DünyaABDdeki petrol sondaj kulelerinin sayısı arttı

ABD'deki petrol sondaj kulelerinin sayısı arttı

ABD'nin petrol üretim verilerini etkileyen petrol sondaj kulesi sayısı artarak geçen haftaki kayıplarını telafi etti. 6-10 Kasım'ı kapsayan hafta itibarıyla ülkede 9 adet petrol sondaj kulesi hizmete alınırken toplamda bu sayısı 738'e ulaşmış oldu.

Haber MerkeziAA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

ABD'nin petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge olarak kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta arttı.

Petrol sahası hizmet şirketlerinden Baker Hughes'un yayımladığı haftalık verilere göre, Amerikan petrol endüstrisinde bu hafta 9 petrol sondaj kulesi hizmete alınırken, 6-10 Kasım'ı kapsayan hafta itibarıyla toplam sayı 738'e yükseldi.

Ülkedeki sondaj kulesi sayısı geçen hafta 8 azalırken, böylece bu haftaki artışla geçen haftaki kayıplar telafi edilmiş oldu.

Petrol fiyatları geriledi

ABD'nin petrol sondaj kulesi sayısındaki artışın ardından küresel piyasada petrol fiyatlarında hafif düşüş görüldü.

REKLAM

TSİ 21.15'te Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı 63,44 dolara, ABD'nin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı da 56,64 dolara kadar geriledi. Ayrıca ABD'nin ham petrol üretimindeki artış geçen hafta da devam etti.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) çarşamba günü açıklanan verilerine göre, ABD'nin ham petrol üretimi geçen hafta günlük ortalama 67 bin varil artışla 9,62 milyon varile ulaşmıştı.

EIA'nın kasım ayı "Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"na göre, ABD'nin ham petrol üretiminin bu yıl günlük ortalama 9,2 milyon, gelecek yıl 9,9 milyon varil olması öngörülüyor.