DünyaSomalide polis ve istihbarat birimi başkanları görevden alındı

Somali'de polis ve istihbarat birimi başkanları görevden alındı

Somali'nin başkenti Mogadişu'da dün yaşanan ve 29 kişinin öldüğü çifte bombalı saldırının ardından, ülkenin istihbarat servisi ve polis biriminin başkanları görevlerinden alındı.

Haber MerkeziAA
Somali hükümeti istihbarat servisi ile polis biriminin başkanlarını görevden aldı.
Somali hükümeti istihbarat servisi ile polis biriminin başkanlarını görevden aldı.

Somali hükümetinin, başkent Mogadişu'da düzenlenen ve 29 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırının ardından istihbarat servisi ile polis biriminin başkanlarını görevden aldığı bildirildi.

Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, bugün acil yapılan kabine toplantısının ardından Ulusal İstihbarat Servisi Başkanı Abdullahi Muhammed Sambaloshe ile Polis Teşkilatı Başkanı Abdihakin Dahir Saed Said'in görevlerinden alındığı belirtildi.

Bu arada Somali Güvenlik Bakanı Muhammed Abukar Islow, dünkü bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının ise 29'a yükseldiğini açıkladı.

350 kişi yaşamını yitirmişti

Öte yandan, 14 Ekim'de Mogadişu'da yaklaşık 350 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan önceki bombalı saldırıyla bağlantısı olduğu tespit edilen 5 kişinin de tutuklandığı kaydedildi.

REKLAM

Emniyet yetkilisi Muhammed Hüseyin, dün yaptığı açıklamada, başkentin Hamruveyni Mahallesi'ndeki Naso Hablod otelini hedef alan ve 18 kişinin yaşamını yitirdiği, 30'dan fazla kişinin de yaralandığı saldırıda iki patlama olduğunu açıklamıştı. Saldırganlardan birinin üzerindeki bomba yüklü yeleği patlattığını belirten Hüseyin, ilk patlamadan sonra saldırganlar ile otelin güvenlik görevlileri arasında silahlı çatışma çıktığını ifade etmişti.

Emniyet kaynaklarına göre ilk patlamanın ardından Meçhul Asker Meydanı ve eski parlamento binası yakınlarında park halindeki bomba yüklü bir araç infilak etmişti. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, otelde Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu ile yapacakları toplantı için Mogadişu'ya gelen heyetler bulunuyordu.

REKLAM

İlk saldırının sorumluluğunu terör örgütü Eş-Şebab üstlenirken, ikinci saldırının sorumluluğunu üstlenen henüz olmadı.

Somali'de bilanço artıyor: 29 ölü
DÜNYA
Somali'de bilanço artıyor: 29 ölü

Somali'de ölü sayısı yükseliyor
DÜNYA
Somali'de ölü sayısı yükseliyor