• Tarihe göre sırala

Microsoft'un net karı arttı

ABD'li teknoloji devi Microsoft'un bu yılın ocak-mart döneminde net karının arttığı bildirildi.

Alphabet ile Google'ın net kar ve gelirleri arttı

Teknoloji devleri Alphabet'in net karı yüzde 29, geliri de yüzde 22,2 artarken, Google'ın reklam gelirleri yüzde 18,9 yükseldi.

United Airlines CEO'su konuştu: Olay bir sistem hatasıydı

Geçtiğimiz ay bir yolcusunu uçaktan sürükleyerek dışarı attığı görüntüler nedeniyle tepkilerin hedefindeki United Airlines'ın CEO'su Oscar Munoz, olayın sistem hatasından kaynaklandığını savundu.

Türk Akımı'nda ilk hattın tarihi netleşti

Gazprom, Türkiye üzerinden Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak olan Türk Akımı'nın ilk hattı için 2017 yazında çalışmalara başlanacağını açıkladı.

İngiltere'den kötü haber

İngiltere'deki ilaç firmalarının çatı kuruluşu Britanya İlaç Endüstrisi Derneği'nin Başkanı Annon, İngiliz hükümetinin sağlık sistemine yıllık yaklaşık 20 milyar sterlin ek kaynak ayırmaması halinde ilaç şirketlerinin ülkeden çıkabileceğini açıkladı

İsveç Merkez Bankası sürpriz yapmadı

İsveç Merkez Bankası (Riksbank) geçen yıl şubat ayında belirlenen ve "rekor oran" olarak değerlendirilen yüzde eksi 0,50 düzeyindeki politika faizini değiştirmedi.

Trump'ın vergi reformunun ana hatları açıklandı

ABD Başkanı Trump'ın Başekonomi Danışmanı Cohn ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin, vergi reformu tasarısına yönelik önemli detayları açıkladı. Tasarı, mevcut durumda yüzde 10'dan başlayarak yüzde 39,6'a kadar yükselen bireysel gelir vergisi oranlarının, yüzde 10, 25 ve 35 olmak üzere 3'e düşürülmesini öngörüyor. Tasarı, kurumlar vergisi oranının yüzde 35'ten yüzde 15'e çekilmesini içeriyor.

Gazprom doğalgaz üretimini artıracak

Rus enerji şirketi Gazprom’un doğalgaz üretimini 2017’de geçen yıla kıyasla yüzde 2,7 artırarak 430,4 milyar metreküpe çıkarmayı hedeflediği bildirildi.

Yahoo'nun CEO'su 200 milyon dolar tazminat alacak

Yahoo'nun CEO'su Marissa Mayer, şirketin satışı tamamlandığında görevine son verilmesinin ardından 200 milyon dolar tazminat alacak.

Trump'ın ilk gümrük vergisi Kanada'ya

ABD Başkanı Trump yönetimi, Kanada'dan ithal edilen yumuşak kereste ürünlerine yüzde 3 ila 24 arasında değişen oranlarda gümrük vergisi uygulanacağını açıkladı.

Kral Selman'ın bürokratik değişimi vizyonun bir parçası

Suudi Arabistan Kralı Selman üç gün önce yayınladığı kararnamelerle birçok üst düzey ismi görevden alırken, ülke tarihinin en büyük bürokratik değişimine de imza attı. Ekonomik ve siyasal alanda yaşanan krizler sonrası atılan bu adımların 2030 Vizyonu ve reform talebi ile doğrudan ilişkisi bulunuyor.

Brent petrol 51 dolar düzeyine geriledi

Brent petrolün varil fiyatı ABD'de açıklanacak petrol stok verisi öncesi 51 dolar düzeylerine geriledi.

Trump vergide indirim istiyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'daki danışmanlarından kurumlar vergisi oranını yüzde 15'e indiren bir vergi planı taslağı hazırlamalarını istediğini öne sürüldü.

New York borsası "ralli" yaptı

New York borsasında endeksler, 1 Mart'tan bu yana en kazançlı günü geride bıraktı. Nasdaq Teknoloji Endeksi, gün içinde 5.989,92 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak rekor kırdı.

AB üst düzey yetkilisi: Türkiye ile işbirliği yapın

Avrupa Birliği'nin (AB) genişlemeden sorumlu komiseri Johannes Hahn, referandum sonrası Türkiye ile ilişkileri değiştirme çağrısı yaptı.

