DünyaGazzedeki yaptırımların bir an önce kaldırılması lazım

'Gazze'deki yaptırımların bir an önce kaldırılması lazım'

Ablukayı Kırma Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari, Gazze Şeridi'ne yönelik yaptırımların kaldırılmamasının bölgedeki insani durumu giderek kötüleştirdiğini söyledi. Hudari: "Gazze'nin hâli felaket. Bu durum, yaptırımların kaldırılmasının geciktirilmesini değil, Filistin uzlaşı anlaşmasının bir an önce uygulanmasını gerektirir"dedi.

Haber MerkeziAA
Gazze Ablukayı Kırma Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari
Gazze Ablukayı Kırma Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari

Gazze'deki Ablukayı Kırma Halk Komitesi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Gazze Şeridi'ne yönelik yaptırımları kaldırmaması nedeniyle bölgedeki insani durumun giderek kötüleştiğini bildirdi.

Komite Başkanı Cemal el-Hudari, yaptığı yazılı açıklamada, "Gazze'nin hâli felaket. Bu durum, yaptırımların kaldırılmasının geciktirilmesini değil, Filistin uzlaşı anlaşmasının bir an önce uygulanmasını gerektirir." ifadesini kullandı.

Hudari, bölünmüşlüğün devam etme tehlikesinin "tarif edilemez" olduğunu ve uzlaşının önündeki engelleri aşmaktan başka bir seçenek bulunmadığını dile getirdi.

Filistin halkının, hizmetlerin iyileştirilmesi, elektrik krizinin çözülmesi gibi uzlaşı anlaşmasının olumlu yansımalarını görmeyi umduğunu kaydeden Hudari, Filistin hükümetine, yıllardır süren İsrail ablukasının etkilerini aşmak, iç bölünmüşlük ve ablukadan kaynaklanan krizleri sonlandırmak için Gazze Şeridi'ne "özel bütçe" tahsis edilmesi çağrısında bulundu.

REKLAM

Filistin Devlet Başkanı Abbas bir dizi uygulama başlatmıştı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Hamas'ın bakanlıkları denetleme amaçlı "İdari Komite" kurmasına karşılık nisan ayında Gazze Şeridi'ne yönelik bir dizi uygulama başlatmıştı. Gazze'deki memurların maaşından yüzde 30 kesinti yapılması, bazılarının emekliye sevk edilmesi ve Gazze'ye verilen elektriğin azaltılması bu uygulamalar arasında yer alıyordu.

Abbas, söz konusu uygulamaların Hamas'ı mevcut ayrılığı sonlandırmaya, İdari Komite'yi lağvetmeye ve Gazze Şeridi'nin yönetimini Ulusal Uzlaşı Hükümeti'ne teslim etmeye zorlamayı amaçladığını savunmuştu.

Hamas ve Fetih heyetleri Mısır'ın başkenti Kahire'deki müzakereler kapsamında 12 Ekim'de, Filistin'deki bölünmüşlüğü bitiren "uzlaşı anlaşmasını" imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Hamas, Gazze'deki sınır kapılarını 1 Kasım'da Filistin yönetimine devretmişti.

REKLAM

Anlaşmayla Filistin Uzlaşı Hükümeti'nin en geç 1 Aralık'a kadar Gazze'deki tüm görevlerini Batı Şeria'da olduğu gibi yerine getirmesi planlanıyor.