DÜNYA

Breivik saldırıları savundu

Norveç'te düzenlediği terör saldırısında 77 kişiyi öldüren Breivik, yaptığı saldırıların arkasında durdu

Aa Yeni Şafak
Norveçli terörist Anders Behring Breivik, bugünkü duruşmada, düzenlediği saldırıların arkasında durarak, 'Temmuz ayında yaptığım saldırılarla İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kamuoyunda en çok ses getiren saldırıyı düzenledim' dedi.

Breivik, savunmasının büyük bölümünde İslam'a ve Müslümanlara karşı görüşlerini dile getirdi, göçmen politikasına, çok kültürlülüğe karşı olduğunu vurguladı.

Duruşma, Breivik savunmasına başlayana kadar televizyondan canlı yayımlandı.

Daha sonra gazeteler, Breivik'in savunmasından alıntılar yaparak internet sayfalarında yayımladı. Breivik, hazırladığı savunmasını kağıttan okumaya başlamadan önce hakime, 'Umarım sözümü kesmezsiniz' dedi.

Breivik daha sonra, duruşma salonunda bulunan müşteki ve müşteki yakınlarını düşündüğünü ve onlara saygısından dolayı ses tonunu ayarlayıp daha alçak sesle konuşacağını söyleyerek, savunmasını okumaya başladı.

Müslümanlara saldırdı

Avrupa ülkeleri ve Norveç'te çok kültürlülüğe karşı görüşlerini anlatan Breivik, Avrupa ülkelerinde çok kültürlülüğe karşı görüşlerin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra dile getirilemediğini öne sürdü.

Breivik, Norveç ile Avrupa ülkelerinde gazete ve gazetecilerin objektif olmadığını, gazetelerin İslam ve Marksist içeriklerle doldurulmasına izin verildiğini, çok kültürlülüğü destekleyen bir gazetecinin gazeteci değil, siyasi bir eylemci olduğunu iddia etti.

Düzenlediği saldırıların arkasında duran Breivik, 'Evet yine yapardım' dedi.

Müştekiler rahatsız oldu

"Halkı için mücadele eden birey ya da grupların terörist olmadığını" söyleyen Breivik, Kızılderili Sitting Bull'un mücadelesinden örnek vererek, "Halkını beyazlardan korumak için mücadele verdi. Bugün kendisinden kahraman olarak söz ediliyor, terörist olarak değil" dedi.

Bu arada Breivik savunmasını okurken, mahkeme salonunda bulunan müşteki avukatları Breivik'i uyararak, müşteki ve yakınlarının Breivik'in savunmasından dolayı rahatsızlık duyduğunu, savunmasını bir an önce tamamlaması gerektiğini söylediler.

Duruşmaya TSİ 12.30'da öğle yemeği için ara verildi. Bir saatlik aradan sonra duruşmaya devam edilecek.

Mahkeme üyesi değiştirildi

Breivik'in bugün devam eden ikinci duruşmasında, mahkeme üyelerinden biri değiştirildi.

Thomas İndrebö isimli mahkeme üyesinin facebook sayfasında, Breivik'in gerçekleştirdiği eylemlerin tek cezasının kendisine verilecek ölüm cezası olduğunu bildiren bir not yazması, savunma avukatlarının itirazına neden oldu. Yapılan itirazı değerlendiren mahkeme, üyenin değiştirilmesine karar verdi. İndrebö'nün saldırıların olduğu 22 Temmuz'dan bir gün sonra facebook sayfasına yazdığı, "Saldırıların tek cezası ölüm cezası olmalı" şeklindeki not Norveç medyasına yansımıştı.

Yorum

AGİT'in Ukrayna konusunda endişeli

AGİT'in Ukrayna konusunda endişeli

1

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu'na karşı tehditlerin arttığına değinen AGİT, Dönem Başkanı ve Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Ukrayna'nın doğusu..

Ekvador'dan Türkiye'ye teşekkür

Ekvador'dan Türkiye'ye teşekkür

2

Ekvador İçişleri Bakanı Jose Serrano, ülkesinde meydana gelen depremlere ilişkin, "Türkiye'nin de bize yardım etmesini çok önemsiyoruz. Türk insanına ..

Katliam selfiesi

Katliam selfiesi

3

Suriye'de Esed güçleri muhaliflere yönelik saldırılarını ve işkencelerini sürdürürken, Şam'dan Halep'e gelen Esed yanlısı kadın gazeteci Kinane Alluş,..

