• Tarihe göre sırala

Fed ve FDIC'den 4 yabancı bankaya sıkı markaj

Amerikalı yetkililer, İngiliz Barclays, Alman Deutsche Bank, İsviçreli Credit Suisse ve UBS'den iflas durumunda izleyecekleri yolları içeren çözümlenme planlarını iyileştirmelerini istedi.

AB’den İngiltere’ye 'boşanma tazminatı'

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere’nin AB'den ayrılmasının İngiltere’ye toplam maliyetinin yaklaşık 50 milyar sterlin olacağını söyledi.

ABD'nin hedefindeki hava yolları!

Telefondan büyük elektronik cihazlar için Türkiye dahil 8 ülkeye kabin yasağı koyan ABD Başkanı Trump'ın kararının perde arkasındaki ekonomik çıkarlar ortaya çıktı. İstatistiklere göre yasağa maruz kalan THY başta olmak üzere 8 havayolu şirketinin son yıllarda ABD'de büyük kazanç sağladı. Karar, bu avantajı ABD'li şirketlere teslim edecek.

Endonezya ve Vietnam'dan Brezilya'ya et yasağı

Brezilya'daki bozuk et skandalının ardından ülkeden et ithalatını geçici olarak durduran ülkelere Endonezya ve Vietnam da katıldı.

OPEC toplantısı öncesi brent petrol 50 dolar seviyesinde

Brent petrolün varil fiyatı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC harici petrol üreticilerinin hafta sonu Kuveyt'te yapacağı toplantı öncesinde 50 dolar seviyesinde yatay seyir izliyor.

Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

ABD'de yeni sağlık sigortası tasarısına yönelik oylamanın ertelenmesi piyasalarda tedirginliği artırırken, analistler Avrupa ve ABD'de açıklanacak imalat sanayi verilerinin takip edileceği kaydetti

ABD'de işsizlik maaşı 7 haftanın zirvesinde

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 18 Mart ile biten haftada 258 binle son 7 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Et skandalı ülkeyi krize sürüklüyor

Brezilya'da ortaya çıkan bozuk et skandalının ardından, ülkenin et ihracatı dibe vurdu. 60 milyon dolar olan ülkenin günlük ortalama et ihracatı 74 bin dolara düştü.

Piyasalar 'Amerikan Sağlık Hizmetleri Yasası'na odaklandı

Küresel piyasalar, ABD Temsilciler Meclisinin "Obamacare"in yerine getirilmek istenen "Amerikan Sağlık Hizmetleri Yasası" tasarısının oylamasına odaklandı.

Snapchat hisseleri yüzde 9 arttı

Snapchat'i oluşturan Snap adlı şirketin hisseleri için broker firması Drexel Hamilton "satın al" derecelendirmesi verdi. Derecelendirmenin ardından Snap'in hisse başına değeri New York borsasında yüzde 9 arttı.

25 Mart'ta ışıklar bir saat sönecek

2017 Dünya Saati etkinliğini çerçevesinde 25 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında "ışıklar gelecek için kapanacak."

Yatırımcılar güvenli limanlara yöneldi

Trump'ın planladığı yeni vergi reformu yasasının bu yıl geçme olasılığıyla ilgili artan endişeler pay piyasalarına satış getirirken, yatırımcılar güvenli limanlara yöneldi.

Rusya, Sovyetler Birliği borçlarını kapatıyor

Rusya'nın, Bosna ve Hersek'le anlaştığı ve Sovyetler Birliği'nden kalan tüm borçların 45 gün içerisinde kapatılacağı bildirildi.

İngiltere'de enflasyon sert yükseldi

İngiltere'de şubat ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 2,3 artış kaydetti. Ülkede Eylül 2013'ten bu yana en yüksek enflasyon seviyesi kaydedilmiş oldu.

Türk Levreği Amerikalıları fast foodtan kurtaracak

Egeli ve İstanbullu balıkçılar, ABD pazarında Türkiye'nin payını artırmak için Boston Su Ürünleri Fuarında güç birliği yaptı. Türkiye son yıllardaki iddialı çalışmaları ile payını artırırken, pazarda iyice etkisiz hale gelen Yunan balıkçıların artık fuara katılmadıkları görüldü.

