DünyaABden Türkiyeye yine 3 milyar euro sözü

AB'den Türkiye'ye yine 3 milyar euro sözü

Türkiye'ye sığınmacı programı çerçevesinde söz verilen 3 milyar eurodan 885 milyon euro aktaran Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Juncker, önümüzdeki yıllarda da yine 3 milyar euro aktaracaklarını ifade ederek "AB bu sözünü tutacak" dedi.

Haber MerkeziAA
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Türk dostlarımızla ilişkilerimiz konusunda çok açık konuşmak istiyorum. Türkiye'ye sığınmacı programı çerçevesinde 3 milyar avro taahhüt ettik, önümüzdeki yıllarda da 3 milyar avro daha aktaracağız. AB bu sözünü tutacak." dedi.

Juncker, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile ikili görüşmelerinin ardından basına açıklamalarda bulundu.

"Türkiye'yle mümkün olan en iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz" diyen Juncker, bunun "Türkiye'nin Avrupa'dan şu anda uzaklaştığı" için mümkün olmadığını iddia etti.

Juncker, "Türkiye'nin tekrar Avrupalı olmasını istiyoruz" açıklamasında bulundu.

"AB sözünü tutacak"

Bir gazetecinin Balkanlarda Türkiye olmadan güvenlik sağlanmasının mümkün olmadığına işaret etmesinin ardından Juncker, "Türk dostlarımızla ilişkilerimiz konusunda çok açık konuşmak istiyorum. Türkiye'ye sığınmacı programı çerçevesinde 3 milyar avro taahhüt ettik, önümüzdeki yıllarda da 3 milyar avro daha aktaracağız. AB bu sözünü tutacak." dedi.

REKLAM

AB Konseyi'nin Türkiye'ye aktarılacak katılım öncesi fonların yönünü değiştirmeye karar verdiğini belirten Juncker, "Katılım öncesi fonların hacmi azaltılmayacak. Sadece aktarıldığı alanlar değişecek. Fonların daha çok yargı ve sivil toplum alanlarına kaydırılması sağlanacak." açıklamasında bulundu.

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa'ya verilen sözlerin tutulmaması üzerine şöyle demişti:
  • Biz şu anda Suriye, Irak ve buradaki gelişmelerde 3 buçuk milyona yakın mülteciyi ülkemizde ağırlıyoruz. Çadır kamplarda, konteyner kentlerde ve şehirlerimizde ağırlıyoruz. 885 milyon euro gibi bir destek geldi AB'den. Ama bize verilecek rakam 3 milyar euro idi

Erdoğan: AB'ye söylüyorum, meşgul etmeyin
DÜNYA
Erdoğan: AB'ye söylüyorum, meşgul etmeyin