DÜNYA

BM Suriye'deki işkence fotoğraflarını talep etti

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından kurulan Soruşturma Komisyonu, Anadolu Ajansı'ndan Suriye'deki rejim güçleri tarafından uygulanan işkenceleri ispatlayan fotoğrafları istedi.

Aa Yeni Şafak
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından kurulan Soruşturma Komisyonu, Anadolu Ajansı'ndan (AA) Suriye'deki rejim güçleri tarafından binlerce kişiye uygulanan işkenceleri ispatlayan fotoğrafları istedi. AA, Suriye'deki acıya son verilmesi doğrultusunda BM'nin çalışmalarına katkıda bulunmaya hazır olduğunu açıkladı.

Komisyon, AA yetkililerine gönderdiği e-postada AA'nın 20 Ocak'ta yayınladığı "Suriye'deki Savaş Suçları Belgeleri" başlıklı haberini büyük bir ilgi ile takip ettiklerini ve söz konusu fotoğrafları incelemek istediklerini belirtti.

Kendilerinin de daha önceki raporlarında sık sık Suriye hükümetine ait gözaltı merkezlerindeki işkence ve cinayetlerle ilgili iddialara yer verdiklerine dikkati çeken Komisyon, "Biz de 'inanılır, akla yatkın gerekçeler' temelinde Suriye'deki devlete ait gözaltı merkezlerinde insanlık karşıtı suç oluşturacak oranda işkence yapıldığını belirledik" ifadesini kullandı.

Soruşturma Komisyonu, AA'dan işkence iddialarını destekler nitelikteki fotoğrafları inceleme ve raporda "Caesar" adıyla anılan tanıkla görüşme yapma talebinde bulundu.

Tüm görüşmelerin gizli yapıldığına dikkati çeken Komisyon, "Caesar"ın ve olaya dahil olan diğer kişilerin kimliklerinin kesinlikle açıklanmayacağı güvencesini verdi.

Komisyon, AA'nın taleplerini kabul etmesi durumunda fotoğrafları ocak ayı sonunda tamamlanacak ve martta BM İnsan Hakları Konseyi ile Güvenlik Konseyi'ne sunulacak raporuna ekleyebileceğini kaydetti. Komisyon, ocak ayına kadar verilen sürenin AA tarafından kısa bulunması durumunda şubat ortasında Türkiye'ye ziyarette bulunabileceklerini de belirtti.

AA, katkıda bulunmaya hazır

AA ise Soruşturma Komisyonu'na verdiği yanıtta Suriye'de işlenen insan hakları ihlalleriyle ilgili rapora katkıda bulunmaya hazır olduğunu duyurdu.

Söz konusu fotoğrafların yanı sıra AA muhabirleri tarafından ulaşılan haber, fotoğraf ve görüntüleri de Komisyon'a sunabileceğini belirten AA, Suriye'deki görev süreleri sırasında insan hakları ihlallerine tanık olan AA muhabirlerinin Komisyon üyeleri ile görüşmelerde bulunabileceğine işaret etti.

Komisyon üyelerinin mart ayında BM İnsan Hakları Konseyi ile Güvenlik Konseyi'ne sunulacak raporun tamamlanması için Türkiye'ye yapacakları ziyaretten mutlu olacağını açıklayan AA, "bu işbirliğinin, Suriye'deki iç savaş kurbanlarının acısına son vermesini umut ettiğini" belirtti.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından 22 Ağustos 2011'de S-17/1 sayılı karar çerçevesinde kurulan Soruşturma Komisyonu, şimdiye kadar 2500'den fazla tanık ve öldürülenlerin yakınları ile görüşme yapmış, Suriye Arap Cumhuriyeti'nde işlenen insan hakları ihlallerini ortaya koyan 6 rapor hazırlamıştı.

AA'nın 20 Ocak'ta yerel saatle 21.00'de (GMT 19:00) Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün imzasıyla yayınladığı "Suriye'deki Savaş Suçları Belgeleri" başlıklı haber ve fotoğraflar, tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

AA'nın yayınladığı rapor, Esed rejiminden askeri bir yetkilinin son 2 yıl içinde 11 bin cesetten çektiği 55 bin fotoğrafı içeriyor. Rapor ve fotoğraflar, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejiminin 3 yıldır devam eden iç savaş sırasında işlediği savaş suçlarını belgeliyor.

Yorum

Putin’in sonu Hitler gibi olacak

Putin’in sonu Hitler gibi olacak

1

Kırım Tatarlar Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Yarımadası'na geçmişte sahip olmak isteyenler içinde Hitler'in de bulunduğunu belirterek, “Ş..

Bulgar Başbakan'dan Erdoğan'a teşekkür

Bulgar Başbakan'dan Erdoğan'a teşekkür

2

Bulgaristan-Türkiye kara sınırında yasa dışı göçe karşı inşaatı tamamlanmak üzere olan tel örgü engelini havadan ve karadan teftiş eden Bulgaristan Ba..

