• Tarihe göre sırala

200 bin bilgisayara korsan tehdit

Bilgisayar korsanlarının ‘WannaCry’ (Ağlamak istiyorum) adını verdikleri fidye yazılımının ikinci dalgası Avrupa şirketlerini de etkisi altına aldı. 200 bin bilgisayarın siber korsanların kontöründe olduğunu söyleyen Havelsan Siber Güvenlik Direktörü Kani Hacıpaşaoğlu, “Korsanlar binlerce bilgisayarı bir tuşla kontrol altına alıyor” dedi.

Siber zarar 6 trilyon $’a koşuyor

Son dönemlerde yaşanan siber saldırılar dünya çapında büyük maddi kayıplara neden oldu. Özel verilere erişimi engelleyerek fidye isteyen siber saldırganların neden olduğu vaka sayısı yüzde 48 artarken, şirketlerin güvenlik önlemleri için ayırdığı bütçeler azalıyor. Siber saldırıların yol açtığı zararların 2021 yılından itibaren yıllık 6 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

AB'den Rusya'ya sert karar: 2018'e dek yaptırım

Avrupa Birliği, Rusya'ya Kırım'ın ilhakına karşı uyguladığı ekonomik yaptırımları uzattığını açıkladı. Buna göre söz konusu düzenleme 31 Ocak 2018 tarihine kadar sürecek.

Siber saldırı dev bankayı da vurdu

Ukrayna'da başlayan ve birçok ülkeyi etkileyen 'Wannacry' kaynaklı siber saldırı Fransa'nın en büyük bankalarından biri olan BNP Paribas'ı da etkiledi.

Katar'a yönelik yeni yaptırımlar gözden geçiriliyor

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Rusya Büyükelçisi Omar Ghobash, İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röportajda Körfez Arap ülkelerinin Katar'a yönelik yeni yaptırımları gözden geçirdiklerini ve ticari ortaklarından Doha ile kendileri arasında bir seçim yapmalarını isteyebileceklerini söyledi.

Petrol devi saldırı altında

Rusya'nın en büyük petrol şirketi olan kamu idaresindeki Rosneft sunucularının çok büyük bir siber saldırı altında olduğu açıklandı.

Kraliçe 2. Elizabeth’in bütçeden aldığı pay artırıldı

İngiliz hükümeti tarafından Kraliçe 2. Elizabeth’in giderleri için ayrılan bütçenin 2018-2019 döneminde yüzde 8 artırılarak 82,2 milyon İngiliz sterlinine yükseltildiği açıklandı.

Draghi'den enflasyon açıklaması

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, enflasyonu baskılayan faktörlerin geçici olduğunu ancak enflasyonun hedefe geri dönüşünden emin olabilmek için para politikasında sürekliliğe ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Süper zenginlerin sayısı yükseldi

Wealth-X raporuna göre, servetleri 30 milyon doları aşan kişi sayısı geçtiğimiz 12 ay boyunca yüzde 3,5 artarak 226 bin 450 oldu. Toplam varlıkları ise 27 trilyon dolara ulaştı.

Dünyada en fazla doğalgaz rezervi İran'da

Dünyada kanıtlanmış en fazla doğalgaz rezervine sahip ülke geçen yıl 33,5 trilyon metreküple İran oldu. Dünya üzerinde 186,6 trilyon metreküp kanıtlanmış doğalgaz rezervi bulunuyor. Küresel enerji piyasalarında ABD 749,2 milyar metreküple en fazla doğalgaz üreten ülke konumunda yer aldı.

'Doktor Kıyamet'ten 'borsa' uyarısı

'Doktor Kıyamet' olarak anılan yatırımcı Marc Faber, dünya borsaları için dikkatleri çeken bir uyarıda bulundu. Faber'e göre borsalar oldukça sert bir düşüşe tanıklık edebilir.

Kömür dünyada düşüşte

Dünyada kömürün payı 2016’da son 10 yıl ortalaması olan yüzde 30’lardan yüzde 28,1’e geriledi. Dünyada geçen yıl en fazla kömür 1 milyar 887 milyon 600 bin ton petrol eşdeğeri ile Çin’de tüketildi. Katar, Türkmenistan, Kuveyt, Trinidad ve Tobago ile Ekvador’da son 9 yıldır hiç kömür tüketimi olmadı.

Trump’ın resti AB’yi Doğu’ya itti

Tramp’ın Avrupa ile Serbest Ticaret Anlaşması görüşmelerini rafa kaldırması, Avrupa Birliği (AB)’nin yönünü Japonya’ya çevirmesinde etkili oldu.

Futbolun Çin daması

Bir futbolcu için gözünü kırpmadan 100 milyon Euro harcayan Çin kulüplerinin arkasında milyarlarca dolarlık dev şirketler var. Çin’in 16 büyük kulübünün sahibi şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 650 milyar dolar. Hal böyle olunca futbolculara harcanan rakamlar bu kulüpler için adeta çerez parası oluyor.

