https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Dünya 19 STKdan BMye Arakan çağrısı

19 STK'dan BM'ye Arakan çağrısı

Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara yönelik zulmüyle ilgili cılız tepkiler veren Birleşmiş Milletler'in harekete geçmesi için bir kampanya başlatıldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Myanmar hükümetinin zulmünden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar...
Myanmar hükümetinin zulmünden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar...

Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara yönelik zulmüne dikkati çekmek ve BM'yi göreve çağırmak için 19 STK bir kampanya başlattı.

Arakan’da Müslümanlara yönelik devlet şiddetinin yarattığı insani trajediye dikkat çekmek ve verilen yaşam mücadelesinde insanların temel ihtiyaçlarını karşılama amaçlı düzenlenecek program, Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin çağrısı ve 19 STK’nın katkısıyla Üsküdar Kızkulesi Restoran’da gerçekleştirilecek.

Programda, 54 STK tarafından desteklenen e-mail ve Twitter kampanyası başlatılarak sorunun çözümü için Birleşmiş Milletler göreve çağırılacak.

Programa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yrd. İst. Mv. Sayın Ravza Kavakçı Kan, Başbakanımızın kızı Sayın Büşra Köylübay, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen ve Kızılay Genel Müdürü Sayın Dr. İbrahim Altan katılacak.

REKLAM
  • Program dolayısıyla toplanan bağışlar Türk Kızılayı kanalıyla Arakanlılar’a ulaştırılacak.

STK'lar, BM Genel Sekreteri'nin de aralarında bulunduğu BM yetkililerine çağrı yapılması için mail adreslerini paylaştı:

Genel Sekreteri Antonio Guterres: ag@un.org

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi: grandi@unhcr.org

BM Güvenlik Konseyi Sekretarya Şefi Kelvin Ong: ongk@un.org

BM Yüksek Komiserliği Türkiye Yetkilisi Selin Ünal: unal@unhcr.org

Uluslararası Adalet Divanı: information@icj-cij.org