DÜNYA

Almanya, en yaşlı nüfusa sahip ikinci ülke

Almanya'nın, Avrupa'daki en yaşlı, dünya çapında da en yaşlı nüfusa sahip ikinci ülke olduğu bildirildi.

Aa Yeni Şafak
Federal İstatistik Dairesi Başkanı Roderich Egeler, Berlin'de yaptığı açıklamada, Almanya'nın Avrupa çapında en yaşlı nüfusa sahip, ayrıca 15 yaşın altındaki gençlerin de an az olduğu ülke olduğunu belirterek, 15 yaşın altındaki çocukların oranının genel nüfusun yüzde 13,5'ini oluşturduğunu, dünya çapında bir tek Japonya'da bu yaştaki çocukların oranının yüzde 13,4 olduğunu söyledi.

Almanya'da yaşayan 65 yaşın üzerindeki insanların oranının da Avrupa çapında en fazla olduğuna ve bu oranın sadece Japonya'da daha fazla olduğuna işaret eden Egeler, 1980 yılında ülkede çalışan her 100 insana karşılık sadece 27 kişinin 65 yaşın üzerinde olduğunu, bu sayının 2010 yılında her 100 çalışana karşılık 34'e yükseldiğini ve bu sayının 2030 yılında 53'e yükselmesinin beklendiğini kaydetti.

Egeler, Almanya'daki doğum oranının da 50 yıl öncesine göre neredeyse yarı yarıya azaldığına işaret ederek, 1964 yılında ülkede 1,4 milyon çocuk doğarken, bu sayının 2011 yılında 663 bin olduğunu belirtti.

Doğumların yaklaşık 40 yıldan beri nüfusu dengelemek için yeterli olmadığını ifade eden Egeler, bu dengenin kurulabilmesi için ülkedeki her kadının ortalama 2,1 çocuk doğurması gerektiğini, şu anda bu ortalama sayının 1,4 olduğunu söyledi.

Göçün toplumdaki yaşlanmayı yavaşlatabileceğini, ancak tümüyle durdurmaya yeterli olmayacağını da belirten Egeler, geçen yıl olduğu gibi yaklaşık 300 bin göçmenin ülkeye gelerek kalmasının bile bu olumsuz gidişatı durdurmak için yeterli olmadığını kaydetti.

Egeler, toplumun gittikçe yaşlanmasının, bakım personelinin yetersizliği nedeniyle yaşlı insanların bakımı gibi bazı çok büyük sorunları da beraberinde getirdiğine dikkati çekti.

Yorum

ABD'de İslam düşmanlarına karşı imalı kampanya

ABD'de İslam düşmanlarına karşı imalı kampanya

1

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), ABD'de özellikle başkan adaylarından Donald Trump'ın konuşmalarıyla yükselen İslamofobi ile mücadele için es..

Kıbrıs birleşmeli

Kıbrıs birleşmeli

2

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, liderler zirvesine katılmayacağını açıklayan Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile telefonda görüştü. "Kıbrıs Cumhu..

ABD'den skandal YPG yorumu

ABD'den skandal YPG yorumu

3

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye'de bulunan Amerikan askerlerini YPG simgesi taşıyan üniformalarla gösteren fotoğraflarla ilgili yorum..

Fransa'da yasa savaşı!

Fransa'da yasa savaşı!

4

Fransa’da hükümet ve işçi sendikalarının bilek güreşi ülkeyi rafineri, nükleer santral, liman ve toplu taşıma grevlerinin pençesine attı. Dün sabah sa..

Mare kuşatıldı

Mare kuşatıldı

5

Suriye PKK'sı PYD'nin havadan ve karadan aktif ABD desteğiyle Rakka'da operasyon düzenlediği IŞİD, Halep'in kuzeyinde muhaliflere saldırdı.

Ayrılıkçı Güney Osetya Rusya'ya katılıyor

Ayrılıkçı Güney Osetya Rusya'ya katılıyor

6

Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ayrılıkçı Güney Osetya bölgesinin yönetimi, Rusya ile birleşmek için 2017'de referanduma gidecekler..

