EĞİTİM

YURTKUR'dan kiralık yurt hizmeti

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) daha fazla öğrenci barındırmak için bina kiralama sistemine başlıyor.

Cihan Yeni Şafak
YURTKUR hem daha fazla kişiye barınma imkanı sunmaya hem bünyesindeki yurtlarda standardı yükseltmeye çalışıyor. Türkiye genelinde bu yıl 96 bin kapasiteli 154 yurt projesini hayata geçirmeyi planlayan kurum, daha fazla öğrenciye kalacak yer temin amacıyla bina kiralayarak yurt açıyor. Kurum bünyesindeki yurtlar ranzalı yatakhane sisteminden baza yataklı odalara dönüşüyor. Sınırsız internet imkanı sunulurken, her odaya da buzdolabı yerleştiriliyor.

YURTKUR Malatya Bölge Müdürü Şahin Kayaduman, kendi çocukları gibi gördükleri öğrencilere daha iyi barınma imkânı sunmaya çalıştıklarını belirtti. Yurt binalarındaki fiziki ortamın iyileştirilmesi için yoğun çaba harcadıklarını söyleyen Kayaduman, şunları anlattı: "Ranza sistemi yerine baza sistemine geçiyoruz. Bu proje, büyük bir oranda yaşama geçirildi. 4 kişilik oda sayısı yok denecek kadar azaldı. Bu düzenlemeyle yurt binalarında yatak sayısı azalıyor ancak standart daha yukarıya çıkıyor. Bölge müdürlüğü olarak sorumluluk alanımızdaki Elazığ, Adıyaman, Tunceli ve Malatya'da 11 yurt müdürlüğümüz var. Bu illerde yurtların büyük bir kısmında ranzalar kaldırıldı yerine baza yataklar yerleştirildi. Bunların yanında her odaya buzdolabı yerleştirdik. Ayrıca, gün boyu ücretsiz internet erişim imkanı sağlıyoruz."

Yüksek öğrenimde üniversite sayısına paralel öğrenci sayısının her geçen yıl arttığını kaydeden Kayaduman, yurtlardaki kapasitenin ihtiyacın hepsine cevap veremediğini dile getirdi. Malatya'da yaklaşık 30 bin öğrenci olmasına karşın yaklaşık 5 bine yakın öğrenciye barınma imkanı sunabildiklerine dikkat çeken Kayaduman, yurt yatırımlarının hızla hayata geçirilmeye çalışıldığını ifade etti. Yeni yurtların baza yataklı odalarıyla bir bir hizmete açıldığını aktaran Kayaduman, sadece Malatya bölgesindeki Adıyaman, Elazığ, Tunceli illeri ile Arapgir ilçelerinde toplam 2 bin kişiye barınma olanağı sunacak yeni yurtlar açtıklarını anlattı.

YURTKUR Genel Müdürlüğü'nün illere gönderdiği talimatla, yurt kiralama yöntemiyle yeni yurtlar açıldığını açıklayan Kayaduman, illerde belirli koşulları barındıran binaların kiralanarak yeni hizmet alanları oluşturduklarını kaydetti. Kayaduman, daha fazla öğrenciye yer bulmak için binalar kiraladıklarını, halihazırda sorumluluk alanlarındaki Tunceli, Malatya, Elazığ, Adıyaman'ın Kahta ve Besni ilçelerinde kiraladıkları binaları yurda dönüştürmeye çalıştıklarını ifade etti. Yurtları sadece barınma mekanları olarak görmediklerine işaret eden Kayaduman, buraların aynı zamanda öğrencilerin hayata hazırlandığı yerler olduğunu vurguladı. Bu çerçevede kariyer planlama ve liderlik gibi seminerler düzenleyeceklerini bildirdi.

Yurtlarda barınma ücreti bina konforuna göre iki kategoriye ayrılıyor. 'Genel' olarak adlandırılan yurtlar ile yaklaşık 40-50 lira fazla bir ücret belirlenen binalar ise 'yüksek ücretli' yurtlar olarak nitelendiriliyor. Genel yurtlarda 111 lira ücret alınırken, yüksek ücretli olarak nitelendirilen yurtlarda ise 150-170 lira civarında ücret alınıyor. Buna karşılık tüm öğrencilere 200 lira değerinde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği için kupon veriliyor.

Yorum

Bahçeli'den HDP'ye 'Cemil Meriç' haykırışı

Bahçeli'den HDP'ye 'Cemil Meriç' haykırışı

1

Anayasa Komisyonu'nu sabote eden ve Meclis kürsüsünden güvenlik güçlerimize hakaret eden HDP'li vekillere sert tepki gösteren MHP Genel Başkanı Bahçel..

