DünyaFransadaki genç seçmenler ırkçı lider Le Pene oy verdi

Fransa'daki genç seçmenler ırkçı lider Le Pen'e oy verdi

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun tamamlandığı Fransa'daki seçimlerde dikkat çeken en önemli detay aşırı sağ partinin lideri Le Pen'in en büyük desteği gençlerden alması. Son dönemde milliyetçiliğin ve popülizmin arttığı Avrupa'da gençlerin aşırı sağ partilere verdiği desteğin artması büyük soru işaretlerine yol açıyor.

Mesut ÖzcanYeni Şafak
Le Pen gençlerden büyük bir oy aldı.
Le Pen gençlerden büyük bir oy aldı.

Fransa’da dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur sonuçlarına göre aşırı sağ parti Ulusal Cephe’nin lideri Le Pen ve liberal söylemler kullanan Emmanuel Macron ikinci tura kalan isimler oldu. Macron yüzde 23,7 ile birinci, aşırı sağcı ve göçmen karşıtı fikirleri ile tanınan Le Pen ise yüzde 21,4’lük oy oranı ile ikinci oldu.

Fransa İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı ilk tur sonuçlarına göre sonuçları sandık başına giden genç seçmenler en belirleyici aktör oldu. Açıklanan verilere göre Fransa’da ırkçı ve popülist söylemler kullanan Le Pen’e destek veren gençlerin oranı Macron’dan daha fazla. 18-24 yaş aralığındaki seçmenlerin yüzde 24’ü ırkçı fikirlere sahip olan Le Pen’e oy verirken, Macron’a oy verenlerin oranı ise yüzde 9’da kaldı.

Benzer bir tablo yaşı 25-34 aralığında olan gençler için de söz konusu. Le Pen’in bu yaş aralığındaki gruplardan aldığı destek yüzde 24, Macron’un ise yüzde 8 oranında. Bu fark 35-49 yaş aralığında daha da büyüyor. Açıklanan verilere göre 35 yaş üstü seçmenlerin yüzde 29’u Le Pen’e oy vermiş durumda. Macron’un bu kesimlerden aldığı oy oranı ise sadece yüzde 11 oranında.

60 yaş üstü seçmenlerin favori adayı Macron

49 yaş üstü seçmenlerde Macron’a olan destek artarken, Le Pen’e verilen desteğin de 60 yaşına kadar olan seçmenlerde hakim bir üstünlüğü göze çarpıyor. 50-59 yaş aralığındaki seçmenlerin yüzde 27’si Le Pen’i desteklerken, yüzde 13’ü de Macron’dan yana oy kullanmış durumda.

Fransa'da genç seçmenlerin Le Pen'e desteği artıyor.

Yaşlı nüfusu oluşturan 60 yaş üstü seçmenlerde ise Macron’a olan destek daha fazla. 60-69 yaş aralığındaki seçmenlerin yüzde 27’si, 70 yaş üstü seçmenlerin ise yüzde 45’i Macron’u destekliyor. Bu yaş aralığındaki seçmenler arasında Le Pen’e olan destek ise gittikçe azalıyor. 60-69 yaş aralığındaki seçmenlerin yüzde 19’u, 70 yaş üstü seçmenlerin de yüzde 10’u Le Pen’de yana oy kullanmış durumda.

Avrupa’nın geleceği için radikalizm tehdidi

Seçmenlerin oy tercihi ilk tur sonuçlarının yanı sıra Fransa’daki artan ırkçı ve popülist söylemin etkisindeki artışı gözler önüne sermesi açısından da önemli görülüyor. Özellikle son dönemde genç kuşakların popülizme kayma durumu hem Fransa hem de Avrupa genelinde genel kabul gören bir gerçek. Uzmanlar bu sonucun ortaya çıkmasında özellikle 2008’de yaşanan ekonomik kriz, göçmen krizi, Müslüman ve yabancı karşıtlığının artmasının etkili olduğunu belirtiyor. 2011’de babasının yerine Ulusal Cephe’nin başına geçen Le Pen, milliyetçi ve popülist söylemlerin artmasında büyük rol oynadı. Fransa’da yaşanan krizleri bir fırsat olarak değerlendiren Le Pen’in savunduğu aşırı görüşlerin toplumsal alanda büyük bir karşılık aldığı gözlemleniyor.

