bilinçlendirilmesi ve kontrol mekanizmalarının genişletilmeleri ele alınıyor.
Türk futbolunun 'yabancı' imtihanı
Yabancı kuralının tartışıldığı Türkiye, 2018 Dünya Kupası'na katılma hakkını elde edemedi.
5 KART
Yeni Şafak
Süper Lig’de 2017-2018 sezonu yabancı futbolcu sınırının tekrar geri dönmesi tartışmaları altında sürmeye devam ediyor. Sahaya 11 yabancı oyuncuyla çıkma rahatlığı tanıyan kuralın milli takımı olumsuz etkilediği iddia edilirken federasyon kuralın değişmesi üzerinde çalışmalarda bulunuyor.
Sosyal medyada reklam arası: Ne izliyoruz?
Sosyal medya kanallarındaki reklam izleme alışkanlıkları.
5 KART
Yeni Şafak
Sosyal medya mecralarında kullanıcı sayıları artık milyarlar ile ifade edilmeye başlandı. Günlük aktif kullanıcı sayıları yüz milyonlar olan bu devasa kanallardaki video reklam anlayışı artık geleneksel TV reklamcılığı ile rekabet etmeye başladı.

Facebook, YouTube, Instagram ve Snapchat gibi devasa sosyal medya mecraları dijital reklamda ortak bir hedefi paylaşsa da farklı tarzları ile öne çıkmaya çalışıyor. Büyüyen pastadan payını almaya çalışan büyük şirketlerin video reklamlarına dair yaptığımız araştırma üzerinden bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Yemekten milyar dolarları buldular
Yeme - içme sektörü insanlık var oldukça kazandıracak bir sektör.
7 KART
Yeni Şafak
"Fast Food" yani "Hızlı yemek"... Adı üstünde olduğu gibi, hızlı yenir ama hızlı kazandırır. Nitekim dünya milyarderleri arasında pek çok isim Fast Food ile milyar dolarların sahibi oldu...
Doğum borçlanması nedir? Kimler doğum borçlanması yapabilir?
‘Doğum borçlanması’ düzenlemesi ile iş hayatından uzaklaşan kadınlara büyük kolaylık sağlanıyor.
6 KART
Yeni Şafak
Doğum nedeniyle iş hayatından bir süre uzak kalan kadınlar, emekli olmak için gerekli gün sayısı şartını doldurmakta zorlanıyor. ‘Doğum borçlanması’ düzenlemesi ile doğum nedeniyle iş hayatından uzaklaşan kadınlara büyük kolaylık sağlanıyor.

Erkekler için nasıl askerlik borçlanması varsa, kadınlar için de 1 Ekim 2008 itibarıyla doğum borçlanması imkanı verildi. Yani doğum yaptığı için çalışma hayatının ve dolayısıyla sosyal güvencenin dışında kalmış annelere, üç doğuma kadar borçlanma hakkı tanındı. Doğum borçlanması nedir, kimler bu uygulamadan nasıl faydalanabilir, doğum borçlanması ile ilgili merak edilenleri sizler için hazırladık…

Muhammed bin Salman ve reformist politikaları
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman
5 KART
Yeni Şafak
Son dönemde Suudi Arabistan'da yapılan önemli değişiklikler dikkati çekiyor. 'Yumuşak bir darbe' ile Veliaht olarak atanan Kral Selman'ın oğlu Muhammed bin Selman'ın etkisiyle alınan kararlara bir yenisi daha eklendi. Selman, dün yaptığı açıklamada, '30 yıl öncesinde olduğu gibi, 'ılımlı İslam'a döneceğiz" diyerek yeni bir dönemin sinyallerini verdi. Selman, İran yüzünden bu hale gelindiğini savundu. Selman bin Muhammed'in Suudi Arabistan'daki reformist politikalarını ve atmayı planladığı adımları derledik.
Tüm detaylarıyla Bitcoin ve kripto para piyasası
Birim fiyatı 5 bin doları aşan Bitcoin'in, günlük hayatta yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla çok daha değerleneceği öngörülüyor.
7 KART
Yeni Şafak
2009 yılında Satoshi Nakamoto takma ismine sahip bir kişi veya grup tarafından kurulan Bitcoin, 5 bin doları geçerek kendi rekorunu kırdı. Kripto para piyasasının en güçlü halkası olan Bitcoin, rekor üstüne rekor kırarak pek kişi tarafından ilgi çekici hale gelmeye başladı. Biz de buradan hareketle Bitcoin'i, kripto para borsalarını ve elbette Blockchain teknolojisini inceledik...
10 başlıkta yeni üniversite sınav sistemi: YKS
Arşiv
10 KART
Yeni Şafak
YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sisteminin detaylarını açıkladı. Adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirilen yeni sistemi, sınav tarihini, sınav süresini, puan türlerini ve merak edilen ayrıntıları 10 başlıkta derledik.
İnternetin geleceği: Bulut teknolojisi
Bulut teknolojisi
7 KART
Yeni Şafak
Bulut teknolojisi, düşük özelliklere sahip cihazlarla bile istenilen yerden istenildiği zaman her tür bilgiye ve kişisel veriye ulaşmanızı sağlıyor. Hem kişisel kullanım hem de iş dünyasında büyük kolaylıklar sağlayan bu teknoloji ile bilgiye hızlı erişim mümkün hale geldi. Bazı uzmanlara göre internetin geleceği bulut teknolojisinden geçiyor.