Halep'e hava saldırısı: 8 ölü, 17 yaralı

Halep'e hava saldırısı: 8 ölü, 17 yaralı

7

Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının Halep'e düzenlediği hava saldırıları sonucu 8 kişi öldü, 17 kişi de yaralandı.

Öcalan dövmeli Coniler

Öcalan dövmeli Coniler

8

ABD’nin terör örgütüne desteğinin kanıtı olan YPG armalı askerlerden sonra bu kez de göğsünde Öcalan dövmesi bulunan ABD’li askerlerin görüntüleri ort..

Gözlüğü sanat eseri sandılar

Gözlüğü sanat eseri sandılar

9

San Francisco Sanat Müzesi'ni gezen ziyaretçiler 17 yaşındaki Khatayan müzeye gizlice bıraktığı gözlüğü sanat eseri zannetti ve fotoğrafını çekmeye ba..

Belçika teröre desteğini sürdürüyor

Belçika teröre desteğini sürdürüyor

10

Belçika, terör örgütü PKK‘ya gösteri yapması için yine izin verirken, AB Komisyonu, terör örgütünün sözde raporunu aldı. Yaklaşık 60 kişilik grup, PKK..

'8. Fransa Savaşı'

'8. Fransa Savaşı'

11

Fransa'da, yeni çalışma yasa tasarısını protesto etmek isteyenler 8. kez sokaklara döküldü. Mart sonundan beri sendikalar ve hükümet arasında yaşanan ..

Obama sırtımızdan vurdu

Obama sırtımızdan vurdu

12

Suriyeli muhaliflerin ‘Genelkurmay Başkanı’ Ahmed Berri, “500 bin insanımızı acımasız Esed rejimi ile İran-Rusya ittifakına kurban verdik. 20 milyon S..

PKK'dan New York Times'a itiraf: Hendek kazmak hataydı

PKK'dan New York Times'a itiraf: Hendek kazmak hataydı

13

ABD'den Türkiye'ye gelip teröristlerin arasına karışan ABD'li muhabir, terör örgütüne dair izlenimlerini yazdı.New York Times muhabiri, bazı PKK’lılar..

İran ve Suudi Arabistan anlaştı

İran ve Suudi Arabistan anlaştı

14

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Vekili Dr. Hüseyin Şerif, İranlı hacıların hac ibadetini yerine getirmesi için ülkesinde bulunan İran Hac ve Ziyaret..

Rakka’da da aynı oyun

Rakka’da da aynı oyun

15

ABD ve PYD’nin ortak operasyon düzenlediği IŞİD kontrolündeki Rakka’nın eski Askeri Meclis Başkan Yardımcısı Albay İmededdin Said, kurulan oyunu anlat..

Fransız polisi video sildirdi!

Fransız polisi video sildirdi!

16

Paris'te on binlerce göstericinin sokaklara döküldüğü eylemler bir haftada çığ gibi büyürken, bir polisin eylemcinin üzerine gaz bombası attığı korkun..

AB'den 'vize heyeti' geliyor

AB'den 'vize heyeti' geliyor

17

Avrupa Birliği Bakanı Çelik ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşen AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Timmermans, AB'nin 'vize heyeti' göndereceğini bi..

Libya'da sığınmacı teknesi battı: 30 ölü

Libya'da sığınmacı teknesi battı: 30 ölü

18

Akdeniz'de sığınmacı faciası yaşandı. Libya açıklarında sığınmacıları taşıyan bir bot battı. Botta bulunan yaklaşık 30 mülteci hayatını kaybetti.

Dik duvara tırmanıyorlar

Dik duvara tırmanıyorlar

19

Dağ keçileri, İtalya’nın kuzeyinde yer alan Cingino barajının neredeyse dik olan duvarına 50 metreden fazla bir tırmanış gerçekleştiriyor. Keçilerin b..

O arma sökülecek

O arma sökülecek

20

DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü ABD'li komutan Warren, Suriye'de YPG armalı üniforma giyen ABD askerlerinin uygunsuz bir durum içinde olduğunu bildir..

+