https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Dünya BM Sekreteri Rima Halefi istifaya götüren İsrail raporu

BM Sekreteri Rima Halef'i istifaya götüren İsrail raporu

Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu İcra Sekreteri Rima Halef, İsrail'i ırkçılıkla suçlayan rapor nedeniyle istifa ettirildi. ABD ve İsrail tarafından istifaya zorlanan Halef ve komisyonu tarafından hazırlanan raporun tamamı ortaya çıktı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İsrail'in Filistinlilere yönelik ırkçı uygulamalarının ortaya çıkarıldığı BM raporunu hazırlayan komisyonun sekreteri zorla istifa ettirildi.
İsrail'in Filistinlilere yönelik ırkçı uygulamalarının ortaya çıkarıldığı BM raporunu hazırlayan komisyonun sekreteri zorla istifa ettirildi.
Birleşmiş Milletler (BM) Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) İcra Sekreteri Rima Halef, İsrail'i ırkçılıkla suçlayan rapor nedeniyle istifa etti. Halef'in istifası Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail tarafından memnuniyetle karşılandı.

Rima Halef'in komisyonu tarafından hazırlanan "İsrail'in Filistinlilere karşı Uygulamaları ve Apartheid Sorusu" başlıklı raporda Apartheid'in tanımlaması yapılıyor.

"Apartheid Suçu" terimi, bir ırka mensup kişilerin başka bir ırk üzerinde tahakküm kurmak ve bunu sürdürmek amacıyla gerçekleştirdiği gayriinsani uygulamaları ve bu kişilere sistematik olarak baskı uygulanan durumları içerir.

İsrail hukukunun, ırka dayanan tahakküme karşı muhalefeti etkin bir şekilde kanunsuz kıldığından bahsedilen raporda, İsrail'in hukuksuz bir şekilde topraklarda hak iddia ettiğine yer verildi.

İsrail'in Yahudi nüfusunu artırmak için uyguladığı nüfus politikasına da değinilen raporda, Yahudilerin pek çok hakla donatıldığını aynı haklardan Filistinlilerin mahrum edildiği belirtildi.
Bazı kanunlar, üstü kapalı biçimde nüfus mühendisliği yapmaktadır. Buna örnek olarak, Yahudi konseylerine, Filistinli vatandaşların oturum için yaptıkları başvuruları reddetme yetkisinin tanınması gösterilebilir.
Raporun en dikkati çeken kısımlarından biri ise Filistinlilerin 1967'den bu yana millet olarak, dört alanda yaşamlarını sürdürmeleri. Bu bölgelerde Filistinli nüfusun bir kısmına, görünürde farklı muamele edilmekte fakat hepsi ortak olarak apartheid rejiminden kaynaklanan ırkçı baskılara maruz kalmaktadır:

  • 1. Özel sınırlamalarla İsrail vatandaşı Filistinlilerin yaşamlarını idare eden medeni kanun;
  • 2. Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin yaşamlarını idare eden sürekli oturum kanunu;
  • 3. Mülteci kamplarındakiler de dahil olmak üzere, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde 1967'den beri süregelen işgal şartları altındaki Filistinlilerin yaşamını idare eden askeri hukuk;
  • 4. İsrail'in kontrol ettiği alanın dışında yaşayan mülteci veya sürgüne gönderilmiş Filistinlilerin geri dönüşlerini imkansız kılma politikası.
Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.
Halef ABD ve İsrail zoruyla BM'den istifa etti
DÜNYA
Halef ABD ve İsrail zoruyla BM'den istifa etti

BM: İsrail sistematik ırkçılık yapıyor
DÜNYA
BM: İsrail sistematik ırkçılık yapıyor