POLİTİKA

Araplarla ticaret zirve yapacak

Türk-Arap Ekonomi Bakanları Toplantısı''nın ilki 12 Arap ülkesi bakanın katılımıyla Mersin''de düzenlendi. Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Al Tuwaijri , artan ticari ilişkilere vurgu yaparak, ''İnşallah biz önümüzdeki 5 yıl içinde tüm bu konularda gelişme sağlamış olacağız. Arap ülkeleri bu temel konularda ilerleme yaşanacak'' dedi.

Erdi Yılmaz Yeni Şafak
Arap Devletleri Ligi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Muhammed bin İbrahim Al Tuwaijri da toplantının Türkiye ile Arap ülkeleri arasında işbirliğinin güçlendirilmesi için önemli olduğunu belirtti. Tuwaijri, Türkiye ile Arap ülkeleri arasında artan ticari faaliyetleri bir kurumsallaştırma ile pekiştirmek istediklerini ifade ederek, bu kapsamda Türk-Arap İs Konseyi kuracaklarını söyledi. 2015 yılında Arap ülkeleri arasında ortak bir pazar hedeflediklerini belirtti. Tiwijri, Türkiye''nin de buna katkısının önemli olduğunu ve 5 yıl içinde Türkiye ile ticari boyutta önemli ilerlemeler sağlayacaklarını dile getirdi. Tuwaijri, elektrik ve gaz nakli konusunda ülkeler arasında bir işbirliği yapılması gerektiğinin altını çizerek, ''İnşallah biz önümüzdeki 5 yıl içinde tüm bu konularda gelişme sağlamış olacağız.

Arap ülkeleri bu temel konularda ilerleme sağlamış olacak'' dedi.

36 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Türk-Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 2012 yılında Türkiye''nin gerçekleştirdiği 152.5 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık dörtte birine denk gelen 36.2 milyar doların artık Arap ülkeleriyle gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Arap ülkeleri ve Türkiye arasında ekonomik işbirliğini geliştirmek için bugün bazı anlaşmaların da imzalanacağına dikkat çeken Çağlayan, 2023 hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracata ulaşıldığında ''Türkiye''nin en önemli ticaret ortağı Arap ülkeleri olacak'' dedi.

DİKKAT ÇEKİCİ YÜKSELİŞ

Arap ülkelerinin Türkiye''deki yatırımlarının da tüm dünyanın dikkatini çekecek seviyede artış gösterdiğine işaret eden Çağlayan, 2002 yılında 5 milyon dolar olan ''2002 yılında Türkiye ve Arap ülkeleri arasında 5 milyar dolar olan ticaret hacmi, 2012 yılında 11 katına yani 55 milyar dolara yükseldi. Dünya üzerinde bu oranda ticaretimizin arttığı başka bir ülke yok'' diye konuştu.

Türk müteahhitler gururumuz

Arap ülkelerinin Türkiye''deki yatırımlarının tüm dünyanın dikkatini çekecek seviyede artış sağladığına dikkat çeken Çağlayan, ''10 yılda ülkemize gelen Arap yatırımı 9 milyar dolara yaklaştı (8,9 milyar dolar)''dedi. Çağlayan, Türkiye''ye olan yatırım ilgisinin karşılıklı olduğunu vurgulayarak, Türk firmalarının Irak, Libya ve Mısır başta olmak üzere tüm Arap ülkelerine yayılan yatırımlarının 6 milyar dolara ulaştığını belirtti. Türk müteahhitlik sektörünün gurur tablosu olduğunu ifade eden Çağlayan, müteahhitlerinin yurtdışında 2012 yılında üstlendikleri 26 milyar 600 bin dolar tutarındaki projenin 12 milyar 700 bin dolarlık kısmı olan yüzde 48''ini Arap ülkelerine gerçekleştirdiğini belirterek, ''2012 yılı itibariyle müteahhitlerimizin Arap ülkelerinde üstlenmiş oldukları toplam proje bedeli 103 milyar 400 bin dolardır'' şeklinde konuştu.

Yatırım engelleri kalkmalı

92. Ekonomik ve Sosyal Konsey Başkanı ve Arap Delegasyonları Başkanı sıfatıyla toplantıya katılan Fas Krallığı Ticaret, Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Abdelkader Amara ise ülkeler arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğini, toplantının buna katkı sağlayacağını kaydetti. Amara, Arap-Türk iş birliğinin bu dönemde önemli olduğunu vurgulayarak, yatırım engellerinin kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Yorum

Van'da 2 keskin nişancı tüfeği ele geçirildi

Van'da 2 keskin nişancı tüfeği ele geçirildi

1

Van'ın Başkale ilçesinde PKK'ya ait sığınakta 2 keskin nişancı tüfeği ve mühimmat ele geçirildi.

