DünyaErbilden geri adım Diyaloğa hazırız

Erbil'den geri adım: Diyaloğa hazırız

25 Eylül'de tüm dünyanın tepkisine rağmen referandum yapan Erbil, Bağdat ile diyalog kurmak için 'ön koşulsuz bir şekilde hazır' olduğunu açıkladı.

Haber MerkeziAA
IKBY Başkanı Mesut Barzani
IKBY Başkanı Mesut Barzani

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), gayrimeşru referandumdan çıkan sonuçların uygulanmasının "yapıcı diyalog ve sorumlu davranışlara" bağlı olduğunu bildirdi.

IKBY başkanlık ofisinin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Mesut Barzani kısa süre önce kurulan ve bölgede tartışmalara neden olan "IKBYSiyasi Liderliği" bünyesinde yer alan yetkililerle Erbil'in Salahaddin kasabasında bir araya geldi.

  • Basına kapalı şekilde gerçekleşen toplantıda, anayasaya aykırı olarak yapılan referandum ve sonrasında yaşanan gelişmeler ele alındı.

Açıklamada, referandumdan çıkan sonuçların uygulanmasının (Bağdat) ile yapılacak olumlu diyalog ve sorumlu davranışlara bağlı olduğu ifade edildi.

Bağdat ile Erbil arasındaki sorunların çözümü için "ön koşulsuz" diyaloğa hazır olunduğu kaydedilen açıklamada, Irak merkezi hükümetince uygulanan yaptırımların "anayasaya aykırı" olduğu" öne sürülerek, "bunun sorumsuzca bir davranış olduğu ve siyasi gerilimin kimsenin çıkarına hizmet etmeyeceği" savunuldu.

REKLAM

Açıklamada ayrıca IKBY Siyasi Liderliği'nin toplantılarına, "IKBY Yüksek Siyasi Komisyonu" adı altında devam edilmesi kararı alındığı aktarıldı.

Irak ordusu
Ovaköy için geliyor
GÜNDEM
Irak ordusu Ovaköy için geliyor

Bu kapıyı kim
engelliyor
DÜNYA
Bu kapıyı kim engelliyor

Barzani’ye yeni şok
DÜNYA
Barzani’ye yeni şok