• Tarihe göre sırala

‘Kıyamet günü’ için inşa edilen depoyu su bastı

Tüm dünyayı etkileyebilecek bir felakete karşı tedbirli olmak için 2008'de inşa edilen Global Tohum Deposu'nu su bastı. Norveç'te inşa edilen deponun girişi buzulların erimesiyle su altında kaldı ve giriş çıkışlar neredeyse imkansız hale geldi.

‘Kıyamet günü’ için inşa edilen depoyu su bastı

Tüm dünyayı etkileyebilecek bir felakete karşı tedbirli olmak için 2008'de inşa edilen Global Tohum Deposu'nu su bastı. Norveç'te inşa edilen deponun girişi buzulların erimesiyle su altında kaldı ve giriş çıkışlar neredeyse imkansız hale geldi.

Rekabet Kurulu'ndan Microsoft'a soruşturma

Rekabet Kurulu, internet kafelere yönelik olarak hazırlanan "3+ Projesi" kapsamında, 4054 sayılı Kanun’un ihlal edildiği iddiasını içeren şikayet başvurusunu yeniden değerlendirdi. Buna göre Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.

Dünya Kupası için robot güvenlik görevlisi geliştirildi

Bilim insanları Rusya’nın ağırlayacağı 2018 FIFA Dünya Kupası’na gelecek İngiliz taraftarların güvenliğini sağlaması için Alantim isimli robot güvenlik görevlisi geliştirdi.

Proje üretene otomobil hediye edecek

Giresun Üniversitesi Rektörlüğü, bilimsel ve teknolojik projeleri ile ürünlerine patent alan ve ticarileştiren öğrencileri iş adamlarının da desteğiyle otomobil ile ödüllendirecek.

Google’ın yeni özelliği fotoğraftaki nesneleri yok ediyor

Google, I/O 2017 geliştirici konferansında fotoğraf meraklılarını heyecanlandıracak bir özelliğin tanıtımını gerçekleştirdi. Adeta Photoshop’a taş çıkaran bu özelik, fotoğraftaki nesneleri kolayca kaldırabilme imkanı sağlıyor.

Zorlu, Toshiba için teklif verecek

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Toshiba TV biriminin satışında Vestel'in adının geçmesine ilişkin, "Görüşmeler devam ediyor. Bu önümüzdeki ay içerisinde teklifleri vereceğiz. İnşallah nasip olur. Sayın bakanımız da 'marka desteklerimiz var' dedi. Devlet de, hükümet de bize destek olursa dünya markasını satın alacağız." dedi.

AB'den Facebook'a dev ceza

AB, Facebook'a WhatsApp'ın satın alınması sürecinde hatalı ve yanıltıcı bilgi verdiği için 110 milyon avro para cezası verdi.

'Hazirandan itibaren her ay büyük bir siber saldırı gelebilir'

Siber güvenlik uzmanı Halil Öztürkci, "ShadowBrokers hacker grubu, hazirandan itibaren her ay WannaCry'ın ortaya çıkmasını sağlayan açıklığa benzer bir açıklık yayınlayacaklarını söyledi." dedi.

Apple bir şirketi daha satın aldı

Dünyanın en değerli şirketi Apple, sanal asistanı Siri’yi geliştirme işlemi için bir satın alım daha gerçekleştirdi. Teknoloji devi, dark data, big data, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi birçok konuda uzmanlaşmış Lattice Data'yı 200 milyon dolar bedelle satın aldı.

TÜBİTAK yazılım geliştirmede kendini kanıtladı

BİLGEM YTE'nin yazılım geliştirme konusundaki başarısı, ABD Carnegie Mellon Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Enstitüsünce belgelendi.

Trafiğe ileri teknoloji ile çözüm

Intertraffic İstanbul 9. Uluslararası Altyapı, Trafik Yönetimi, Yol Güvenliği ve Park Sistemleri Fuarı, 24-26 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek. Fuarda, karayollarının güvenliği için gerekli olan en son teknolojiler tanıtılacak.

MP3 ses formatı ortadan kalkıyor

Bir zamanların en çok kullanılan ve müzik cihazlarına adını veren ses formatı mp3 için yolun sonu geldi. Müzik denince ilk akla gelen formatlardan olan mp3 için artık yeni lisanslar alınamayacak ve lisanslar yenilenemeyecek.

Tümosan tank motorunda daha iddialı

Tümosan, başta Altay tankı olmak üzere askeri platformlar için ihtiyaç duyulan güç grubunun geliştirilmesi projesine daha iddialı bir teklif vermeye hazırlanıyor.

Google Anneler Günü'nü kutladı

Ünlü arama motoru Google, ana sayfasını Anneler Günü'ne ayırdı. Hazırladığı doodle'la Anneler Günü'ne vurgu yapan Google, görsellerde annelerin yaptıklarını özel görsellerle kullanıcılarına sundu.

Tamamen elektrikli ve sürücüsüz gemi 2020’de suya inecek

Norveç’te faaliyet gösteren iki şirket, sürücüsüz araçlar teknolojisiyle dizel motorların kullanıldığı deniz taşıtlarının deniz ve hava kirliliği üretmesine üzerine elektrikli araç teknolojisini deniz taşıtlarında birleştirerek 2020 yılında tamamen elektrikli ve sürücüsüz gemi üreteceklerini duyurdu.

