• Tarihe göre sırala

Şimşek: Rejim değişikliği değil, yönetimde istikrar

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Cumhurbaşkanlığı sisteminin küresel normlardan uzak olmadığını söyledi. Türkiye'nin rejim değişikliğine gitmediğini hatırlatan Şimşek, "Sadece yönetimde istikrar sağlayacağız." dedi.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentinin altında

ABD'de işsizlik maaşına ilk kez geçen hafta başvuranların sayısı 234 bine düştü, beklenti 252 bin seviyesindeydi.

Piyasalar Trump'ı bekliyor

Berenberg Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Senedi Stratejisti Hesse, "Trump'ın 20 Ocak'ta başkanlığı devralmasıyla birlikte Avrupa ekonomisi olumlu etkilenebilir ancak gelişmekte olan piyasalar içinse durum biraz karışık olabilir" dedi.

İngiltere'den AB'ne serbest ticaret anlaşması resti

İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, Brexit sonrası Avrupa Birliği ile "kapsamlı bir ticaret anlaşması" yapılamazsa, ülkenin rekabet gücünü korumak için başka yollar bulmak zorunda kalacaklarını açıkladı.

Fed'den faiz açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, politika faizini 2019'un sonuna kadar yılda birkaç kez artırmayı öngördüklerini söyledi.

İspanya Kralından Türkiye turizmine destek

İspanya'nın başkenti Madrid'de bu yıl 37'ncisi düzenlenen uluslararası turizm fuarı FİTUR'da Türkiye standını ziyaret eden İspanya Kralı 6. Felipe, "Türkiye turizminin en kısa sürede toparlanarak eski gücüne kavuşacağına inanıyorum" dedi.

BM Rus ekonomisinde büyüme bekliyor

Dünya ekonomisinin 2017'de yüzde 2.7 ve 2018 yılında yüzde 2.9 oranında, Rusya'da ise yüzde 1 seviyesinde büyüme beklendiği bildirildi.

FED büyümeyi destekleyecek

ABD Merkez Bankası (FED) New York Şube Başkanı William Dudley, Fed'in büyümeyi sonlandıracak şekilde hareket etme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

'Obamacare'in iptali 18 milyon insanı sigortasız bırakacak'

ABD'de "Obamacare" adıyla bilinen sağlık reformunun iptalinin, ülkede ilk yıl 18 milyon insanın sigortasız kalmasına neden olacağı bildirildi.

Rolls Royce 800 milyon dolar rüşvet cezası ödeyecek

İngiliz otomobil üreticisi Rolls Royce'un yabancı hükümet yetkililerine rüşvet verdiği gerekçesiyle üç ülkeye 800 milyon dolar ödeyeceği bildirildi.

General Motors'tan ABD'de 1 milyar dolarlık yatırım

Amerikalı otomobil devi GM ülkedeki üretim faaliyetlerine 1 milyar dolarlık ek yatırım yapacağını ve 7 bin kişilik istihdam oluşturacağını duyurdu. GM’nin yatırım açıklaması, ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump’ın “Ya ABD’de üretim yap ya da büyük bir sınır vergisi öde” uyarısından 2 hafta sonra geldi.

Şi Cinping Davos'ta küreselleşmeyi savundu

İsviçre'nin Davos kasabasında gerçekleştirilen 100'den fazla ülkeden 3 bine yakın iş adamı, siyasetçi, akademisyen ve STK temsilcisinin katıldığı 47'nci Dünya Ekonomik Forumu (WEF), Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in konuşmasıyla başladı. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Davos'ta korumacı ekonomi politikalarına karşı çıktı ve küreselleşmeyi savundu.

Çin ticaret savaşı başlatmayacak

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, para birimi yuanın devalüe edilmeyeceğini ve ülkesinin bir ticaret savaşı başlatmayacağını söyledi.

Rus rublesi dolar karşısında 1,5 yılın zirvesinde

Rus rublesi, dolar karşısında 59 bandının altına inerek, son 1,5 yılın "en değerli" seviyesine ulaştı. Petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin devam etmesiyle Rusya piyasalarında oluşan olumlu hava, Rus rublesini de dolar karşısında güçlendirmeye devam ediyor.

En ünlü Çin markaları

Çinli firmalar Batılı girişimcilerin gözdesi olmaya başladı. Çin'deki 167 marka incelendi, aralarından 10 tanesi seçildi. Bazısı 100'ün üzerinde yere ihracat yapıyor, bazısı gelirinin yüzde 60'ını Çin dışından elde ediyor...

İngiltere'ye enflasyon uyarısı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, ülkede tüketici talebinin bu yıl hız kesebileceği uyarısında bulundu.

