DÜNYA

BM Suriye'deki işkence fotoğraflarını talep etti

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından kurulan Soruşturma Komisyonu, Anadolu Ajansı'ndan Suriye'deki rejim güçleri tarafından uygulanan işkenceleri ispatlayan fotoğrafları istedi.

Aa Yeni Şafak
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından kurulan Soruşturma Komisyonu, Anadolu Ajansı'ndan (AA) Suriye'deki rejim güçleri tarafından binlerce kişiye uygulanan işkenceleri ispatlayan fotoğrafları istedi. AA, Suriye'deki acıya son verilmesi doğrultusunda BM'nin çalışmalarına katkıda bulunmaya hazır olduğunu açıkladı.

Komisyon, AA yetkililerine gönderdiği e-postada AA'nın 20 Ocak'ta yayınladığı "Suriye'deki Savaş Suçları Belgeleri" başlıklı haberini büyük bir ilgi ile takip ettiklerini ve söz konusu fotoğrafları incelemek istediklerini belirtti.

Kendilerinin de daha önceki raporlarında sık sık Suriye hükümetine ait gözaltı merkezlerindeki işkence ve cinayetlerle ilgili iddialara yer verdiklerine dikkati çeken Komisyon, "Biz de 'inanılır, akla yatkın gerekçeler' temelinde Suriye'deki devlete ait gözaltı merkezlerinde insanlık karşıtı suç oluşturacak oranda işkence yapıldığını belirledik" ifadesini kullandı.

Soruşturma Komisyonu, AA'dan işkence iddialarını destekler nitelikteki fotoğrafları inceleme ve raporda "Caesar" adıyla anılan tanıkla görüşme yapma talebinde bulundu.

Tüm görüşmelerin gizli yapıldığına dikkati çeken Komisyon, "Caesar"ın ve olaya dahil olan diğer kişilerin kimliklerinin kesinlikle açıklanmayacağı güvencesini verdi.

Komisyon, AA'nın taleplerini kabul etmesi durumunda fotoğrafları ocak ayı sonunda tamamlanacak ve martta BM İnsan Hakları Konseyi ile Güvenlik Konseyi'ne sunulacak raporuna ekleyebileceğini kaydetti. Komisyon, ocak ayına kadar verilen sürenin AA tarafından kısa bulunması durumunda şubat ortasında Türkiye'ye ziyarette bulunabileceklerini de belirtti.

AA, katkıda bulunmaya hazır

AA ise Soruşturma Komisyonu'na verdiği yanıtta Suriye'de işlenen insan hakları ihlalleriyle ilgili rapora katkıda bulunmaya hazır olduğunu duyurdu.

Söz konusu fotoğrafların yanı sıra AA muhabirleri tarafından ulaşılan haber, fotoğraf ve görüntüleri de Komisyon'a sunabileceğini belirten AA, Suriye'deki görev süreleri sırasında insan hakları ihlallerine tanık olan AA muhabirlerinin Komisyon üyeleri ile görüşmelerde bulunabileceğine işaret etti.

Komisyon üyelerinin mart ayında BM İnsan Hakları Konseyi ile Güvenlik Konseyi'ne sunulacak raporun tamamlanması için Türkiye'ye yapacakları ziyaretten mutlu olacağını açıklayan AA, "bu işbirliğinin, Suriye'deki iç savaş kurbanlarının acısına son vermesini umut ettiğini" belirtti.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından 22 Ağustos 2011'de S-17/1 sayılı karar çerçevesinde kurulan Soruşturma Komisyonu, şimdiye kadar 2500'den fazla tanık ve öldürülenlerin yakınları ile görüşme yapmış, Suriye Arap Cumhuriyeti'nde işlenen insan hakları ihlallerini ortaya koyan 6 rapor hazırlamıştı.

AA'nın 20 Ocak'ta yerel saatle 21.00'de (GMT 19:00) Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün imzasıyla yayınladığı "Suriye'deki Savaş Suçları Belgeleri" başlıklı haber ve fotoğraflar, tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

AA'nın yayınladığı rapor, Esed rejiminden askeri bir yetkilinin son 2 yıl içinde 11 bin cesetten çektiği 55 bin fotoğrafı içeriyor. Rapor ve fotoğraflar, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejiminin 3 yıldır devam eden iç savaş sırasında işlediği savaş suçlarını belgeliyor.

Yorum

Türkmenler Esed rejimine karşı direniyor

Türkmenler Esed rejimine karşı direniyor

1

Suriye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesindeki muhalifler, Esed rejimi ve destekçilerine karşı mücadeleyi sürdürüyor. 4 yıldır diren Türkmendağı'ndaki bir..

İngiltere yünsüz doğan kuzuyu konuşuyor

İngiltere yünsüz doğan kuzuyu konuşuyor

2

İngiltere'de bir çiftlikte yünsüz olarak doğan kuzu annesi tarafından reddedilince, çiftlik çalışanı kuzuyu soğuktan korumak için ilginç bir çözüm bul..

El-Cezire'nin Bağdat ofisi kapatıldı

El-Cezire'nin Bağdat ofisi kapatıldı

3

El-Cezire televizyonu Bağdat Temsilcisi Velid İbrahim Irak'ın başkenti Bağdat'ta yayın yapan televizyon kanalının Iraklı makamlarca yayın izni verilme..

