• Tarihe göre sırala

Lise Öğrencilerinden yangında mahsur kalmaya son verecek proje

Antalya'nın Akseki ilçesinde iki lise öğrencisi, TÜBİTAK proje yarışması kapsamında, yurt binalarındaki yangın merdiveni kapılarının, yangın veya belirtilerinin oluşması durumunda otomatik olarak açılmasını sağlayan sistem tasarladı.

11 yaşındaki hissedardan şaşırtıcı tavsiye

11 yaşındaki bir çocuk kumbarasındaki harçlıkları ile kimsenin tahmin etmeyeceği bir şeyi satın alarak Samsung'un düzenlediği hissedarlar toplantısına katılmaya hak kazandı. Katıldığı toplantıda Güney Koreli teknoloji devine tavsiyelerde bulunun küçük Yu, yaptığı konuşma ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

2030'a kadar yüzde 30'u işsiz kalabilir

PwC'nin araştırmasında İngiltere’de yapay zekaya dayalı robot sistemlerin 2030 yılına kadar toplam istihdamın yüzde 30’unu oluşturabileceği kaydedildi. Diğer ülkelerde ise bu rakamların, ABD için yüzde 38, Almanya için yüzde 35, Japonya için ise yüzde 21 olacağı belirtildi.

İngiltere'ye uçuş yapacaklara kısıtlama kararı

ABD'nin elektronik cihaz kısıtlamasına İngiltere'de katıldı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 6 ülkeye kısıtlama getiren İngiltere, 5.5 inçten büyük cep telefonlarının dahi uçuş sırasında yolcuların yanında taşımasına izin verilmeyeceğini bildirdi.

AppleCare+ 1 yıla kadar uzatıldı

Apple ürünleri için ekstra ücret karşılığı verilen sigorta hizmeti AppleCare+'ın süresi uzatıldı. Apple ürünü satın aldıktan sonra 60 gün içinde yaptırılması gereken AppleCare+, bundan böyle 1 yıl içinde yaptırılabilecek.

Banyoda telefonunu şarj ederken öldü

İngiltere'de yaşayan 32 yaşındaki Richard Bull, banyo yaptığı esnada şarja takılı telefonuna bakmak isteyince elektrik akımına yakalanarak feci şekilde can verdi. Olayı inceleyen Dr. Sean Cummings, akıllı telefon üreticilerinin bu konuyu uyarı metninde yazması gerektiğine değindi.

Almanya ırkçılık için bu kez teknolojiyi kullanacak

Her fırsatta ırkçı bir politika izleyen Almanya, yeni bir skandala daha imza atmaya hazırlanıyor. Mülteci kökenlileri ülkesine almak istemeyen Almanya, ses tanıma teknolojisini kullanmayı planlıyor. Söz konusu teknoloji, mültecilerin şivesinden geldikleri bölgeyi tespit edecek ve girişini engelleyecek.

Otoparktaki boş yeri gösterecek

Yandex Harita Servisleri Müdürü Karahayıt, "Bir Yandex Navigasyon kullanıcısının boşalttığı park yerini gerçek zamanlı olarak diğer Yandex Navigasyon kullanıcısı görebilecek." dedi. Böylece kullanıcılar navigasyondan ulaşmak istedikleri yere vardıklarında yakınındaki otoparkta boş yer olup olmadığını da öğrenebilecek.

Signal şifrelendirilmiş video görüşmesine başladı

Güvenli mesajlaşma denilince akla ilk gelen uygulama olan Signal ile artık şifrelenmiş video görüşmeleri gerçekleştirilebiliyor. Uçtan uca şifrelendirme sistemi sayesinde güvenli görüşme imkanı sağlayan uygulama, güvenliği ön planda tutan kullanıcıların vazgeçilmezi olacak gibi duruyor.

Müzik dinlerken kulağında alev aldı

Havada yolculuk sırasında patlayan ve yaşamsal tehlike oluşturan cep telefonu, dizüstü bilgisayar gibi gelişmiş teknolojik aygıtlara şimdi de pilli kulaklıklar katıldı.

