DünyaAvrupayı bölen seçimler

Avrupa'yı 'bölen' seçimler!

Avrupa ülkeleri son yıllarda seçeneklerin birbirine yakın oranlarda oy aldığı bir dizi halk oylamasına sahne olurken, demokratik irade ortak kabulle uygulamaya geçti. İki referanduma sahne olan Birleşik Krallık'ta halk yüzde 4 farkla AB'den ayrılma kararı alırken, İskoçya'nın bağımsızlığı yaklaşık yüzde 10 farkla reddedildi. AB ülkelerinden göçü sınırlamayı öngören teklifin halk oyuna sunulduğu İsviçre'de "Evet" tarafı oylamadan yüzde 0,6 farkla önde çıktı.

Haber MerkeziAA
Avrupa ülkeleri, son dönemde yapılan referandumlarda çok çekişmeli sonuçlarla önemli kararların eşiğine geldi.
Avrupa ülkeleri, son dönemde yapılan referandumlarda çok çekişmeli sonuçlarla önemli kararların eşiğine geldi.

Avrupa ülkeleri son yıllarda seçeneklerin birbirine yakın oranlarda oy aldığı bir dizi halk oylamasına sahne olurken, demokratik irade ortak kabulle uygulamaya girdi.

Birbirlerine yakın oranda sonuçlanan referandumların en önemlilerinden biri, yansımaları hala devam eden Brexit oylaması oldu. İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık, sonuçları bütün Avrupa’yı etkileyen bir kararla geçen yıl haziran ayında Avrupa Birliği (AB) üyeliğini halk oylamasına sundu.

Gerilimli bir kampanya sürecinin ardından gerçekleşen halk oylamasına yüzde 72,2 oranında katılım oldu. Çekişmeli oylamada seçmenlerin yüzde 51,9’u ülkenin AB’den ayrılmasından (Brexit) yana oyunu kullanırken, AB'de kalınmasını isteyenlerin oranı yüzde 48,1 olarak gerçekleşti.

REKLAM

Oldukça yakın oranlara rağmen halk oylamasının sonucunun tartışma konusu yapılmadığı ülkede, sonucun hayata geçirilme süreciyle ilgili bir dizi hukuki ve siyasi tartışma yaşandı. Ülke, 29 Mart’ta seçmenin iradesine uygun olarak Brexit sürecini resmi olarak başlattı. AB'de kalmayı savunan Başbakan David Cameron, ülkenin yarıya yakınının desteğini almasına rağmen az farkla kaybettiği için başbakanlık görevinden istifa etti.

Brexit referandumu sürecinde ülkenin AB’de kalmasından yana kampanya yürüten İşçi Partili kadın milletvekili Jo Cox uğradığı bıçaklı saldırıda

-İskoçya

Birleşik Krallık’ta 2014’te yapılan İskoçya’nın bağımsızlığıyla ilgili halk oylaması da hararetli bir propaganda sürecinin ardından gerçekleşmişti. Katılımın yüzde 85,59 olduğu halk oylamasında bağımsızlıktan yana oy verenlerin oranı yüzde 44,7’de kalırken, Birleşik Krallık içinde kalmaktan yana oy verenlerin oranı yüzde 55,3 oldu.

REKLAM

Halk oylamasının ardından taraflar, maddi koşullarda dramatik bir değişiklik olmadıkça bağımsızlık tartışmasının rafa kaldırılması konusunda görüş birliğine varmışlardı. Ancak Birleşik Krallık’ın Brexit kararı almasını dramatik bir değişiklik sayan İskoçya bölgesel hükümeti şimdi bağımsızlık için ikinci bir halk oylaması talep ediyor.

Türkiye’de yüzde 51,41 oy oranıyla 'Evet'in önde bittiği Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması, Avrupa’da yakın dönemde benzer sonuçların yaşandığı referandumları hatırlattı

REKLAM

-İsviçre

İsviçre halkı da AB ülkelerinden göçü sınırlamayı öngören teklifi 2014 yılında oyladı. Sadece 19 bin 516 oy farkla sonuçlanan halk oylamasında teklife "Evet" diyenlerin oranı yüzde 50,3, "Hayır" diyenlerin oranı ise yüzde 49,7 oldu.

