• Tarihe göre sırala

Samsung yeni işlemcisini duyurdu

Samsung, akıllı telefon ve tabletlerinde kullandığı Exynos işlemcisinin yeni neslini Twitter üzerinden duyurdu. Tepe seviye ürünlerinde kullanılacak Exynos 9 serisinin 10 nm üretim teknolojisinde üretileceği öngörülüyor. Exynos 9 serisinin ilk kez kullanılacağı telefon ise Galaxy S8 değil.

Microsoft görsel teknolojiye yeni bir soluk getiriyor

Türkiye'de ilk kez Microsoft Ankara Zirvesi'nde tanıtılan, "Mixed Reality" (Karma Gerçeklik) gözlüğü HoloLens'in görsel teknoloji alanına yeni bir boyut kazandırması bekleniyor.

Microsoft, Windows Vista'yı öldürüyor

Microsoft'un gelmiş geçmiş en kötü işletim sistemi olarak değerlendirilen Windows Vista'nın fişi çekiliyor. Microsoft, Vista için artık genişletilmiş desteği keseceğini açıkladı. Windows Vista kullanıcılarının yeni bir işletim sistemine geçmek için 2 aydan az süresi bulunuyor.

Kontrolden kaçan sürücülere drone denetimi

Son dönemin en popüler teknolojik ürünlerinden biri olan drone, Jandarma ekipleri tarafından da kullanılmaya başlandı. Edirne Jandarma Komutanlığınca yollardaki kontrollerde drone ile denetim yapılıyor.

Samsung'un başkan yardımcısı tutuklandı

Teknoloji devi Samsung'un başkan yardımcı Lee Jae-yong tutuklandı. Rüşvet, delil karartma ve yurt dışı varlık transferinde yasal ihlaller yaptığı gerekçesi ile mahkemece tutuklanan başkan yardımcısı, 18 ay, yani mahkeme süresince tutuklu kalacağı ifade ediliyor.

Toshiba iflastan nasıl kurtulacağını açıkladı

Dünyaca ünlü teknoloji devi Toshiba, yaşadığı krizin ardın yeni stratejisini açıkladı. İflasın eşiğine gelen firma, elindeki tüm değerli teknolojileri satmayı ve nükleer enerjiye yatırımları durdurmayı planlıyor. Piyasada büyük değer kaybeden firma, böylelikle krizi atlatmayı hedefliyor.

Dubai ‘uçan taksiler’in kullanıldığı ilk kent oluyor

Geçtiğimiz yıl CES Fuarı'nda tanıtılan insanlı hava aracı Ehang 184'ün yaygın olarak kullanılacağı ilk kent Dubai oldu. Dubai semalarında taksi olarak görev yapacak Ehang 184, 100 kilograma kadar ağırlıktaki bir yolcuyu taşıyabiliyor.

Toshiba CEO'su Shiga istifa etti

Toshiba CEO’su Shigenori Shiga, şirketin milyar dolarlık kaybının ardından istifa ettiğini açıkladı.

Kawasaki'den ekran koruyucu robotu

Ünlü motosiklet üreticisi Kawasaki, akıllı telefonlara ekran koruyucu kaplaması için robot geliştirdi. duAro ismi verilen akıllı robot, 40 saniye içinde ekran koruyucu uygulamasını sorunsuz bir şekilde yapabiliyor.

Snapchat isim benzerliğinin kurbanı oldu

Sabırsız girişimciler, ünlü sosyal medya platformu Snapchat'in hisselerini alayım derken başka bir şirketin hisselerini satın aldı. Şirketin gelirini ikiye katlamayı hedefleyen yetkililer, isim benzerliğinin kurbanı oldu.

Mini tank 'ANKEBOT' kışla yolu gözlüyor

Konya'da bir firma tarafından üretilen insansız kara aracı ANKEBOT, üzerindeki kamera ve hafif makineli silahla terörle mücadelede görev almayı bekliyor.

Vodafone Arena'da internet artık daha hızlı

Beşiktaş'ın yeni stadının teknolojik altyapısını oluturan Vodafone, 5G hazırlıkları kapsamında Vodafone Arena'da yer alan 4.5G çekim noktalarını C-RAN teknolojisiyle daha verimli hale getirerek taraftarların veri yükleme hızlarını yüzde 24 artırdı.

İnşaatı bitmiyor

2016 yılının sonuna kadar tamamlanacağı belirtilen Apple Campus 2'nin inşaatının neden bitmediği Campus 2'nin mühendisleri tarafından açıklandı. Mühendislerin belirtiğine göre Apple'ın mükemmeliyetçiliği, Apple Campus 2'nin zamanında tamamlanmasına engel oluyor.

ABD'de yargılanan Türk hacker'a hapis cezası

Siber saldırılar yoluyla banka ATM'lerinden 55 milyon dolar çekmekle suçlanan ve ABD'de tutuklu yargılanan Türk hacker Fındıkoğlu 8 yıl hapis cezası aldı.

Çözünürlük sorunu tarih oluyor

Google'ın beyin takımının yaptığı bir algoritma, düşük çözünürlükteki görüntüleri ortadan kaldıracak. Geliştirilen teknoloji ile görüntüsü kötü olan fotoğraflar artık netleştirebilecek.