Türk girişimci Apple'ın belini kırdı

ABD'li teknoloji devi Apple, akıllı saatinin isim hakkını tescilletmeye çalışırken ünlü saat üreticisi Swatch ile karşı karşıya geldi. Swatch'un tüm mücadelesine rağmen iWatch ismini almaya çalışan Apple'ın, tüm planlarını ise bir Türk girişimci alt üst etti.

Kredi kartları internet alışverişine kapanıyor

Türkiye genelinde 176 milyon banka kartı ve kredi kartı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kararıyla internet alışverişine kapatılıyor. Kullanıcıların internetten alışveriş yapabilmek için bankalarıyla iletişime geçmesi gerekecek.

3. havalimanında uygulanacak teknolojiler

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan 3. havalimanı projesinin tamamlanmasına 1 yıldan az kala kullanılacak teknolojiler bir bir ortaya çıkmaya başladı. Konforlu bir yolculuk yapabilmesi için hava alanında kullanılacak teknolojiden en dikkat çekici olanı ise yolculara sunulan SMS ile yönlendirme oldu.

Bill Gates pil fabrikası iflas etti

ABD'li teknoloji patronu Bill Gates'in pil teknolojilerini geliştirmek için kurduğu şirketi iflas etti. Oldukça iddialı çalışmalar yürüten Aquion adındaki şirketin, yatırımın yetersizliği yüzünden iflas ettiğini açıkladı.

WhatsApp'ta tepki çeken yenilik

Geçtiğimiz haftalarda yayınladığı güncellemeyle yeni nesil 'durum' özelliğini kullanıcılarıyla paylaşan WhatsApp, yepyeni bir özellik için test çalışmalarına başladı. Cep telefonlarına her gün gelen rahatsız edici reklam mesajların, 'İşletmeler için WhatsApp' sistemiyle birlikte WhatsApp üzerinden geleceği ifade ediliyor.

Savunma Sanayii'nde GPS'i bitiren hamle

TSK ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı, helikopter, uçak ve İHA'ların konumlarının belirlenmesinde GPS'e bağımlılığı ortadan kaldırdı. Silahlı kuvvetler ve emniyet güçlerinin hava platformlarında konumlarını hassas şekilde bilme ihtiyacına yanıt vermek için yola çıkan STM mühendisleri, yaptıkları Ar-Ge çalışmalarını nihayi sonuca kavuşturdu.

Karlov suikastçısının iPhone şifresi kırılamıyor

19 Aralık'ta gerçekleştirdiği suikastla Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u öldüren FETÖ'cü Mevlüt Mert Altıntaş'ın kullandığı iPhone 4s'in şifresi hala kırılamadı. TÜBİTAK'ın, telefonun şifresini kırmak için yoğun çaba harcadığı ifade ediliyor. Söz konusu olayla ilgili yetkililerin Apple'dan destek istediği iddia edilirken, Apple cephesinden ise olayla alakalı henüz bir açıklama gelmedi. Diğer taraftan suikastçının incelenen bilgisayarında, Google üzerinden ABD Ankara Büyükelçisi John ...

Google Play 5. yıla özel ilk 5'i açıkladı

Google Play'in kuruluşunun 5. yılına özel, en çok indirilen 5 uygulama, oyun, film ve şarkı listesi yayınlandı. Oyun listesinde Candy Crush zirvede yer alırken, uygulamalarda ise ilk iki sırayı Facebook ve Facebook Messenger paylaşıyor.

Kendini onaran piller yolda

Yeni geliştirilen bir lityum-iyon pil teknolojisi, bir pilin hasar görmesi halinde kendisini tamir etmesine imkan tanıyor. Bu yeni teknoloji pillerin Apple Watch ve Samsung Gear serisi gibi giyilebilir teknoloji ürünlerinde kullanılması bekleniyor.

Nükleer enerjide Türk firmalarına iş birliği fırsatı

Nükleer alanda faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmaların bir araya geleceği ve iş birliği olanaklarını görüşeceği 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi, 8 Mart'ta İstanbul'da başlayacak.

Selfie için milyonluk heykeli kırdı

Japonya'da bir selfie meraklısı, değeri milyon doları bulan bal kabağı heykeli müzesinin kapatılmasına neden oldu. Selfie düşkünü genç, aynalar vasıtasıyla sonsuzluk ortamının oluşturulduğu müzede selfie çekmek isterken düştü ve heykeli kırdı.

