DünyaErdoğan ile Ruhaniden ortak IKBY mesajı

Erdoğan ile Ruhani'den ortak IKBY mesajı

Türkiye ve İran arasındaki anlaşmaların imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mevkidaşı Ruhani ortak basın toplantısı düzenledi. IKBY konusunda Ruhani,"Yanlışını telafi etmeli" çağrısında bulunurken Erdoğan da "Mossad ile masaya oturularak verilen karar gayrimeşrudur" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sabah İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin davetiyle Tahran'a gitti. Ruhani'nin Erdoğan'ı resmi törenle karşılamasının ardından ikilinin görüşmesi gerçekleşti.

Türkiye ile İran arasındaki ticari anlaşmaların ardından liderler ortak açıklama yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Gösterilen ev sahipliği için şükranlarımı belirtmek isterim. İran halkının yüksek katılımıyla gerçekleştirilen seçim ile seçilen Ruhani'yi tebrik etmek isterim. Aramızdaki siyasi, askeri, kültürel konuları kapsayan görüşme yaptık. Bu vesileyle bakanlarımız ikili görüşmelerini gerçekleştirdiler. Aslında yıllar önce belirlediğimiz 30 milyar dolar hedefimiz vardı fakat son dönemlerde bu 10 milyar dolarda takılı kalmıştı.

Her türlü alanda yoğun bir şekilde arkadaşlarımızın çalışmalarını teşvik ettik. Merkez Bankalarımız anlaşmayı imzalayacak. Enerji işbirliğimizi yoğunlaştırma kararlılığı var.

"Mossad ile verilen karar gayrimeşrudur"

Irak sorunu önümüzdeki ilk madde haline gelmiş vaziyette. IKBY'nin gayrimeşru referandumunu zaten tanımadığımızı belirtmiştik. 350 km sınırla Kuzey'de Türkiye, Doğu'sunda İran, Güney'inde merkezi yönetim, Batısında Suriye. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi neyin referandumunu yapıyor. Kuzey Irak'ı İsrail'den başka tanıyan ülke yok. Mossad ile masaya oturularak verilen karar gayrimeşrudur. Irak'taki muhatabımız merkezi yönetimdir. Kuzey Irak'a ağırlaştırılarak atılacak adımlar var. Suriye'de çatışmasızlık sürecini önemsiyoruz.

Ruhani'nin açıklamalarından satır başları:

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve birlikte bulunduğu heyetin davetime icap ettikleri için çok teşekkür ediyorum. İran ve Türkiye bölgenin güçlü ülkeleri olarak en önemli isimler. Son günlerde iki ülkenin ilişkileri siyasi ve ekonomi alanlarında daha da gelişecektir.

Gümrükler 24 saat çalışacak

Bankacılık konusunda alınan kararlar önümüzdeki hafta nihai sonuca varacaktır. İki Gümrük kapısı yarından itibaren 24 saat çalışacaklar, 3. Gümrük kapısı inşaat çalışmalarının ardından 24 saat çalışmaya başlayacaktır.

Petrol ve doğalgaz konusuyla ilgili Türk tarafı İran'dan daha fazla doğalgaz almaya hazır olduğunu belirtti. Yıllık 30 milyar dolar ticaret hacmi hedefleniyor. Ortak turizm ajansları oluşturulacak.

"IKBY yanlışını telafi etmeli"

Temel amacımız bölgede barış ve istikrarı hakim kılmak. Mezhep ayrımcılığı bölgedeki yabancıların planı. İki ülke de ayrımcılığı kabul etmiyor. Kuzey Irak yanlışını telafi etmelidir. Irak ve Suriyeni'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Adı ne olursa olsun terörizmle mücadele edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
FOTOĞRAF20
Title
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın başkenti Tahran’da Sadabad Sarayı'nda gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye katıldı.
Title
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin de hazır bulundu.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin daveti üzerine İran'a gitti.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani daha sonra baş başa gerçekleştirdiler.
Title
Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısına başkanlık edecek Erdoğan ve Ruhani, daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Title
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile tokalaştı.
Title
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile tokalaştı.
Title
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile tokalaştı.
Title
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile tokalaştı.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin davetiyle Tahran'a gitti. Ruhani'nin Erdoğan'ı resmi törenle karşılamasının ardından ikili görüştü.


ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.