DünyaABden yeni doğalgaz düzenlemesi

AB'den yeni doğalgaz düzenlemesi

Avrupa Birliği (AB) üyelerinin üçüncü ülkelerle yapacağı doğalgaz boru hatları projelerinde birlik hukuku geçerli olacak.

Haber MerkeziAA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerin diğer ülkelerle arasındaki doğalgaz boru hatları projelerinde AB hukukunun geçerli olmasını sağlayacak düzenleme teklifinde bulundu.

AB Komisyonu, enerji piyasalarının işleyişini geliştirmek ve ülkeler arasında dayanışmayı artırmak için hazırlanan AB doğalgaz yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin düzenleme teklifini açıkladı.

Birlik hukuku geçerli olacak

Teklife göre, AB üyelerinin üçüncü ülkelerle yapacağı doğalgaz boru hatları projelerinde birlik hukuku geçerli olacak. Mevcut durumda AB üyesi ülkeler, diğer ülkelerle kendi hukuklarına uygun şekilde doğalgaz boru hattı anlaşmaları yapıyor.

Teklifin yasalaşması için AB Konseyi, AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında üçlü görüşmeler yapılacak. Tarafların bir metin üzerinde uzlaşması halinde tüm kurumların onayının ardından teklif yürürlüğe girecek, ardından da AB üyesi ülkelerin gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmesi gerekecek.

REKLAM

AB, doğalgaz ihtiyacının yüzde 70'ine yakınını dış kaynaklardan karşılıyor. AB, doğalgazını başta Rusya, Norveç, Cezayir, Libya, Tunus ve Fas gibi ülkelerden gelen boru hatlarıyla ve LNG terminalleriyle sağlıyor.