EĞİTİM

YURTKUR'dan kiralık yurt hizmeti

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) daha fazla öğrenci barındırmak için bina kiralama sistemine başlıyor.

Cihan Yeni Şafak
YURTKUR hem daha fazla kişiye barınma imkanı sunmaya hem bünyesindeki yurtlarda standardı yükseltmeye çalışıyor. Türkiye genelinde bu yıl 96 bin kapasiteli 154 yurt projesini hayata geçirmeyi planlayan kurum, daha fazla öğrenciye kalacak yer temin amacıyla bina kiralayarak yurt açıyor. Kurum bünyesindeki yurtlar ranzalı yatakhane sisteminden baza yataklı odalara dönüşüyor. Sınırsız internet imkanı sunulurken, her odaya da buzdolabı yerleştiriliyor.

YURTKUR Malatya Bölge Müdürü Şahin Kayaduman, kendi çocukları gibi gördükleri öğrencilere daha iyi barınma imkânı sunmaya çalıştıklarını belirtti. Yurt binalarındaki fiziki ortamın iyileştirilmesi için yoğun çaba harcadıklarını söyleyen Kayaduman, şunları anlattı: "Ranza sistemi yerine baza sistemine geçiyoruz. Bu proje, büyük bir oranda yaşama geçirildi. 4 kişilik oda sayısı yok denecek kadar azaldı. Bu düzenlemeyle yurt binalarında yatak sayısı azalıyor ancak standart daha yukarıya çıkıyor. Bölge müdürlüğü olarak sorumluluk alanımızdaki Elazığ, Adıyaman, Tunceli ve Malatya'da 11 yurt müdürlüğümüz var. Bu illerde yurtların büyük bir kısmında ranzalar kaldırıldı yerine baza yataklar yerleştirildi. Bunların yanında her odaya buzdolabı yerleştirdik. Ayrıca, gün boyu ücretsiz internet erişim imkanı sağlıyoruz."

Yüksek öğrenimde üniversite sayısına paralel öğrenci sayısının her geçen yıl arttığını kaydeden Kayaduman, yurtlardaki kapasitenin ihtiyacın hepsine cevap veremediğini dile getirdi. Malatya'da yaklaşık 30 bin öğrenci olmasına karşın yaklaşık 5 bine yakın öğrenciye barınma imkanı sunabildiklerine dikkat çeken Kayaduman, yurt yatırımlarının hızla hayata geçirilmeye çalışıldığını ifade etti. Yeni yurtların baza yataklı odalarıyla bir bir hizmete açıldığını aktaran Kayaduman, sadece Malatya bölgesindeki Adıyaman, Elazığ, Tunceli illeri ile Arapgir ilçelerinde toplam 2 bin kişiye barınma olanağı sunacak yeni yurtlar açtıklarını anlattı.

YURTKUR Genel Müdürlüğü'nün illere gönderdiği talimatla, yurt kiralama yöntemiyle yeni yurtlar açıldığını açıklayan Kayaduman, illerde belirli koşulları barındıran binaların kiralanarak yeni hizmet alanları oluşturduklarını kaydetti. Kayaduman, daha fazla öğrenciye yer bulmak için binalar kiraladıklarını, halihazırda sorumluluk alanlarındaki Tunceli, Malatya, Elazığ, Adıyaman'ın Kahta ve Besni ilçelerinde kiraladıkları binaları yurda dönüştürmeye çalıştıklarını ifade etti. Yurtları sadece barınma mekanları olarak görmediklerine işaret eden Kayaduman, buraların aynı zamanda öğrencilerin hayata hazırlandığı yerler olduğunu vurguladı. Bu çerçevede kariyer planlama ve liderlik gibi seminerler düzenleyeceklerini bildirdi.

Yurtlarda barınma ücreti bina konforuna göre iki kategoriye ayrılıyor. 'Genel' olarak adlandırılan yurtlar ile yaklaşık 40-50 lira fazla bir ücret belirlenen binalar ise 'yüksek ücretli' yurtlar olarak nitelendiriliyor. Genel yurtlarda 111 lira ücret alınırken, yüksek ücretli olarak nitelendirilen yurtlarda ise 150-170 lira civarında ücret alınıyor. Buna karşılık tüm öğrencilere 200 lira değerinde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği için kupon veriliyor.

Yorum

HGS-OGS kararsızlığı kaza getirdi

HGS-OGS kararsızlığı kaza getirdi

1

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde TEM otoyolu gişelerine gelen otomobil, kararsız kalarak OGS yerine HGS'den geçmeye çalışırken, TIR'a çarptı. Kazada hurday..

Down sendromlu Yasemin'in hayali gerçek oldu

Down sendromlu Yasemin'in hayali gerçek oldu

2

Manisa'nın Soma İlçesi'nde yaşayan down sendromlu 28 yaşındaki Yasemin Erarslan'ın uzun süredir hayalini kurduğu düğünü gerçek oldu. Erarslan'ın hayal..

