DÜNYA

Filmi provakatif amaçla yaptım

Hz. Muhammed(sav)'e hakaret içeren "Müslümanların Masumiyeti" adlı filmin yapımcısı Sam Bacile, filmi "provokatif bir siyasi tutum" için yaptığını itiraf etti.

Aa Yeni Şafak

Hz. Muhammed(sav)'e hakaretler içeren ve protesto gösterilerine yol açan 'Müslümanların Masumiyeti' adlı filmin yapımcısı Sam Bacile, filmi 'provokatif bir siyasi tutum' için yaptığını itiraf etti.

Filmin yapımcısı ve yönetmeni İsrail asıllı Amerikan vatandaşı Sam Bacile, Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, ' İslam kanserdir, Müslümanlar da yok edilmesi gereken böceklerdir. Bu film ile İslam'ın nefret içerikli bir din olduğunu göstereceğim' ifadelerini kullandı.

'Bu film için 100 İsrailli bağışçıdan 5 milyon dolar aldım ve filmi İsrail için yaptım' diyen Sam Bacile, ABD'nin Florida eyaletinde Kur'an-ı Kerim yakan rahip Terry Jones'dan destek aldığını söyledi.

Bacile, filmin fragmanının Temmuz başında verdiğini kaydederek, filmin Twitter'da eski aktörlerin konuyu ele almasıyla gündeme geldiğini söyledi. Bacile'in tepkilerin ardından saklandığı bildirildi.

Filmin kampanyasını Kaliforniya'da yaşayan Müslüman karşıtı tutumuyla bilinen Kıpti Moris Sadek'in yaptığı belirtiliyor.

Filme tepkiler büyüyor

Mısır'da, ABD'nin Kahire Büyükelçiliği çevresinde, Hazreti Muhammed(sav)'e hakaret içeren filme tepki olarak yapılan gösterilerin daha da büyüme ihtimaline karşı güvenlik önlemleri artırıldı.

Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP), Amerika'da yaşayan Kıptiler tarafından çekilen ve Hz. Peygamber'e hakaret içeren filmin yapımcılarının yargılanması talebinde bulundu.

Yaklaşık 3 bin Mısırlı dün Kahire'deki Amerikan Büyükelçiliği önünde filmin yayınlanmasına tepki olarak gösteri düzenlemişti.

Libya'da filmi protesto eden bir grup ABD'de gösterime girecek filmin Hz. Peygamber'e hakaret içerdiği gerekçesiyle, Bingazi'deki ABD Konsolosluğu'nun önünde toplanarak Amerika aleyhine sloganlar atmıştı.

Hıristiyan aktivistlerden gösteriye destek

Mısır'daki Kıpti Hıristiyan aktivistler de Kahire'deki Amerikan Büyükelçiliği önünde düzenlenecek gösteriye katılacaklarını açıkladı.

Gösteriye İnsan Hakları ve Kalkınma Birliği Merkezi Basın Sözcüsü Victor Necib, Nur Partisi, Selefi Davet Hareketi ve diğer partiler de katılacak.

Filmin amacı Müslümanları kızdırmak

Amerika'daki Ortadoğu Özgürlükler Forumu Direktörü Mecdi Halil, 'Bu filmi Kıptiler değil Amerikalılar çekti. Ayrıca Moris Sadık bu filmle Müslümanları kızdırmaya çalışıyor' dedi.

Evangelist Kilisesi Papazı Rafet Fikri, yaptığı açıklamada 'Kilisemiz 'bir grup cahilin' Hristiyan inancıyla bağdaşmayan utanç verici fiillerini kınamaktadır' ifadelerini kullandı.

Kıpti kilisesi, Müslümanların kutsalllarına dil uzatmaz

Mısır'daki Kıpti Ortodoks Kilisesi, Hz. Muhammed(sav)'e hakaret içeren filmle ilgilerinin bulunmadığını, söz konusu filmin Müslümanlar ve Hristiyanların arasına fitne sokmak amacıyla çekildiğini bildirdi.

Kıpti Ortodoks Kilisesi Patrik Yardımcısı Anba Bahumiyus, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 'Kıpti kilisesi, Müslümanların kutsalllarına asla dil uzatmaz, aksine saygı duyar. Hiçbir dinde diğer dini kötüleme söz konusu olamaz. Bu durumdan üzüntü duyuyoruz' dedi.

Yorum

Arılar iki gün boyunca peşini bırakmadı

Arılar iki gün boyunca peşini bırakmadı

1

İngiltere'nin Galler bölgesinde yaşayan Carol Howarth'ın aracı kent merkezinde park halindeyken bir anda kraliçe arının bagaja girmesiyle on binlerce ..

Yunanistan'dan İdomeni operasyonu

Yunanistan'dan İdomeni operasyonu

2

Sığınmacıların Makedonya sınırındaki mülteci kampını tahliye etmek için Yunan polisi operasyon düzenledi. Bugün erken saatlerde başlayan işlemler prob..