Hintliler 6 sıfırla dolandırdı

Hindistan'da dört kişilik bir grup, tedavülden kalkmış 78 adet 500 bin liralık Türk Lirası'nı bir iş adamına satarken yakalandı.

Putin'den Erdoğan'a 'Türk Akımı' telefonu

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Sanrali projeleri ile ilgili aradı. Putin, Türk Akımı için derin sulardaki boru döşeme işleminin başladığını belirtirken, Akkuyu'nun da belirtilen tarihte yapılacağını ifade etti.

AB’den dahaaz borçluyuz

Türkiye’de kamu borcunun milli gelire oranı Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkenin 26’sından daha düşük seviyede gerçekleşti. Kamu borcunun milli gelire oranı Türkiye’de yüzde 28,3 olurken, Almanya’da yüzde 68,3’ü, Yunanistan’da ise yüzde 179’u buldu.

ABD işsizlik maaşına talep arttı

ABD'de işsizlik maaşına ilk kez geçen hafta başvuranların sayısı 3 bin kişi artarak 241 bine yükseldi. Analistler, 230-250 bin bandında seyreden işsizlik maaşı başvurularının tam istihdama yaklaşan iş gücü piyasasıyla uyumlu olduğunu belirtiyor.

Petrolde Libya dalgası

OPEC'in üretimi kısma kararına karşın, Libya’nın yeni petrol kuyularını devreye alması, ham petrol fiyatlarını aşağıya çekti. Oluşan arz fazlasının etkisiyle brent petrolün varil fiyatı, yedi ay sonra 46 doların altına düştü.

Trump'ın serveti 100 milyon dolar azaldı

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, ABD Başkanı Trump'ın toplam mal varlığı 3,0 milyar dolardan 2,9 milyar dolara geriledi.

Sterlin parlamento açılışının ardından yükseldi

İngiliz sterlini Kraliçe 2.Elizabeth’in parlamentoda yaptığı konuşmanın ardından ABD doları karşısında yükselerek 1,263 seviyesini gördü.

Küresel piyasalar petrol fiyatlarına odaklandı

Küresel piyasalar, dün petrol fiyatlarının son 7 ayın en düşük seviyesine gerilemesiyle negatif seyrediyor.

Petrol fiyatları son 7 ayın en düşük seviyesinde

Londra Brent türü petrolün varil fiyatı 45,45 dolara, ABD'nin Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı ise 42,95 dolara düştü.

Brent petrolün varili 46,92 dolara geriledi

Brent petrolün varil fiyatı, küresel petrol piyasasındaki arz fazlası nedeniyle 46,92 dolardan işlem görüyor.

Batı çökecek

Küresel piyasaların en ünlü yatırımcılarından Jim Rogers, önümüzdeki birkaç yıl içinde Batı sisteminin tamamen çökeceğini söyledi. Rogers, “Bu yüzden Çin’e taşındım ve çocuklarım Çince öğreniyor” dedi.

Petrol Kongresiİstanbul’da toplanıyor

Petrol ve doğal gaz sektöründe dünyanın önde gelen enerji firmalarından 500’ün üzerinde şirket yöneticisi, yaklaşık 7 bin delege ve 50 hükümet temsilcisi gelecek ay İstanbul’da bir araya gelecek.

Ağır helikopter için AB onayı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Airbus’ın ağır helikopter geliştirmesine Fransa ve Almanya’nın 377 milyon avro destek sağlamasına onay verdi.

ABD’nin silah müşterisi Ortadoğu

Küresel silah ticareti gelirinin yüzde 33'ü ABD'nin kasasına giriyor. Stockholm Enstitüsü raporundaki rakamlar, Körfez krizinin şifrelerini açıklar nitelikte. Ortadoğu'daki savunma harcamaları, son 5 yılda yüzde 86 artarken, ABD'nin en büyük müşterileri S. Arabistan, BAE ve Katar oldu.

'Ekonomik boykot devam ederse bir B planımız var'

Katar Dışişleri Bakanı Sheikh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, "Ekonomik boykot devam ederse Türkiye, Kuveyt ve Umman'ın desteğine dayanan bir B planımız var" dedi.

AB Paris Anlaşmasını sahiplendi

AB Konseyi, ABD Başkanı Trump’ın Paris Anlaşması'ndan çekilme kararına rağmen sürece güçlü bir biçimde bağlı olunduğunu ve iklim değişimine karşı küresel liderlik çabalarının devam edeceğini bildirdi.

'ABD ekonomisini tehlikeye atar'

New York Fed Başkanı William Dudley, para politikasını sıkılaştırmaya şu anda ara verilmesinin ABD ekonomisini tehlikeye atacağını açıkladı.

Ağır helikopter desteğine AB onayı

AB Komisyonu, Fransa ve Almanya’nın ağır helikopter projesine 377 milyon avro kamu desteği sağlamasını onayladı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.