https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Dünya Suriye için adalet yok diyerek istifa etti

'Suriye için adalet yok' diyerek istifa etti

Birleşmiş Milletler'in Suriye araştırma komisyonu üyesi Carla del Ponte, Güvenlik Konseyi'nin siyasi destek vermemesi yüzünden görevini yerine getirmesinin mümkün olmadığını ve istifa edeceğini açıkladı.

Haber Merkezi Reuters AA
B​irleşmiş Milletler'in Suriye araştırma komisyonu üyesi Carla del Ponte istifa etti.
B​irleşmiş Milletler'in Suriye araştırma komisyonu üyesi Carla del Ponte istifa etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Üyesi Carla Del Ponte, komisyondan istifa edeceğini açıkladı.

İsviçre medyasına göre, Ponte, "İstifamı sunmaya karar verdim. İstifa mektubumu da hazırladım. Herhangi bir siyasi irade tarafından desteklenmeyen komisyondan ayrılacağım. BM Güvenlik Konseyi hiçbir şey yapamazken benim de hiçbir yetkim yok. Güçsüz durumdayız ve Suriye için adelet yok." ifadesini kullandı.

Hiçbirimizin elinden bir şey gelmiyor. Suriye için adalet yok.

Del Ponte, "Arkasında siyasi bir iradenin bulunmadığı bu komisyondan istifa ediyorum. Güvenlik Konseyi hiçbir şey yapmazsa benim de hiçbir yetkim olamaz" dedi.

Komisyon, 3 üyeden oluşuyordu. Başkanlığını Paulo Sergio Pinheiro'nın yaptığı komisyonun diğer iki üyesi Ponte ve Karen Koning AbuZayd'dı.

REKLAM

Ponte, daha önce yaptığı bir açıklamada, Beşşar Esed'i "tarihin en kötü suçlularından biri" olarak nitelemişti.