DÜNYA

Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi Sudan'da

Sudanlı mevkidaşı ile görüşen Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi, "Afrika Birliği'nin, Mısır'ın üyeliğini dondurma kararı hızlı ve düşünmeden atılmış bir adım" dedi.

Aa Yeni Şafak
Sudan Dışişleri Bakanı Ali Kerti, Mısır'da yaşananların Mısır'ın iç meselesi olduğunu ve çözümün de içeride aranması gerektiğini söyledi.

Kerti, Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile başkent Hartum'da düzenlediği ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkilerin korunmasına büyük önem verdiklerini belirtti.

Kerti, "Mısır'da yaşananlar konusunda bizim görüşümüz, krize dışardan değil içeriden çözüm bulunması yönünde. Mısırlı mevkidaşımla ülkedeki krizden diyalog yoluyla bir an önce çıkılması konusunda görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

Sudanlı Bakan, Mısır'ın sabırlı olması ve üyeliğinin dondurulması kararı ile ilgili Afrika Birliği ile diyaloğa geçmesi gerektiğini dile getirdi.

"Hızlı ve düşünülmeden atılmış bir adım"

Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi de Afrika Birliği üyeliğinin dondurulması kararından geri adım atılması konusunda ülkesinin Sudan'a güvendiğini ifade etti.

Afrika Birliği'nin, Mısır'ın üyeliğini dondurma kararını "hızlı ve düşünülmeden atılmış bir adım" olarak nitelendiren Fehmi, "Mısır, Afrika'dan çıkmadı ve çıkmayacak. Dost ülkelerle Afrika Birliği ile diyalog için çalışacağız" diye konuştu.

Mısır'da yaşanan olaylara da değinen Fehmi, "Belirlenen yol haritasına ve hukuka bağlıyız, ulusal güvenlik her şeyden önemli" ifadesini kullandı.

Fehmi, Sudanlı mevkidaşı ile iki ülke güvenliğini tehdit eden silah ve uyuşturucu kaçakçılığı konularında istişarelerde bulunduklarını sözlerine ekledi.

Mısır'da 3 Temmuz'da yaşanan askeri darbenin ardından göreve atanan Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, ilk resmi yurt dışı ziyaretini Sudan'a gerçekleştirmiş oldu. Fehmi'nin, Sudan temaslarını tamamlamasının ardından, 2 gün sürecek resmi ziyaret için Güney Sudan'a gitmesi bekleniyor.

Yorum

Muhalifler 4 köyü DAEŞ'ten geri aldı

Muhalifler 4 köyü DAEŞ'ten geri aldı

1

Suriye'de muhalif birliklerin Halep'in Azez ilçesinin doğusunda 4 köyün kontrolünü terör örgütü DAEŞ'ten geri aldığı ve örgütün Mari ilçesine düzenled..

22 saat oruç tutacaklar

22 saat oruç tutacaklar

2

Ramazan ayı önümüzdeki haftanın ilk günü başlıyor. Ramazan boyunca bazı bölgelerde hava sıcaklığı çok yüksek olurken, bazı bölgelerde de oruç süresi u..

Irak'tan sığınmacı çağrısı

Irak'tan sığınmacı çağrısı

3

Irak hükümeti, uluslararası ve bölgesel kuruluşlara, çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden sığınmacıların temel ihtiyaçlarının karşılanması için yar..

104 IŞİD'li terörist öldürüldü

104 IŞİD'li terörist öldürüldü

4

Suriye'den Kilis'in Elbeyli ilçesi ve sınırdaki 2 karakola yönelik dün 6 roket ve top atışı yapan DAEŞ'in mevzilerine, yapılan atışlar ve hava harekat..

Yakıt nasıl çalınır?

Yakıt nasıl çalınır?

5

Fransa'da yeni çalışma yasası protestoları kapsamında petrol rafinerilerindeki grev devam ederken Fransızlar, internet arama motoru Google'da en çok, ..

