Dünyaİdlib Türkiyeyikurtarıcı görüyor

İdlib Türkiye'yi kurtarıcı görüyor

ÖSO'nun kurucusu Albay Riyad el Esad, İdlib halkının kurtarıcı olarak gördüğü Türkiye’yi beklediğini söyledi. Türkiye’den en büyük beklentilerinin tüm grupları tek çatı altında toplayıp sivil idare kurulması olduğunu söyleyen Riyad el Esad, “Afrin’deki Kürt kardeşlerimiz PYD işgali altında. Onlar harekete geçtiği zaman biz de PYD’yi kuşatırız” dedi.

Şahin ŞenYeni Şafak
ÖSO’nun kurucusu Albay Riyad el Esad, Yeni Şafak’a yaptığı açıklamalarda Rusya bombardımanı altındaki İdlib halkının kurtarıcı olarak Türkiye’yi gördüğünü söyledi.
ÖSO’nun kurucusu Albay Riyad el Esad, Yeni Şafak’a yaptığı açıklamalarda Rusya bombardımanı altındaki İdlib halkının kurtarıcı olarak Türkiye’yi gördüğünü söyledi.

Fırat Kalkanı Harekâtı’ndan sonra yeniden Suriye’ye girmeye hazırlanan ve İdlib harekâtı için saatleri sayan Türk Silahlı Kuvvetleri son hazırlıklarını tamamladı. İdlib’e Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) girmesinin ardından TSK da gözlem ve keşif faaliyetlerini tamamlayarak mevzi hazırlama işlemine başladı.

İDLİB HALKI KURTARICI OLARAK GÖRDÜĞÜ TÜRKİYE'Yİ BEKLİYOR

ÖSO’nun kurucusu Albay Riyad el Esad, Yeni Şafak’a yaptığı açıklamalarda Rusya bombardımanı altındaki İdlib halkının kurtarıcı olarak Türkiye’yi gördüğünü söyledi. İdlib’te bir çok grubun olduğunu söyleyen Riyad Esad, bu grupların Türkiye’ye zorluk çıkarmayacağını ve sivil bir idare kurulması halinde askeri varlıkların tek bir çatı altında toplanacağını belirtti. İran’ın PYD’ye destek verdiğini hatırlatan Riyad Esad, “İran bölgedeki fitne ateşini yakıp Türkiye’yi zor duruma düşürebilir” şeklinde konuştu.

SİVİLLERİ TÜRKİYE İLE BİRLİKTE KORURUZ

İdlib’teki rejim muhaliflerinin Türkiye’den büyük beklentileri olduğunu ifade eden Riyad Esad, “Halkın geneli Fırat Kalkanı Harekâtı’na katılan ÖSO gruplarının İdlib’e girmesini istemiyor. Onlar orada kalıp güvenliği sağlasınlar. Biz burada güçlüyüz. Fırat Kalkanı grupları bölgelerinde kalsın ve PYD’ye karşı savaşsınlar. İdlib’i biz korur Türkiye’ye her türlü desteği veririz. Türkiye İdlib’in bölgelere bölünmesine izin vermeyerek muhalif grupları tek çatı altında toplamalı. Gruplardaki askeri varlıkları birleştirip sivil idareye bağlı tek bir ordu oluşturmalı. Biz Türkiye’nin İdlib’te tek bir muhatabı olmasını istiyoruz. Kurulacak sivil idare ve ona bağlanacak askeri teşkilat ile PYD ve rejimle daha iyi mücadele ederiz” dedi.

AFRİN’DE PYD’Yİ KUŞATIRIZ

ÖSO’nun kurucusu Albay Riyad el Esad, tehdit olarak görülen Heyet Tahrir el Şam’ın sivil bir idare kurulduktan sonra kendisi fesh edeceğini söyledi. Yaptıkları görüşmelerde sivil idare kurulması sonrasında heyetin askeri varlığının sivil idareye devredileceğinin sözünü aldıklarını belirten Riyad Esad, “Sivil idare kurulduğu zaman Türkiye’nin eli çok güçlenecek. Afrin’deki PYD varlığı zayıflayacak ve tehdit olmaktan çıkacak. Çünkü İdlib’teki gruplar dağınıkken bile PYD idlb’e sızamadı” dedi.

KÜRT KARDEŞLERİMİZ PYD’Yİ İSTEMİYOR

Albay Riyad el Esad, “Gruplar birleşince PYD daha da güçsüz kalacak ve bölgeyi dolayısı ile Türkiye’yi tehdit edemeyecek. Afrin’de PYD işgalinde olan Kürt kardeşlerimiz PYD’yi istemiyor. Biz onlardan bir hareket bekliyoruz. Türkiye İdlib’te birliği oluşturduğu zaman, Afrin’deki Kürt kardeşlerimiz de harekete geçtiğinde Afrin’i kuşatacak ve kardeşlerimizi PYD işgalinden kurtaracağız” şeklinde konuştu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.