Kullanıcı bilgilerini gizlice toplayıp sattı

Televizyon üreticisi Vizio'ya, kullanıcı bilgilerini gizlice toplayıp sattığı için 2.5 milyon dolar para cezası verildi.

Facebook ve Google'dan Trump'a bağış

ABD Başkanı'nın 7 Müslüman ülkeye yönelik vize yasağını eleştiren şirketlerin, devir teslim töreni için Trump'a bağış yaptığı ortaya çıktı. Facebook, Google ve Microsoft'un da aralarında bulunduğu teknoloji devleri, tören için Trump'a hem mali hem teknik destek vermiş.

Şarj olan dizüstü bilgisayar alev aldı

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde şarj edilen bir laptop alev alev yandı. Söndürüldükten sonra yeniden alev alan bilgisayar, Dell tarafından incelemeye alındı.

AB dijital hizmetlerde sınırları kaldırıyor

Avrupa Birliği vatandaşların dijital hizmet aboneliklerine diğer AB üyesi ülkelerde de erişimlerini sağlayacak düzenlemede uzlaştı.

Apple Campus 2'nin son hali görüntülendi

2013 yılında 5 milyar dolarlık bütçe ile yapımına başlanan Apple Campus 2'nin inşaatı hız kesmeden devam ediyor. 2016 yılının sonunda bitmesi planlanan inşaat, hava koşulları ve yaşanan bazı küçük aksaklıklar nedeniyle hala devam ediyor. Apple Campus 2'nin son görüntüleri ise Matthew Roberts isimli bir YouTube kanalında yayınlandı.

Biyometrik sistem ile tren biletleri tarih oluyor

İngiltere'de demiryolu ulaşımını tercih eden yolcular, bilet ödemelerini parmak izi veya göz tarama sistemi yoluyla yapabilecek.

Hologram ile kalitesiz ürünün önüne geçilecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "TSE, belgelendirdiği her eşdeğer parçayı, belgelendirilen üreticiye hologram vererek ve 'hologram.tse.org.tr' adresinden kontrolünü sağlayarak kalitesiz ürün kullanımının önüne geçecek." dedi.

Yeni nesil insan türü oluşuyor

Teknolojinin hızla gelişmesi ve internetin hayatın her anına adapte olmasıyla tüm yaşam alışkanlıkları değişiyor, yeni bir insan nesli oluşuyor.

Tamir edilen tablet alev aldı

Konya'nın Akşehir ilçesinde bilgisayar servisine tamir ettirilmek üzere götürülen tablet, servis elemanının müdahalesi sırasında patlayarak yanmaya başladı. Yanan cihaza anında müdahale eden servis elemanları, olayın büyümesini engelledi.

Facebook yalan haber filtresi Fransa’da kullanımda

Facebook özellikle ABD seçimleri sonrası yalan haberlerin yayılmasına katkı sağladığı için yoğun eleştiri almıştı. Bu eleştiriler sonrası “yalan haber” filtresini geliştiren Facebook’un ilk olarak ABD’de kullanıma sunduğu filtre Fransa’da da kullanıma sunuldu.

Dünyanın en eski emojisi bulundu

Slovakya'da bulunan Trençin Arşiv Dairesi'nde bilinen en eski emojinin bulunduğu iddia edildi. 1635 tarihli bir belgede göze çarpan 'gülen surat' ifadesinin tarihteki ilk emoji olabileceği öne sürülüyor.

Dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi Çin oldu

Çin Ulusal Enerji İdaresi tarafından açıklanan rakamlar incelendiğinde ülkenin 2016 yılı sonu itibariyle dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi olduğunu gösteriyor.

Yerli insansız gözetleme balonları hazır

ASELSAN'ın sınır güvenliği için geliştirdiği yerli gözetleme balonları ilk testlerden başarıyla geçti. Su Damlası ve Küresel isimleriyle iki farklı boyutta geliştirilen balonlar, 360 derece keşif ve gözlem yaparak üs bölgelerine ve karakollara istihbarat sağlayacak.

Gmail XP desteğini sonlandırıyor

Dünyanın en popüler mail servislerinden biri olan Gmail Windows XP ve Windows Vista da Chrome kullanan kullanıcılar için desteğini kesiyor. Bundan böyle Windows XP ve Windows Vista kullanıcıları Gmail kullanamayacak.

AB içi dolaşım ücreti kaldırılıyor

Avrupa birliği tarafından beklenen açıklama yapıldı ve Avrupa ülkeleri içindeki (farklı) dolaşım tarifelerini kaldıracağı duyuruldu. Fakat bu sadece AB vatandaşları için geçerli.

ABD mahkemesi sosyal medyanın anahtarını istedi

Philadelphia Bölge Mahkemesi, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), teknoloji şirketi Google’ın ABD dışında bulunan e-posta sunucularında kayıtlı verilere erişimine izin verilmesi gerektiğini duyurdu.

TÜBİTAK destekledi, üniversite prototipini geliştirdi

Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim üyeleri ve yüksek lisans öğrencileri, sağlık, endüstri ve askeri alanlarda kullanılan robot kollarının açısal konumunun ölçülmesini sağlayan 'kapasitif dairesel enkoder' sisteminin prototipini geliştirdi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.