Nazarbayev ve Mirziyoyev telefonda görüştü

İki ülke cumhurbaşkanları, Özbekistan ve Kazakistan arasındaki dış ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması konusundaki hedeflerini bir kez daha teyit etti.

Avrupalı şirketler Kuzey Akım 2'ye finansman sağlayacak

Gazprom ile Avrupalı 5 enerji şirketi arasında Kuzey Akım 2 doğalgaz projesinin finansmanı için anlaşma imzalandı.

Dokuz trilyon dolarlık sünger operasyonu

ABD Merkez Bankası, AB Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın küresel krizle mücadele için uyguladıkları bol para politikaları, 3 bankanın bilançosunu 13 trilyon dolara çıkardı. Bankalar, özellikle son 9 yılda bastıkları 9 trilyon doları geri çekmenin yollarını arıyor.

Küresel piyasaları yoğun veri akışı bekliyor

Küresel piyasalarda geçen hafta Paskalya tatili nedeniyle veri akışı görece sakin geçti. Bu hafta hem yurt içinde hem de yurt dışında yoğun veri akışı piyasaların yönü üzerinde etkili olacak.

'Korumacılık ibaresi bildiriden çıkarıldı'

35. Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) Toplantısının sonuç bildirisi yayımlandı. Bildiride, küresel ekonomik entegrasyondan ve teknolojik ilerlemelerden herkesin eşit yararlanması gerektiği vurgulanırken, bir önceki bildiride kullanılan "korumacılık" karşıtı ifadenin yer almaması dikkati çekti.

ABD'li ExxonMobil'in Rusya talebi reddedildi

ABD'nin en büyük enerji şirketi ExxonMobil'in Rusya'da petrol ve doğalgaz faaliyetlerinde bulunma talebi, Rusya üzerindeki yaptırımlar nedeniyle reddedildi.

Volkswagen'e ABD'de 2,8 milyar dolar ceza verildi

ABD'deki dizel araçlarında yanıltıcı yazılım kullandığı gerekçesiyle Alman otomobil devi Volkswagen'e 2,8 milyar dolar ceza verildi.

Yunanistan'ın bütçesi fazla verdi

Yunanistan Hazinesinin 2016'da 1 milyar 288 milyon avro bütçe fazlası verdiği bildirildi.

Hisseleri yükselsin diye bombalı saldırı yaptı

Alman Federal Başsavcılığı, Borussia Dortmund takım otobüsüne düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili hem Alman hem de Rus vatandaşlığına sahip bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Zanlının, saldırıyla borsada büyük miktarda kar elde etmeyi planladığı belirtildi.

Tesla onbinlerce aracını geri çağırdı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 53 bin aracını servislere geri çağırdı.

General Motors, Venezuela'daki tüm işletmelerini durdurdu

Amerikalı otomotiv devi, Venezuela'daki fabrikasına yasadışı şekilde el koyulduğunu belirtiyor. Şirket, ülkedeki bütün işletmelerini durduğunu duyurdu.

AB'den Ürdün'e 30 milyon avro bağış

Avrupa Birliği, Ürdün'e güneş enerjisi santrali inşası için 30 milyon avro değerinde bağışta bulundu.

Yunanistan'da cari açık büyüyor

Yunanistan'da artan petrol fiyatlarıyla cari açık yıllık bazda yükselerek 937 milyon avroya olarak gerçekleşti.

Yunanistan'da cari açık şubatta büyüdü

Yunanistan'da artan petrol fiyatlarıyla cari açık yıllık bazda yükselerek 937 milyon avroya olarak gerçekleşti.

Küresel piyasalar hızlı düşen petrol fiyatlarına odaklandı

Küresel piyasalar dün hızlı bir şekilde düşen petrol fiyatlarına odaklanırken, bugün açıklanacak makroekonomik veriler ve şirket bilançoların yatırımcıların kararları üzerinde etkili olması bekleniyor.

'Kısa dönem faiz politikasını etkilemeyecek'

ABD Merkez Bankası (FED) Boston Şubesi Başkanı Eric Rosengren, Fed'in bilançosunu küçültmesinin yakında başlayabileceğini ve bunun bankanın kısa dönem faiz politikasını etkilemeyeceğini söyledi.

Fed Bej Kitap raporunu yayınladı

Bej Kitap, ABD ekonomisinin şubat - mart döneminde genişlemeye devam ettiğini ortaya koydu. Rapora göre, sanayi, enerji ve turizm sektörleri iyileşmeyi sürdürürken otomobil harici perakende satışlarda zayıflama yaşandı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.