Dünyaİdlibde ağır hava

İdlib’de ağır hava

Astana anlaşması sonrası Türkiye’nin asker göndermeye hazırlandığı İdlib’de muhalifler ikiye bölünmüş durumda.

Cihat ArpacıkYeni Şafak
İdlib’de ağır hava
İdlib’de ağır hava

İdlib içerisindeki muhalif unsurlar arasında Astana Zirvesi’yle ilgili görüş ayrılıkları devam ediyor. Bölgeye çok uluslu bir müdahaleye itiraz eden Heyet-i Tahrir Şam içindeki bazı unsurlar, masada devam eden müzakere sürecini anlamsızlaştıracak askeri eylemler düzenleyip Suriye silahlı muhalefetinin ‘yenilmediğini’ ispat etmek isterken, bölgede konuşlu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenleri ise çatışmasızlık anlaşmasının muhalefete nefes aldıracağını savunuyor.

ÖSO ANLAŞMADAN RAZI

İdlib ve çevresinde konuşlu bulunan ÖSO ile ÖSO’ya yakın birlikler Türkiye’nin bölgeye dönük müdahalesinin ‘düzenleyici ve koruyucu’ mahiyette olacağını savunuyor. Türkiye’nin devrimi yok etmek isteyen güçlerle muhalif unsurlar arasına girerek İdlib ve çevresindeki 2 milyon Suriyeli sivil için kalkan olacağını düşünen ÖSO kaynakları, Türkiye’nin garantör olarak imzaladığı bir anlaşmayı zımnen kabul etmiş görünüyorlar.

RUSLARA TEPKİ BİTMİYOR

Yeni Şafak’ın ulaştığı Tahrir’uş Şam kaynakları ise bölgede güvenlik krizini daha derinleştirecek bir yöntemle askeri müdahaleye kalkışılmasının Suriye halkı ile Türkiye arasındaki gönül bağını zedeleyeceğini savunuyor. Ayrıca İdlib halkı genelinin özellikle Rus güçlerine karşı büyük bir nefret ve öfke beslediğine dikkat çeken kaynaklar, geçtiğimiz yıla kadar Suriye’nin bütün bölgelerinde ‘el-Kaide hedefleri’ olduğu iddiasıyla sivil alanları bombalayan Rusların binlerce sivilin ölümünden birinci dereceden sorumlu olduğunu hatırlatıyor. Bu durumun da bölgede çeşitli provokasyonlara zemin teşkil edebileceği ifade ediliyor.

ASTANA SABOTE EDİLİR Mİ

Daha önce Tahrir’uş Şam bünyesine dahil pek çok grubun son birkaç günde gruptan ayrılması da Suriye içerisinde Astana sürecinin bir parçası olarak yorumlanıyor. Geçtiğimiz günlerde gruptan ayrılan bir askeri lider, “Devrim Suriye halkının projesidir ve öyle kalmalıdır. Devrimin maslahatını Ürdün’den yahut Avrupa’dan gelen isimlere teslim edemeyiz. Bizler askeri birlikten yanayız. Ancak bu birlik Suriye halkının İslami karakteriyle uyum arz etmelidir. Bu nedenle biz devrimin en baştaki temel hedeflerine dönülmesi için fedakarlık gösterdik” diyor. Astana zirvesinden çıkan, ‘Türkiye-Rusya-İran ortak gözlemci’ kararı ve İdlib’de yürütülen ‘Birleşik Muhalif Ordu’ projesinin yaygınlık kazanması sonrası müzakereleri ‘başarısız’ göstermeye hazırlanan HTŞ’nin Hama, Halep veya Lazkiye’ye yönelik bir askeri harekât düzenleyebileceği konuşuluyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Hız yapmak insanların hayatını nasıl karartır?
Hollanda'da hız yapan sürücüler polis tarafından durduruluyor. Ceza yiyeceklerini sanan sürücülerse bunun yerine araçlarına binen bir insanla karşılaşıyorlar Karşılarındaki insan selam verip kendini tanıttıktan sonra işler değişiyor ve bunun sıradan bir polis durdurması olmadığı ortaya çıkıyor.
İsrail eşkıyalığı: Filistin bayrağı astığı için…
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri eşkıyalık yaptı. Dükkanlarındaki Filistin bayrağını kaldırmayan 16 yaşındaki Ahmet'e silahıyla saldıran işgalci askerin insanlık dışı müdahalesi kameraya kaydedildi.
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.