DünyaTrump Çinde Harika zaman geçiriyorum

Trump Çin'de: Harika zaman geçiriyorum

ABD Başkanı Trump Asya turu kapsamında Japonya ve Güney Kore'nin ardından Çin'deki temaslarını sürdürüyor. Trump, yaptığı açıklamada, "Harika vakit geçiriyorum" dedi.

Haber MerkeziAA
ABD Başkanı Donald Trump, Asya turu kapsamında Çin'i ziyaret ediyor.
Reuters
ABD Başkanı Donald Trump, Asya turu kapsamında Çin'i ziyaret ediyor.
ABD Başkanı Donald Trump, Asya turu kapsamında Çin'i ziyaret ediyor.
Reuters
ABD Başkanı Donald Trump, Asya turu kapsamında Çin'i ziyaret ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump, ziyaretin ilk günündü Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve eşi Li Pıngyüen ile Pekin’deki Tienanmen Meydanı’nda bulunan “Yasak Şehir”i gezdi. Bir süre ayaküstü sohbet eden liderler ve eşleri, birlikte çay içti, Yasak Saray’ı gezdi, gençlerin dans performasını izledi. Gösterinin ardından Trump “Harika zaman geçiriyorum” ifadelerini kullandı.

Trump, üç günlük resmi ziyaret kapsamında dün geldiği Çin'de ev sahibi ülke Şi Cinping ile bir araya geldi.

  • Başkent Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda bulunan Büyük Halk Salonu'ndaki görüşmede iki lider, iş birliği ve karşılıklı güven vurgusu yaptı.
  • Şi, Trump ile geniş kapsamlı toplantılar yapma fırsatı bulduklarını belirterek, Çin devleti ve halkı adına ABD liderinin ülkelerine yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ABD lideri ile çok sayıda küresel ve bölgesel meseleye ilişkin derinlemesine görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Şi, Çin ve ABD arasındaki ilişkinin tüm dünyadaki barış, refah ve istikrarı ilgilendirdiğini söyledi.

REKLAM

Devlet Başkanı Şi, "Çin ve ABD için tek doğru yol, iş birliğidir." ifadesini kullanarak "daha iyi bir geleceğin ancak kazan-kazan ilkesi ile karşılanabileceğini" dile getirdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin ticaret, ekonomi ve kültürel dahil birçok alanda hızlı bir gelişme kaydettiğine değinen Şi, "Çin, ABD ile Kore Yarımadası ve Afganistan gibi çok sayıda uluslararası meselede karşılıklı iş birliğini geliştirdi." diye konuştu.

Şi, Çin-ABD ilişkilerinin yeni bir tarihi başlangıç noktasında olduğuna da dikkati çekerek, ilişkilerin karşılıklı saygı ve güven prensipleri çerçevesinde gelişmeye devam ederek tüm dünya halklarına kazanımlar sunmayı sürdüreceğini anlattı.

REKLAM

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve heyetlararası görüşme

"Kuzey Kore konusunda da aynı düşüncedeyiz"

Başkan Trump ise Şi ile birçok konuda fikir birliği sağladıklarını belirtti.

Kuzey Kore konusunda da aynı düşüncede olduklarını bildiren Trump, "Ne yazık ki bundan önceki hükümetlerimiz ABD-Çin ilişkilerinin kontrolden çıkmasına neden oldu ancak ben iki ülke arasındaki dengesizlikleri düzelterek her iki tarafın da menfaatine yönelik çalışacağım." değerlendirmesini yaptı.

REKLAM

Donald Trump, Şi Cinping ve eşleri, dün Yasak Saray'ı gezdikten sonra fotoğraf çekinmişti.

Şi'ye "Bundan sonraki yıllarda dostluğumuzun süreceğine inanıyorum." diyen ABD lideri, "Sadece aramızdaki sorunları değil, tüm dünyada güvenliği tehdit eden sorun ve krizleri birlikte çözeceğiz." dedi.

İki lider, heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilere değerlendirmelerde bulunacak.

Asya turu kapsamında Japonya ve Güney Kore'deki temaslarının ardından dün Pekin'e gelen Trump, Devlet Başkanı Şi'nin ikinci dönem liderliğe seçildiği Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nden sonra bu ülkeyi ziyaret eden ilk lider oldu.

REKLAM