Dünya42 silahı varmış

42 silahı varmış

Las Vegas'ta 59 kişiyi katleden 527 kişiyi yaralayan Stephen Paddock’un otel odasında 23, Nevada’daki evinde ise 19 silah ve binlerce mermi bulundu. Polis, evde yaptığı aramalarda bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat maddesine ve patlayıcılara rastladı. Otel odasında intihar eden Paddock, ardında pekçok soru işareti bıraktı.

Haber MerkeziYeni Şafak
ABD'de Karanlık terör eylemi
ABD'de Karanlık terör eylemi

Bir gecede ABD tarihindeki en kanlı saldırıyı gerçekleştiren 64 yaşındaki Stephen Paddock’un otel odasında ve Nevada’daki evinde adeta bir cephanelik ele geçirildi. Paddock’un konser alanına ateş açtığı otel odasında 23, evinde ise 19 ateşli silah bulundu. Polis, evde yaptığı aramalarda bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat maddesine rastladı. Otel odasında intihar eden Paddock’un başka terör planları olduğuna dair güçlü soru işaretleri doğdu. ABD polisi Paddock’un saldırıyı hangi saikle işlediğine dair bir yanıt veremedi. Saldırganın onca silahı otel odasına nasıl soktuğuna yönelik ise şüpheler var. Uzmanlar saldırganın elindeki silahları modifiye etmiş olabileceğini de belirtiyor.

POLİSTEN CEVAP YOK

ABD tarihindeki en kanlı saldırıyı gerçekleştiren Stephen Paddock’un, hangi motivasyonla hareket ettiğine yönelik soru işaretleri devam ediyor. ABD polisi konuya ilişkin herhangi bir somut açıklama yapabilmiş değil. 64 yaşındaki Paddock’un eyleme kadar son derece temiz bir sicile sahip olması da kafaları karıştıran bir nokta. FBI tarafından “psikopat” olarak değerlendirilen ve “en çok arananlar listesinde” olan bir babanın oğlu olan Paddock’un hiçbir sabıkası olmaması dikkat çekici bulunuyor. Las Vegas Emniyet Müdürü Joseph Lombordo'nun, saldırının neden gerçekleştirildiği sorusuna verdiği “Bir psikopatın zihnine giremem” şeklindeki garip yanıt da soruları azaltmak yerine çoğalttı. Polisin Paddock’un evinde amonyum nitrat dahil olmak üzere bir cephaneliği ortaya çıkarması da, “daha büyük bir terör eylemi mi planlamıştı” sorusuna sebep oldu.

SİLAHLARI OTELE NASIL SOKTU

Las Vegas’ta gerçekleşen katliama dair ikinci soru işareti ise saldırganın yanında bulunan çeşitli kalibrelerdeki 23 silahı otel odasına nasıl sokmayı başardığına ilişkin. Saldırgan Paddock'un bir gecede yüzbinlerce dolar kaybedecek kadar kumar bağımlısı olduğu kardeşinin ifadeleri ile ortaya çıkmıştı. Paddock’un kumar bağımlılığından dolayı, saldırıyı gerçekleştirdiği Mandalay Bay otelinin sürekli müşterileri arasında yer aldığı belirtiliyor. Saldırgan Paddock’un otel personeli tarafından tanınmasının silahları odaya taşımasında avantaj sağladığı değerlendiriliyor. Öte yandan Las Vegas’taki otellerde metal dedektörlerinin bulunmaması ve yeterli güvenlik tedbirinin alınmayışı da silahların tespit edilememesinde öne çıkan nedenler arasında. 28 Eylül tarihinde otelde konaklamaya başlayan Paddock’un katliam tarihine kadar peyderpey silahları otele beraberinde getirdiğine inanılıyor. 

Etkisini ve menzilini arttırdı mı?

64 yaşındaki saldırganın daha fazla zarar vermesi amacıyla elindeki silahları modifiye ettiği de uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Paddock’un bulunduğu nokta ile konser arasında üç yüz metreden fazla mesafe bulunduğunu belirten uzmanlar, ölü sayısının fazlalığını ateş edilen silahların teknik anlamda geliştirilmiş olmasıyla yorumluyor. Uzmanlar saldırı anında çekilen videolarda duyulan seri otomatik silah sesinin ancak modifiye edilmiş bir silahtan çıkabileceğini savunuyor. Paddock’un silahlarda gerçekleştirdiği modifikasyonla dakikada 400 ile 800 arası mermi atma imkanı yakaladığı belirtiliyor.

Avcılık lisansı var

Paddock’un 1980’li yıllarda çalıştığı bir kurum oldukça dikkat çekici. Las Vegas canisi 1985’ten 1988’e kadar uzay ve savunma firması olan Lockheed Martin bünyesinde çalışmıştı. Geçmişte muhasebecilik de yapan Paddock, Nevada eyaletindeki Mesquite kentinde yaşıyordu.İntihar edip yaşamına son veren zanlının erkek kardeşi Eric Paddock, kardeşinin Mesquite, Texas ve Kaliforniya’daki binalara yatırım yaparak milyonlarca dolar para kazandığını belirtti. Erick Paddock, kardeşinin multi-milyoner olduğunu sözlerine ekledi. Saldırganın kardeşi Paddock için kumar oynamanın bir iş gibi olduğunu 1 milyon dolar kaybetse bile hayatına devam etmeye yetecek kadar parası olduğunu söyledi. İki evlilik yapan ancak bu evlilikleri sürdüremeyen Paddock’un avcılık ve pilot lisanları da bulunuyordu ve kendisine ait iki adet tek motorlu uçağı vardı.

Silahlanma tartışması alevlendi

Las Vegas canisi Paddock’un yaşadığı Nevada eyaletinde silah alınması izne tabi değil. Silah satışını gerçekleştiren lisanslı şirketler, alıcıların sicil kayıtlarını kontrol ederek satışı kolayca gerçekleştiriyor. Las Vegas saldırısı ABD’de bireysel silahlanma tartışmalarını yeniden alevlendirse de, ABD Başkanı Donald Trump, “Bu olayda ellerinİ kan bulaşan tek kişi saldırgandı. O yüzden şimdi silahlanma yasası hakkında konuşmanın sırası değil!” dedi. Eski Başkan Barack Obama ve eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, sosyal medya hesaplarından benzer trajedilerin yaşanmaması için herkesi üzerine düşeni yapmaya çağırdı. Bireysel silahlanmayı kısıtlama çağrılarına cevap veren Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, mevcut şartların silahlanma yasasında muhtemel değişiklikleri konuşmak için uygun olmadığını savundu.

Gizemli kadın nerede?

Saldırıda bir başka soru ise Paddock’un kız arkadaşı olduğu iddia edilen 62 yaşındaki Marilou Danley’in akıbeti. Polis, olayla ilgisi olduğu ve saldırıdan önce şüpheliyle birlikte seyahat ettiği öne sürülen 62 yaşındaki Marilou Danley’nin bulunması için halktan yardım istedi. Ancak daha sonra Danley’nin ülke dışında olduğu ve olayla bağlantılı şüpheliler arasında yer almadığı açıklandı. Danley’in saldırı sırasında Filipinler’de olduğu iddia edildi. Danley’in ifadelerinin Paddock’a ilişkin birçok bilinmezi açığa çıakrtacağına inanılıyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.