DünyaBarzani DEAŞ gibi

Barzani DEAŞ gibi

Iraklı milletvekili Fevzi Ekrem, ülkede yüzlerce beldeyi işgal eden Barzani güçlerini DEAŞ’a benzetti. Ekrem, peşmergenin 2014’ten bu yana petrol kuyularına el koyduğunu ve Tel Afer’den Berde’ye uzanan mavi hattı ihlal ettiğini söyledi.

Yılmaz BilgenYeni Şafak
Iraklı Milletvekili Fevzi Ekrem, ülkede yüzlerce beldeyi işgal eden Barzani güçlerini DEAŞ’a benzetti.
Iraklı Milletvekili Fevzi Ekrem, ülkede yüzlerce beldeyi işgal eden Barzani güçlerini DEAŞ’a benzetti.

Iraklı Milletvekili Fevzi Ekrem, ülkede yüzlerce beldeyi işgal eden Barzani güçlerini DEAŞ’a benzetti. “Tel Afer’den Berde’ye uzanan mavi hattı ihlal eden Barzani yönetimi Irak’ın geleceği için DEAŞ kadar büyük bir tehlike” diyen Ekrem, Mesud Barzani’yi ‘hiçbir resmi sıfatı olmadığı halde tüm bölgeyi ateşe sürükleyen figür’ olarak nitelendirdi. En son 2009 yılında yapılan seçimle IKBY Başkanlığına seçilen Barzani’nin 2015 yılı ağustos ayında görev süresinin dolduğunu belirten Ekrem, Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KDP) Erbil Meclisi’ni de son 2 yıldır çalışamaz duruma getirdiğini söyledi. İsmindeki ‘demokratik’ sıfatına rağmen KDP ve Barzani yönetiminin tipik aşiret hegemonyası olduğunu aktaran Ekrem, başta petrol ve sınır gelirleri olmak üzere büyük bir servet kazanan Barzani ailesinin Irak halkından ve bölgede yaşayan Kürtlerden kaçırdıkları paralarla büyük bir saltanat kurduğunu kaydetti.

Fevzi Ekrem

TEK DAYANAĞI ABD-İSRAİL

‘Çocukluk hayalim’ dediği sözde Kürdistan için Barzani’nin tüm bölgeyi ateşe attığına dikkat çeken Fevzi Ekrem, bu kaos ortamında en büyük faturayı yine Türkmen, Arap ve Kürt halkının ödeyeceğini vurguladı. “Celal Talabani’nin ölümü ile Kürt kitleler nezdinde tek lider olma hayali kuran Barzani hiçbir yetkisi olmadığı halde Irak ordusuna karşı savaşa hazırlanıyor” diyen Ekrem, Barzani’nin tek güvendiği dayanağın ise ABD-İsrail ekseni olduğuna dikkat çekti. Ekrem ayrıca şunları söyledi:

ARALARINDA FARK YOK

“25 Eylül korsan referandumu hakkında hukuki süreç başladı. Irak mahkemeleri bu hukuksuz girişimin aktörlerini cezalandıracak. Barzani başta olmak üzere IKBY’de görevli tüm sorumlular hesap verecek. Ayrıca bu dönemde ciddi tahrik unsuru olarak rol üstlenen Kerkük’ün azledilen valisi Necmeddin Kerim için de gerekli ceza verilecektir. Öte yandan Irak Anayasası’nda Peşmerge’nin resmi statüsü ve tanımlı görevi yok. Anayasamızda sadece ‘İklim Harasta’ olarak geçen ‘bölgesel güç’ tanımı sadece Peşmerge için değil Irak Anayasası’na bağlı görev yapan tüm güçler için yapılmıştır. Peşmerge’nin varlığı ve 2014’ten beri sergilediği işgaller suçtur. Mevcut ihlaller ve hak gaspları açısından bakıldığında Peşmerge ile DEAŞ arasında herhangi bir fark yok. Yalnızca isim değişen işgal gücü gerçeği var karşımızda.”

  • Gelirlere el koydu
  • Iraklı milletvekili Fevzi Ekrem, Mesud Barzani’nin kurduğu saltanatı şöyle anlattı: “Kuzey Irak’ta Barzani’ye tahsis edilen alanda petrol, gaz, havalimanı, sınır kapıları başta olmak üzere birçok gelir kapısı mevcut. Bölgede en büyük rezerve sahip 7 petrol kuyusundan tanesi 2014 yılından itibaren Peşmerge tarafından işgal edildi. Yalnızca Bay Hasan ve Baba Gür Gür kuyularından elde ettiği yüz milyonlarca dolar yine aynı aşiret tarafından talan ediliyor. Suriye, Türkiye ve İran’a açılan gümrük kapıları ve Erbil-Süleymaniye Havalimanları büyük bir rant kapısı olarak Barzani saltanatı için kullanılıyor.”
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....