Başkanlık yarışında son dönemeç

Başkanlık yarışında son dönemeç

4

ABD'de kasım ayında yapılacak 58. başkanlık yarışı için devam eden ön seçim sürecinde Cumhuriyetçilerde emlak milyarderi iş adamı Donald Trump, Demokr..

Kara Kıta'nın "AK" yüzü

Kara Kıta'nın "AK" yüzü

5

Afrika, az gelişmişlik ve yoksulluktan kaynaklı sorunlarla mücadele eden bir kıta. 2005 yılında ilan ettiği 'Afrika Yılı'ndan sonra izlediği politika ..

Muhaliflerden olağanüstü toplantı çağrısı

Muhaliflerden olağanüstü toplantı çağrısı

6

Suriyeli muhalif grupların oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab'ın, Esed rejiminin artan saldırılarını görüşmek üzere Suriye'nin d..

Rusya ve ABD'den saldırı hazırlığı

Rusya ve ABD'den saldırı hazırlığı

7

PYD ve ABD'nin, büyük bölümü muhaliflerin elinde olan Halep’e yönelik başlatacağı operasyonlarda son aşamaya gelindi. Rusya uçaklarla mühimmat sevkiy..

ABD'den Türkiye'deki vatandaşlarına uyarı

ABD'den Türkiye'deki vatandaşlarına uyarı

8

ABD, turistik bölgelere yönelik terör saldırısı düzenlenebileceği konusunda Türkiye'deki vatandaşlarını uyardı.

Finans yöneticileri insaflı değil

Finans yöneticileri insaflı değil

9

Hırvatistan-Türkiye İş Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Para ve finans yöneticileri çok insaflı değildir. Kendileri için uygun ..

DAEŞ Suriye'de beş köyü ele geçirdi

DAEŞ Suriye'de beş köyü ele geçirdi

10

DAEŞ'in Suriye'de Türkiye sınırına yakın beş köyü ele geçirdiği iddia edildi. DAEŞ'in ele geçirdiği köylerde onbinlerce sivilin evlerini terk ettikler..

Ruslar hastane bombaladı

Ruslar hastane bombaladı

11

Rus ordusuna ait bir savaş uçağının, Halep'te muhaliflerin kontrolündeki Sukeri semtindeki bir sahra hastanesine düzenlediği saldırıda, ilk belirlemel..

Ödüllü Alman gazetecilere dava

Ödüllü Alman gazetecilere dava

12

Alman Meclisi’nde Türkiye’deki basın özgürlüğü tartışılırken Stuttgart Savcılığı Almanya’nın Meksika’ya gönderdiği silahlarla ilgili haber yapan dört ..

Rusya kana doymuyor

Rusya kana doymuyor

13

Rus ordusuna ait savaş uçaklarının, Halep'te muhaliflerin kontrolündeki Kellase semtine düzenlediği saldırıda 31 sivi hayatını kaybetti.

Palmira'da hasar büyük

Palmira'da hasar büyük

14

UNESCO uzman heyetinin, terör örgütü DAEŞ'in tahrip edilen Suriye’deki tarihi Palmira ziyaretinin ön raporunda, tarihi kentin büyük zarar gördüğü tesp..

Obama'nın ziyaretinde büyük skandal

Obama'nın ziyaretinde büyük skandal

15

İngiltere Prensi William ve eşi Kate, geçtiğimiz günlerde Kensington Sarayı’nda ABD Başkanı Obama ve eşini ağırladı. Obama çiftinin ağırlandığı salond..

İngiltere yünsüz doğan kuzuyu konuşuyor

İngiltere yünsüz doğan kuzuyu konuşuyor

16

İngiltere'de bir çiftlikte yünsüz olarak doğan kuzu annesi tarafından reddedilince, çiftlik çalışanı kuzuyu soğuktan korumak için ilginç bir çözüm bul..

Halep halkına cuma namazı çağrısı

Halep halkına cuma namazı çağrısı

17

Yoğun saldırı altındaki Halep'te ilk kez halkın cuma namazına gitmemesi istendi. Halep'te din işlerinden sorumlu heyet tarafından yapılan çağrıda ''Ha..

5 bin yıldır çocuğu kucağında

5 bin yıldır çocuğu kucağında

18

Tayvan'da bebeğini kucaklayan kadın fosili bulundu. Fosilin yaklaşık 5 bin yıllık olduğu belirtiliyor.

ABD'den PYD/PKK itirafı

ABD'den PYD/PKK itirafı

19

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Senato'daki bir oturumda soruları yanıtlarken, PKK ile YPG ve PYD arasında ilişki bulunduğunu kabul etti.

+