DünyaKenyadaki seçim sonrası 24 kişi hayatını kaybetti

Kenya'daki seçim sonrası 24 kişi hayatını kaybetti

Kenya'daki seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan protesto gösterilerinde 24 kişi öldü.

Haber MerkeziAA
Kenya'daki seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan protesto gösterileri
Kenya'daki seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan protesto gösterileri

Kenya'da seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan protesto gösterilerinde 24 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Kenya İnsan Hakları Komisyonundan yapılan açıklamada, ülke genelindeki birçok eyalette düzenlenen protesto gösterilerinde polisin ateş açması sonucu 24 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Ölenlerin 17'sinin başkent Nairobi'deki gösterilerde hayatlarını kaybettikleri ifade edildi.

Basına yansıyan haberlerde de yolları barikatlarla kapatarak ateş yakan ve çevredeki dükkanlara zarar veren protestocularla, polis arasında zaman zaman çatışmalar çıktığı ve polisin protestocuların üzerine ateş açtığı aktarıldı.

Muhalefet partilerinin oluşturduğu Ulusal Süper İttifakı Partisinden (NASA) yapılan açıklamada ise Kenya polisinin, aralarında çocukların da bulunduğu 100 protestocuyu öldürdüğü iddia edildi.

REKLAM

Hükümet yetkilileri ise polisin şiddet kullandığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Kenya İçişleri Bakan Vekili Fred Matiang, polisin gösterileri bastırmak için aşırı güç kullandığına dair haberleri reddederek, polisin gerçek mermi kullanmadığını, hükümetin vatandaşlarının can ve mallarını korumakla yükümlü olduğunu ifade etti.

Matiang, 'yayılan yanlış ve kışkırtıcı mesajlar'a karşı hükümetin yasalar çerçevesinde harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğini belirtti.

Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonunun, 8 Ağustos'ta yapılan seçimleri mevcut Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta'nın kazandığını açıklamasının ardından muhalefet partileri, seçim sonuçlarını boykot edeceklerini açıklamıştı. Daha sonra da ülke genelinde protesto eylemleri başlamıştı.

REKLAM

Kenya'da 2007'de yapılan seçimler sonrası farklı etnik kökenlere mensup adayların sonuçları protesto etmesiyle başlayan olaylarda binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yerlerinden olmuştu.