DünyaABD Dışişleri Arakanda gördüklerimiz şok ediciydi

ABD Dışişleri: Arakan'da gördüklerimiz şok ediciydi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nden bir yetkili Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların kaldığı kampları ziyaret etti. Ziyaret sonrası yapılan açıklamada, "Kamplarda gördüklerimiz şok ediciydi. Mülteci krizi inanılmaz bir seviyede. 25 Ağustos tarihinden beri evlerini terketmek zorunda kalan insanların sayısı 600 binden fazla. Kamplarda durum çok zor. İnsanlar çok zorluk çekiyor" ifadelerini kullandı.

Haber MerkeziAA
Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanların Bangladeş'e geçişleri devam ediyor
Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanların Bangladeş'e geçişleri devam ediyor

Arakanlıların kaldığı kampları ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Simon Henshaw, gördüklerini "şok ediciydi" sözleriyle tanımladı.

29 Ekim ile 4 Kasım tarihlerinde Myanmar ve Bangladeş'te bulunan Henshaw, Dışişleri Bakanlığının günlük basın toplantısına katılarak gözlemlerini paylaştı.

Henshaw şöyle konuştu:

Kamplarda gördüklerimiz şok ediciydi. Mülteci krizi inanılmaz bir seviyede. 25 Ağustos tarihinden beri evlerini terketmek zorunda kalan insanların sayısı 600 binden fazla. Kamplarda durum çok zor. İnsanlar çok zorluk çekiyor

Kamplarda Arakan halkıyla da konuşma fırsatı bulduklarını kaydeden Henshaw, "Birçok mülteci gözyaşları içerisinde köylerinin nasıl yandığını, akrabalarının gözleri önünde nasıl öldürüldüğünü bize anlattılar." diye konuştu.

REKLAM

Henshaw, Myanmar'da hükümet yetkilileri ve Arakan toplumundan liderlerle görüştüklerini belirterek, Myanmar hükümetine "yerel halkı korumaları ve insan hakları ihlalleri konusunda soruşturma yapmaları" çağrısında bulunduklarını söyledi.

Arakan'daki zulüm kadınları ve çocukları vuruyor
FOTOĞRAF9
Title
23 yaşındaki Bibi Zeyna, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda yakınlarının yardımı ile dünyaya getirdiği altı günlük bebeğini kucağında taşıyor. Zeyna, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
20 yaşındaki Nur Kayida, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda annesinin yardımı ile dünyaya getirdiği iki günlük bebeğini kucağında taşıyor. Kayida, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
23 yaşındaki Moriam Begom, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği yedi günlük bebeğini kucağında taşıyor. Begom, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
26 yaşındaki Mumina Hatum, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği dört günlük bebeğini kucağında taşıyor. Hatum, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
25 yaşındaki Gulbahar, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği bir günlük bebeğini kucağında taşıyor. Gulbahar, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
28 yaşındaki Rehana Begom, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği dört günlük bebeğini kucağında taşıyor. Begom, adını Abdurrahman koyduğu oğlunun geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
20 yaşındaki Anora Begom, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği yirmi günlük bebeğini kucağında taşıyor. Begom, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
20 yaşındaki Shon Sita, askerler tarafından yerleştirildiği çadırda çevredeki diğer sığınmacı kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği beş günlük bebeğini kucağında taşıyor. Sita, henüz adını koymadığı bebeğinin geleceği için ne umut ettiği sorusu sorulduğunda yaşaması cevabını veriyor.
Title
Arakan'daki zulüm kadınları ve çocukları vuruyor
Arakan'daki zulüm kadınları ve çocukları vuruyor
Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin zulmünden en çok etkilenenler kadınlar ve çocuklar oluyor. Tehlikeli yolculuklarının ardından hayatta kalmayı başaran çoğu Arakanlı müslüman kadın, tecavüzleri, sivil vatandaşlara yönelik katliamlar ve köylerinin yakılması gibi korkutucu hikayeler ile Bangladeş sınırına ulaşıyor. Bangladeş hükümeti tarafından Cox's Bazar bölgesindeki geçici kamplara yerleştirilen Rohingyalar bu sefer de gıdasızlık ve salgın hastalıklar gibi zorluklar ile karşı karşıya kalıyor.