24 saat sonra enkaz altından çıkarıldı

24 saat sonra enkaz altından çıkarıldı

4

Rus jetlerinin yerle bir ettiği hastanenin enkazından 24 saat sonra 2 yaşındaki Ahmed Recep yaralı olarak çıkarıldı. Minik Ahmed'in çevredeki bir hast..

ABD'den PYD/PKK itirafı

ABD'den PYD/PKK itirafı

5

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Senato'daki bir oturumda soruları yanıtlarken, PKK ile YPG ve PYD arasında ilişki bulunduğunu kabul etti.

2030 hedefi 30 milyon ziyaretçi

2030 hedefi 30 milyon ziyaretçi

6

Suudi Arabistan'ın, ülkenin petrole bağımlılığını azaltmak için 15 yıla yayarak uygulamayı öngördüğü sosyal ve ekonomik yenilik programı 2030 Vizyonu'..

Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıktaki ülkeye yardım eli

Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıktaki ülkeye yardım eli

7

Ekvador, 16 ve 20 Nisan'da yaşanan depremlerin ardından yıkıma uğrayan kuzey kesiminde yaralarını sarmaya çalışıyor. Ekvador halkının yardım çağrısına..

Boruların bakımını yaparken buldular

Boruların bakımını yaparken buldular

8

İspanya'nın güneyinde su şebekesinde rutin bakım onarım çalışması yapan ekipler toplam 600 kilogram ağırlığında 1750 yıllık yüzlerce Roma sikkesi buld..

IŞİD Azez'e ilerliyor

IŞİD Azez'e ilerliyor

9

ABD’nin Halep’in kuzeyinde başlattığı muhalifsiz bölge projesi adım adım ilerlerken IŞİD son saldırılarla muhaliflerin denetimindeki 4 köyü ele geçird..

Lavrov Ağrı Dağı’nın fotoğrafını neden çekti

Lavrov Ağrı Dağı’nın fotoğrafını neden çekti

10

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçtiğimiz hafta Erivan’dan Ağrı Dağı’nın fotoğrafını çekmişti. Lavrov'un o fotoğrafı Ağrı Dağı'na duyduğu hayra..

Türkmenler Kürtlerle uzlaştı

Türkmenler Kürtlerle uzlaştı

11

Irak'ın Türkmen ilçesi Tuzhurmatu'da, Türkmenlerle Peşmerge arasındaki çatışmaları sona erdiren anlaşmaya imzalar atıldı. Kentteki hayatı normale dönd..

Rusya Halep'teki tek çocuk doktorunu katletti

Rusya Halep'teki tek çocuk doktorunu katletti

12

Rus jetlerinin dün Kudüs hastanesine düzenlediği saldırıda Halep'teki tek çocuk doktoru olan Muhammed Vesim Meaz'ın da yaşamını yitirdiği bildirildi.

Halep’i kurtarın

Halep’i kurtarın

13

Esed destekçisi Rusya’nın sivil katliamlarının arttığı Halep’in eski valisi Abdurrahman Dedem, “Rusya, bölgenin iktisadi başkenti Halep’i haritadan si..

Rusya'dan İsveç'e gözdağı

Rusya'dan İsveç'e gözdağı

14

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İsveç'in NATO'ya üye olması durumuna cevaben tedbir alma hakkını saklı tuttuklarını söyledi.

İmzalanan anlaşmayla TSK Katar'da konuşlanacak

İmzalanan anlaşmayla TSK Katar'da konuşlanacak

15

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Katar'da konuşlanmasına ilişkin "uygulama anlaşması", Başbakan Davutoğlu ve Katar Başbakanı Şeyh Abdullah'ın huzurunda imza..

IŞİD'den farksız

IŞİD'den farksız

16

Batılıların “özgürlük savaşçısı” olarak göstermeye çalıştığı terör örgütü PYD, Halep'in kuzeyindeki çatışmalarda öldürdüğü Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) m..

Ruslar hastane bombaladı

Ruslar hastane bombaladı

17

Rus ordusuna ait bir savaş uçağının, Halep'te muhaliflerin kontrolündeki Sukeri semtindeki bir sahra hastanesine düzenlediği saldırıda, ilk belirlemel..

Esed tıp merkezine varil bombası yağdırdı

Esed tıp merkezine varil bombası yağdırdı

18

Suriye ordusunun Halep'in Bustan el-Kasr semtindeki tıp merkezine varil bombasıyla düzenlediği hava saldırısında 5 kişinin yaşamını yitirdiği, 25 kişi..

Rus katliamı Kerry'i şaşkına çevirdi

Rus katliamı Kerry'i şaşkına çevirdi

19

Suriye'de aylardır sivil katliamlarına imza atan ve tüm bunları 'DAEŞ'i vuruyoruz' bahanesiyle gerçekleştiren Rusya, dün Halep'teki hastaneye saldırdı..

Bu eldivenler işaret dilini kullananları konuşturuyor

Bu eldivenler işaret dilini kullananları konuşturuyor

20

ABD'nin Washington Üniversitesi'nden Navid Azodi ve Thomas Pryor isimli iki öğrenci, geliştirdikleri ve işaret dili hareketlerini İngilizce konuşma di..

+