https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Dünya Gazzenin devri için geri sayım

Gazze’nin devri için geri sayım

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas ile Batı destekli Fetih’in Mısır’ın başkenti Kahire’deki görüşmelerde uzlaşmaya vardığını duyurdu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Anlaşma metnini Fetih Hareketi Merkez Kurulu üyesi Azzam El-Ahmed (sağda) ile Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih Aruri (solda) imzaladı.
Anlaşma metnini Fetih Hareketi Merkez Kurulu üyesi Azzam El-Ahmed (sağda) ile Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih Aruri (solda) imzaladı.

Heniyye’nin basın danışmanı Tahir en-Nunu, yaptığı yazılı açıklamada, “Heniyye, Hamas ile Fetih’in, Mısır’ın arabuluculuğunda, sabah saatlerinde anlaşmaya vardığını ilan ediyor” ifadesini kullandı. Nunu, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi. Mısırlı kaynaklar, Batı Şeria’daki Ramallah yönetiminin 1 Aralık tarihine kadar Gazze Şeridi’nde tüm yönetimi devralacağını ileri sürdü.

Uzlaşma toplantısında Gazze halkının insani sıkıntılarının giderilmesi ile birlikte birkaç önemli konunun ele alındığı açıklandı. Tarafların, Hamas ile Fetih arasında 2011 yılında imzalanan Filistin hükümetinin Gazze’de bütün sorumluluğu devralacağı mekanizmayı da görüştükleri belirtildi. İlk açıklamalara göre, el Fetih’ten 3 bin güvenlik görevlisi, Gazze polis örgütünde görev alacak. Ancak Hamas, silahlı Filistin gruplarının en güçlüsü olmaya devam edecek.

REKLAM