https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Dünya Arakanlı kardeşler hasta babalarını 18 gün omuzlarında taşıdı

Arakanlı kardeşler hasta babalarını 18 gün omuzlarında taşıdı

Myanmar ordusunun 25 Ağustos'tan bu yana sürdürdüğü katliamlardan kaçmaya çalışan Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş'e sığınmaya devam ediyor. Katliamlardan kaçan iki genç, hasta olan babalarını 18 gün boyunca omuzlarında taşıyarak güvenli bölgeye getirdi.

Haber Merkezi IHA
Arakanlı iki genç, hasta olan babalarını omuzlarında taşıyarak Bangladeş'e getirdi.
Arakanlı iki genç, hasta olan babalarını omuzlarında taşıyarak Bangladeş'e getirdi.

Myanmar’da yaşanan katliamdan kaçan iki genç, hasta babalarını 18 gün boyunca omuzlarında taşıdı.
Myanmar’dan Bangladeş’e kaçış devam ediyor. 25 Ağustos’ta başlayan katliamlar sonrası 500 binden fazla Rohingyalı Müslüman anavatanları Arakan’ı terk ederek Bangladeş’e sığındı. Sınır şehri olan Cox’s Bazar’a gelen mültecilerin çoğu, askerler tarafından kamplara yönlendiriliyor. İçerisinde on binlerce çocuk ve yaşlının da bulunduğu mültecilerin birçoğu, büyük zorluklarla kamplara ulaşmaya çalışıyor.
18 gün süren yolculuk

Bu zorlu yolculuklardan birini de Muhammed ve Yaser yaptı. Myanmar askerlerinin köylerini basması sonucu Bangladeş’e doğru kaçan Muhammed ve Yaser, 75 yaşındaki hasta babalarını da bir battaniye içinde, sırtında taşıdı. 18 gün sonra Balukhali kampına varabilen iki kardeş, yol boyunca buldukları meyvelerle beslendi. Myanmar askerlerinin köylerini ateşe verdiğini aktaran Muhammed, “Askerlerin diğer köylerde katliam yaptığını duyuyorduk. Bir gün bizim köye de gelince hepimiz kaçmaya başladık. Kardeşimle babamı omzumuza alıp dağlardan kaçtık. Artık güvendeyiz ama bundan sonra ne olacağını bilmiyoruz" dedi.

REKLAM