DünyaMescid-i Aksa için Müslümanlar birlik olmalı

'Mescid-i Aksa için Müslümanlar birlik olmalı'

Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için ilk başta Müslümanların bir olmasının gerektiğini belirtti.

Haber MerkeziAA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Mescid-i Aksa'nın Hatibi olan Sabri, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için ilk başta Müslümanların bir olması lazım, aramızdaki vahdeti tesis ederek güçlü olmamız lazım" diye konuştu.

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından yarın düzenlenecek "Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu"na katılmak üzere kente gelen Sabri, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'daki durumun şu an iyi olduğunu fakat İsrail’e güvenmedikleri için her an kötüleşebileceğini söyledi.

Müslümanların ortak tavrının etkileri

İslam ülkelerinin desteğiyle Kudüs'ün daha iyi olacağını kaydeden Sabri, "Birkaç ay önce Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırının ardından Müslümanların yek vücut olup İsrail’e karşı seslerini yükseltmesiyle geri adım atmak zorunda kalmışlardı. Müslümanlar tek olduklarında geri adım atmak zorunda kalıyorlar." ifadelerini kullandı.

Sabri, Müslümanların şu anda rahat şekilde Mescid-i Aksa’ya girip ibadetlerini yapabildiklerini dile getirerek, verdiği destekten dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

Türk halkına çok dua ettiklerini belirten Sabri, "Buradaki Müslümanlar seslerini yükseltti. Bu yüzden Kudüs halkı her zaman minnettardır." dedi.

Sabri, İsrail'in Mescid-i Aksa’ya saldırısı sırasında ilk kendisinin yaralandığını ifade ederek, sağlık durumunun iyi olduğunu anlattı.

"Selahaddin Eyyubi'ye borçluyuz"

"Bizler her daim Selahaddin Eyyubi’ye çok şey borçluyuz" diyen Sabri, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Her zaman onu rahmetle yad ediyoruz. Sultan Abdulhamit’e de çok şey borçluyuz. İnşallah o dönemler tekrar gelecek ve o dönemi tekrar yaşayacağız. Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için ilk başta Müslümanların bir olması lazım, aramızdaki vahdeti tesis ederek güçlü olmamız lazım. Kudüs’teki Müslümanlar zulüm altındadırlar, herkesten dua bekliyoruz. Biz İsrail’e asla güvenmiyoruz, her an tekrar saldırabilirler ve Mescid-i Aksa’yı tekrar işgal edebilirler."

Zaten şu anda bile Yahudiler mescitte vardır. Ben buradan bütün İslam ülkelerine şunu söylemek istiyorum: Selahaddin Eyyubi gibi Kudüs’ü fethetmek için öncelikle bir olmamız lazım. Bu, üzerimize vaciptir."

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça da Uluslarası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu'nun büyük bir katılımla yapılacağını söyledi.

Sempozyumda işgal altındaki Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın maruz kaldığı saldırılar ile sebeplerinin ele alınacağını anlatan Ağırakça, "Bu bölgenin insanlarının da hukukunun mutlak surette nasıl olması gerektiği ve işgalin nasıl giderileceği üzerinde durulacağını düşünüyorum. Sempozyumda hem bilimsel hem de hukuki açıdan Filistinlilerin hakları nelerdir, onun üstünde duracağız." diye konuştu.

İki gün sürecek sempozyumda akademi, siyaset ve bilim dünyasından yaklaşık 30 isim yer alacak.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.