DünyaDarbeciler ilişkilerimize darbe vurmasın

Darbeciler ilişkilerimize darbe vurmasın

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Çipras ile ortak açıklama yaptı. Türkiye-Yunanistan arasında çok büyük bir potansiyel olduğunu söyleyen Yıldırım, Yunanistan'a kaçan darbeci askerlere ilişkin "Biz ülkemize karşı açık darbe girişiminde bulunan kimselerin iadesini isteriz. İstiyoruz ki darbeciler Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere darbe vurmasın" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Başbakan Yıldırım, Çipras ile görüştü
Başbakan Yıldırım, Çipras ile görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Çipras ile ortak açıklama yaptı.

Çipras; "Kıbrıs'ta adil bir çözüm bulunması acil bir durum haline gelmiştir. BM kararları çerçevesinde bu soruna bir çözüm bulunmasını desteklediğimizi söyledim. Üçüncü ülkelere ihtiyaç duyulmadan bir çözüm bulunması gerektiğini söyledim" dedi.

Başbakan Çipras, aramızdaki diyalog çerçevesinde iyi sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum dedi.

Çözüm yolu: Kazan-kazan

Başbakan Yıldırım; "Başbaşa ve heyetler arası görüşmelerde ikili konuları ele alma fırsatı bulduk. Kıbrıs konusu, AB konusu Doğu Akdeniz konusunu görüştük. Ortak bir coğrafya paylaşıyoruz. Coğrafya kaderdir. İki ülke ilişkilere yeni boyutlar kazandırmak çok daha faydalı olacaktır. Sorunları görmezden gelemeyiz. Çözüm yolu da kazan kazan ile olmalı. İki komşuya yakışır şekilde aramızdaki meseleleri konuşarak çözüme ulaşmayız.

Türkiye, AB'ye tam üyelik sürecinde, Yunanistan'ın bu süreçte yapıcı bir konum içerisinde olduğunu biliyoruz.

Geçen yıl 18 Mart'ta imzaladığımız AB Türkiye arasındaki anlaşma ciddi bir heyecan oluşturmuştu. Vizenin kaldırılması, göçmen konusunun çözüme ulaştırılması, geri kabul anlaşması, Türkiye'de bulunan sığınmacılar için mali desteği içeriyordu ancak anlaşma akamete uğradı.Beklentimiz AB'nin bundan sonra anlaşmanın geri kalan kısımlarını bir an önce yürürlüğe koymasıdır.

Terör insanlığın başının belasıdır.

Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarını kullanılması konusunda bunlar insanlığın ortak mirasıdır. Kıbrıs konusu Türkiye için de Yunanistan için de çözülmesi gereken bir mesele olduğunu biliyoruz. Sayın Çipras'ın da bizimde çözüm için olumlu olduğumuzu belirtmeliyiz. Avrupa Birliği Türkiye ilişkileri bakımından çözümün gereken garantileri temin etmesi gerekiyor. Bunun için daha ok birlikte çalıma daha çok gayret etmek gerekiyor.

Turizm alanında Türkiye-Yunanistan arasında çok büyük bir potansiyel var." dedi.

Darbecilerin iltica süreci tamamlanmadı

Yunanistan'a kaçan 8 askere ilişkin soruyu cevaplayan Çipras; "Bildiğiniz gibi Yunanistan'da biz mahkeme kararlarına katılsak da katılmasak da saygı göstermek durumundayız. İltica başvurusu ile ilgili süreç henüz tamamlanmadı. Söz konusu talep ile ilgili olarak bir kriz söz konusu değildir. Darbe girişiminin hemen ardından darbecilerin karşısında tavır aldık." dedi.

Darbeciler Yunanistan-Türkiye ilişkilerine darbe vurmasın

Yunanistan'a kaçan darbeci askerlere ilişkin açıklamanın ardından Başbakan Yıldırım; Biz ülkemize karşı açık darbe girişiminde bulunan kimselerin iadesini isteriz. Yargı kendine ait olan kararları verecek idare de kendine ait işleri yapacak. Hukukun verdiği karara saygılıyız ancak istiyoruz ki darbeciler Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere darbe vurmasın" dedi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.