İsviçre Federal Hükümeti ve ülkedeki birçok siyasi parti, göçmenlere sert kotalar getiren teklife karşıydı. Yasanın ülke ekonomisine ve AB ile ilişkilere zarar verebileceği savunuluyordu. Buna rağmen, yasa halk tarafından desteklendi.

Referandumdan çıkan sonuç, İsviçre ile AB arasındaki işçilerin serbest dolaşımı anlaşmasına da aykırıydı. Teklifin kabulüyle, AB ülkelerinden göçmenlerin İsviçre'ye girişine sınırlamalar getirildi.

İsviçre'de ortalama her yıl 4 defa referandum yapılıyor. Katılım oranının ortalama yüzde 50 olduğu halk oylamalarında posta, oy verme merkezleri ve internet üzerinden oy kullanılabiliyor.

REKLAM

-İtalya

İtalya da geçen yıl kapsamlı anayasa değişikliği öngören bir halk oylamasına sahne oldu.

Çift meclisli yasama sisteminin geçerli olduğu ülkede, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosunun yasama yetkilerini ciddi ölçüde törpüleyerek yasama sürecini hızlandırmayı hedefleyen ve toplam 47 maddede değişiklik içeren anayasa değişikliği için aralık ayında halk oylamasına gidildi.

Katılımın yüzde 65,47 olarak gerçekleştiği halk oylamasında anayasa değişikliğine "Evet" oyu verenler yüzde 40,88’de kalırken, "Hayır" oyları yüzde 59,12 oldu.

Anayasa değişikliği oylamasının siyasi kariyerinin en önemli oylamalarından biri olduğunu söyleyerek kişiselleştiren dönemin başbakanı Matteo Renzi, alınan sonucun ardından istifa etti. Renzi'nin ardından süratle yine Renzi'nin başında olduğu Demokrat Partiden Paolo Gentiloni başbakanlığa geldi.

REKLAM

-Danimarka

Danimarka'da 3 Aralık 2015’te, AB'nin adalet ve içişleri kurallarının benimsenmesi halk oyuna sunuldu. Katılımın yüzde 71,9 olduğu oylamada seçmenlerin yüzde 46,9’u "Evet" derken, yüzde 53,1’i "Hayır" oyu kullandı.

Danimarka parlamentosundaki partilerin çoğunluğunun "Evet" için kampanya yaptığı halk oylamasında aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi, Liberal İttifak ve Kızıl Yeşil Birlik Listesi "Hayır" kampını oluşturmuştu.

Halk oylamasının olumsuz sonuçlanması nedeniyle Danimarka hala Avrupa polis teşkilatı Europol'da kalabilmek için AB ile özel bir anlaşma yapmaya çalışıyor.

-Avusturya

Avrupa’da seçeneklerin birbirine çok yakın oy aldığı halk oylamalarından biri de Avusturya’da yapıldı. İnşa edilen nükleer santralin kullanılmasını 1978’de halk oyuna sunan ülkede santralin kullanılmasına destek verenlerin oranı yüzde 49,5’da kalırken, karşı çıkanların oranı yüzde 50,5 oldu.

REKLAM

Halk oylamasının sonucuna uygun olarak ülke atom enerjisini kullanmamayı seçti.

-İsveç

Yakın dönemde halk oylaması yaşanan bir diğer Avrupa ülkesi de İsveç oldu. Ülke, 2013'te AB’nin ortak para birimi avroya geçip geçmemeyi halk oyuna sundu. Oylamada seçmenlerin yüzde 56’sı "Hayır" derken, "Evet" diyenlerin oranı yüzde 44’te kaldı.

Gerilimli geçen halk oylaması sürecinde sandık başına gidilmesine bir hafta kala avroya geçilmesi için kampanya yürüten, ülkenin eski dışişleri bakanı Anna Lind uğradığı bıçaklı saldırıda hayatını kaybetti.

Referandum sonucu ile İsveç, AB üyesi olduğu halde avro yerine kendi para birimini kullanan az sayıda ülkeden biri oldu.

REKLAM
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.