Ablukayı kırın

Ablukayı kırın

6

Azez'in Mare ile bağlantısının kesilmesine neden olan IŞİD saldırılarına Özgür Suriye Ordusu'nun direnişi sürüyor.

Grev yayılıyor

Grev yayılıyor

7

Fransa’da istihdam yasasında yapılmak istenen değişikliklere karşı başlatılan grevler ulaştırma sektörüne de sıçradı. Euro 2016 öncesi, uçak seferleri..

Fransız basını üç maymunu oynuyor

Fransız basını üç maymunu oynuyor

8

Fransa’da yeni çalışma yasa tasarısına yönelik protestolar sürerken, polisin protestoculara uyguladığı şiddet ülke kamuoyunda tartışılmaya başlandı. F..

Hasene Derneği’nden başarılı kampanya:  80 bin 177 kumanya

Hasene Derneği’nden başarılı kampanya: 80 bin 177 kumanya

9

Sofralar kumanyanızla bereketlensin, mazlumlar sevinsin

Kırım cephaneliğe dönüştü

Kırım cephaneliğe dönüştü

10

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya'nın işgal ettiği Kırım yarımadasına askeri birlik ve silah sevkini sürdürdüğünü açıkladı.

Mülteciler din değiştirmeye zorlanıyor

Mülteciler din değiştirmeye zorlanıyor

11

Almanya ve Avusturya'ya kaçak yollarla gelen Afgan, Pakistanlı ve İranlı sığınmacılardan bazıları iltica hakkı elde edebilmek için Hristiyanlığa geçiy..

Muhalifler Şeyh Yusuf tepesini vurdu

Muhalifler Şeyh Yusuf tepesini vurdu

12

Halep'teki muhalif birlikler, Esed güçlerinin konuşlandığı Şeyh Yusuf tepesini füzelerle vurdu.

Yine bombalar yağdı

Yine bombalar yağdı

13

Suriye ile Rus ordusuna ait savaş uçakları Halep'e bomba yağdırmaya devam ediyor.

PYD'den alçak teklif

PYD'den alçak teklif

14

IŞİD ve PYD’nin saldırısı altındaki Kuzey Suriye’de devrimin merkezi sayılan Mare’de yaşayan 15 bin sivilin hayatı tehlikede! Şehirden kaçmak isteyen ..

21 PKK'lı öldürüldü

21 PKK'lı öldürüldü

15

Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesine düzenlenen hava harekatıyla teröristlerce kullanıldığı belirlenen silah mevzisi, sığınak, barınak ve mağaralar im..

700 mülteci boğuldu

700 mülteci boğuldu

16

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcülerinden William Spindler, Akdeniz’de çarşamba gününden bu yana 700 mültecinin ölmüş olabileceğ..

Azerbaycan'da cumhuriyet günü kutlanıyor

Azerbaycan'da cumhuriyet günü kutlanıyor

17

Azerbaycan'da, 28 Mayıs 1918'de ilan edilen cumhuriyetin 98. yıl dönümü kutlanılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım ..

Eşeklerin altına bez bağlanacak

Eşeklerin altına bez bağlanacak

18

Kenya'nın kuzeydoğusundaki Wajir kentinde, ilk kez yapılan asfalt yolu temiz tutmak için eşeklere bez bağlanacak. Eşek sahiplerinin yasağa uyduğu ve s..

BM: Çarşambadan beri 700 sığınmacı ölmüş olabilir

BM: Çarşambadan beri 700 sığınmacı ölmüş olabilir

19

Akdeniz, Ortadoğu'da yaşanan iç savaşlar nedeniyle Avrupa'ya göç etmek isteyen mülteciler için mezar oldu. Teknelerle Avrupa'ya gitmek isteyen binlerc..

Putin'den Netanyahu'ya 'tarihi' iade

Putin'den Netanyahu'ya 'tarihi' iade

20

Rusya Devlet Başkanı Putin, son Moskova ziyaretinden sonra İsrail Başbakanı Netanyahu'ya 34 yıldır askeri müzede sergilenen İsrail tankını iade edecek..

+