https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Özgün Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü

Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü

Mersin'de, çeşitli zamanlarda yaralı halde bulunan ve tedavileri yapılan 24 hayvan doğaya bırakıldı.

Haber Merkezi AA
Mersin'de, çeşitli zamanlarda yaralı halde bulunan ve tedavileri yapılan 24 hayvan doğaya bırakıldı.
Mersin'de, çeşitli zamanlarda yaralı halde bulunan ve tedavileri yapılan 24 hayvan doğaya bırakıldı.

Mersin'de 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günüquot; dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, yaralı halde bulunan ve tedavileri tamamlanan 24 hayvan doğaya salındı.

Tarsus ilçesindeki hayvanat bahçesinde düzenlenen etkinlikte, doğada yaralı halde bulunan ve 6 aylık süre sonunda tedavileri tamamlanan 4 leylek, 7 güvercin, 5 ördek, 3 atmaca, 2 şahin, 2 kerkenez ve bir çoban aldatan kuşu doğaya bırakıldı.

Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, etkinlikteki konuşmasında, hayvanların da en az insanlar kadar dünyada özgürce yaşama hakları olduğunu söyledi.

Hayvanların ayrıca doğal yaşama da katkı sunduğuna dikkati çeken Ünal, quot;Örneğin arılar olmasa bugün meyve yetişmez ve bu bir noktada kıtlık anlamına gelir. Leyleğin de doğaya faydası var, sineğin de, her türlü hayvanın da. Dünya var olduğu sürece biz hayvanları korumak zorundayız. Bu dünyayı hayvanlarla birlikte paylaştığımızı unutmamak gerekir.quot; dedi.

REKLAM

Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürü Ahmet Çörtük de hayvanlara karşı sevgi ve acıma duyguları uyandırmak, onları korumak ve haklarına saygı duymak gerektiğini belirtti.

Kentte yaralı yaban hayvanların tedavisi ve yeniden doğayla buluşması için çalışmalar yaptıklarının altını çizen Çörtük, quot;Bu kapsamda Mersin'de vatandaşlar tarafından yaralı olarak bulunan 4 leylek, 7 güvercin, 5 ördek, 3 atmaca, 2 şahin, 2 kerkenez, bir çoban aldatan kuşunun tedavileri yapılmak üzere Tarsus Hayvan Parkına gönderilmiş ve yaklaşık 6 aylık tedavi süreci sonunda iyileşme sağlandıktan sonra bu anlamlı günde doğaya salındı.quot; ifadelerini kullandı.