O terörist ailesiyle görüştürüldü

O terörist ailesiyle görüştürüldü

3

Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonlar sırasındaki aramalarda ailesine vasiyet niteliğinde yazdığı mektubu bulunan Z.K. isimli PKK'lı kadın terör..

Nabi Avcı'dan öğretmenlere veda mesajı

Nabi Avcı'dan öğretmenlere veda mesajı

4

Milli Eğitim Bakanı olarak yaklaşık 3,5 yıldır görev yapan Nabi Avcı dün açıklanan yeni kabine ile Milli Eğitim Bakanlığı görevini İsmet Yılmaz'a devr..

Parayla engelli raporu veren örgüte operasyon

Parayla engelli raporu veren örgüte operasyon

5

Konya'da 'sahte ve usulsüz sağlık raporu' düzenledikleri kişileri engelli gibi gösterdikleri iddia edilen suç örgütüne yönelik operasyonda 9 kişi yaka..

Kılıçdaroğlu HDP'ye yol gösterdi

Kılıçdaroğlu HDP'ye yol gösterdi

6

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dokunulmazlık oylaması sırasında partisinin milletvekillerine müdahale ettiği iddialarını yalanladı. HDP'nin destek isteğini..

İstanbul'da helikopter destekli terör operasyonu

İstanbul'da helikopter destekli terör operasyonu

7

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde terör örgütüne yönelik helikopter destekli operasyon düzenlendi. Polis ekipleri, bir apartmanın 4. katında bulunan ve..

CHP'li belediyede CHP'li üyeye darp

CHP'li belediyede CHP'li üyeye darp

8

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, eski milletvekili aday adayı da olan CHP'li Yamaç Kaya, CHP'li belediye başkanının koruması tarafından darp edildiğini i..

65. Hükümet'in sözcüsü Numan Kurtulmuş oldu

65. Hükümet'in sözcüsü Numan Kurtulmuş oldu

9

65. Hükümet Başbakan Yardımcılarının görev dağılımı belli oldu. Açıklamayı yapan Numan Kurtulmuş, Hükümet Sözcüsü olarak görevini sürdüreceğini bildir..

Aday öğretmenler 15 Ağustos'ta tatile çıkacak

Aday öğretmenler 15 Ağustos'ta tatile çıkacak

10

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB), 'Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci' takviminde değişikliğe gidilerek, aday öğretmenlere 15 Ağustos'tan itibaren..

Layıkını buldu

Layıkını buldu

11

Terör örgütü PKK’nın kamplarına 18 yaşından küçük 500 kız çocuğun kaçırılmasından sorumlu “Cahide” kod adlı terörist Latife Kaya Suriye’de öldürüldü. ..

MHP 26 Haziran’da kurultaya gidiyor

MHP 26 Haziran’da kurultaya gidiyor

12

Yargıtay, MHP'de olağanüstü kongre tartışmalarıyla ilgili son noktayı koydu. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, olağanüstü tüzük kongresi yapılması için çağr..

Ayasofya'da Fetih namazı

Ayasofya'da Fetih namazı

13

Anadolu Gençlik Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen İstanbul'un Fethi kutlamaları, bu yıl da Ayasofya Camii'nde sabah namazı..

Şırnak'ta teröristler sıkıştırıldı

Şırnak'ta teröristler sıkıştırıldı

14

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü ve operasyonların yüzde 95'inin tamamlandığı Şırnak kent merkezindeki Yeni Mahalle'de, Kobra ve Zırhlı Muharebe Araçlar..

Nusaybin'de 25 terörist böyle teslim oldu

Nusaybin'de 25 terörist böyle teslim oldu

15

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristler tarafından kazılan bomba tuzaklı hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve ilçedeki PKK'lıların e..

AK Parti'nin üç ayaklı şifresi

AK Parti'nin üç ayaklı şifresi

16

Türk siyaseti AK Parti'de yaşanan bayrak değişimiyle tarihi günlere tanıklık etti. 2. Olağanüstü Kongre'de MKYK listesinde yaşanan değişim Bakanlar Ku..

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

17

Rüzgar Çetin'in tutuklanmasına neden olan, bir polis memurunun şehit düştüğü trafik kazasına ilişkin davada ilginç bir gelişme yaşandı. Yaralı polis, ..

İstanbul'da silahlı saldırı: 3 yaralı

İstanbul'da silahlı saldırı: 3 yaralı

18

Maltepe'de, motosikletli iki kişi, aralarında husumet bulunan şahısların oturduğu kafeye ateş açtı. Saldırıda 3 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Teröristlerin yaşadığı yerde hayvan bile yaşamaz!

Teröristlerin yaşadığı yerde hayvan bile yaşamaz!

19

Şırnak'ta güvenlik güçleri, teröristlerin patlayıcı madde yapmak için kullandıkları bir evden görüntü paylaştı. Teröristlerin hayvanların dahi yaşamay..

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

20

Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında terör örgütü PKK'nın son sivil katliamında hayatını kaybedenlerden geriye, bir ay önce bir akrabalarının düğününde çe..

+