F-35 savaş uçakları test için Hollanda'da

F-35 savaş uçakları test için Hollanda'da

3

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin katıldığı Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında üretilen iki F-35 savaş uçağı test uçuşu için..

Erdoğan'ın sözleri Avrupa'yı salladı

Erdoğan'ın sözleri Avrupa'yı salladı

4

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Dünya İnsani Zirvesi'ndeki vize muafiyetiyle ilgili sözleri Avrupa'da paniğe neden oldu. Erdoğan'ın mülteci anla..

Türkiye dünyanın en cömert ülkesi

Türkiye dünyanın en cömert ülkesi

5

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı bir makale İngiliz The Guardian’ın bugünkü nüshasında yayınlandı. İstanbul'da gerçekleşen Birinci Dünya İnsa..

Tac Mahal yeşil sinek tehdidi altında

Tac Mahal yeşil sinek tehdidi altında

6

Hindistan'ın en önemli sembollerinden olan Tac Mahal yeşil sinek tehdidi altında. Efsanevi yapının yanı başında akmakta olan nehirdeki kirliliğin artm..

Rakka’da da aynı oyun

Rakka’da da aynı oyun

7

ABD ve PYD’nin ortak operasyon düzenlediği IŞİD kontrolündeki Rakka’nın eski Askeri Meclis Başkan Yardımcısı Albay İmededdin Said, kurulan oyunu anlat..

"İnsanların ihtiyacını karşılamaktan uzaktayız"

"İnsanların ihtiyacını karşılamaktan uzaktayız"

8

İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins, "Özellikle Suriye'deki mülteciler konusunda yapılanları düşündüğümüzde acaba burada yaptıklarımız eksik kalm..

Nükleer santralde grev

Nükleer santralde grev

9

Fransa'da hükümetin parlamentodan geçirmeye çalıştığı yeni çalışma yasa tasarısına karşı protestolar kapsamında, rafineri eylemi devam ederken nükleer..

'8. Fransa Savaşı'

'8. Fransa Savaşı'

10

Fransa'da, yeni çalışma yasa tasarısını protesto etmek isteyenler 8. kez sokaklara döküldü. Mart sonundan beri sendikalar ve hükümet arasında yaşanan ..

Lazkiye ve Tartus’ta kanlı gün

Lazkiye ve Tartus’ta kanlı gün

11

Suriye’de rejimin kontrolündeki Tartus ve Ceble’de meydana gelen bir dizi patlamada 121 kişi hayatını kaybetti. Bomba yüklü araçlarla ve intihar bomba..

Rakka operasyonu başladı

Rakka operasyonu başladı

12

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel'in Kobani ve Ankara temaslarının ardından ABD, Rakka operasyonu için düğmeye bastı. IŞİD'in Suriye'..

567 göçmeni taşıyan tekne battı

567 göçmeni taşıyan tekne battı

13

İtalya açıklarında kaçak göçmenleri taşıyan tekne battı. İtalyan Deniz Kuvvetleri ekipleri tarafından 562 kişi kurtarılırken, 5 kişinin de cesedine ul..

Çipras'tan İstanbul'da AB'ye sert eleştiri

Çipras'tan İstanbul'da AB'ye sert eleştiri

14

İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nde konuşan Yunanistan Başbakanı Çipras, mülteci sorunuyla ilgili AB'nin yeterli yaklaşımı göstermediğini ..

Cameron: Türkiye 3000 yılı civarında AB'ye üye olur

Cameron: Türkiye 3000 yılı civarında AB'ye üye olur

15

İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili konuştu. Cameron, "Türkiye bugünkü ilerleme hızıyla 3000 yılı civarında AB'ye üye..

DAEŞ'li teröristten Londra'ya alçak tehdit

DAEŞ'li teröristten Londra'ya alçak tehdit

16

'Bayan Terör' kod adlı DAEŞ'li İngiliz terörist Sally Jones, Londra'ya yönelik saldırı düzenlenebileceğine dair Twitter'dan alçak tehditler savurdu.

Libya'da sığınmacı teknesi battı: 30 ölü

Libya'da sığınmacı teknesi battı: 30 ölü

17

Akdeniz'de sığınmacı faciası yaşandı. Libya açıklarında sığınmacıları taşıyan bir bot battı. Botta bulunan yaklaşık 30 mülteci hayatını kaybetti.

Fransa'da basın sustu!

Fransa'da basın sustu!

18

Fransa'da yeni çalışma yasa tasarısını protesto için yarın ulusal gazetelerin basımı ve dağıtımı yapılmayacak.

Paris'te şok yargı kararı

Paris'te şok yargı kararı

19

Paris'te çıkan şiddetli çatışmalarda polis aracını kundaklayan göstericilerin cinayete teşebbüsten yargılanacağı iddia edildi.

Obama'dan günün fotoğrafı

Obama'dan günün fotoğrafı

20

Vietnam'ı ziyaret eden ABD lideri Hanoi'de sıradan bir mekanda plastik tabureye oturarak 3 dolarlık noodle yedi. Instagram ve Twitter'da paylaşılan ka..

+