Çin Fas'ta 10 milyar dolarlık akıllı kent kuruyor

Fas ile Çin merkezli Sichuan Haite High-Tech şirketi arasında Fas'ın Tanca kentinde yer alacak akıllı kentin yapımı için mutabakat zabtı imzalandı.

THY'den Trump açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump'ın imzasıyla aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkedeki 10 havalimanından ABD'ye uçacak yolcuların uçaklara cep telefonundan büyük elektronik alet alımının yasaklandığı haberi üzerine THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, ellerine henüz resmi bir bilgi gelmediğini söyledi.

Küresel piyasalar Fed yetkililerinin açıklamalarıyla yön buluyor

Küresel piyasalar karışık bir görünüm ortaya koyarken, bugün de ABD Merkez Bankası (FED) yetkililerinin açıklamaları takip edilecek.

Küresel piyasalar yeni haftaya sakin başladı

Piyasalar geçen hafta merkez bankalarının kararları sonrası yön ararken, veri ve haber akışının nispeten zayıf olacağı yeni haftanın ilk işlem gününde sakin bir seyir izliyor.

Ortadoğuluların ayakları Türk ayakkabıları ile yere basacak

S&P Rusya'nın kredi not görünümünü 'pozitife' yükseltti

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, Rusya'nın yerel ve yabancı para cinsinden kredi not görünümünü "durağandan" "pozitife" yükseltildiğini bildirdi.

Alman Ekonomi Bakanı: ABD’ye dava açabiliriz

Almanya Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries, Trump yönetiminin ithal ürünlere gümrük vergisi uygulaması durumunda ABD'ye dava açacaklarını söyledi.

Alman Ekonomi Bakanı: ABD’ye dava açabiliriz

Alman Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries, Trump yönetiminin ithal ürünlere gümrük vergisi uygulamasının hayata geçirilmesi durumunda ABD'ye dava açabileceklerini belirtti.

Facebook'a ceza gelebilir

Avrupa Birliği (AB) tüketici koruma yetkilileri, sosyal medya şirketleri Facebook, Alphabet ve Twitter'a kullanıcı hizmet sözleşmelerini bir ay içinde iyileştirmelerini aksi takdirde para cezası alabileceklerini söyleyecek.

Piyasalar Fed sonrası yön arayışında

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımı sonrasında karışık bir seyir izlerken, haftanın son işlem gününde haber ve veri akışının takip edileceği kaydediliyor.

Kurumlara 25 milyar dolarlık girişim aşısı

2016'da küresel kurumsal girişim sermayesi yatırımlarının toplamı 24.9 milyar dolar oldu. Intel ve Google'ın başını çektiği yatırımlarda internet ve mobil teknoloji girişimleri öne çıktı. Toplamda 1.352 yatırım anlaşması yapıldı.

Trump yönetimi ilk bütçe teklifini açıkladı

ABD Başkanı Trump'ın 2018 mali yılına yönelik bütçe teklifi, Savunma ve Ulusal Güvenlik bakanlıkları haricindeki federal kurumların harcamalarında ciddi kesintiler öngörüyor.

Moody’s İngiliz ekonomisi için 'temkinli iyimser'

Moody’s İngiltere’de genel ekonomik görünümün güçlü büyümeye işaret ettiğini, Avrupa Birliği ile müzakerelerin başarsızlıkla sonuçlanması halinde risklerin oluşabileceğini duyurdu.

Ukrayna Rus bankalara yaptırım kararı aldı

Ukrayna, Rus bankalara yaptırım uygulama kararı aldı. Bu kapsamda; Sberbank, VS Bank, Prominvestbank, VTB Bank ve BM Bank'ın faaliyetlerine yönelik kısıtlayıcı tedbirler uygulanacak.

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını değiştirmedi

İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0,25 seviyesinde bıraktı.

Lufthansa sorunu çözdü

Lufthansa ve pilot sendikası Vereinigung Cockpit arasında gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda, geçmişte çözümlenemeyen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.

FED Başkanı Yellen faiz artışını değerlendirdi

FED Başkanı Janet Yellen, yılda üç kez faiz artırmanın kademeli sıkılaştırmayla kesinlikle uyumlu olduğunu söyledi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.