İki üniversite arasında işbirliği anlaşması

İki üniversite arasında işbirliği anlaşması

2

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında imzalanan protokole göre bazı alanlarda ortak yüksek lisans ve doktora progra..

Fezlekeyi iyi oku

Fezlekeyi iyi oku

3

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla birlikte yargı önüne çıkacağı için büyük panik yaşayan Selahattin Demirtaş, PYD’nin silah kuryesi Faysal Sarıyıldız..

Davutoğlu'nun Bosna ziyareti iptal edildi

Davutoğlu'nun Bosna ziyareti iptal edildi

4

Başbakan Davutoğlu'nun bu hafta Cuma ve Cumartesi günleri için planlanan Bosna-Hersek ziyaretini iptal ettiği bildirildi.

İstanbul'da yol çöktü

İstanbul'da yol çöktü

5

İstanbul'da Merter'den otogara giden bir caddenin bir bölümünde yol çöktü. Çökme nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı.

Davutoğlu'nun oğlu da toplantıyı izledi

Davutoğlu'nun oğlu da toplantıyı izledi

6

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, AK Parti MYK'nın 22 Mayıs Pazar günü olağanüstü kongreye gitme kararı aldığını bildirdi. Davutoğlu'nun a..

Gaziantep'te 2 DAEŞ'li yakalandı

Gaziantep'te 2 DAEŞ'li yakalandı

7

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde, Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışan terör örgütü DAEŞ mensubu 2 kişi yakalandı.

AK Parti kongreye gidiyor

AK Parti kongreye gidiyor

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun merakla beklenen görüşmesi dün gerçekleşti. 1 saat 40 dakika süren görüşmenin ardından AK Parti'de o..

İlaç sorgusu

İlaç sorgusu

9

Sahte reçeteyle alınan pahalı ilaçları PKK ile birlikte birçok ülkeye pazarlayan çetenin üyeleri sorguda. 109 zanlının ifadeleri sonrası yeni operasyo..

CHP’de ‘İnce’ rahatsızlık

CHP’de ‘İnce’ rahatsızlık

10

TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında bir grup milletvekili ile suç duyurusunda bulunan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin “Bu davayı Genel Merkez’..

Yalçın Akdoğan'dan kongre yorumu

Yalçın Akdoğan'dan kongre yorumu

11

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun olağanüstü kongre kararını açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, "Halkımız müste..

28 terörist daha öldürüldü

28 terörist daha öldürüldü

12

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 3, Şırnak'ta 4, Muş'un Varto ilçesinde 2, Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki hav..

FETÖ/PDY operasyonlarında 13 kişi tutuklandı

FETÖ/PDY operasyonlarında 13 kişi tutuklandı

13

Aksaray merkezli 8 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen 10 kişi tutuklandı. Kahramanmaraş'ta da 10 kişiden 3'nün tutukla..

"Cumhurbaşkanımızın onuru benim onurumdur"

"Cumhurbaşkanımızın onuru benim onurumdur"

14

Başbakan Davutoğlu, AK Parti MYK toplantısında olağanüstü kongreye gitme kararı alındığını açıkladı. Kongrede aday olmayacağını belirten Davutoğlu, ka..

Anadolu toprakları fitneyi kabul etmez

Anadolu toprakları fitneyi kabul etmez

15

İçerden ve dışarıdan ülkeyi yıkmaya çalışanların varlık gösteremediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anadolu toprakları fitneyi, ayrımcılığıihanet..

Davutoğlu: Şimdi birlik vaktidir

Davutoğlu: Şimdi birlik vaktidir

16

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen AK Parti MYK toplantısının ardından merak edilen sorulara açı..

CHP darbelerin araştırılmasını istedi

CHP darbelerin araştırılmasını istedi

17

CHP, Türkiye'de gerçekleşen tüm askeri ve sivil darbelerin nedenlerinin ve sonuçlarının belirlenmesi için Meclis araştırma komisyonu kurulmasını isted..

Şırnak'ta PKK'lılar sıkıştırıldı

Şırnak'ta PKK'lılar sıkıştırıldı

18

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların sürdüğü Şırnak'ın yüzde 85 teröristlerden temizlendi. Öte yandan, 4 koldan ilerleyişini sürdüren güvenlik g..

PKK'nın sözde Karakoçan sorumlusu öldürüldü

PKK'nın sözde Karakoçan sorumlusu öldürüldü

19

Tunceli'nin Pülümür ilçesi kırsalında güvenlik birimlerinin düzenlediği operasyonda ölü ele geçirilen 3 teröristten birinin sözde PKK'nın Elazığ Karak..

Gerekirse kara gücü kullanırız

Gerekirse kara gücü kullanırız

20

Başbakan Davutoğlu, gerektiği takdirde Suriye’ye kara gücü gönderebileceklerini söyledi. Davutoğlu, “Kara güçleri elzem duruma gelirse göndeririz. Ken..

+