Davos zirvesi bugün başlıyor

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) Davos zirvesi, dünya siyaset ve ekonomi zirvesini bir kez daha bir araya getiriyor. 100'den fazla ülkeden yaklaşık 3 bin siyasetçi ve iş dünyasının liderlerinin katılacağı zirve bugün başlıyor. Güvenlik güçlerinin yoğun önlem aldığı zirvenin sadece ek güvenlik önlem maliyeti 9 milyon doları buluyor.

Küresel piyasalar İngiltere'ye odaklandı

Küresel piyasalar, bugün Brexit ile ilgili açıklamalar yapması beklenen İngiltere Başbakanı Theresa May'in konuşmasına odaklandı.

İngiltere'nin 12 önceliği

İngiltere Başbakanı Theresa May bugün yapacağı bir konuşmada ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılırken (Brexit) kendisini birliğin yarı içinde yarı da dışında bırakacak bir anlaşma aramayacağını söyleyerek, görüşmelerde izlenilecek 12 önceliği sıralayacak.

İki devden 50 milyar avroluk birleşme

İtalya merkezli Luxottica ve Fransız Essilor, dünyanın en büyük gözlük ve lens üreticisini ortaya çıkarmak için anlaşmaya vardılar. 50 milyar avro büyüklüğündeki birleşme kamuoyuna duyuruldu.

Dünya Bankasından Azerbaycan'a 'TANAP' kredisi

Dünya Bankası ile Azerbaycan hükümeti arasında TANAP'ın finanse edilmesi için 30 yıl vadeli 400 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı.

İngiliz sterlini ortak pazara erişim endişeleriyle zayıflıyor

İngiliz sterlini İngiltere'nin ortak pazardan çıkabileceği yönündeki endişelerin artmasıyla ABD doları karşısında son üç ayın en düşük seviyesini gördü.

Brent petrol 55 doların üzerinde

Brent petrolün varil fiyatı, serbest piyasalarda 55 dolar seviyesinde işlem görüyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkelerinin üretimlerini belirlenen kotalara çektiğini duyurmasının etkisiyle 56,4 dolara kadar çıksa da bu seviyelerde tutunamadı ve haftayı 55,6 dolardan tamamladı.

Yaşam standartları en iyi 9 ülke

Bir ülkenin istihdam oranı, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla değerleri, sağlık kalitesi, eğitim kalitesi iyiyse o ülke yaşam olarak da iyi standartlara sahip demektir. Dünya Ekonomik Forumu da en iyi 9 ülkeyi seçti.

Dünya Ekonomik Forumu yarın başlıyor

Bu yıl 47'nci kez düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) açılışını, ilk kez WEF toplantılarına katılan Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Davos Xi Jinping yapacak. Zirveye Türkiye'den Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve çok sayıda Türk iş adamı katılıyor.

Trump'tan otomotiv üreticilerine 'ABD' şartı

ABD başkanlığını 20 Ocak'ta devralacak olan Donald Trump, ABD'de faaliyet gösteren otomotiv firmalarına ülkede üretim mesajı verdi.

Rusya otomobil üretim ve satışlarında artış bekliyor

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, 2017 yılında araba satışlarının sayısının geçen yıldan daha az olmaması ve üretimde de küçük artış beklediğini açıkladı.

Kur terörüne veryansın

Yeni Şafak’ın gündeme taşıdığı Alman bankaları ve finans kuruluşlarının Türk iş adamlarına dönük baskısının bir çok örneği var. Türkiye'de faaliyet gösteren Alman menşeli bir faktöring şirketi, işadamı Aydın Fatih Bektaş'tan ödemesi gecikmiş 175 bin avroluk kredinin faizi olarak 35 bin avro istiyor.

ABD'de ÜFE yüzde 0,3 arttı

ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), 2016 yılının aralık ayında yüzde 0,3 arttı.

Rusya'nın enerji gelirleri düşmeye devam ediyor

Rusya'nın petrol gelirleri 2016'nın Ocak-Kasım döneminde bir önceki yıla göre yüzde 20 azalırken, doğalgaz gelirleri de aynı dönemde yüzde 27 geriledi.

Kırgızistan ekonomisi 2016'da yüzde 3,8 büyüdü

Kırgızistan ekonomisi, geçen yıl yüzde 3,8 büyüme kaydetti.

Gayri safi milli hasılası en yüksek ülke

Bir ülkenin gayri safi milli hasılası o ülkenin yıl içinde ekonomik performasını belirler. Yabancı yatırımcılar, iş yapacakları ülkelerin gayri safi milli hasılasına ve büyüme oranına bakarak adım atarlar. Forbes Dergisi de ülkelerin gayri safi milli hasılasını ortaya döktü.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.