Yerli füzeler envantere giriyor

ROKETSAN'ın son dönemde geliştirdiği yerli füzeler bu yıl içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterindeki yerini alacak.

İlk çeyrekte zarar etti

Snapchat'i oluşturan Snap adlı şirket bu yılın ilk çeyreğinde 2,2 milyar dolar zarar etti- Firmanın yıldan yıla zararının artması nedeniyle hisse başına değeri yüzde 25 azaldı

Kendi kendini onarabilen ve elektrikli otomobilleri şarj eden yol üretildi

Hollanda’da yer alan Delft Teknik Üniversitesi'nin teknoloji bölümünde yer alan araştırmacılar, elektrikli otomobilleri şarj edebilen ve kendi kendini onarabilen bir yol geliştirdi.

Selçuk Bayraktar Twitter'dan yerli gururumuzu görmeye davet etti

Türkiye’nin en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarlarının 13’üncüsü IDEF ’17’de yerli gururumuz ve terör örgütlerinin korkulu rüyası BayraktarTB2 görücüye çıktı. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ise Twitter adresinden tüm milletimizi fuara savunma sanayimizin yerli gururlarını görmeye davet etti.

Selçuk Bayraktar: İHA ve akıllı mühimmatını yapabilen 6 ülkeden biriyiz

Tasarladığı İHA’lar ile dünyaya başarısını kanıtlayan Türkiye, hem tasarlayabilen hem de akıllı mühimmatını üretebilen 6 ülkeden biri olmayı başardı. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Yerli İHA’lar, akıllı otonomi kabiliyetleri ve otomatik uçuş kontrol sistemleri sayesinden dünyanın en gelişmiş ve modern İHA'ları olmayı başardı" ifadelerine yer verdi.

Milli mobil lazer sahaya çıkıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "BMC'nin yeni nesil zırhlı aracı Amazon'a başarıyla entegre edilen milli mobil lazer savunma sistemi IDEF'te tanıtılacak." dedi.

Türkiye'nin ilk hibrit zırhlısı: HIZIR

Aselsan ve Katmerciler ortak çalışmasıyla geliştirilen Türkiye’nin ilk hibrit konsept zırhlı aracı HIZIR, Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında sergilenecek.

Havadaki haberleşmeye yerli çözüm

Türk mühendislerin tasarladığı ve ürettiği "hava uydu terminali", alanındaki ilk yerli ürün olarak IDEF'te sergilenecek. Hava araçlarının uydu haberleşmesi ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen ilk yerli ürün, savunma, güvenlik, telekomünikasyon, havacılık ve uzay alanlarında faliyet gösterecek.

Apple’ın istese satın alabileceği teknoloji devleri

Teknoloji lideri Apple'ın kasasında bulunan dudak uçuklatıcı nakit rezervi açıklandı. Şirketin sadece bu parayla TimeWarner, Uber, Sony ve Twitter gibi dev isimleri satın alabileceği ortaya çıktı.

Hediye ettiği bellekler virüslü çıktı

ABD’li teknoloji devi IBM, depolama alanları ile birlikte kullanıcılarına farkında olmadan virüslü bellek hediye etti. Kaspersky’ın tespit ettiği virüsün depolama alanlarını bozduğunu belirten firma, tüm Flash belleklerin imha edilmesi konusunda kullanıcılarını uyardı.

Türkiye'nin gökyüzündeki yeni 'askerleri'

STM, Türkiye'nin ilk milli kamikaze drone'ları Alpagu ve Kargu ile yapay zeka algoritmalarıyla donatılan gözetleme maksatlı otonom drone Togan'ı geliştirdi.

ASELSAN'dan yeni nesil zırhlı sistem

ASELSAN, çağın muharebe sahası ihtiyaçlarını en ileri derecede karşılamak üzere yeni nesil zırhlı muharebe sistemi 'Korhan'ı geliştirdi. Yüksek ateş gücüne sahip olan, gelişmiş hedef tespit ve takip sistemleriyle donatılan Korhan, son teknoloji ürünü kendini koruma ve çevresel farkındalık sistemleriyle kullanıcı ve sistem bekasını en üst seviyede sağlayabiliyor.

Akıllı ekranlar bebeklerde geç konuşmaya neden olabilir

Bilim insanları, akıllı telefon ve tabletle oynayan 6 ay ile 2 yaş arasındaki bebeklerde geç konuşma sorunu görülebileceğini açıkladı.

Yurt dışından alınıyordu artık dünyaya satılacak

Türk savunma sanayisi ürünü esnek mermi yolu, kendini ispatlamasının ardından genişleyen ürün ailesi ve rekabet gücüyle yurt dışı pazarlara açılmaya hazırlanıyor.

Milli gemilere milli güç çözümü

Türk mühendisler, yerli ve milli askeri güç sistemi ve enerji üretim makineleri açığını gidermek amacıyla süperkritik karbondioksitle çalışan enerji çevrimleri üzerinde yürüttükleri Ar-Ge çalışmalarında sona geldi.

STAMP-2 görücüye çıkıyor

ASELSAN, 11 ülkeye ihraç edilen Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ürün ailesinin ilk ürünü STAMP sistemini yeni tasarımıyla IDEF’te sergileyecek.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.