DünyaFilistin Devlet Başkanı Abbastan İsraile baskı yapma çağrısı

Ortadoğu haberleri -

Filistin Devlet Başkanı Abbas'tan İsrail'e baskı yapma çağrısı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, "İsrail, iki devletli çözümü ortadan kaldırmaya ve uluslararası kanunlara aykırı yerleşim birimi inşaatlarıyla Filistin devletinin kurulmasını engellemeye devam ediyor" dedi.

Haber MerkeziAA
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ülkeleri Filistin devletini tanımaya ve yerleşim birimleri inşaatını durdurması için İsrail'e baskı yapmaya çağırdı.

Başkanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Abbas'ın Dışişleri ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Danışmanı Nebil Şa's, Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen Arap-Avrupa zirvesinde Abbas'ın mesajını okudu.

"Filistin devletinin kurulmasını engellemeye devam ediyor"

Mesajda Abbas'ın, "İsrail, iki devletli çözümü ortadan kaldırmaya ve uluslararası kanunlara aykırı yerleşim birimi inşaatlarıyla Filistin devletinin kurulmasını engellemeye devam ediyor." ifadesine yer verildi.

Filistin halkının kendi kaderini tayin etme, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kurma ve İsrail işgalini sonlandırma hakkı olduğunu vurgulayan Abbas, dünya ülkelerine Filistin devletini tanıma ve yerleşim birimleri inşaatını durdurması için İsrail'e baskı yapma çağrısında bulundu.

REKLAM

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in, "1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve Yahudi yerleşim birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi" nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.

İşgal altındaki Gazze'de ananas üretildi
DÜNYA
İşgal altındaki Gazze'de ananas üretildi

İşgalci İsrailli aracıyla 8 yaşındaki Filistinli çocuğu ezdi
DÜNYA
İşgalci İsrailli aracıyla 8 yaşındaki Filistinli çocuğu ezdi