Silahlı iHA'lar vuracak

Silahlı iHA'lar vuracak

2

IŞİD’in, Kilis’i hedef alan saldırılarında hareketli pikaplar üzerine yerleştirilen roketleri kullanması, ‘İHA’ların silahlandırılması’ çalışmalarını ..

TEOG'da hatalı soru iddiası

TEOG'da hatalı soru iddiası

3

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne TEOG’da tarih sorusunun iptali için başvuru yapıldı. Bu yılın en zor..

Bu uygulama artık yasak

Bu uygulama artık yasak

4

Düzce Belediyesi tarafından kaldırımlara yapılan araç parkları ve engelli yollarına ilişkin uygulama yapılıyor. Buna göre kaldırımlara yapılan araç pa..

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2'şer yıl hapis cezası

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2'şer yıl hapis cezası

5

"Charlie Hebdo" dergisindeki karikatürü kendi köşelerine taşıyan Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan, 2'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Erdoğan elini sıkmadığını açıkladı

Erdoğan elini sıkmadığını açıkladı

6

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'den Zagreb'e giderken uçakta birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin 54. kuruluş yıldönümü..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kendi göbeğimizi keseceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kendi göbeğimizi keseceğiz

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör konusunda çifte standarda şahit oluyoruz. 'PYD, YPG terör örgütüdür' diyoruz. ABD Savunma Bakanı ayrı, sözcü ayrı şey sö..

Sarıyer'de terör operasyonu: Mahalle abluka altına alındı

Sarıyer'de terör operasyonu: Mahalle abluka altına alındı

8

Sarıyer'in Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde DHKP-C ve DAEŞ terör örgütlerine yönelik operasyon düzenlendi. Polis helikopterinin de destek verdiği oper..

Erdoğan: İslam dünyası Şia ve Sünnilik tehdidi altında

Erdoğan: İslam dünyası Şia ve Sünnilik tehdidi altında

9

İslam dünyasına önemli bir çağrı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam dünyası Şia ve Sünnilik tehdidi altındadır. Bizim bunların üzerinden dinimiz olar..

Şikede medya ayağı sende!

Şikede medya ayağı sende!

10

Tahşiye kumpasının mimarı Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın, şike kumpasında imzası olduğu belirlendi. Şike soruşturmasından önce Şerif..

TEOG soru ve cevapları açıklandı

TEOG soru ve cevapları açıklandı

11

1 milyondan fazla öğrencinin girdiği TEOG sınavlarının soru ve cevapları açıklandı. Sınav sonuçları ise Haziran'da açıklanacak.

Florya'da silahlı çatışma: 1 ölü

Florya'da silahlı çatışma: 1 ölü

12

Florya'da bulunan bir oto galeride alacak verecek meselesi yüzünden silahlı çatışma çıktı. Silahlarla oto galeriyi basan şahıslardan biri hayatını kay..

Sümeyye Erdoğan: Kendi cevabımızı vermeliyiz

Sümeyye Erdoğan: Kendi cevabımızı vermeliyiz

13

KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, gençliğe, proaktif yaklaşımlarla, yaşadığı düny..

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

Paraları çatıdan neden saçtığını açıkladı

14

Kumkapı'da bir banka şubesini soyduktan sonra polisin gelmesi üzerine binanın üst katına kaçan ve 4 saatlik ikna çabaları sonucu teslim olan şüpheli a..

Erdoğan’ın o sözünün 40 yıllık hikayesi

Erdoğan’ın o sözünün 40 yıllık hikayesi

15

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Benim en büyük rakibim, bürokratik oligarşidir” sözünün 40 yıl öncesine uzanan tarihi a..

Nükleer karşıtlarına imalı tavsiye

Nükleer karşıtlarına imalı tavsiye

16

Nükleer santrallere karşı çıkanlara önemli bir hatırlatmada bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Çevre kaygınız var, özellikle dün..

Gazze yakında özgür

Gazze yakında özgür

17

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'den Zagreb'e giderken uçakta birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Gazze'ye ablukanın kaldırılması yolunda mayıs ayını ..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıllarca milliyetçiliği yanlış işlerle tanıttılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıllarca milliyetçiliği yanlış işlerle tanıttılar

18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tuzla Sedef Tersanesi'nde "Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Anadolu'nun İnşa Başlangıç Töreni"nde konuştu. Konuşmas..

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

19

Yaralı PKK ve PYD'li teröristlerin Diyarbakır'daki iki devlet hastanesinde sahte kayıtlarla tedavi edildiğini belgeleyen kayıtlara ulaşıldı. Hastane ..

Hollande'ın sözü turizmi etkiledi

Hollande'ın sözü turizmi etkiledi

20

Turizmde düşen rezervasyonların nedeninin Rusya’yla yaşanan gerilim veya terör saldırıları olmadığını belirten Mahir Ünal “Bize turizmde en büyük zara..

+