İNFOGRAFİK: 2011'de babasının yerine Ulusal Cephenin başına geçen Le Pen, ırkçı bir ideolojiye sahip.(İnfografik: Tunç Çevik)

Gençlerin Le Pen'e desteği artıyor

Avrupa Birliği karşıtı, göçmen yasağını savunan, Müslümanlara ve yabancılara yönelik yeni yasaklar getirmeyi vaat eden Le Pen’in söyleminin özellikle de genç kuşaklarda büyük bir karşılık bulduğu ilk tur seçimlerinin sonuçları ile de ortaya çıkmış durumda. Nitekim Le Pen’i diğer rakipleri karşısında ikinci tura taşıyan kesimlerin başında da genç ve orta kuşak geliyor. Yüzde 21,4’lük desteği ikinci turda daha da artıracağı belirtilen Le Pen’in yüzde 40 oranında destek bulacağı belirtiliyor. Bu oran her ne kadar Le Pen’in Fransa’nın bir sonraki Cumhurbaşkanı olması için yeterli olmasa da ırkçı ve popülist söylemin Fransa toplumunda kabul görmesi açısından büyük bir önem taşıyor.

AB’nin geleceği risk altında

Fransa’nın yanı sıra, Almanya’da Neo-Nazi fikirleri savunan AfD, Hollanda’da ırkçı Özgürlük Partisi ve lideri Wilders’in etkisini artırması, İngiltere’de ise UKIP’in oy oranını artırmaya başlaması ve yine Avusturya ve Macaristan’da artış gösteren milliyetçiliğin AB’nin geleceğini olumsuz etkileyebileceği değerlendiriliyor.

Fransa'da hassas dengeler: Le Pen mi, Macron mu?
OYNAT01:00
Fransa'da hassas dengeler: Le Pen mi, Macron mu?
Avrupa ülkeleri, Fransa'daki seçimlerden çıkacak sonucu bekliyor. Tüm Avrupa'yı kuşatan ırkçı akımlar, Fransa'da da etkisini gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak yeni isim, kuvvetli olasılıklarla ırkçı Le Pen ya da liberal Macron olacak.

Aşırı sağ ve popülizmin gölgesinde Fransa seçimleri
DÜNYA
Aşırı sağ ve popülizmin gölgesinde Fransa seçimleri

Fransa'da aşırı sağın zaferi
DÜNYA
Fransa'da aşırı sağın zaferi

İngiliz basını yüzde 23'e 'zafer' dedi
DÜNYA
İngiliz basını yüzde 23'e 'zafer' dedi

Fransız belediye başkanından 'Le Pen' istifası
DÜNYA
Fransız belediye başkanından 'Le Pen' istifası

Fransa
dörde bölündü
DÜNYA
Fransa dörde bölündü

Fransa'da Le Pen ve Macron protestosu
DÜNYA
Fransa'da Le Pen ve Macron protestosu

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Hız yapmak insanların hayatını nasıl karartır?
Hollanda'da hız yapan sürücüler polis tarafından durduruluyor. Ceza yiyeceklerini sanan sürücülerse bunun yerine araçlarına binen bir insanla karşılaşıyorlar Karşılarındaki insan selam verip kendini tanıttıktan sonra işler değişiyor ve bunun sıradan bir polis durdurması olmadığı ortaya çıkıyor.
İsrail eşkıyalığı: Filistin bayrağı astığı için…
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri eşkıyalık yaptı. Dükkanlarındaki Filistin bayrağını kaldırmayan 16 yaşındaki Ahmet'e silahıyla saldıran işgalci askerin insanlık dışı müdahalesi kameraya kaydedildi.
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.