Türkiye insani yardımları yerine getirdi

Türkiye insani yardımları yerine getirdi

3

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin sadece insani yardım üzerine konuşmadığını, bunu yerine de getirdiğini söyledi.

"İnsanların ihtiyacını karşılamaktan uzaktayız"

"İnsanların ihtiyacını karşılamaktan uzaktayız"

4

İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins, "Özellikle Suriye'deki mülteciler konusunda yapılanları düşündüğümüzde acaba burada yaptıklarımız eksik kalm..

Afganistan'da 16 Taliban üyesi teslim oldu

Afganistan'da 16 Taliban üyesi teslim oldu

5

Afganistan'ın kuzeyindeki Cevizcan vilayetinde 16 Taliban üyesi silahlarını bırakarak yetkililere teslim oldu. Teslim olan 16 Taliban üyesine iş imkan..

300'den fazla BM okulu çatışmalardan etkilendi

300'den fazla BM okulu çatışmalardan etkilendi

6

Dünya İnsani Zirvesi kapsamında İstanbul'da bulunan BM Yardım ve Çalışma Ajansı (UNRWA), çatışma bölgelerinde zarar gören okullara ve aksayan eğitime ..

Lazkiye yoğun saldırı altında

Lazkiye yoğun saldırı altında

7

Suriye'de Esed güçlerine ait birliklerin Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı'na yönelik başlattığı kara harekatı muhaliflerce geri püskürtüldü. Sabah saa..

Obama'dan günün fotoğrafı

Obama'dan günün fotoğrafı

8

Vietnam'ı ziyaret eden ABD lideri Hanoi'de sıradan bir mekanda plastik tabureye oturarak 3 dolarlık noodle yedi. Instagram ve Twitter'da paylaşılan ka..

Yunanistan'da her şeye zam

Yunanistan'da her şeye zam

9

Yunanistan Meclisi, vergi artışlarıyla birçok ürün ve hizmette zamma sebep olacak kemer sıkma önlemlerini içeren torba yasa tasarısını onayladı.

Tayland'da Arakanlı Müslüman öldürüldü

Tayland'da Arakanlı Müslüman öldürüldü

10

Tayland'ın güneyinde bir gözaltı merkezinden kaçan 21 göçmeni yakalamak için başlatılan operasyon sırasında bir Arakanlı Müslüman'ın öldürüldüğü açıkl..

İdomeni'de sığınmacı kampı boşaltılacak

İdomeni'de sığınmacı kampı boşaltılacak

11

Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni sığınmacı kampı yarından itibaren boşaltılmaya başlanacak. Sığınmacıların ülkenin kuzeyindeki diğer kampla..

Hollande IKBY heyeti ile görüştü

Hollande IKBY heyeti ile görüştü

12

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi ve beraberindeki heyeti Elysee Sarayı'nda k..

Bağdat Saddam’ın kızının peşinde

Bağdat Saddam’ın kızının peşinde

13

Irak, Ürdün'den Saddam Hüseyin'in kızının ve eski Baas Partililerin iadesini istedi.

ABD'li komutandan YPG'ye ziyaret

ABD'li komutandan YPG'ye ziyaret

14

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel'in Suriye'nin Rojava bölgesinde Kobani'yi ziyaret ederek PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin d..

Yemen'de heyelan can aldı: 20 ölü

Yemen'de heyelan can aldı: 20 ölü

15

Yemen'in Taiz ilindeki Eş-Şemmatin ilçesinde şiddetli yağışların neden olduğu heyelan sonucu ilk belirlemelere göre 20 kişinin hayatını kaybetti, onla..

Cezayir'de 55 kanal kapatılıyor

Cezayir'de 55 kanal kapatılıyor

16

Cezayir'de ruhsatsız faaliyet gösteren yaklaşık 55 televizyon kanalının, yeni hazırlanan kanuna uymamaları halinde kapatılabileceği belirtildi.

Suudi Arabistan'da mayın patlaması

Suudi Arabistan'da mayın patlaması

17

Suudi Arabistan'ın Cazan bölgesinde meydana gelen mayın patlamasında bir askerin hayatını kaybettiği, 3 askerin yaralandığı bildirildi.

İngiltere'de 2 milyon kişi oy kullanamayacak

İngiltere'de 2 milyon kişi oy kullanamayacak

18

İngiltere’de yapılacak AB referandumunda, 15 yıldan uzun süre yurt dışında yaşadıkları için oy kullanamayacak seçmenlerin itirazı yüksek mahkeme taraf..

Türkiye dünyanın en cömert ülkesi

Türkiye dünyanın en cömert ülkesi

19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı bir makale İngiliz The Guardian’ın bugünkü nüshasında yayınlandı. İstanbul'da gerçekleşen Birinci Dünya İnsa..

Lazkiye ve Tartus’ta kanlı gün

Lazkiye ve Tartus’ta kanlı gün

20

Suriye’de rejimin kontrolündeki Tartus ve Ceble’de meydana gelen bir dizi patlamada 121 kişi hayatını kaybetti. Bomba yüklü araçlarla ve intihar bomba..

+