DünyaBaşbakan Yıldırım BM Genel Sekreteri ile görüştü

Başbakan Yıldırım BM Genel Sekreteri ile görüştü

Başbakan Yıldırım ABD temasları kapsamında BM Genel Sekreteri Guterres ile bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Yıldırım, "Türkiye'nin etrafında var olan istikrarsızlıkların doğurduğu sonuçların ve göçlerin, mülteci krizinin ortaya koyduğu yükün Türkiye tarafından ne kadar büyük bir fedakarlıkla karşılandığını Sayın Genel Sekreter ifade etti ve teşekkür etti. Tabii bizim burada beklentimiz bütün Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin bu yüke ortak olmaları" ifadelerini kullandı.

Haber MerkeziAA
Başbakan Binali Yıldırım ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezi'nde bir araya geldi.
Başbakan Binali Yıldırım ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'le görüştü.

Yıldırım, New York'taki temasları kapsamında BM Genel Sekreteri Guterres ile BM Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, görüşmede ele alınan konulara değindi.

Başbakan Binali Yıldırım, dün akşam saatlerinde de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmüştü.

Guterres ile bölgesel ve küresel sorunları değerlendirdiklerini dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

REKLAM
  • "Özellikle Türkiye'nin etrafında var olan istikrarsızlıkların doğurduğu sonuçların ve göçlerin, mülteci krizinin ortaya koyduğu yükün Türkiye tarafından ne kadar büyük bir fedakarlıkla karşılandığını Sayın Genel Sekreter ifade etti. Tabii bizim burada beklentimiz bütün Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin bu yüke ortak olmaları.
  • Başbakan Binali Yıldırım, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezi'nde görüştü.
    Ayrıca son zamanlarda Myanmar Rohingya Müslümanlarına yapılan etnik temizlik konusunda Birleşmiş Milletlerin daha aktif hareket etmesi ve uluslararası camiayı harekete geçirmesi gerektiğini ifade ettik ve 'Bu konuda bir karar oluşturma yolu zorlanmalıdır' dedik. Diğer yandan da tabii oradan evlerinden yurtlarından uzaklaştırılan, göçmek zorunda kalan o insanlara hem insani yardımın BM koordinasyonunda akması hem de o insanların yurtlarına dönmesi gerektiğini, bunların sesinin yeterince duyurulamadığı, bu konuda Türkiye'nin sadece hem insani yardım hem de oradaki Müslümanların yaşadığı bu etnik temizliği dünya kamuoyunun dikkatine getirdiğini ifade ettik."

Başbakan Yıldırım, ayrıca Kıbrıs, Libya, Irak, Suriye'deki çözüm süreci gibi konuları kapsamlı bir şekilde ele alıp değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, başarılı ve verimli bir görüşme olduğunu sözlerine ekledi.

Başbakan Binali Yıldırım, New York'ta yatırımcı ve işadamları ile bir araya geldi. Başbakan Binali Yıldırım'a Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut da eşlik etti.

REKLAM

Guterres Türkiye'ye teşekkür etti

Görüşmede, BM'de yürütülen kapsamlı reform çalışmaları ve dünyada baş gösteren krizlerle mücadele konusunda Türkiye'nin Genel Sekreter Guterres'in çabalarına olan desteğinin süreceğinin vurgulandığı, İstanbul'un BM merkezine dönüştürülmesi hedefinin gündeme getirildiği, Guterres'in BM reform çabaları hakkında bilgi verdiği ve ideallerini destekleyici çalışmalar için Türkiye'ye teşekkür ettiği de belirtildi.

Başbakan Yıldırım'dan seçim barajı açıklaması
OYNAT00:38
Başbakan Yıldırım'dan seçim barajı açıklaması
Başbakan Binali Yıldırım MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin seçim barajıyla ilgili sözlerine ilişkin, "Barajın yüzde 10 olarak muhafaza edilmesinin esprisi ne, yönetimde istikrar. Yönetimde istikrar açısından barajın yüzde 10 olarak devam etmesi düşünülebilir." dedi.