https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Dünya Irkçı AfD ilk kez Mecliste

Irkçı AfD ilk kez Meclis'te

Almanya'da dün yapılan genel seçimlerden Merkel'in partisi büyük düşüşe rağmen birinci çıktı. Irkçı parti AfD'nin ilk kez Meclis'e girmesi dikkati çekerken, siyasi parti ve STK'lar AfD'nin yükselişine tepki gösterdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Almanya için Alternatif Partisi (AfD) lideri Frauke Petry ile Nazi Almanya'sının lideri Adolf Hitler'in ırkçı ve göçmen karşıtı politikaları benzerlik gösteriyor.
Almanya için Alternatif Partisi (AfD) lideri Frauke Petry ile Nazi Almanya'sının lideri Adolf Hitler'in ırkçı ve göçmen karşıtı politikaları benzerlik gösteriyor.

Almanya dün sandık başına gitti. Genel seçimleri, Başbakan Angela Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ve Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi önde tamamladı.

Seçim sonuçları şöyle:

  • Merkel'in partisi- Hristiyan Sosyal Birlik (CSU)-: Yüzde 33
  • Schulz'un partisi-Sosyal Demokrat Parti (SPD)-: Yüzde 20.5
  • Irkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisi: Yüzde 12.6
  • Hür Demokrat Pati (FDP): Yüzde 10.7
  • Sol Parti: Yüzde 9.2
  • Yeşiller Partisi: Yüzde 8.9

Bu sonuçlara göre, ırkçı parti AfD ilk kez Meclis'e girmiş oldu. AfD'nin üçüncü olarak Federal Meclis’e girmesi tartışmalara yol açtı. AfD'nin meclise girmesine hem siyasi partiler hem de sivil toplum kuruluşlarından tepki geldi.

"AfD yükseldiyse sorumlusu Merkel"

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Martin Schulz, Almanya için Alternatif'in (AfD) oy oranının yüksek olmasından Almanya Başbakanı Angela Merkel'i sorumlu tuttu. Schulz, Alman ARD ve ZDF televizyonlarında yaptığı açıklamada "Sayın Merkel, skandal bir seçim kampanyası yürüttü" dedi.

REKLAM

Almanya Türk Toplumu da AfD'nin meclise girmesinin endişe verici olduğu görüşünde.

Avrupa'daki diğer ırkçı partilerden AfD'ye tebrik yağdı. Fransa'daki aşırı sağcı parti Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen, AfD "Bu Avrupa halklarının büyümesinin yeni bir sembolü" dedi.

Hollanda'daki İslam ve göçmen karşıtı Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders de AfD'yi tebrik etti. Wilders, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Fraue Petry ve AfD'yi tebrik ediyorum" dedi.

REKLAM
  • Özetle AfD
  • Mültecilerin Almanya'ya gelmesine karşı olan ırkçı parti AfD, İslam'a karşı sert ve ön yargılı bir bakış açısına sahip.
  • Parti, aynı zamanda Euro para birimine de karşı.
  • Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkıyor.

Almanya'da geçici resmi seçim sonuçları açıklandı
DÜNYA
Almanya'da geçici resmi seçim sonuçları açıklandı

Almanya'da ırkçı tehlike: AfD
DÜNYA
Almanya'da ırkçı tehlike: AfD

Hafta Bülteni (18-22 Eylül)
OYNAT
Hafta Bülteni (18-22 Eylül)
Yenisafak.com, geride bıraktığımız bir hafta boyunca Türkiye ve Dünya gündemine yansıyan en önemli 7 haberi derledi. İşte Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaşananlardan TEOG'un kaldırılmasına birçok konu başlığı...