TÜBİTAK MAM'a ABD'den test siparişi

TÜBİTAK MAM, test ve analiz konusunda Çin'den sonra ABD'ye de hizmet vermeye başladı. Böylece test ve analiz hizmeti verilen ülke sayısı 17'ye yükseldi. 2015 yılından bu yana Avrupa, Asya, Afrika ve ABD'den de test ve analiz taleplerinin olduğu ifade edildi.

Sony yetkili servisinden ihtarname gibi cevap!

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Sony'nin Türkiye'deki yetkili servisi, müşterisine verdiği ihtarname gibi cevapla şaşırttı. Satın alınan televizyonun ayıplı mal olduğu kabul etmeyen servis, televizyonun HDMI çıkışlarının kullanıcı hatasından kaynaklı olarak bozulduğunu öne sürdü ve garanti kapsamında değişim veya iade yapılamayacağını belirtti. Müşterisini mağdur eden yetkili servis, bununla da kalmayarak küstahça bir ihtarname gönderdi.

İlk milli hava trafik kontrol simülatörü göreve başladı

TÜBİTAK ve DHMİ işbirliğinde yerli imkanlarla geliştirilen, ilk Milli Hava Trafik Kontrol Simülatörü'nün, Esenboğa Havalimanı Eğitim ve Simülatör Tesislerine kurulumu başarıyla tamamlandı.

Avustralya F35 savaş uçaklarına Roketsan füzesi

Roketsan'ın Mühendislik Direktörü Önen, Avustralya'nın yeni nesil savaş uçakları F35'lere SOM-J füzesi satmaya hazırlandıklarını bildirdi.

Yerli Gimbal üretildi

İkisi mühendis, birisi endüstri ürünleri tasarımcısı olan üç kardeş, yaklaşık iki yıllık çalışma sonucunda "Gimbal" olarak bilinen kamera stabilizer sistemini üretti. Söz konusu cihaz, ilk aşamada muadillerine oranla yüzde 30 daha düşük maliyete üretilecek.

Siemens en çok kar eden firma oldu

Dünyada temiz enerji teknolojilerinden en yüksek geliri sağlayan 200 şirket arasında geçen yıl Çin, 71 firmayla ilk sırada yer aldı. Türkiye'den Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ ise temiz enerji teknolojilerinden en fazla gelir sağlayan şirketler sıralamasında 90'ıncı oldu.

Hitler’in açık artırma ile satılan telefonu sahte iddiası

Frankfurt Müzesi'nin İletişim Teknolojileri Bölüm Başkanı Frank Gnegel, Adolf Hitler'e ait olduğu iddia edilen ve geçtiğimiz günlerde 243 bin dolara satılan telefonun sahte olduğunu iddia etti. Gnegel, orijinali siyah olan telefonun kırmızıya boyanmasının, telefonun sahteliğinin kanıtı olduğu görüşünde.

Windows 10'un kilidi Samsung ile açılabilecek

Samsung'un uzun zamandır kullandığı, cihazlar arası akış özelliği sunan Flow uygulaması, yeni güncellemeyle birlikte Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlara da geliyor. Böylece bilgisayar kullanıcıları kilit ekranını, Samsung telefonun parmak izi tarayıcısıyla açabilecek.

İlk insansız kara muharebe aracına ASELSAN katkısı

İlk tam modüler insansız kara muharebe aracı, ASELSAN'ın ürettiği uzaktan ateşleme sistemini kullanacak. 750 kilograma kadar yük taşıma kapasitesine sahip araç, tek şarjla 10 saate kadar çalışabildiği belirtildi.

BTK'nın kapısı fikri olana açık

BTK Başkanı Sayan, kurum olarak bilgi teknolojileri ve iletişim alanında fikri olanları desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

Türkiye'nin ilk uzun menzilli füzesi tanıtıldı

ROKETSAN ilk milli uzun menzilli füzemizi dünyanın en önemli savunma sanayi fuarlarından biri olan IDEX 2017'de tanıtımını gerçekleştirdi. 2009 yılından bu yana üzerinde çalışılan füzenin, kendi sınıfındaki rakipleri ile boy ölçüşebildiği açıkça belirtildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.