DünyaAhtapotun kolları

Ahtapotun kolları

"Taşeron terör örgütleri tasarla. Onları müslümanların üzerine sal. Çıkan kargaşada kurtarıcı rolüne bürün. Kadim kentleri talan et, tarihi eserleri yağmala. 4 ülkeyi böl. Herkesi birbiriyle çatıştır. Kaosun devamını sağla..." Ortadoğu coğrafyasının üzerine çöken çok başlı ejderha, yıllardır böyle çalışıyor.

Yılmaz BilgenYeni Şafak
​Irak, İran, Suriye ve Türkiye özelinde Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmek isteyen ABD, 1991 yılındaki ilk kapsamlı saldırısının ardından 2003 yılında Irak’ın tamamını işgal etti.
​Irak, İran, Suriye ve Türkiye özelinde Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmek isteyen ABD, 1991 yılındaki ilk kapsamlı saldırısının ardından 2003 yılında Irak’ın tamamını işgal etti.

Irak, İran, Suriye ve Türkiye özelinde Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmek isteyen ABD, 1991 yılındaki ilk kapsamlı saldırısının ardından 2003 yılında Irak’ın tamamını işgal etti. Başta PKK olmak üzere bölge genelinde varolan terör hareketlerini himaye eden Washington, 2003 sonrasında ise yeni terör odakları üretti. Ebu Gureyb-Bukka mahsulü ‘DEAŞ’, ‘Cünd’ul Aksa’, ‘Dwekh Nawsha’, ‘Suriye Demokratik Güçleri’, ‘Golden Party’, ‘Burkan el-Fırat’, ‘Bunch of Damn’, ‘Suvvar Rakka’, ‘The International Battalion’, ‘Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ ve ‘FETÖ’, ABD’nin bölgeyi dizayn için ürettiği terör odaklarından bazıları.

Irak'ı işgalinden sonra bu ülkede birçok hapishane kuran ABD, sözkonusu 'kampları' terörist devşirmek için kullandı.

REKLAM

KARANLIK SAVAŞ STRATEJİSİ

Esed karşıtı ülkelerin ortak girişimiyle 2012 yılında kurulan Suriye’nin Dostları Grubu 2014 yılı başlarından itibaren ABD’nin yoğun çabalarıyla Esed karşıtı olmaktan çıkarılarak sözde DEAŞ karşıtlığı adı altında PKK destekçisi yapıya evrildi. Barack Obama ve Hillary Clinton’un Şam rejimine ‘6 ay ömür biçen’ açıklamalarına rağmen Pentagon, Suriye savaşının en az 10 yıl sürmesi için planlamalar yaptı. Esed ve muhalifler arasında 7 yıl süren ve halen kazananı olmayan şiddetli savaş döneminde PKK terör örgütü, Pentagon desteğiyle düzenli orduya dönüştürüldü. Aktif savaşa herhangi bir dahli olmayan PKK, ABD tarafından paravan unsur olarak sahaya sürülen DEAŞ sayesinde ülkenin 3’te birini işgal etti. Ayn el-Arab sonrası Brett McGurk’ü doğrudan PKK yöneticiliğine atayan Beyaz Saray yönetimi, 2015’ten itibaren Irak, Suriye ve Türkiye’de gerçekleşen tüm terör eylemlerini yöneten güç oldu.

REKLAM

ABD uçaklarının binlerce ton bomba yağdırdığı Rakka, 'anahtar teslim' PKK/PYD'ye bırakıldı. Buradaki DEAŞ'lılar ise başka bölgelerde kullanılmak üzere farklı noktalara sevk edildi.

SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

Coğrafya tanzimi için sahaya sürdüğü terör aparatlarından DEAŞ’la Musul, Tel Afer, Deyrizor, Rakka, Münbiç ve Tel Abyad’da doğrudan işbirliği yaptığı belgeleriyle ortaya konan ABD, 15 Temmuz’da benzer işbirliğini de FETÖ ile Türkiye’de gerçekleştirdi. ISAF eski komutanı ABD’li general John F. Campbell tarafından hazırlanan darbe planında İncirlik Üssü büyük rol oynadı. Türk milletinin 250 şehit vererek önlediği ihanet girişimi sonrası konuşan ABD’li bir diğer general Joseph Votel ise FETÖ’den alınan subaylar için ‘adamlarımız tutuklanıyor’ itirafında bulundu. ABD’nin bir başka kirli yüzü olan PKK’nın, tüm kararlarında sömürge valisi Brett McGurk’un belirleyici olduğu da örgütün eski sözcüsü Talal Sülo tarafından detaylarıyla açıklandı.

