https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Dünya ABDnin Irak işgali 14 yıl önce bugün başlamıştı

ABD'nin Irak işgali 14 yıl önce bugün başlamıştı

Irak'ta 2003 yılının Mart ayında başlatılan ABD işgalinin üzerinden 14 yıl geçti. 21 Mart gecesinde Bağdat'a düzenlenen bombalı saldırılar hafızalardan silinmedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Irak işgalinde ülke kan gölüne döndü
Irak işgalinde ülke kan gölüne döndü
Irak'ın ABD işgaline uğramasının 14. yılına girildi. 21 Mart 2003 gecesi, ABD savaş uçakları ve füzeleri Bağdat'ı bomba yağmuruna tutmuştu.

CNN International, saldırı gecesini saniye saniye görüntülemişti. İşgal sırasında Bağdat, halkın temel ihtiyaçları için kullandığı altyapı sistemini tamamen ortada kaldıran yoğun bombardımana maruz kalmıştı. Şehrin kültürel ve ekonomik altyapısı işgal döneminde ağır şekilde yağmalanmıştı.

ABD'nin eski Başkanı George W. Bush, 14 yıl önce Irak'ı işgale karar verdiğinde, savaşın maliyetini "50-60 milyar dolar", işgal planını ise "çabuk, kolay ve masrafsız" sözleriyle nitelemişti. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. 14 yıl sonra gelinen tabloya bakıldığında, Bush'un "masrafsız" savaşının tahmin edilen bedeli 3 trilyon dolara yaklaşmıştı.

8 bine yakın kayıp verdiler

ABD yönetiminin verilerine göre, işgalde 5 bine yakın Amerikan askeri hayatını kaybetti. Sözleşmeli çalışanlardan da en az 3 bin 400 kayıp olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla, ABD'nin toplam kaybı aslında 8 bine yaklaşıyor. Yaralı sayısı ise kayıtlara yaklaşık 32 bin olarak geçti.

Ortadoğu'nun en karmaşık ülkesi haline geldi


"Çabuk" olacağı öngörülen işgal ise yıllarca devam etti. Bush'un "kolay" dediği işgalle Irak'ta benzeri görülmemiş boyutlarda bir mezhep çatışması başladı. Yüzbinlerce Iraklı mezhep kavgasında hayatını kaybetti. İşgal yönetimi ülkeyi yeniden yapılandırırken kuzeydeki Kürt gruplar ile merkezi yönetim arasında derin görüş ayrılıkları etnik gerilimi artırdı. Irak, Amerikan işgalinin ardından Ortadoğu'da en karmaşık sorunlara sahip ülkelerden biri haline geldi.


ABD 14 yıl önce bugün, Irak'ı işgale başlamıştı
OYNAT 02:02
ABD 14 yıl önce bugün, Irak'ı işgale başlamıştı
ABD'nin Irak'ı işgalinin üzerinden tam 14 yıl geçti. ABD savaş uçaklarının 21 Mart 2003'te Bağdat'a bomba yağdırması böyle görüntülenmişti.