REKLAM

ABD-PKK-DEAŞ arasındaki ilişki günden güne daha fazla açığa çıkıyor.

ESED’LE İŞBİRLİĞİ SÜRDÜ

Suriye iç savaşının uzaması için muhalifleri 7 yıl boyunca oyalayan ABD, Esed yönetimi ile de ilişkilerini sürdürdü. Saad Nahhas, Muhammed Hemşo, Hüsam Katırcı ve Ali Memluk, ABD-Esed arasında sürdürülen ilişki trafiğinde aktif rol alan olan isimlerden bazıları. Halen Suriye istihbaratının bir numaralı ismi olan Ali Memlük ve Hüsam Katırcı, geçtiğimiz eylül ve ekim ayları içerisinde Brett McGurk ile iki ayrı görüşme gerçekleştirdi. Öte yandan Beşşar Esed’in eşi Esma Esed’in babası Doktor Feyyaz Ahras da CIA’nın Esed’le kurduğu ilişki ağında önemli yere sahip.

REKLAM

TÜRKİYE’Yİ KARIŞTIRMA PLANI

Suriye iç savaşının uzaması için tüm imkanlarını seferber eden ABD, önce muhalif cepheyi böldü ve ÖSO’yu dağıttı. Esed’in toplu katliamlarına göz yumarak 5 buçuk milyon sivilin Suriye’yi terk etmesini sağlayan Beyaz Saray, bir yandan PKK’ya alan açarken diğer yandan mülteci kozu ile Türkiye’yi zor duruma sokma gayretine girdi. 2013-2016 döneminde mültecileri bahane eden provokatörler Ankara, İstanbul, Mersin, İzmir, Konya, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Adana’da halkı kışkırtmak istedi. Sayıları 3 buçuk milyonu geçen Suriyeliler için 30 milyar dolar harcayan Türkiye, bu konuda ABD ve AB tarafından verilen sözlere rağmen hep yalnız bırakıldı.

REKLAM

Rakka, Musul, Halep, Tel Afer ve Deyrizor gibi kadim kentler, küresel işgalciler tarafından talan edildi.

25 MİLYON SİVİL YER DEĞİŞTİRDİ

ABD, PKK’lı teröristlere devlet kurmak için Suriye ve Irak’ta 25 milyon sivili zorunlu göçe tabi tuttu. Sadece Suriye’de 7 buçuk milyon sivil ülke içinde, 5 buçuk milyon ise dış göçe mahkum edildi. ABD’nin terör merkezli karanlık planına kurban gidenler arasında Türkiye’den Avrupa’ya kaçak yollarla geçmeye çalışırken Ege’de boğulan ve sayıları 700’ü aşan Suriye ve Iraklı mülteciler de bulunuyor. Ölüm yolculuğunu aşarak Avrupa’ya ulaşabilen mülteci sayısı ise 200 bin oldu.

REKLAM

MALİYET DEVASA BOYUTTA

DEAŞ, Esed, PKK, ABD, Rusya ve İran destekli Şii milisler tarafından gerçekleştirilen katliamlardan kaçabilen 3 buçuk milyondan fazla Suriyeli mülteci halen Türkiye’de yaşamını sürdürmekte. Bu sığınmacılar için 30 milyar dolardan fazla para harcayan Türkiye, aynı zamanda ABD kaynaklı teröre karşı bir dizi operasyon yaptı. Yalnızca Fırat Kalkanı Harekâtı’nın 3 milyar dolara mâl olduğu belirtilirken, ABD ve kuklalarının son 5 yıllık kuşatma planına karşı Türkiye’nin toplamda harcadığı rakamın 130 milyar doları bulduğu kaydediliyor.

Tutuklayın
DÜNYA
Tutuklayın

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.